Wolontariuszka z Krynicy w Republice Środkowoafrykańskiej

Pani Izabela Cywa z Krynicy po raz pierwszy wyjechała jako wolontariuszka do Republiki Środkowoafrykańskiej 12 lat temu. Pracowała w szpitalu w Bagandau. Znając trudne warunki życia mieszkających tam Pigmejów, od tamtej pory pomaga poprzez organizowanie akcji prozdrowotnych, m. in. Bezpieczna mama. Dzisiaj na spotkaniu w bibliotece opowiadała razem z dr Anną Paczkowską o ostatnim wyjeździe do Afryki z grupą wolontariuszy. Lekarze przez 3 tygodnie operowali kobiety z problemami ginekologicznymi, ale także szkolili miejscowego lekarza. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się jak logistycznie wygląda taki wyjazd, praca na miejscu oraz życie codzienne mieszkańców. Piękne dzieło i wartościowe spotkanie. Pani Iza została nominowana w konkursie Almanachu Muszyny Genialni Lokalni.1

„Od wschodu do zachodu: 7 miesięcy przez Atlantyk i Azję”

W piątek 26 stycznia, w ramach spotkań w Klubie Podróżnika w naszej bibliotece, o swojej podróży marzeń opowiedzą Joanna Jarosz i Piotr Dzida. Podczas ubiegłorocznej wyprawy zwiedzili kilkanaście krajów, m. in. Karaiby, Meksyk, Tajlandię, Kambodżę, Wietnam, Indonezję, Singapur, Nepal. Poznali nie tylko atrakcje turystyczne tych rejonów, ale także życie codzienne mieszkańców, zwyczaje, nieznane zakątki, jedzenie. Do tej podróży przygotowywali się wiele miesięcy, nie tylko finansowo, ale logistycznie – gromadząc niezbędny sprzęt, planując połączenia komunikacyjne, atrakcje turytyczne, które koniecznie chcieli zobaczyć. Z jednej strony były to znane zabytki, unikalne widoki, osobliwości przyrodnicze, ale także miejsca gdzie nie docierają turyści. Młodzi ludzie – obydwoje mają po dwadzieścia kilka lat – przeżyli wiele przygód, zabawnych sytuacji, poznali ciekawych ludzi z całego świata, a na trasie podróży spotykali znajomych i przyjaciół z Polski. W wielu rejonach Azji dla lokalnych mieszkańców sami byli atrakcją turystyczną, którą wszyscy chcieli uwiecznić na zdjęciach. J Piotr, który pochodzi z Czechowic-Dziedzic już w listopadzie, wspólnie z grupą Polaków popłynął jachtem przez Atlantyk z Wysp Kanaryjskich na Karaiby. Kolejnym etapem była Japonia, Meksyk i Seattle w USA. Joanna, kryniczanka, która od kilku lat mieszka w Warszawie, w lutym dołączyła do Piotra, już w Tajlandii. Wspólna podróż prowadziła przez kraje Półwyspu Indochińskiego, wyspy Indonezji, Singapur, Indie, by zakończyć się dwutygodniową wędrówką w Himalajach.

Spotkanie z podróżnikiem – Marcinem Gienieczko

Marcin Gienieczko ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Autor książek: Zatańczyć z Amazonką (Wydawnictwo NovaRes), Pokonać siebie (Wydawnictwo Zysk i S-ka) oraz Kierunek Północ (Wydawnictwo Bellona).

Marcin Gienieczko prowadzi wykłady z motywacji sportowej i biznesowej. Za przepłynięcie Amazonki na dystansie 5573 km w canoe otrzymał tytuł Guinness World Records, a jego łódka znalazła się jako dożywotni eksponat w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Tczewie. Jak sam stwierdza, jego jednym z większych sukcesów było podwójne, sportowe, solowe przejście Gór Mackenzie w płn. Kanadzie na dystansie 960 km. Za to osiągnięcie otrzymał list gratulacyjny od prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzeja Kraśnickiego.

W najdłuższym wyścigu na świecie YUKON 1000 na łódce „Independent Poland”, której nazwa nawiązywała do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Marcin Gienieczko zajął II miejsce, przepływając 1600 km w najdzikszym regionie płn. Kanady i Alaski w 7 dni 9 h i 30 min. Przynosi chwałę i sławę dla Rzeczpospolitej Polski.

Marcin Gienieczko przez wiele lat był wolontariuszem Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pełnił również funkcję ambasadora Powiatowego Domu Dziecka w Kętrzynie. Wspiera dzieci, przekazując im ważne wartości takie jak: polska flaga, akcenty sportowe, miłość do ojczyzny, patriotyzm, hart ducha. Często organizuje spotkania w szkołach dla młodzieży w całej Polsce

Marcin Gienieczko jest autorem ponad 300 publikacji prasowych w prasie branżowej oraz filmu Pokonać siebie i Zagubiony na Jukonie wyemitowanych przez TVP oraz News 24, Canal N Sport. Jako autor książek przekazuje w nich namiętność do podróżowania ale niepowtarzalny styl reporterski wciąga w czytelnika w szereg zagadnień z literatury faktu. Książka Zatańczyć z Amazonką stała się jedną z najlepszych książek dokumentalnych w zakresie eksploracji.

 

 

„Sięgać do źródeł” czyli o tym jak odkrywać historię Krynicy

Zapraszamy do obejrzenia I cz. warsztatów on-line pt. „Sięgać do źródeł” na temat historii Krynicy. Dzięki tej prelekcji można poznać wiele ciekawych, często nieznanych faktów z historii uzdrowiska. Projekcję prowadzi znawca tematu, pasjonat przeszłości Krynicy, przewodnik, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy – Tomasz Walczyk. Film jest dostępny na stronie, FB oraz kanale YT biblioteki, a także w zakładce Multimedia (www.bibliotekakrynica.pl). Pod koniec marca zostanie udostępniony film z II cz. warsztatów
Obydwa spotkania (wirtualne) odbyły w ubiegłym roku, w ramach projektu pt. „Odkrywamy nasze dziedzictwo”, realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy wspólnie z Biblioteką Publiczną, dofinansowanego przez Urząd Miejski w ramach programu wsparcia organizacji pozarządowych.
A. Jarosz

Indonezja

Dnia 10 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie z podróżnikiem. Tym razem gościem biblioteki był Sławomir Dudek student, który przez rok przebywał na wymianie studentów w Indonezji.

Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat

Dnia 10 października 2019 r. w czytelni biblioteki odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Klub Podróżnika”.  Tym razem naszym gościem był Jędrzej Majka – dziennikarz i podróżnik, który zwiedził już ponad 60 krajów. Jest autorem książek podróżniczych, przewodników i albumów fotograficznych. Jego teksty przeczytać można także w prasie. Podczas dzisiejszego  spotkania  dowiedzieliśmy  się, która przyprawa jest najstarsza, a która najdroższa. Czy Marco Polo na pewno dotarł do Chin i  dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem.  Jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn. Na te i wiele innych pytań odpowiedział  podczas spotkania w naszej bibliotece autor książki  „Podróże ze smakiem” Jędrzej Majka.

 

Wakacyjne spotkanie Klubu Podróżnika

Senegal – kraj w Afryce Zachodniej był celem podróży i tematem opowieści Małgorzaty Moskały na ostatnim, lipcowym spotkaniu w Klubie Podróżnika w naszej bibliotece. Podróżniczka poznała kulturę i zwyczaje grupy etnicznej Diola, zamieszkującej region o nazwie Casamance. Na tle innych krajów afrykańskich, dotkniętych wewnętrznymi konfliktami, głodem czy wojnami na tle rasowym, religijnym, Senegal jest państwem otwartym, gościnnym i przyjaznym. Do 1960 r. był kolonią francuską, od tamtej pory jest państwem niepodległym. Prelegentka opowiadała o życiu codziennym mieszkańców tej części Afryki – mogła je poznać mieszkając tam przez prawie dwa lata, o edukacji, służbie zdrowia, zwyczajach i kuchni. Ludzie są otwarci i gościnni. Szczególnie ciekawym zwyczajem jest inicjacja mężczyzn, dla Diola bardzo ważna i zarazem owiana tajemnicą dla pozostałych członków  społeczności. Stolicą Senegalu jest Dakar, najbardziej znany z rajdu Paryż- Dakar. Spotkanie odbyło się 18 lipca. Ilustracją opowieści były zdjęcia wykonane przez p. Małgorzatę.

Podróż do Ziemi Świętej

We wtorek, 30 kwietnia w ramach Klubu Podróżnika nasza biblioteka gościła dwoje prelegentów.  Spotkanie nosiło tytuł „Polacy w Ziemi Świętej: historia i współczesność”. Ks. Robert Głuchowski, przewodnik pielgrzymek po Ziemi Świętej przedstawił miejsca wydarzeń biblijnych, związanych ze Starym Testamentem i działalnością, męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Pani Alina Dymnicka- Jaśkiewicz opowiedziała o swoim pobycie w Palestynie i Jerozolimie podczas II wojny światowej. Jej rodzina znalazła się na Bliskim Wschodzie, tak jak wielu innych polskich emigrantów. Pani Alina, jako mała dziewczynka uczęszczała tam do szkoły, należała do harcerstwa, przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Nawiązując do losów ludności cywilnej i żołnierzy, ks. R. Głuchowski przedstawił współczesne pamiątki po pobycie Polaków w Palestynie, m. in. modlitwę „Ojcze nasz” po polsku w Kościele Pater Noster, kaplicę III stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie czy tablice upamiętniające pobyt Polaków w Palestynie. Opowiedział także o działalności polskich sióstr zakonnych, elżbietanek, które w Betlejem i Jerozolimie od wielu lat prowadzą sierocińce dla dzieci.