Grzegorz Kasdepke w bibliotece w Bereście

Znany i lubiany autor kilkudziesięciu książek dla dzieci – Grzegorz Kasdepke skorzystał z zaproszenia Biblioteki Publicznej w Krynicy – Zdroju i spotkał się ze swoimi czytelnikami. Pierwsze spotkanie odbyło się w Filii Biblioteki w Bereście o godz. 11.00. Uczestniczyły w nim dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bereście ze swoimi nauczycielkami oraz seniorami, wśród których były babcie i dziadkowie uczniów. Autor czytał fragmenty swoich książek, opowiadał o tym jak powstawały kolejne książki i rozmawiał z dziećmi, zadając im wiele pytań.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO” BLISKO (2024-2025) , dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025.

Kasdepke na tropie

Kasdepke na tropie 😊 Drugie spotkanie z pisarzem, dziennikarzem i scenarzystą Grzegorzem Kasdepke w Bibliotece Publicznej w Krynicy- Zdroju zgromadziło małych i większych wielbicieli książek autora.
Pisarz w zabawny sposób opowiadał o związkach frazeologicznych, a pytania skierowane do dzieci wywoływały salwy śmiechu. Mali czytelnicy z ciekawością słuchali o tym jak powstawały książki: Detektyw Pozytywka, Kuba i Buba, Bon czy Ton, Pestka, Drops, Cukierek, Kacperiada czy Co to znaczy…
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO” BLISKO (2024-2025) , dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025.

Mówiąc językami – spotkanie z Michałem Rusinkiem w klubie DKK

W poniedziałek 13 maja w krynickiej bibliotece przy udziale licznej publiczności, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z Michałem Rusinkiem –  sekretarzem Wisławy Szymborskiej, wykładowcą  literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorem kilkudziesięciu przekładów dla dzieci i dorosłych oraz autor wielu publikacji dla dorosłych i dla dzieci.

Barwna, pełna życia opowieść o polskiej noblistce przybliżyła jej warsztat pracy, relacje ze współpracownikami, zasady jakimi się kierowała w życiu i pracy literackiej. Z narracji wyłoniła się pełnokrwista postać kobiety niezależnej, zadziornej, czasami złośliwej, dowcipnej, ale jednocześnie budzącej sympatię. Podczas spotkania  uczestnicy zadawali wiele pytań zarówno dotyczących Wisławy Szymborskiej, jak i osobistych relacji sekretarza, opiekuna spuścizny literackiej i wykonawcy testamentu poetki. W nawiązaniu do publikacji autorstwa Michała Rusinka wywiązała się także ciekawa rozmowa dotycząca neologizmów, feminatywów pojawiających się w coraz szerszym użyciu oraz o inspiracjach książek dla dzieci. Czytelnicy mieli okazję zakupić książki autorstwa Michała Rusinka – publikacje dla dorosłych jak i dla dzieci. Szczególnym „rarytasem” była najnowsza opowieść pt. „Nadbagaż”, której premiera odbędzie się 15 maja. Sam wydawca tak rekomenduje tę pozycję: „Od Szamotuł do Hanoi. W cztery strony świata z Michałem Rusinkiem. „Nadbagaż” pełen jest zabawnych, lekkich, a nierzadko wzruszających opowieści o miejscach odległych i nieodległych. Michał Rusinek, z charakterystycznym dla siebie humorem i dystansem opowiada o swoich najciekawszych, najzabawniejszych i najbardziej zaskakujących wyjazdach i wspomnieniach, które z nich przywiózł.”. Oczywiście nie mogło się odbyć bez indywidualnych rozmów, dedykacji w książkach oraz pamiątkowych zdjęć. W kolejce po autografy ustawiali się ” i mali i duzi”.

Dziękujemy za piękne spotkanie.

Zapraszamy!

Zapraszamy na spotkanie autorskie z lek. Justyną Kafel – Wituszyńską.
„Sanatorium ludzkich serc” jest pisane prosto z serca, z ogromną sympatią do pacjentów, będących w jesieni swojego życia. Znajdziesz tu gotowe, profesjonalne zalecenia lekarskie w walce z najczęstszymi chorobami przewlekłymi. Podróż po zakamarkach medycyny wiedzie poprzez przypadki dwunastu kuracjuszy, którzy przebywają w perle polskich uzdrowisk – Krynicy-Zdroju. Bohaterowie dzielą się z czytelnikiem wzruszającymi historiami swojego życia. Książka jest gotową odpowiedzią na potrzeby seniorów przybywających do uzdrowiska.
W książce:
❤️ Atrakcje turystyczne Krynicy-Zdroju
❤️ Profesjonalne zalecenia lekarskie
❤️ Pouczające i wzruszające losy kuracjuszy
❤️ Rzetelne informacje dotyczące leczenia sanatoryjnego

Spotkanie autorskie z Joanną Jax

5 października odbyło się spotkanie  z Joanną Jax autorką bestsellerów, które zdobyły serca czytelników swoimi poruszającymi opowieściami. To wydarzenie było doskonałą okazją, aby poznać tajniki pisarskiego rzemiosła, dowiedzieć się więcej o procesie tworzenia literatury oraz porozmawiać z autorką o jej najnowszych książkach.

Turniej gier i spotkanie z autorem

W poniedziałek i wtorek 25 i 26 września w naszej bibliotece odbył się Turniej gry planszowej MITRYS. Gra powstała na podstawie cyklu powieściowego fantasy pt. Kroniki Dwuświata. Jej autorem jest Paweł Kopijer, który prowadził rozgrywki. Pisarz wprowadził uczestników w zasady gry, ale też opowiedział o samej książce i jej bohaterach. Jako pierwsi rywalizowali ze sobą uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II – pięć drużyn po czterech zawodników. W kolejnym dniu odbyły się drugie rozgrywki, tym razem z udziałem młodzieży z Branżowej Szkoły I Stopnia Izby Rzemiosła. Zgłosiło się pięć drużyn, które składały się z czterech zawodników.  Łącznie, w obydwu turniejach wzięło udział 40 osób. Gra okazała się pasjonująca i pełna przygód. Po rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe gadżety. W ramach całego wydarzenia, które nosiło tytuł Festiwal Wyobraźni, oprócz turnieju gier, młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, 25 września wzięła udział w spotkaniu autorskim z Pawłem Kopijerem. Spotkanie z autorem miało bardzo dynamiczny przebieg – pisarz opowiadał o procesie powstawania powieści, budowaniu postaci bohaterów, przebiegu akcji. Na koniec wszyscy uczestnicy wzięli udział w konkursie. Paweł Kopijer na kanwie powieści Mitrys stworzył grę planszową oraz komputerową. W spotkaniu wzięło udział ok. 50 osób.

Turniej gier i spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka dla (każdego) małego i większego człowieka”.

Działanie zostało Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Krynica na dawnej pocztówce

Prelekcja prowadzona przez Pana Ryszarda Czepkę, prof. dr hab. nauk medycznych, kolekcjonera i znawcę historii zabytkowych pocztówek, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Prelekcja prowadzona przez Pana Ryszarda Czepkę, prof. dr hab. nauk medycznych, kolekcjonera i znawcę historii zabytkowych pocztówek, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W sobotnie przedpołudnie (16 września) o godz. 11.00 nasza biblioteka już „pękała w szwach”, a wciąż dochodzili nowi słuchacze. Swoją opowieść o historii pocztówek, technikach ich wydawania oraz samych wydawcach autor spotkania ilustrował prezentacją kart ze swoich zbiorów. Słuchacze poznali wiele ciekawostek na temat powstawania pocztówek, ale także zawartej na nich korespondencji. Prelekcja dotyczyła zaledwie części kolekcji pocztówek zbieranych od lat przez autora. Wśród zaprezentowanych materiałów znalazły się znane i nieznane widoki uzdrowiska, Parku Zdrojowego, pensjonatów (także tych już nieistniejących) oraz zabawnych sytuacji, związanych z pobytami kuracyjnymi. Po zakończeniu spotkania było jeszcze wiele pytań i rozmów z prelegentem, a także zapytania o kolejne spotkanie dotyczące tej części kolekcji kart korespondencyjnych, które ze względu na ograniczenia czasowe nie zostały pokazane.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem!

Kilka słów o mnie:

Kamil Sobik – Jestem pisarzem z dwoma publikacjami na koncie (W drodze do wolności oraz Gary & Litin: Maroszek) Prowadzę blog pisarski segeworld.pl, gdzie udostępniam krótkie opowiadania fantasy, sensacyjne, a nawet historyczne. Na co dzień pracuję jako reklamodawca w świecie mediów społecznościowych i jestem entuzjastą gier komputerowych.

W grudniu br. będziemy obchodzić 105 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, jednego z nielicznych polskich zrywów, które zakończyło się sukcesem. Jednak w powszechnej świadomości to wydarzenie jest wciąż słabo znane. Może się to zmienić dzięki książce autorstwa Kamila Sobika, który wydał powieść pt. „W drodze do wolności”, która treść osadzona jest w realiach przed i po powstaniu wielkopolskim, a jej bohaterowie uczestniczą w dziejącej się historii , zmagają ze skrajnymi emocjami, które mogą być niszczące i destrukcyjne..