Biblioteka Publiczna w Krynicy – Zdroju 75 lat

Wystawa „Biblioteka Publiczna w Krynicy – Zdroju 75 lat”  – pokazuje działalność Biblioteki od jej założenia w 1947 r., przez kolejne dziesięciolecia, aż do 2022 r. Ekspozycja przedstawia instytucję w trzech obszarach: Miejsca – tam, gdzie prowadziła swoje działania, Ludzi – którzy pracowali, uczestniczyli i wspierali oraz Zasoby – tradycyjne i najnowsze technologie.

Dr Michał Zieleniewski – wystawy: plenerowa i online

Wystawa przygotowana w 2021 r. w związku z rocznicami – 200. urodzin i 125. śmierci dra Michała Zieleniewskiego (1821-1896).

Wystawa przygotowana w 2021 r. w związku  z rocznicami – 200. urodzin i 125. śmierci dra Michała Zieleniewskiego (1821-1896). Mateusz Michał Zieleniewski przez 30 lat pełnił funkcję lekarza zdrojowego w Krynicy. Ekspozycja przybliża Jego działalność na rzecz rozwoju uzdrowiska, starania o rozszerzenie i unowocześnienie lecznictwa uzdrowiskowego, popularyzację polskich zakładów zdrojowych, a także samej Krynicy.  Pokazuje zakład kąpielowy z II połowy XIX w., unikalne, nieznane widoki zakładu zdrojowego, w tym najstarsze zdjęcia Krynicy z 1862 r. ze zbiorów m. in. Biblioteki Kórnickiej PAN i Biblioteki Jagiellońskiej. Na wystawie znalazły się także zdjęcia i informacje o rodzinie dra Michała Zieleniewskiego, m. in. znanym rodzie krakowskich właścicieli fabryki maszyn Zieleniewskich.

Wystawę pt. Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy,  można oglądać obecnie w plenerze (w Parku M. Dukieta, niedaleko fontanny)

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, program Patriotyzm Jutra.

Logo MKDNiSmhp2Web

 

Otwarcie wystawy plenerowej ,,Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”

Dnia 23 lipca 2021 w parku imienia Mieczysława Dukieta w Krynicy-Zdroju odbyło się otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej ,,Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną, zrealizowanej w ramach projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski, program Patriotyzm Jutra 2021.

Dnia 23 lipca 2021 w parku imienia Mieczysława Dukieta w Krynicy-Zdroju odbyło się otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej ,,Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną, zrealizowanej w ramach projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, program Patriotyzm Jutra 2021.

Michał Zieleniewski urodził się w 1821 r. w Krakowie. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krynicy pojawił się w 1849 r., zaś w 1856 r, objął funkcję miejskiego lekarza. To m.in. jemu Krynica zawdzięcza swój rozkwit jako miasto uzdrowiskowe. Był ekspertem w sprawach medycyny i balneologii, odpowiadał również za powstanie czasopisma ,,Krynica”.

Wystawa została uroczyście otwarta przez dyrektor biblioteki, panią Magdalenę Krzeszowską. Przybliżyła ona oglądającym historię Zieleniewskiego i jego zasługi na rzecz miasta. Głos zabrał również burmistrz, Piotr Ryba, podkreślając znaczenie pielęgnowania lokalnej historii przez mieszkańców Krynicy, a także wyrażając nadzieję, że wystawa spodoba się turystom.

Wystawa pozwala poznać historię Michała Zieleniewskiego, jego działań na rzecz Krynicy, wkład w rozwój balneologii, a także historię uzdrowiska w Krynicy. Zainteresowani mogą obejrzeć ją w parku imienia Mieczysława Dukieta (przy fontannie ,,Setce”) do końca września. Serdecznie zapraszamy.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Ks. Kanonik Władysław Podraza. Wystawa

Wystawa została przygotowana na okoliczność nadania rondu przy zbiegu ulic Kraszewskiego i Czarny Potok w Krynicy- Zdroju im. Księdza Władysława Podrazy.

Wystawa została przygotowana na okoliczność nadania rondu przy zbiegu ulic Kraszewskiego i Czarny Potok w Krynicy- Zdroju im. Księdza Władysława Podrazy. Uroczystość odbyła się 25 września 2019 r. Niewielka ekspozycja zawiera biografię ks. W. Podrazy (1920-2003), opisuje Jego posługę kapłańską i działalność duszpasterską. Ale jest także swoistą kroniką z życia parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na przestrzeni 50 lat. Jej ilustracją są pamiątkowe zdjęcia z uroczystości religijnych i rodzinnych mieszkańców jak chrzty, śluby, procesje, spotkania. Najstarsze pochodzą z początków lat 50. tych XX w. Ks. Władysław Podraza pozostał w pamięci jako człowiek i kapłan o wielkim sercu, bezinteresowny, pokorny, z cierpliwością posługujący chorym w krynickim szpitalu, zanurzony w modlitwie i oddany Matce Bożej. Wystawę przygotował zespół Biblioteki Publicznej wspólnie z prezesem Akcji Katolickiej Piotrem Szyszką. Można ją obecnie obejrzeć na placu kościelnym przy parafii MBNP, ul Czarny Potok 3.

 

Makieta Krynicy z 1862 r. – Wystawa

Makieta Krynicy z 1862 r. to wyjątkowa ekspozycja, która składa się przede wszystkim z makiety dawnej Krynicy umieszczonej w specjalnej gablocie o długości 3 m oraz wystawy historycznej na temat uzdrowiska z drugiej połowy XIX w. Całość można obejrzeć w pawilonie przy parku im. Dr M. Dukieta (ul. Zdrojowa). Na makiecie został odtworzony Deptak sprzed 150 lat z dwunastoma budynkami ówczesnego zakładu zdrojowego, które już dzisiaj nie istnieją.  Pomysłodawcą i autorem makiety jest Leszek Walczyk, członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, kryniczanin z urodzenia, kolekcjoner i pasjonat historii lokalnej. Całą kompozycję wykonał w ciągu siedmiu miesięcy. Budując makietę opierał się na najstarszej fotografii zdrojowiska krynickiego z 1862 r, oraz materiałach źródłowych pozwalających odtworzyć ich usytuowanie i wygląd (m. in. mapach, publikacjach dr M. Zieleniewskiego, dr L. Żuławskiego, Z. Wąsowicza, rycinach i zdjęciach XIX w.  Krynicy), a także na własnej wiedzy i doświadczeniu. Makieta zbudowana jest w dużej mierze z materiałów z recyklingu, z elementów modelarskich, natomiast ławeczki zostały wydrukowane na drukarce 3D.

Drugą część ekspozycji stanowi wystawa historyczna opisująca poszczególne obiekty makiety oraz pokazująca Krynicę z drugiej połowy XIX w. Teksty uzupełnione są ilustracjami, rycinami i wyjątkowo ciekawymi zdjęciami ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN. Można na niej znaleźć informacje na temat życia ówczesnego uzdrowiska, które omal nie uniknęło likwidacji i w tym czasie, po słynnej Wiekopomnej Komisji dr Józefa Dietla, zaczynało się na nowo rozwijać. Ważną postacią dla Krynicy w tym okresie był lekarz zdrojowy dr Michał Zieleniewski. Fototapeta wykonana na podstawie jednego z najstarszych zdjęć Krynicy sprawia, że zwiedzający czują się jakby przeniesieni do dawnej epoki. Wystawę przygotowała Biblioteka Publiczna przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.

 

Zeskanuj kod QR i posłuchaj opowieści o Krynicy z 1862 roku

QR Code z linkiem do odsłuchania opowieści o Krynicy z 1862 roku

Scan QR code and listen to the story of Krynica from the year 1862

QR Code with a link to listen to the story about Krynica from 1862

 

 

podpis wejscie 150x23

 

„Źródło i Park Słotwiński”

Park Słotwiński to znane już od początków uzdrowiska miejsce spacerów kuracjuszy i mieszkańców. Celem tych wędrówek była woda lecznicza „Słotwinka” i najstarszy, z 1806 (lub 1808 r.) budynek Pijalni Słotwińskiej. W ostatnich tygodniach park ponownie odzyskał swój dawny blask – zostały wyremontowane nawierzchnie alejek i otwarta pijalnia. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona nowa atrakcja – tężnia solankowa.  Ten niewielki, ale urokliwy zakątek Krynicy ma swoją ciekawą historię. Została ona pokazana na specjalnie przygotowanej przez naszą bibliotekę wystawie pt. „Źródło i Park Słotwiński”, którą można oglądać w budynku Pijalni Słotwińskiej.  Na sześciu planszach zaprezentowano najdawniejsze widoki Parku Słotwińskiego, w tym reprodukcję obrazu Wojciecha Gersona z II połowy XIX w. oraz pierwszą fotografię tej okolicy autorstwa Z. Edera z 1872 r. czy ilustracje przedstawiające Pijalnię Słotwińską z czasów, kiedy jeszcze znajdowała się na Deptaku i była częścią tzw. chińskiego pawilonu. Wystawa pokazuje także walory lecznicze wody Słotwinki, która jest szczawą silnie hipoosmotyczną, skuteczną w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego. Na ekspozycji nie zabrakło także informacji o samym parku, który zajmuje obszar 7,6 h. Zieleń w Parku Słotwińskim ma charakter krajobrazowy, rosnące tam drzewa to głównie jesiony, klony, jawory i brzozy, a także kilka gatunków drzew iglastych. Roślinność szczególnie pięknie prezentuje się jesienią, co przez lata utrwalali na swoich zdjęciach kryniccy fotografowie.

Krynickie Drogi do Niepodległości. 1914-1918.

Ekspozycja pokazuje udział mieszkańców Krynicy i osób z nią związanych w walkach o odzyskanie Niepodległości. Prezentuje unikalne materiały: zdjęcia, dokumenty oraz wspomnienia z archiwów rodzinnych kryniczan, w tym członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, zbiorów Biblioteki Publicznej oraz innych dostępnych źródeł. Kryniczanie walczyli w armii austriackiej, wstępowali do Legionów Polskich, walczyli na Wschodzi i Zachodzie, byli wywożeni na Sybir. Będąc już żołnierzami Wojska Polskiego, bronili młodego Państwa przed nawałnicą bolszewicką ze wschodu. Wielu młodych mieszkańców stawiło się do obrony Lwowa, tak jak trzech synów państwa Pudłów (Porzyckich) czy synowie Fr. Kmietowicza.  Odpowiedzialność za losy Ojczyzny i gotowość oddania za nią życia wzięło na siebie pokolenie, które nigdy nie znało wolnej Polski. Byli wychowani w patriotycznych tradycjach, przekazywanych przez przodków – „Bóg, Honor i Ojczyzna” nie było martwym hasłem, lecz prawdziwą wartością życia. „W 1918 r. po 123 latach niewoli odrodziła się niepodległa Polska. Ale najpierw rodziła się ona w sercach i umysłach naszych przodków, którzy nie chcieli służyć zaborcom” ( z listu pasterskiego Episkopatu Polski). Śledząc losy wielu rodzin (Kmietowiczów, Kryńskich, Kołodziejskich, Hippmannów, Mravincsicsów, Maternickich, Ferków, Dymnickich, Wawroszów) można zauważyć, że byli wśród nich powstańcy styczniowi, legioniści, żołnierze – uczestnicy walk I II wojny światowej, ruchu oporu.

„Nic dla siebie, wszystko dla Krynicy. Leon Nowotarski”- wystawa

30 października br. w Galerii Sztuki „Siedlisko” w Krynicy- Zdroju odbył się wernisaż wystawy poświęconej jednemu z najwybitniejszych Kryniczan – Leonowi Nowotarskiemu.

Dnia 30 października br. w Galerii Sztuki „Siedlisko” w Krynicy- Zdroju odbył się wernisaż wystawy poświęconej jednemu z najwybitniejszych Kryniczan – Leonowi Nowotarskiemu. Od 13 listopada będzie ja można oglądać w Pijalni Głównej. Ekspozycję przygotowała nasza biblioteka z okazji 60 rocznicy Jego śmierci. Leon Nowotarski (1878-1957) był wieloletnim dyrektorem Państwowego Zakładu Zdrojowego w Krynicy (1918-1939, 1945-1950), przewodniczącym Komisji Zdrojowej, niezapomnianym gospodarzem uzdrowiska, społecznikiem. Za jego czasów Krynica przekształciła się w nowoczesny kurort, z doskonałą bazą zabiegową i hotelową. Stała się stolicą sportów zimowych i miejscem wypoczynku elit II Rzeczpospolitej. Jego działalność na rzecz rozwoju Krynicy była tak znacząca, że ten okres nazwano „epoką Nowotarskiego”.