ZAJĘCIA KREATYWNE W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 15.03.24 odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Kreatywne zajęcia” dla dzieci, podczas których dokończyliśmy tworzyć naszą Panną Marzannę. Panienka otrzymała kolorową sukienkę oraz długie ręce. Wszystkie materiały z których korzystaliśmy były z tzn. recyklingu, a ponieważ jesteśmy za ochronna środowiska, panienka została z nami w bibliotece, czarując zakończenie zimy przez szybę.

Kolejnym tematem były Święta Wielkanocne oraz jajko – symbol życia. Naszą lekturą była książka pt. „Jajo : jajka w gnieździe i w kosmosie, czyli Kogel – mogel dla dociekliwych”.

Praca plastyczna to oczywiście jajko, nie prawdziwe ,ale ze styropianu. Dzieci ozdobiły je włóczką, cekinami, naklejkami, papierem kolorowym oraz bibułą. Powstały piękne, kolorowe i błyszczące pisanki.

ŚRODY Z PASJAMI W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 15.02.23. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Środy z pasjami.

W dniu 15.02.23. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Środy z pasjami. Tematem były poduszki i poszewki, małe, duże kolorowe lub jednokolorowe, kwadratowe lub o dziwnych kształtach. Korzystając z materiałów od Pani Magdaleny z Ma-Miko heartmade oraz z maszyny do szycia zakupionej przez Bibliotekę Główną w Krynicy-Zdrój w ramach powstania Klubu Kreatywności.

Podczas kilku spotkań mamy w planach uszyć poduszeczki dla dzieci w kształtach zwierzęcych, proste poszewki oraz poszewki zawierające materiały o różnorodnej strukturze oraz  kolorze.

Warsztaty dekorowania pierniczków

14 grudnia Biblioteka Publiczna we współpracy z Świetlicą „Przystań” zorganizowała warsztaty dekorowania pierniczków dla mam z dziećmi w ramach Klubów Kreatywności, które poprowadziła Pani Anna Zygmunt.

14 grudnia Biblioteka Publiczna we współpracy z Świetlicą „Przystań” zorganizowała warsztaty dekorowania pierniczków dla mam z dziećmi w ramach Klubów Kreatywności,  które poprowadziła Pani Anna Zygmunt. Uczestnicy naszych warsztatów nie tylko wykonali piękne pierniki, ale również mogli wziąć udział w mini sesji świątecznej.

 

Klub Kreatywności – Warsztaty przedświąteczne w Tyliczu

1 grudnia w tylickiej bibliotece odbyły się przedświąteczne warsztaty dla mam z dziećmi

1 grudnia w tylickiej bibliotece odbyły się przedświąteczne warsztaty dla mam z dziećmi zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną oraz Świetlicę „Przystań”. Podczas spotkania powstały piękne kalendarze adwentowe w kształcie Mikołaja. Pełne zaangażowanie wszystkich uczestników zarówno tych małych jak i dużych przyniosło wspaniałe efekty, a radość i satysfakcja widoczne były gołym okiem. W planach już kolejne spotkania! Do zobaczenia wkrótce.

 

Bronisław Babel – historia prawdziwa. Opowieść filmowa o Krynicy z drugiej połowy XIX w.

Premiera 5 stycznia godzina 12.00

Zapraszamy do obejrzenia filmu poklatkowego, który jest efektem kilkumiesięcznej pracy Biblioteki Publicznej i współpracowników (twórców, wolontariuszy, członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy). Powstał na kanwie prawdziwej historii Bronisława Babla i jego rodziny, która jako pierwsza osiedliła się na stałe w uzdrowisku w 1851 r. Na potrzeby animacji zostały specjalnie przygotowane lalki kukiełkowe, uszyte stroje i stworzona scenografia z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć Krynicy i eksponatów z Muzeum Zabawek. Powstała też ścieżka dźwiękowa, a głosu bohaterom opowieści użyczyli mieszkańcy Krynicy.
Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu ”Kluby Kreatywności w bibliotekach- edycja druga” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Historia prawdziwa – Bronisław Babel

Przez kilka miesięcy w Klubie Kreatywności trwało tworzenie animowanej, historycznej opowieści o Bronisławie Bablu i jego rodzinie. Była to pierwsza, polska rodzina, która osiedliła się na stałe w uzdrowisku. Ojciec Bronisława, Kazimierz Babel został zarządcą Krynicy i w 1851 r. przyjechał do zdroju z całą rodziną.

Przez kilka miesięcy w Klubie Kreatywności trwało tworzenie animowanej, historycznej opowieści o Bronisławie Bablu i jego rodzinie. Była to pierwsza, polska rodzina, która osiedliła się na stałe w uzdrowisku. Ojciec Bronisława, Kazimierz Babel został zarządcą Krynicy i w 1851 r. przyjechał do zdroju z całą rodziną.

W lipcu br. odbyły się warsztaty literackie, podczas których przygotowano wszystkie materiały historyczne, biograficzne i zdjęcia. Na tej podstawie powstał scenariusz, wybrano poszczególne postaci opowieści i naszkicowano sceny. Następnie wolontariusze i pracownice biblioteki tworzyli stroje dla bohaterów opowieści, szyjąc je samodzielnie dla gotowych drewnianych kukiełek. Głowy lalek wykonał Huber Śliwiński, szukając podobieństwa na autentycznych fotografiach sprzed ponad stu lat. Stroje inspirowane modą z drugiej połowy XIX w.  wykonały wolontariuszki Agnieszka Szczotka i Halina Fedorczak oraz Magdalena Krzeszowska, Małgorzata Pomietło i Anna Oleksy z biblioteki.

Kolejnym etapem było po klatkowe nakręcenie filmu i wykonanie komputerowej animacji. Realizację tej części projektu wykonali Hubert Śliwiński i Anna Oleksy. W filmie istotna była scenografia, pokazująca autentyczne widoki XIX w. uzdrowiska. Powstała dzięki unikalnym, najstarszym zdjęciom uzdrowiska z Biblioteki Kórnickiej oraz ciekawej kolekcji zabawek i miniaturowych rekwizytów wypożyczonych z Muzeum Zabawek, które od kilku lat działa w Nowych Łazienkach Mineralnych. Swojego głosu bohaterom opowieści użyczyli: Henryk Opilo ze Stowarzyszenia Miłośników Krynicy (Bronisław Babel) i Anna Kuryłowicz, wolontariuszka biblioteki ( żona Bronisława, Janina). Twórcy opowieści skorzystali również przy tworzeniu fabuły z biografii Bronisława Babla, napisanej przez Zytę Turek ze Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.

Premiera filmu Historia prawdziwa – Bronisław Babel odbędzie się na początku stycznia 2021 r. na stronie internetowej biblioteki, kanale YouTube i FB.

Przygody ślimaka Henia – książeczka sensoryczna

W naszym Klubie Kreatywności powstała książeczka sensoryczna dla dzieci pt. Przygody ślimaka Henia. Opowieść o sympatycznym ślimaku, który zaprasza dzieci na wycieczkę po Górze Parkowej, a potem prowadzi do biblioteki, napisała nasza koleżanka – Anna Oleksy.

W naszym Klubie Kreatywności powstała książeczka sensoryczna dla dzieci pt. Przygody ślimaka Henia. Opowieść o sympatycznym ślimaku, który zaprasza dzieci na wycieczkę po Górze Parkowej, a potem prowadzi do biblioteki, napisała nasza koleżanka – Anna Oleksy. Poszczególne karty ilustracji wykonały wolontariuszki biblioteki i pracownice. Każda ilustracja powstała według indywidualnego pomysłu, z wykorzystaniem różnych materiałów. Obrazki mają nie tylko zwizualizować fragmenty tekstu, ale przede wszystkim pobudzić różne zmysły.

Ilustracje zaprojektowały i wykonały: Halina Fedorczak, Agnieszka Szczotka i Małgorzata Małachowska – wolontariuszki biblioteki oraz bibliotekarki: Justyna Półtorak, Krystyna Szewczyk- Pietrucha, Sabina Skraba, Agnieszka Liana i Anna Oleksy.

Przygody ślimaka Henia to kolejne działanie odbywające się w ramach realizowanego projektu pt. Kluby kreatywności w bibliotekach – edycja druga.