Dzisiaj w naszej bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z cyklu „Pogaduchy o Krynicy”. W ciepłej, serdecznej atmosferze
podsumowaliśmy działalność Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oraz zrealizowane projekty
. Nie zabrakło też sentymentalnej podróży w czasie – uczestnicy mieli okazję zobaczyć piękne, archiwalne zdjęcia oraz wspólnie zaśpiewać kolędy
. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i już teraz zapraszamy na kolejne spotkania!
Kategoria: Pogaduchy o Krynicy
Spotkanie pasjonatów historii Krynicy
Pogaduchy o Krynicy – w naszej bibliotece 23 września odbyło się spotkanie pasjonatów historii Krynicy. Dzisiaj wiele ciekawych tematów. Pani dr Danuta Reśko zaprezentowała ciekaw publikacje dotyczące uzdrowiska oraz górnictwa na terenie Krynicy i Karpat, m. in. swojego autorstwa. Członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy pan Wiesław Piprek opowiedział o wejściu wojsk słowackich na teren Polski we wrześniu 1939 r. Kolejna prelekcja dotyczyła historii powstania pomnika Adama Mickiewicza w naszym mieście.
Henryk Zbierzchowski – poeta Lwowa
Henryk Zbierzchowski – poeta Lwowa zachwycał się urokiem krynickiej przyrody, a ulubionym miejscem wędrówek była Jaworzyna Krynicka – takie ciekawostki na temat poety zaprezentowała jedna z uczestniczek dzisiejszego spotkania Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. Kolejna osoba przyniosła zdjęcia rodzinne, niektóre sprzed 100 lat, pokazujące przedwojenną Krynicę, jej mieszkańców, ciekawe wydarzenia. Na spotkaniu pojawiła się propozycja włączenia się Stowarzyszenia i biblioteki do inicjatywy upamiętnienia kryniczan, którzy zostali zamordowani przez Rosjan w Katyniu i innych obozach. Na początek zostały zaprezentowane biografie dwóch oficerów: Franciszka Jodłowskiego i Zygmunta Hetpera. Na liście jest jeszcze kilkanaście nazwisk, ale liczymy, że mieszkańcy Krynicy podpowiedzą o innych nieznanych osobach, które na pamiątkowej tablicy powinny się znaleźć.
Poeta Lwowa Henryk Zbierzchowski – Pogaduchy o Krynicy
Dnia 19 marca Pogaduchach o Krynicy spotkali się w bibliotece członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i pasjonaci naszej lokalnej historii. Pan Wiesław Piprek, przewodnik, członek Stowarzyszenia przygotował ciekawy materiał na temat poety Lwowa Henryka Zbierzchowskiego i jego rodziny. Artysta był w latach międzywojennych związany także z Krynicą. Tutaj spędzał czas w swojej willi Nemo, gościł lwowskich artystów. To właśnie w Krynicy zmarł w 1942 r. i został pochowany na krynickim cmentarzu, najpierw w krypcie pod kaplicą, a dopiero w 1990 r. przeniesiony do nowego grobowca.
Grudniowe Pogaduchy o Krynicy
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i sympatycy historii naszego miasta spotkali się 11 grudnia w naszej bibliotece na ostatnim w tym roku spotkaniu z cyklu „Pogaduchy o Krynicy”. Wśród prezentowanych tematów znalazła się historia krynickiej grupy GOPR, zawody i rajdy narciarskie z lat 50-tych i 60- tych. O swoich doświadczeniach opowiadał pan Jacek Boroń, goprowiec, przewodnik beskidzki, instruktor narciarstwa. Uczestnicy mogli obejrzeć wiele ciekawych zdjęć i pamiątek sprzed kilkudziesięciu lat, pokazujących szkolenia GOPR, uroczystości, akcje ratownicze oraz obiekty. Gość spotkania podzielił się swoimi wspomnieniami na temat prowadzenia schroniska na Jaworzynie Krynickiej oraz spotkaniach z żołnierzami, którzy ukrywali się w okolicznych lasach już po zakończeniu II wojny światowej. Przy tej okazji inni uczestnicy spotkania podzielili się swoimi wiadomościami na temat partyzantów w okolicach Krynicy, a pan Marian Ryba na temat działalności Polskiej Armii Niepodległościowej i postaci ks. Gurgacza. Tomasz Walczyk, autor prelekcji pt. „Wojenne losy Krynicy i jej mieszkańców”, która odbyła się 30 listopada br., uzupełnił temat o informacje na temat ukraińskiego studium nauczycielskiego, które w tym czasie działało w Krynicy. Kilka osób pokazało zdjęcia ze swoich zbiorów prywatnych prezentujące ciekawe wydarzenia bądź ujęcia Krynicy.
„Wojenne losy Krynicy i jej mieszkańców. Krynica 1939 – 1945″
Październikowe Pogaduchy o Krynicy
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oraz pasjonaci lokalnej historii spotkali się w naszej bibliotece na kolejnych cyklicznych „Pogaduchach o Krynicy”. W dyskusji i prezentacji poruszono kulka tematów: działalności artystycznej Anny Czartoryskiej, malarki mieszkającej w Krynicy, nieznanych wydarzeń z okresu wojny i okupacji w Krynicy, Krynicy z czasów I wojny światowej oraz uzdrowiska na łamach Jednodniówki z 1928 r. Poruszono również sprawy dotyczące bieżącej działalności stowarzyszenia – realizacji grantu z programu wolontariackiego firmy Coca-col oraz przygotowania kalendarza historycznego na 2024 r. Zaplanowana po spotkaniu otwarta prelekcja pt. „Wojenne losy Krynicy i jej mieszkańców” została odwołana z powodu choroby prelegenta. Nowy termin (w okresie pomiędzy 11 a 30 listopada) zostanie dopiero ustalony.
Lipcowe spotkanie z cyklu „Pogaduchy o Krynicy”
Przedwojenni architekci Krynicy Lipcowe spotkanie z cyklu „Pogaduchy o Krynicy” odbyło się we wtorek, 25 lipca. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy poruszyli kilka ciekawych tematów.

Pogaduchy o Krynicy – dawnych zdjęć czar
Podczas sierpniowego spotkania (24 sierpnia) pn. Pogaduchy o Krynicy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oglądali zdjęcia i reprodukcje pokazujące XIX w. uzdrowisko.
Podczas sierpniowego spotkania (24 sierpnia) pn. Pogaduchy o Krynicy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oglądali zdjęcia i reprodukcje pokazujące XIX w. uzdrowisko. Wśród zdjęć szczególną ciekawość wzbudziły widoki rzadziej w tamtym czasie fotografowanych ulic i zakątków Krynicy jak ul. Kraszewskiego czy Pułaskiego. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać reprodukcje akwarel autorstwa Marii Teresy Ledóchowskiej, która w 1887 r. przebywała w Krynicy na kuracji. Z okien willi Białej Róży, gdzie mieszkała obserwowała życie kurortu.
Spotkania pn. „Pogaduchy o Krynicy” powracają
Cykliczne spotkania Stowarzyszenia Miłośników Krynicy pn. „Pogaduchy o Krynicy”, organizowane przez Bibliotekę Publiczną powracają po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi. 26 kwietnia o godz. 10.00, w siedzibie naszej biblioteki (jeszcze przy al. L. Nowotarskiego 1) pasjonaci historii lokalnej dyskutowali na tematy związane z historią Krynicy. Rozmowa połączona była z prezentacją zdjęć i ciekawych materiałów ze zbiorów prywatnych członków Stowarzyszenia. Poruszono temat popularyzacji dawnej Krynicy w internecie i mediach społecznościowych. Internet stwarza możliwości dotarcia do większej liczby osób, ale też niesie też ze sobą informacje, które nie są oparte na źródłach. Warto te błędy weryfikować i poprawiać.