Noworoczne spotkanie „Pogaduchy o Krynicy”

Dzisiaj w naszej bibliotece 🎄🎄🎄 odbyło się wyjątkowe spotkanie z cyklu „Pogaduchy o Krynicy”. W ciepłej, serdecznej atmosferze😍 podsumowaliśmy działalność Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oraz zrealizowane projekty👍. Nie zabrakło też sentymentalnej podróży w czasie – uczestnicy mieli okazję zobaczyć piękne, archiwalne zdjęcia oraz wspólnie zaśpiewać kolędy🎄. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i już teraz zapraszamy na kolejne spotkania!1 2 3

Spotkanie pasjonatów historii Krynicy

Pogaduchy o Krynicy – w naszej bibliotece 23 września odbyło się spotkanie pasjonatów historii Krynicy. Dzisiaj wiele ciekawych tematów. Pani dr Danuta Reśko zaprezentowała ciekaw publikacje dotyczące uzdrowiska oraz górnictwa na terenie Krynicy i Karpat, m. in. swojego autorstwa. Członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy pan Wiesław Piprek opowiedział o wejściu wojsk słowackich na teren Polski we wrześniu 1939 r. Kolejna prelekcja dotyczyła historii powstania pomnika Adama Mickiewicza w naszym mieście.

Henryk Zbierzchowski – poeta Lwowa

Henryk Zbierzchowski – poeta Lwowa zachwycał się urokiem krynickiej przyrody, a ulubionym miejscem wędrówek była Jaworzyna Krynicka – takie ciekawostki na temat poety zaprezentowała jedna z uczestniczek dzisiejszego spotkania Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. Kolejna osoba przyniosła zdjęcia rodzinne, niektóre sprzed 100 lat, pokazujące przedwojenną Krynicę, jej mieszkańców, ciekawe wydarzenia. Na spotkaniu pojawiła się propozycja włączenia się Stowarzyszenia i biblioteki do inicjatywy upamiętnienia kryniczan, którzy zostali zamordowani przez Rosjan w Katyniu i innych obozach. Na początek zostały zaprezentowane biografie dwóch oficerów: Franciszka Jodłowskiego i Zygmunta Hetpera. Na liście jest jeszcze kilkanaście nazwisk, ale liczymy, że mieszkańcy Krynicy podpowiedzą o innych nieznanych osobach, które na pamiątkowej tablicy powinny się znaleźć.

Poeta Lwowa Henryk Zbierzchowski – Pogaduchy o Krynicy

Dnia 19 marca  Pogaduchach o Krynicy spotkali się w bibliotece członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i pasjonaci naszej lokalnej historii. Pan Wiesław Piprek, przewodnik, członek Stowarzyszenia przygotował ciekawy materiał na temat poety Lwowa Henryka Zbierzchowskiego i jego rodziny. Artysta był w latach międzywojennych związany także z Krynicą. Tutaj spędzał czas w swojej willi Nemo, gościł lwowskich artystów. To właśnie w Krynicy zmarł w 1942 r. i został pochowany na krynickim cmentarzu, najpierw w krypcie pod kaplicą, a dopiero w 1990 r. przeniesiony do nowego grobowc1a.

Grudniowe Pogaduchy o Krynicy

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i sympatycy historii naszego miasta spotkali się 11 grudnia w naszej bibliotece na ostatnim w tym roku spotkaniu z cyklu „Pogaduchy o Krynicy”. Wśród prezentowanych tematów znalazła się historia krynickiej grupy GOPR, zawody i rajdy narciarskie z lat 50-tych i 60- tych. O swoich doświadczeniach opowiadał pan Jacek Boroń, goprowiec, przewodnik beskidzki, instruktor narciarstwa. Uczestnicy mogli obejrzeć wiele ciekawych zdjęć i pamiątek sprzed kilkudziesięciu lat, pokazujących szkolenia GOPR, uroczystości, akcje ratownicze oraz obiekty. Gość spotkania podzielił się swoimi wspomnieniami na temat prowadzenia schroniska na Jaworzynie Krynickiej oraz spotkaniach z żołnierzami, którzy ukrywali się w okolicznych lasach już po zakończeniu II wojny światowej. Przy tej okazji inni uczestnicy spotkania podzielili się swoimi wiadomościami na temat partyzantów  w okolicach Krynicy, a pan Marian Ryba na temat działalności Polskiej Armii Niepodległościowej i postaci ks. Gurgacza.  Tomasz Walczyk, autor prelekcji pt. „Wojenne losy Krynicy i jej mieszkańców”, która odbyła się 30 listopada br., uzupełnił temat o informacje na temat ukraińskiego studium nauczycielskiego, które w tym czasie działało w Krynicy. Kilka osób pokazało zdjęcia ze swoich zbiorów prywatnych prezentujące ciekawe wydarzenia bądź ujęcia Krynicy.1610

„Wojenne losy Krynicy i jej mieszkańców. Krynica 1939 – 1945″

Pod takim tytułem odbyła się 27 listopada br. w naszej Bibliotece prelekcja, którą przygotował i poprowadził Tomasz Walczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. Wykład z prezentacją zdjęć, dokumentów, map  i innych archiwalnych, materiałów cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Krynica w latach 1939-1945 to bardzo obszerny temat, dotąd jeszcze nie opracowany całościowo. Autor wykładu zaznaczył, że wszystkie przedstawione fakty i historie nie wyczerpują tematu, wymagają osobnego omówienia. Mieszkańcy Krynicy byli wywożeni do obozów zgłady, łagrów, ponieśli śmierć w walkach podczas kampanii wrześniowej lub na frontach w Europie Zachodniej. Angażowali się w działalność konspiracyjną, byli przewodnikami przeprowadzającymi kurierów przez granicę. Grupa osiemnastu młodych Kryniczan została aresztowana 3 maja 1940 r. i po pobycie w tarnowskim więzieniu wywieziona pierwszym transportem do obozy zagłady w Oświęcimiu. Ludność narodowości żydowskiej była sukcesywnie wywożona do gett, a następnie w większości do obozu w Bełżcu. Uzdrowisko w czasie okupacji było nadal kurortem, ale dla niemieckich żołnierzy i nielicznych kuracjuszy narodowości polskiej oraz miejscem pobytu dzieci i młodzieży ze szkół z bombardowanych miast w Niemczech.
Prelekcja odbyła się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy pt.  „Krynica – niewyczerpane źródło inspiracji”, dofinansowanego przez Gminę Krynica-Zdrój.

Październikowe Pogaduchy o Krynicy

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oraz pasjonaci lokalnej historii spotkali się w naszej bibliotece na kolejnych cyklicznych „Pogaduchach o Krynicy”. W dyskusji i prezentacji poruszono kulka tematów: działalności artystycznej Anny Czartoryskiej, malarki mieszkającej w Krynicy, nieznanych wydarzeń z okresu wojny i okupacji w Krynicy, Krynicy z czasów I wojny światowej oraz uzdrowiska na łamach Jednodniówki z 1928 r. Poruszono również sprawy dotyczące bieżącej działalności stowarzyszenia – realizacji grantu z programu wolontariackiego firmy Coca-col oraz przygotowania kalendarza historycznego na 2024 r. Zaplanowana po spotkaniu otwarta prelekcja pt. „Wojenne losy Krynicy i jej mieszkańców” została odwołana z powodu choroby prelegenta. Nowy termin (w okresie pomiędzy 11 a 30 listopada) zostanie dopiero ustalony.

pog1

Lipcowe spotkanie z cyklu „Pogaduchy o Krynicy”

Przedwojenni architekci Krynicy Lipcowe spotkanie z cyklu „Pogaduchy o Krynicy” odbyło się we wtorek, 25 lipca. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy poruszyli kilka ciekawych tematów.

Przedwojenni architekci Krynicy Lipcowe spotkanie z cyklu „Pogaduchy o Krynicy” odbyło się we wtorek, 25 lipca. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy poruszyli kilka ciekawych tematów. Jednym z nich było uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Parku Zdrojowym. Abp Antoni Baraniak był sekretarzem Prymasów Polski: Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupem Metropolitą Poznańskim. Aresztowany i brutalnie przesłuchiwany, nie ugiął się, ale więzienie zniszczyło jego zdrowie psychofizyczne. Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński powiedział, że „ był dla mnie niejako osłoną, bo na niego spadły główne oskarżenia i zarzuty[…]”. Niezłomny kapłan był miłośnikiem Krynicy, często przyjeżdżał do uzdrowiska na wypoczynek i leczenie. Przyjaźnił się z mieszkańcami. Po tych pobytach pozostało wiele zdjęć, pamiątek, wspomnień. Wśród zaprzyjaźnionych z nim osób byli też członkowie Stowarzyszenia. Kolejnym tematem spotkania byli architekci budynków i innych obiektów przedwojennej Krynicy. Pani Zyta Turek podczas poszukiwań archiwalnych dotarła do wielu informacji na temat Władysława Klimczaka, którego ojciec Jan Klimczak był krynickim leśniczym. Władysław Klimczak, mieszkający we Lwowie architekt zaprojektował m. in. Nowe Łazienki Mineralne, kiosk tzw. „Okrąglak” oraz most nad Kryniczanką obok banku PKO. Kolejnym odkryciem Pani Zyty były informacje na temat projektanta murowanej Muszli Koncertowej. Niedawno udało się ustalić jedynie nazwisko architekta. Muszla Koncertowa, stojąca do dziś na Deptaku została wybudowana w 1926 r., a jej projektantem był arch. inż. Kazimierz Stepan, również ze Lwowa. Przez wiele lat był dyrektorem odpowiedzialnym za prace budowlane w Domenie Lasów Państwowych. Brał udział w kampanii wrześniowej, aresztowany zginął w Katyniu. Z kolei Pan Leszek Walczyk odtworzył historię dzwonów w Kościele Zdrojowym. Pierwsze trzy dzwony zostały poświęcone w 1903 r. Podczas I wojny światowej wojsko austriackie zarekwirowało je do przetopienia na broń. W latach międzywojennych parafia zakupiła ze składek mieszkańców i gości nowe, również trzy dzwony, które w czasie okupacji zabrali Niemcy na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Ale do końca nie wiadomo czy zostały przetopione czy znajdują się w jakimś kościele na terenie Niemiec. Dzwony, które znajdują się na dzwonnicy współcześnie, zostały zamontowane w latach pięćdziesiątych.300

Pogaduchy o Krynicy – dawnych zdjęć czar

Podczas sierpniowego spotkania (24 sierpnia) pn. Pogaduchy o Krynicy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oglądali zdjęcia i reprodukcje pokazujące XIX w. uzdrowisko.

Podczas sierpniowego spotkania (24 sierpnia) pn. Pogaduchy o Krynicy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oglądali zdjęcia i reprodukcje pokazujące XIX w. uzdrowisko. Wśród zdjęć szczególną ciekawość wzbudziły widoki rzadziej w tamtym czasie fotografowanych ulic i zakątków Krynicy jak ul. Kraszewskiego czy Pułaskiego. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać reprodukcje akwarel autorstwa Marii Teresy Ledóchowskiej, która w 1887 r. przebywała w Krynicy na kuracji. Z okien willi Białej Róży, gdzie mieszkała obserwowała życie kurortu.

 

Spotkania pn. „Pogaduchy o Krynicy” powracają

Cykliczne spotkania Stowarzyszenia Miłośników Krynicy pn. „Pogaduchy o Krynicy”, organizowane przez Bibliotekę Publiczną powracają po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi. 26 kwietnia o godz. 10.00, w siedzibie naszej biblioteki (jeszcze przy al. L. Nowotarskiego 1) pasjonaci historii lokalnej dyskutowali na tematy związane z historią Krynicy. Rozmowa połączona była z prezentacją zdjęć i ciekawych materiałów ze zbiorów prywatnych członków Stowarzyszenia. Poruszono temat popularyzacji dawnej Krynicy w internecie i mediach społecznościowych. Internet stwarza możliwości dotarcia do większej liczby osób, ale też niesie też ze sobą informacje, które nie są oparte na źródłach. Warto te błędy weryfikować i poprawiać.