OFERTA DLA NAUCZYCIELI, PRACOWNIKÓW ŚWIETLIC,BIBLIOTEKARZY

Scenariusze zajęć czytelniczych i warsztatów literacko- artystycznych dla dzieci i dorosłych Książkodzieje

DO POBRANIA

Scenariusz warsztatów dla dzieci pt. Średniowieczne księgi

Scenariusz zajęć dla dzieci pt. Historia książki w starożytnym Egipcie

Scenariusz zajęć dla dzieci pt. Książki jaskiniowców

Scenariusz warsztatów dla dorosłych pt. Inna forma książki – przepiśnik

 

„Z książką od papirusu do gigabajtów”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Uczestnicy warsztatów prezentują audiobooka

Zapraszamy do odsłuchania krótkiego audiobooka, który powstał podczas warsztatów dykcji, emisji głosu i pracy z mikrofonem. Spotkania prowadzone pod kierunkiem Karoliny Fortuny i Piotra Barcika odbyły się w naszej bibliotece w dniach od 16 do 17 września br. Uczestnicy – grupa kilkunastu osób pracowała z tekstem autorstwa Janusza Korczaka pt. „Bezwstydnie krótkie”. Warsztaty były jednym z ostatnich wydarzeń, które biblioteka zorganizowała w swojej już dzisiaj nieistniejącej siedzibie przy ul. Nowotarskiego 1. To kolejne działanie zaplanowane w ramach projektu pt. „Z książką od papirusu do gigabajtów”. Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Uczestnicy warsztatów nagrali audiobooka

Grupa kilkunastu osób – uczestników warsztatów dykcji, interpretacji tekstu i pracy z mikrofonem poznała zasady pracy z tekstem i techniki nagrywania czytanego słowa.

Grupa kilkunastu osób – uczestników warsztatów dykcji, interpretacji tekstu i pracy z mikrofonem poznała zasady pracy z tekstem i techniki nagrywania czytanego słowa. Zajęcia odbyły się w czytelni naszej biblioteki w dniach 16 i 17 września pod kierunkiem aktorki Karoliny Fortuny i dźwiękowca Piotra Barcika. Pierwsza część warsztatów zawierała ćwiczenia aparatu mowy oraz pracę z tekstem. Poszczególne osoby wcielały się w bohaterów krótkich dialogów i scenek z utworu pt. „Bezwstydnie krótkie” autorstwa Janusza Korczaka. Następnym elementem była praca z mikrofonem i nagraniem czytanego tekstu. W czytelni powstało mini studio z profesjonalnym sprzętem do nagrywania. Nagrany materiał, po montażu i uzupełnieniu o efekty dźwiękowe będzie gotowy do przesłuchania, jako audiobook. Niebawem udostępnimy go na naszej stronie internetowej. Jest to kolejne wydarzenie przygotowane przez bibliotekę w ramach realizowanego projektu „Z książką od papirusu do gigabajtów”

Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.MKiDN_kolor

Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbyło się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu).

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbyło się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu). Agata Tobiasz jest autorką ponad 30 artykułów na temat Sądecczyzny, które ukazały się m. in w Roczniku Sądeckim, Almanachu Muszyny, Wierchach czy Zeszytach Sądecko – Spiskich. W tym roku otrzymała nagrodę za najlepszą książkę wydaną w 2021 r. dotyczącą Sądecczyzny za publikację Zakochany w górach i lasach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego.

Po raz pierwszy nazwy sądeckich miejscowości pojawiły się w „Dziejach Polski” Jana Długosza, a w kolejnych stuleciach w utworach literatury staropolskiej. Prawdziwe odkrycie Sądecczyzny miało miejsce dopiero w okresie romantyzmu. Udający się w stronę Tatr podróżnicy odkrywali piękno nieco niższych gór i dolin, opisując je w listach, relacjach, dziennikach. Kolejnymi autorami opisów południowej Polski byli ludzie nauki: archeolodzy, geolodzy czy geografowie, m. in. Stanisław Staszic czy Wincenty Pol. Obraz Krynicy z początku XIX w. i kolejnych dekad możemy odnaleźć w wspomnieniach kuracjuszy i lekarzy (F. Stirby, L. Żuławskiego czy M. Zieleniewskiego). Warto sięgnąć do tych tekstów, aby zobaczyć Sądecczyznę i Krynicę sprzed 150 a nawet 200 lat.

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną projektu pn. „Z książką od papirusu do gigabajtów”

 Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor

 

Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze – spotkanie z Agatą Tobiasz

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbędzie się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu).

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbędzie się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu). Agata Tobiasz jest autorką licznych artykułów na temat Sądecczyzny, które ukazały się m. in w Roczniku Sądeckim, Almanachu Muszyny, Wierchach czy Zeszytach Sądecko – Spiskich. W tym roku otrzymała nagrodę za najlepszą książkę wydaną w 2021 r. dotyczącą Sądecczyzny za publikację Zakochany w górach i lasach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego. Podczas spotkania opowie o XIX w. podróżach po naszym regionie, opisach sądeckich kurortów oraz o krynickim uzdrowisku zapamiętanym we wspomnieniach przez kuracjuszy i lekarzy.

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną projektu pn. „Z książką od papirusu do gigabajtów”.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tobiasz A. plakat

WAKACYJNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 04.08.22 odbyły się ostatnie zajęcia wakacyjne dla dzieci, na których mieliśmy przyjemność goszczenia Pani Moniki, która przygotowała nam krótkie i bardzo ciekawe zajęcia z języka angielskiego.

W dniu 04.08.22 odbyły się ostatnie zajęcia wakacyjne dla dzieci, na których mieliśmy przyjemność goszczenia Pani Moniki, która przygotowała nam krótkie i bardzo ciekawe zajęcia z języka angielskiego. Zakończyliśmy również prace nad nasza książeczką pt. „ Dla malucha. Cztery pory roku”. Czas zabawy oraz zajęć plastycznych dobiegł końca, było wesoło, ciekawie i kolorowo.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.MKiDN_kolor

ŚRODA Z PASJAMI – KSIĄŻECZKA SENSORYCZNA

W dniu 03.08.22 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Środy z pasjami. Panie postanowiły wspomóc dzieci przy pracy, przy książeczce sensorycznej. Zajęły się jesienią pełną barw, spadających liści i jabłuszek czerwonych.

Z filcu i gąbki powstało drzewo, na którym zasiadła wiewiórka, pod nim siedzi jeżyk i czeka na spadające jabłka, nie może zabraknąć kolorowych liści i grzybków, które można odpiąć.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor

ZAJĘCIA WAKACYJNE NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 02.08.22 odbyły się kolejne zajęcia wakacyjne dla dzieci. Nadal pracujemy nad książeczką, dzieci postanowiły przeskoczyć jedną porę roku i z racji upałów wybrały zimę dla ochłody.

W dniu 02.08.22 odbyły się kolejne zajęcia wakacyjne dla dzieci. Nadal pracujemy nad książeczką, dzieci postanowiły przeskoczyć jedną porę roku i z racji upałów wybrały zimę dla ochłody. „Ulepiły” bałwanka  w kapeluszu i rękawiczkach, ubrały choinkę w ozdoby, na saneczkach posadziły zajączka.

Braliśmy udział w przedstawieniu przygotowanym przez Marysię i Szymona, rysowaliśmy kredą, były gry i kolorowanki.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor

WAKACYJNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ – TYDZIEŃ DINOZAURÓW

W dniu 19.07.22 rozpoczęliśmy pracę nad kolejną stroną naszej sensorycznej książeczki. Powstało lato, plaża i oraz morskie fale.

W dniu 19.07.22 rozpoczęliśmy pracę nad kolejną stroną naszej sensorycznej książeczki. Powstało lato, plaża i oraz morskie fale. Nie zabrakło wiaderka z łopatką i grabkami oraz zamku z piasku, który można odpinać. Atrakcją letniej strony był pływający wieloryb.

Drugim tematem zajęć były dinozaury. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Dinozaury kontra ludzie”, rozwiązywały zagadki oraz rebusy. Przy użyciu  pudełek, rolek po papierze oraz  przeróżnych materiałów dzieci zbudowały dinozaura, który czyta książki i mieszka w bibliotece.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

MKiDN_kolor

ZAJĘCIA WAKACYJNE W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ – PRACA NAD KSIĄŻECZKĄ SENSORYCZNĄ

W dniu 13.07.22 odbyły się kolejne zajęcia wakacyjne, na których rozpoczęliśmy pracę nad książeczką sensoryczną dla dzieci. Takie książeczki mają na celu wykorzystać wszystkie zmysły maluchów, aby dostarczyć do mózgu jak najwięcej wrażeń sensorycznych czyli bodźców.

W dniu 13.07.22 odbyły się kolejne zajęcia wakacyjne, na których rozpoczęliśmy pracę nad książeczką sensoryczną dla dzieci. Takie książeczki mają na celu wykorzystać wszystkie zmysły maluchów, aby dostarczyć do mózgu jak najwięcej wrażeń sensorycznych czyli bodźców. Ma najczęściej postać materiałowej zabawki, wykonanej z różnego rodzaju tkanin, elementów dekoracyjnych takich jak koraliki, suwaki, cekiny, tasiemki itd.

Podczas burzy mózgu powstał plan tworzenia książeczki, jakie materiały będą użyte oraz co ona będzie zawierać. Poszczególne karty miały przedstawiać 4 pory roku, zaczęliśmy od wiosny. Dzieci sypiąc pomysłami przygotowały elementy pasujące do pracy nad pierwszą strona książeczki. Powstało słoneczko z piórek, chmurka i deszczyk z koralików, kolorowa tęcza, kwiatuszki z guzików, filców oraz koralików. Niektóre elementy można było przesuwać, inne odpinać i przyklejać z powrotem.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor