Konkurs na Inicjatywy Lokalne – będą ciekawe wydarzenia!

Znamy już zwycięzców Konkursu na Inicjatywy Lokalne, który ogłosiła Biblioteka Publiczna w Krynicy – Zdroju, w ramach projektu pt. „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”.  W konkursie można było składać wnioski na różne działania, powiązane z promocją literatury i czytelnictwa. W dniu 24 marca br. Komisja Konkursowa pozytywnie oceniła i zakwalifikowała do realizacji 4 ciekawe pomysły.

Jedną z inicjatyw złożyło Stowarzyszenie Miłośników Małej Ojczyzny Berest. Członkowie Stowarzyszenia mają w planie zorganizowanie warsztatów teatralnych dla grupy wolontariuszy oraz przygotowanie mini spektaklu dla dzieci. Przedstawienie wybranego utworu literackiego odbędzie się 1 czerwca podczas pikniku rodzinnego w Bereście. Przewidziany jest także konkurs literacko-recytatorski dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy pikniku będą mieli okazję wziąć udział w akcji czytelniczej „Wymień się książką” oraz poznać dawne gry i zabawy na podstawie książki opisującej, w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie.

Kolejny pomysł został zgłoszony przez nieformalną grupę seniorek – kreatywny klub „Jaworzynki” z osiedla Czarny Potok. Inicjatywa zatytułowana „Sploty pokoleń – wspólna twórczość, wspólne historie” przewiduje spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy rozwiną swoje pasje rękodzielnicze – nauczą się metody filcowania. Uczestniczki warsztatów przekażą zdobyte umiejętności zaproszonym dzieciom i młodzieży, podczas kolejnych spotkań. Zajęcia będą okazją do poznania literatury poświęconej różnego rodzaju rękodziełu, etnografii, rozwijania swoich zainteresowań.

„Ziołowy zakątek wśród literatury” – to tytuł trzeciej inicjatywy, zakwalifikowanej do realizacji, zgłoszonej także przez grupę nieformalną. Autorzy tego pomysłu chcą zaprosić mieszkańców do wzięcia udziału w warsztatach zielarskich, prowadzonych przez profesjonalną fitoterapeutkę. Zainteresowanie tego typu działaniami w bibliotece, przeznaczonymi szczególnie dla osób dorosłych, pracujących pojawiło się w przeprowadzonej w ubiegłym roku diagnozie oraz w propozycjach czytelników. Warsztaty będą się odbywały nie tylko stacjonarnie, ale także w plenerze – w czerwcu i wrześniu br. Nabór zostanie ogłoszony za kilka tygodni. Wiedzę nt. roślin, zbierania, suszenia czy sporządzania kosmetyków i przetworów uczestnicy zdobędą także z książek, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Do poznawania świata roślin zostaną także zaproszone dzieci, które wezmą udział w zajęciach przyrodniczo-czytelniczych.

Czwarta inicjatywa dotyczy także warsztatów zielarskich, ale ten pomysł sięga do dawnych przepisów i receptur, które wykorzystywały właściwości ziół rosnących na naszym terenie. Nieformalna grupa osób z osiedla Źródlana swój wniosek zatytułowała „Bądźmy blisko natury – zioła, zmysły oraz ciało”. Inicjatywa ma na celu zaktywizowanie osób starszych, nieaktywnych zawodowo poprzez kontakt z naturą, wspólne spędzanie czasu i poznanie ciekawej literatury dotyczącej ziołolecznictwa, dawnych zwyczajów, kulinariów. Podczas zajęć uczestnicy wykonają zielnik regionalny, z motywami artystycznymi. Pasjonaci podzielą się zdobytą wiedzą z młodszymi mieszkańcami Krynicy.

Wszystkie inicjatywy będą realizowane przez zgłoszone stowarzyszenie i grupy nieformalne wspólnie z bibliotekę. Udział w warsztatach, zajęciach i wszystkich propozycjach będzie bezpłatny, ponieważ działanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2.0 na lata 2021-2025. BLISKO (2024-2025). Łącznie na konkurs przeznaczono 27 tys. zł, które pokryją przewidziane w preliminarzach kosztów wydatki.

Zapisy na warsztaty zostaną ogłoszone za kilka tygodni, informacje pod nr tel. 184712203.

Konkurs na Inicjatywy Lokalne!

Konkurs na Inicjatywy Lokalne! Złóż wniosek i zdobądź środki!

Weź udział w konkursie na Inicjatywy Lokalne! Zdobądź środki i zrealizuj wspólnie z biblioteką ciekawe wydarzenie, warsztaty, spotkania dla mieszkańców – dzieci, młodzieży albo osób dorosłych czy seniorów.

Do podziału 27 tys. zł, bez wkładu własnego.

Konkurs na inicjatywy lokalne jest organizowany w ramach projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”, działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

W konkursie mogą wziąć udział m.in. stowarzyszenia, instytucje, kluby, ale także grupy nieformalne.

Osoby zainteresowane zapraszamy na indywidualne konsultacje w siedzibie biblioteki (ul. Szkolna 3) w dniu 11 marca (wtorek) w godz. od 16.00 do 19.00 lub w innym, umówionym telefonicznie terminie (nr tel.  18 471 22 03).

Zapoznaj się z Regulaminem, wypełnij wniosek i dostarcz go do 22 marca 2025 r. do siedziby biblioteki.

Podsumowanie realizacji projektu BLISKO (2024-2025)

Podsumowanie realizacji projektu BLISKO (2024-2025)
Dzisiaj odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok realizacji projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki- jest BLISKO” z udziałem partnerów i zaproszonych gości. Wśród uczestników był burmistrz Paweł Maślanka, radni Jan Boligłowa, Maria Krzeszowska, Marcin Nowak i Beata Oleksy, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, Uniwersytetu III Wieku, księgarni dziecięcej Drzewiec oraz reprezentujący Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju w Krynicy-Zdroju: Agnieszka Oleszycka z młodzieżą. Na spotkaniu wyświetlony został film pokazujący wszystkie działania projektowe, dyrektor Magdalena Krzeszowska zaprezentowała wyniki diagnozy lokalnej, a na zakończenie koordynator projektu Agata Jarosz zachęciła do wzięcia udziału w konkursie na inicjatywy oddolne i zgłoszenia swojego pomysłu. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025.1

Warsztaty detektywistyczne w Tyliczu

W dniu dzisiejszym w  bibliotece w Tyliczu odbyły się wyjątkowe warsztaty 🔍🔎 detektywistyczne!
Gościem specjalnym był Dariusz Rekosz – pisarz, autor popularnych książek przygodowo-detektywistycznych dla dzieci i młodzieży, a także komedii, kryminałów i przewodników dla dorosłych. Pod jego czujnym okiem młodzież miała okazję poznać tajniki szyfrowania i samodzielnie zmierzyć się z zaszyfrowanymi zagadkami.
To była wspaniała lekcja kreatywnego myślenia i dedukcji! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a naszemu gościowi za inspirujące spotkanie!
Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025. BLISKO (2024-2025)

„Music party za regałem”

Muzycznie w bibliotece🎶 – od godz. 10.30 trwało spotkanie z dziennikarzem muzycznym Radia Katowice Bartkiem Gruchllikiem. Na ekranie przewijają się historie i utwory The Beatels, ABBY, Seweryna Krajewskiego, Skaldów, a na ekspozycji biografie znanych artystów i książki o grupach muzycznych , kompozytorach, zespołach. Po spotkaniu dla uczestników piosenka na życzenie i didżej Adam. „Music party za regałem” to kolejna propozycja w ramach projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025. BLISKO (2024-2025)

Music Party dla młodzieży

Music party za regałem – po południu dla młodzieży w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Dziennikarz muzyczny Radia Katowice Bartek Gruchlik opowiadał o pracy dziennikarza, nagrywaniu audycji i wywiadów „od kuchnia” oraz różnych wykonawcach , z którymi spotykał się przy mikrofonie. Spotkanie zorganizowała nasza biblioteka w ramach projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025. BLISKO (2024-2025)1 2

Dzisiaj o młodzieży z młodzieżą – diagnoza potrzeb

Dzisiaj o młodzieży z młodzieżą – diagnoza potrzeb, oczekiwań, zainteresowań młodych ludzi, a konkretnie grupy reprezentatywnej – czyli uczniów II klasy Technikum Hotelarskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Rozmawiamy o tym, co chcieliby robić w bibliotece, jak znaleźć w jej przestrzeni swoje miejsce . Spotkanie jest częścią projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025. BLISKO (2024-2025)

„Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO” – spotkanie diagnostyczne

Wieczorową porą na spotkanie diagnostyczne przybyła do biblioteki druga grupa uczniów z Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju – IV klasa Technikum Budowlanego z nauczycielem panem Marcinem Nowakiem. Pytaliśmy naszych gości o przestrzeń w bibliotece, którą można zaaranżować dla młodzieży. To spotkanie biblioteka zorganizowała również w ramach projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025. BLISKO (2024-2025)

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy dzisiejszych warsztatów prowadzonych przez Karolinę Suskę, trenerkę i dyrektorkę instytucji kultury. Metody pracy z młodzieżą poznawali pracownicy krynickiej biblioteki, Gminnej Biblioteki w Stróżach, bibliotek szkolnych z Krynicy i Tylicza oraz Placówki Wsparcia Dziennego. Szkolenie przyniosło wiele pomysłów i inspiracji dla wszystkich uczestników, którzy w swojej pracy mają kontakt z młodzieżą w różnym wieku. Ale nie rozmawiamy o młodzieży bez młodzieży. Chcemy przede wszystkim poznać zdanie czytelników w tej grupie wiekowej i ….nie czytelników. Już w poniedziałek organizujemy w bibliotece spotkanie diagnozujące. Wszystkie działania są częścią projektu BLISKO (2024-2025) „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO” , dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025.