Kolejne spotkanie w ramach projektu „Z książką w plecaku” za nami!

Tym razem gościliśmy w naszej bibliotece uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mochnaczce Wyżnej. Punktem wyjścia do rozmowy była książka Marii Strzeleckiej „Beskid bez kitu”, która stała się inspiracją do dyskusji o przyrodzie, ziołach i leśnych przygodach.
Dzieci z zaangażowaniem opowiadały o własnych doświadczeniach z wypraw do lasu — nie zabrakło historii o spotkaniach z dzikimi zwierzętami! Wspólnie poznawaliśmy, jak rozpoznawać i wykorzystywać zioła: jak je zbierać, suszyć i do czego mogą się przydać.
Na zakończenie spotkania wszyscy z radością zmierzyli się z zagadkami i zadaniami z kodowania
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
 

 

„Z książką w plecaku” – pierwsze spotkanie za nami!

Dziś w naszej bibliotece rozpoczęliśmy cykl zajęć „Z książką w plecaku”📚, realizowany w ramach projektu Partnerstwo dla książki. Naszymi wyjątkowymi gośćmi były przedszkolaki z Mochnaczki Wyżnej.
Na początek dzieci zwiedziły bibliotekę, przeglądały książki przyrodnicze i odkrywały fascynujące ciekawostki o Beskidzie Sądeckim – jego przyrodzie i mieszkańcach. Następnie dzieci wysłuchały bajki „Skalny labirynt” z serii Żubr Pompik, autorstwa Tomasza Samojlika.
Nie zabrakło też ruchu! Na zakończenie dzieci wzięły udział w leśnej gimnastyce🤸‍♂️🤸‍♀️, łącząc zabawę z edukacją. To był dzień pełen radości, odkryć i inspirujących spotkań z książką!

Projekt „Z książką w plecaku” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

W sobotę razem z mamą do biblioteki

 5 października w Filii biblioteki w Tyliczu odbyły się zajęcia czytelnicze dla dzieci i rodziców. Mali czytelnicy poznawali nietypowe książki, które grają, pokazują ukryte ilustracje po podświetleniu czy wydają dźwięku podczas czytania opowieści np. o Aladynie. Śledzili też przygody znanych bohaterów książek dla dzieci, które rozgrywają się w…bibliotece: Franklin w bibliotece, Basia w bibliotece, Biblioteka Fenka, Łoś i biblioteka na kółkach. Zobaczyli, że biblioteka to mile, przyjazne, a czasem tajemnicze miejsce. Ale nie tylko – tutaj można bawić się, trochę poskakać czy zagrać wspólnie na różnych instrumentach muzycznych. Bo o muzyce, tańcu, kompozytorach czy wykonawcach jest w bibliotece sporo książek. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Co w książce PISZ…CZY i w bibliotece się chowa?”, działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Co w książce PISZ… CZY – KOLOROWY POTWÓR

Podczas zajęć czytelniczych zorganizowanych przez Filię biblioteki w Bereście w dniu 30 września w przedszkolu w Piorunce dzieci miały okazję przyjrzeć się nietypowym książkom. Książkom, które skrywają tajemnice, wydają dźwięki, są dłuuuugie i wąskie, albo bardzo mięciutkie i włochate, albo mają dziurę. Są też takie, które lubią być czytane z użyciem latarki. Przedszkolaki podczas spotkania wysłuchały i  obejrzały niezwykłą i niesamowitą w formie książkę pop-up pt.: „Kolorowy potwór”, która opowiada o emocja i uczy je nazywać. Opowieść zainspirowała nas do wspólnej zabawy oraz stworzenia własnego kolorowego potwora. W zajęciach wzięło udział 19 uczestników w wieku 3-6 lat.

To kolejne zajęcia w ramach projektu „Co w książce PISZ…CZY i w bibliotece się chowa?”, który został dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Kolorowy potwór

Podczas dzisiejszych zajęć czytelniczych (25 września), które przeprowadziła pani Kamila z Filii biblioteki w Bereście dzieci z przedszkola w Bereście miały okazję przyjrzeć się nietypowym książkom, książkom które skrywają tajemnice, wydają dźwięki, są dłuuuugie i wąskie, albo bardzo mięciutkie i włochate, albo mają dziurę. Są też takie, które lubią być czytane z użyciem latarki. Przedszkolaki podczas spotkania wysłuchały i  obejrzały niezwykłą i niesamowitą w formie książkę pop-up pt.: „Kolorowy potwór”, która opowiada o emocja i uczy je nazywać. Opowieść zainspirowała nas do wspólnej zabawy oraz wykonania własnego kolorowego potwora.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Co w książce PISZ…CZY i w bibliotece się chowa?”, który został dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

W sobotę z mamą i tatą do biblioteki.

Dzieci razem z rodzicami uczestniczą w spotkaniu i zabawą z książką. Dzisiaj pani Sabinka przygotowała do czytania wspaniałe wznowienia wydawnictwa Dwie Siostry książeczek dla dzieci z lat …60 i 70….czyli opowieści z dzieciństwa babć i dziadków dzisiejszych małych czytelników. Dzisiejsze zajęcia to kolejne spotkanie w ramach projektu pt” Co w książce pisz…czy i w bibliotece się chowa” , który został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

„Otwórz okienko” na wspaniałą zabawę w Bibliotece Centralnej

W sobotni poranek (21 września), po wakacyjnej przerwie odbyły się cykliczne zajęcia „Co w książce pisz…CZY i w bibliotece się chowa”. Na spotkanie czytelnicze przybyła kilkunastoosobowa grupa dzieci oraz kilku rodziców. Dzieci miały okazję poznać cudowne książeczki z serii „Otwórz okienko”, które cieszyły się wielką popularnością w latach 60 i 70tych. Zaprezentowane książki „Ubieramy misia” i „Zaczynamy przedstawienie”, zainspirowały dzieci do wykonania własnych bajkowych okienek z wybranym bohaterem książki. Do pomocy w wykonanie prac plastycznych zaangażowali się także rodzice..

Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury

 

Jak powstają ilustracje do książek?

Jak powstają ilustracje do książek? Na żywo w bibliotece pokazuje pani Małgorzata Flis. Właśnie teraz trwa spotkanie i warsztaty ilustratorskie z udziałem wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy z Krynicy-Zdroju. Pani Małgorzata Flis ilustruje książki dla dzieci i młodzieży. A dzisiaj na kartach ożywają smoki, syreny, bazyliszki i inne bajkowe postaci. Warsztaty odbywają się w ramach projektu pt. Co w książce pisz…czy i w bibliotece się chowa, z programu Partnerstwo dla książki. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Pani Małgorzata Flis – dzisiejszy gość naszej biblioteki

Pani Małgorzata Flis – dzisiejszy gość naszej biblioteki, obok ilustracji książkowej uprawia malarstwo, rysuje pastelami, wykonuje projekty graficzne, projektuje okładki książek. Prowadząc warsztaty ilustratorskie opowiada jak wygląda praca ilustratora i pokazuje proces tworzenia. O godz. 11.00 rozpoczęło się spotkanie dla drugiej grupy uczestników z Środowiskowego Domu Samopomocy z Krynicy-Zdroju. Spod palców artystki tym razem wychodzą popularni bohaterowie legend i bajek: Koziołek Matołek, Kot w butach, smok. W drugiej części zajęć każdy z uczestników pod okiem ilustratorki tworzy i projektuje według własnego pomysłu okładkę książki. Jest to kolejne spotkanie w ramach projektu pt. Co w książce pisz…czy i w bibliotece się chowa, z programu Partnerstwo dla książki. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Ilustratorka Małgorzata Flis prowadzi warsztaty

Drugie spotkanie z ilustratorką Małgorzatą Flis miało miejsce w tym samym dniu – 19 września. O godz. 11.00 rozpoczęły się warsztaty dla drugiej grupy uczestników z Środowiskowego Domu Samopomocy z Krynicy-Zdroju. Autorka opowiadała jak wygląda praca ilustratora i pokazała uczestnikom proces tworzenia. Spod palców artystki tym razem wyszli popularni bohaterowie legend i bajek: Koziołek Matołek, Kot w butach, smok. Następnie każdy z uczestników pod okiem ilustratorki tworzył i projektował według własnego pomysłu okładkę książki. Na zakończenie wszystkie prace zostały wystawione i wspólnie oglądane. Na zakończenie autorka podarowała grupie wybraną przez uczestników ilustrację, która powstała podczas warsztatów.

Małgorzata Flis jest autorką ilustracji do książek: Pan Pasek, Gwizdek – przygody tatrzańskiego świstaka, Jagodowego dziadka, Jak tańczono-przed wiekami oraz wielu baśni i legend. Jej prace ilustrują opowieści takich autorów: Wandy Chotomskiej, Barbary Gawryluk, Pawła Wakuły, Izabelli Klebańskiej, Agnieszki Frączek czy

Jest to kolejne spotkanie w ramach projektu pt. Co w książce pisz…czy i w bibliotece się chowa, z programu Partnerstwo dla książki. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.