Kategoria: Biblioteka – Centrala
„Z książką w plecaku” – pierwsze spotkanie za nami!



Projekt „Z książką w plecaku” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Konkurs na Inicjatywy Lokalne – będą ciekawe wydarzenia!
Znamy już zwycięzców Konkursu na Inicjatywy Lokalne, który ogłosiła Biblioteka Publiczna w Krynicy – Zdroju, w ramach projektu pt. „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”. W konkursie można było składać wnioski na różne działania, powiązane z promocją literatury i czytelnictwa. W dniu 24 marca br. Komisja Konkursowa pozytywnie oceniła i zakwalifikowała do realizacji 4 ciekawe pomysły.
Jedną z inicjatyw złożyło Stowarzyszenie Miłośników Małej Ojczyzny Berest. Członkowie Stowarzyszenia mają w planie zorganizowanie warsztatów teatralnych dla grupy wolontariuszy oraz przygotowanie mini spektaklu dla dzieci. Przedstawienie wybranego utworu literackiego odbędzie się 1 czerwca podczas pikniku rodzinnego w Bereście. Przewidziany jest także konkurs literacko-recytatorski dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy pikniku będą mieli okazję wziąć udział w akcji czytelniczej „Wymień się książką” oraz poznać dawne gry i zabawy na podstawie książki opisującej, w co bawili się nasi rodzice i dziadkowie.
Kolejny pomysł został zgłoszony przez nieformalną grupę seniorek – kreatywny klub „Jaworzynki” z osiedla Czarny Potok. Inicjatywa zatytułowana „Sploty pokoleń – wspólna twórczość, wspólne historie” przewiduje spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy rozwiną swoje pasje rękodzielnicze – nauczą się metody filcowania. Uczestniczki warsztatów przekażą zdobyte umiejętności zaproszonym dzieciom i młodzieży, podczas kolejnych spotkań. Zajęcia będą okazją do poznania literatury poświęconej różnego rodzaju rękodziełu, etnografii, rozwijania swoich zainteresowań.
„Ziołowy zakątek wśród literatury” – to tytuł trzeciej inicjatywy, zakwalifikowanej do realizacji, zgłoszonej także przez grupę nieformalną. Autorzy tego pomysłu chcą zaprosić mieszkańców do wzięcia udziału w warsztatach zielarskich, prowadzonych przez profesjonalną fitoterapeutkę. Zainteresowanie tego typu działaniami w bibliotece, przeznaczonymi szczególnie dla osób dorosłych, pracujących pojawiło się w przeprowadzonej w ubiegłym roku diagnozie oraz w propozycjach czytelników. Warsztaty będą się odbywały nie tylko stacjonarnie, ale także w plenerze – w czerwcu i wrześniu br. Nabór zostanie ogłoszony za kilka tygodni. Wiedzę nt. roślin, zbierania, suszenia czy sporządzania kosmetyków i przetworów uczestnicy zdobędą także z książek, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Do poznawania świata roślin zostaną także zaproszone dzieci, które wezmą udział w zajęciach przyrodniczo-czytelniczych.
Czwarta inicjatywa dotyczy także warsztatów zielarskich, ale ten pomysł sięga do dawnych przepisów i receptur, które wykorzystywały właściwości ziół rosnących na naszym terenie. Nieformalna grupa osób z osiedla Źródlana swój wniosek zatytułowała „Bądźmy blisko natury – zioła, zmysły oraz ciało”. Inicjatywa ma na celu zaktywizowanie osób starszych, nieaktywnych zawodowo poprzez kontakt z naturą, wspólne spędzanie czasu i poznanie ciekawej literatury dotyczącej ziołolecznictwa, dawnych zwyczajów, kulinariów. Podczas zajęć uczestnicy wykonają zielnik regionalny, z motywami artystycznymi. Pasjonaci podzielą się zdobytą wiedzą z młodszymi mieszkańcami Krynicy.
Wszystkie inicjatywy będą realizowane przez zgłoszone stowarzyszenie i grupy nieformalne wspólnie z bibliotekę. Udział w warsztatach, zajęciach i wszystkich propozycjach będzie bezpłatny, ponieważ działanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2.0 na lata 2021-2025. BLISKO (2024-2025). Łącznie na konkurs przeznaczono 27 tys. zł, które pokryją przewidziane w preliminarzach kosztów wydatki.
Zapisy na warsztaty zostaną ogłoszone za kilka tygodni, informacje pod nr tel. 184712203.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Uczniowie z Mochnaczki Niżnej w bibliotece
Dziś naszą bibliotekę odwiedziła wspaniała grupa dzieci z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Mochnaczce Niżnej! Dzieci miały okazję zwiedzić bibliotekę, zapoznały się z interesującymi książkami, które z pewnością wzbudziły ich ciekawość i wyobraźnię.
Zapraszamy!
Wywiad z Panią Barbarą Krężołek-Paluchową.
Zapraszamy na wywiad z Barbarą Krężołek-Paluchową, który został zarejestrowany podczas 7. Sądeckich Targów Książki w Krynicy-Zdroju. Z artystką słowa i pędzla rozmawiała Magdalena Krzeszowska – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Krynicy-Zdroju. Spotkanie odbyło się 13 lutego 2025r. w Pijalni Głównej.
Konkurs na Inicjatywy Lokalne!
Konkurs na Inicjatywy Lokalne! Złóż wniosek i zdobądź środki!
Weź udział w konkursie na Inicjatywy Lokalne! Zdobądź środki i zrealizuj wspólnie z biblioteką ciekawe wydarzenie, warsztaty, spotkania dla mieszkańców – dzieci, młodzieży albo osób dorosłych czy seniorów.
Do podziału 27 tys. zł, bez wkładu własnego.
Konkurs na inicjatywy lokalne jest organizowany w ramach projektu „Zrób pierwszy krok do biblioteki – jest BLISKO”, działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
W konkursie mogą wziąć udział m.in. stowarzyszenia, instytucje, kluby, ale także grupy nieformalne.
Osoby zainteresowane zapraszamy na indywidualne konsultacje w siedzibie biblioteki (ul. Szkolna 3) w dniu 11 marca (wtorek) w godz. od 16.00 do 19.00 lub w innym, umówionym telefonicznie terminie (nr tel. 18 471 22 03).
„Bajka, Bajeczka” – Dyskusyjny Klub Książki


Tłusty Czwartek w Bibliotece
Dziś mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej bibliotece wychowanków Środowiskowy Dom Samopomocy w Krynicy-Zdroju. Pani Sabinka zabrała wszystkich w fascynującą podróż do przeszłości, prezentując książki o dawnych obrzędach i tradycjach karnawałowych. Rozmawialiśmy o Tłustym Czwartku, który już jutro – tradycji pełnej radości i… pączków!
Na zakończenie, wszyscy mieli okazję pokolorować tłuste pączusie.
To był wyjątkowy dzień pełen uśmiechów i ciepłych wspomnień.