Bałwankowe historie

W Bibliotece w Bereście rozpoczęliśmy ferie zimowe. Nasze spotkania w tym roku odbywają się pod hasłem: „Bałwankowe historie”.

W Bibliotece w Bereście rozpoczęliśmy ferie zimowe. Nasze spotkania w tym roku odbywają się pod hasłem: „Bałwankowe historie”. Na naszych pierwszych zajęciach zapoznaliśmy się z planem na najbliższe dni, porozmawialiśmy też o zasadach jakie nas obowiązują. Następnie wspólnie przeczytaliśmy bajkę pt.: „Bitwa na śnieżki”, opowiadającą o tym jak dzieci wybrały się zimową porą ulepić bałwana, a gdy już był gotowy zarządziły bitwę na śnieżki. Niespodziewanie okazało się,
że bałwan dołączył do zabawy i bitwa zamieniła się w prawdziwą śniegową wojnę. Wieczorem dzieci zmęczone i całe w śniegu, ale szczęśliwe wróciły do domu i popijając gorącą herbatę podziwiały przez okno zimowe krajobrazy. Po odczytaniu bajki przystąpiliśmy do wspólnej pracy, zbudowaliśmy własnego bałwana, który będzie nam towarzyszył przez resztę ferii. Dzieci zgodnie stwierdziły, że będzie mu na imię Marian. Dzisiaj wszyscy świetnie się bawiliśmy, zapraszam na nasze kolejne zajęcia już jutro.

Sobota z wyobraźnią na zimowo

Podczas kolejnych sobotnich warsztatów, które odbyły się 28 stycznia w filii na Czarnym Potoku, młodzi artyści wykonali przepiękne kartki przestrzenne z motywem zimowym.

Podczas kolejnych sobotnich warsztatów, które odbyły się 28 stycznia w filii na Czarnym Potoku, młodzi artyści wykonali przepiękne kartki przestrzenne z motywem zimowym. Na początek zajęć w zimowy klimat wprowadził wszystkich nie tylko widok za oknem ale również opowieść pt. „Bardzo dziwna bajka o zwyczajnym śniegu” autorstwa Ewy Skarżyńskiej, później uczestnicy wzięli udział w rysunkowych kalamburach, a na koniec dzieciaki wykonały śliczne i pomysłowe kartki.

Kreatywne ilustracje

Dnia 26 stycznia w bibliotece na ul. Źródlanej odbyły się zajęcia z cyklu „Kreatywne czwartki”.

Dnia 26 stycznia w bibliotece na ul. Źródlanej odbyły się zajęcia z cyklu „Kreatywne czwartki”. Tym razem czas spędziliśmy z książką Wandy Chotomskiej”, pt.: „Pan Motorek”. Zabawne perypetie małego robocika bardzo spodobały się młodym czytelnikom. Pięknie ilustrowana książka, gdzie na jednej stronie jest kilka obrazków zainspirowała nas do stworzenia własnych historyjek. Jak widać każda praca jest bardzo oryginalna i ciekawa.

Gdybym był dorosły – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Na naszych styczniowych spotkaniach DKK dla przedszkolaków, wszystkie trzy grupy zapoznały się z bajką pt. „Gdybym był dorosły”.

Na naszych styczniowych spotkaniach DKK dla przedszkolaków, wszystkie trzy grupy zapoznały się z bajką pt. „Gdybym był dorosły”. Bajka bardzo podobała się dzieciom, słuchały jej z wielką uwagą, przerywaną niekiedy wybuchami śmiechu. Nasz bohater najpierw zastanawiał się nad tym dlaczego dorośli ciągle czegoś dzieciom zakazują, albo ciągle czegoś chcą. On sam stwierdził, że byłby zupełnie innym dorosłym,  takim który pozwala dzieciom na dużo więcej swobody. W trakcie jego opowieści okazało się jednak, że pomimo wielu ciekawych pomysłów, on również ma swoje wymagania, które niewiele różnią się od tego czego chce mama i tata. Jak sam stwierdza, pozwalałby swoim dzieciom na wiele wybryków, ale one powinny być grzeczne i go słuchać. Przedszkolaki zgodziły się, że jego pomysły choć się im podobały, nie były do końca mądre. Doszliśmy też do wniosku, że jednak lepiej jest słuchać mamy i taty, bo oni zawsze chcą dla nas dobrze. Na zakończenie zajęć każde dziecko  pokolorowało naszego bajkowego bohatera.

72 rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej

20 stycznia odbyła się uroczystość upamiętniająca 72 rocznicę zakończenia okupacji w naszym mieście.

20 stycznia odbyła się uroczystość upamiętniająca 72 rocznicę zakończenia okupacji w naszym mieście.  O godzinie 10.00 przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, instytucji oraz młodzież z krynickich szkół złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ul. Pięknej na budynku „Bajka”. Tam mieściła się siedziba i więzienie gestapo. W uroczystości wzięli udział: Małgorzata Półchłopek, Przewodnicząca Rady Miejskiej, dr Tomasz Wołowiec, wiceburmistrz, członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźnów Politycznych, Magdalena Krzeszowska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Jan Boligłowa, reprezentujący Centrum Kultury. Poczty sztandarowe wniosła  młodzież krynickich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Ratowników Górskich, Szkoły Podstawowej Nr 2  im. Polskich Olimpijczyków, Publicznego Gimnazjum im. Dra J. Dietla, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Po złożeniu kwiatów, uczestnicy zostali zaproszeni do sali balowej Starego Domu Zdrojowego na patriotyczny  koncert Orkiestry Zdrojowej pod batutą Mieczysława Smydy. W trakcie słuchania utworów, zgromadzona publiczność mogła oglądać prezentację multimedialną na temat wojny i okupacji w Krynicy,  przygotowaną przez naszą bibliotekę.

Organizatorem uroczystości była Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury.

Fot. Przemysław Sulewski

 

Bajki zasypiajki

Podczas kolejnych zajęć z cyklu Zaczytany wtorek, które odbyły się w filii na Czarnym Potoku dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Bajka o drzewie” z tomu Bajki Zasypiajki.

Podczas kolejnych zajęć z cyklu Zaczytany wtorek, które odbyły się w filii na Czarnym Potoku dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Bajka o drzewie” z tomu Bajki Zasypiajki. Historia opowiadała o starym drzewie, które było świadkiem rożnych wydarzeń z życia ludzi. Opowiadanie ukazało dzieciom przemijanie czasu oraz uwrażliwiało na starość. Ważne jest aby dopóki mamy możliwość korzystać z wiedzy i wspomnień starszych ludzi np. Dziadka lub Babci. Na koniec zajęć nasi mali uczestnicy wykonali piękne laurki z wizerunkiem własnych Dziadków.

Sobota z wyobraźnią

Podczas sobotnich zajęć, które odbyły się 14 stycznia w filii na Czarnym Potoku dzieciaki wysłuchały historię pt. „Mój przyjaciel Malmi” autorstwa Gerd Hahn.

Podczas sobotnich zajęć, które odbyły się 14 stycznia w filii na Czarnym Potoku dzieciaki wysłuchały historię pt. „Mój przyjaciel Malmi” autorstwa Gerd Hahn. Jest to opowieść o sympatycznym bałwanku, który zaprzyjaźnił się z dziewczynką która go ulepiła. Mali artyści wykonali również piękne Bałwany do stworzenia których posłużyły papierowe ścinki i talerzyki.

 

Spotkanie DKK w przedszkolu na Źródlanej

Dnia 16 stycznia w Przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Dnia 16 stycznia w Przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Zajęcia odbyły się w trzech grupach wiekowych. Przedszkolaki zapoznały się z książką Wojciecha Bonowicza pt.: „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień”.  Dzieci, które znają Misia Fisia ze wcześniejszego spotkania, tym razem mogły lepiej poznać jego przyjaciela Kota Śpiwora. Z rozdziału zatytułowanego „Kot Śpiwór musi się ruszyć” dowiadujemy się, że nasz bohater lubi bardzo dużo spać i właściwie tylko zły sen może sprawić, że Kot ruszy się z miejsca. Zabawny sen Kota Śpiwora bardzo spodobał się maluchom.  Dzieci chętnie uczestniczyły w dyskusji na temat bajeczki, a także w zabawach ruchowych takich jak: „Pobudka”, „Zajączki”, „Drzewa i rzeka” oraz „Rekin i rybki”. Na zakończenie spotkania każdy z naszych wspaniałych czytelników otrzymał słodki upominek za aktywny udział w zajęciach.

 

Niedoskonały pingwin

Dnia 5 stycznia pracownice z filii na Czarnym Potoku odwiedziły Niepubliczne Przedszkole „Przystań” w Krynicy-Zdroju (odział na Czarnym Potoku oraz oddział na ul. Kraszewskiego).

 

Dnia 5 stycznia pracownice z filii na Czarnym Potoku odwiedziły Niepubliczne Przedszkole „Przystań” w Krynicy-Zdroju (odział na Czarnym Potoku oraz oddział na ul. Kraszewskiego). Tym razem przeczytały książkę pt. „Niedoskonały Pingwin” Steve Smallmana. Ta wesoła historyjka opowiada o nierozsądnym i niepoważnym Pingwinku Kubusiu, który mimo tego, że był niedoskonały i odstawał od grupy to jednak swoją wyjątkowością wprowadzał do stada wiele radości i wesołości. Bajeczka ta opisuje nam nie tylko życie pingwinów, ale przede wszystkim pokazuje dzieciom, że bycie innym to nic złego i że w życiu liczy się coś więcej niż doskonałość. Oprócz czytania było jak zwykle wiele zabawy, pingwinkowe tańce, zagadki i nie tylko.

Jaworzynkowe bałwanki.

Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się w środę 11 stycznia w filii na Czarnym Potoku, panie z Klubu Jaworzynki wykonały przepiękne bałwanki.

Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się w środę 11 stycznia w filii
na Czarnym Potoku, panie z Klubu Jaworzynki wykonały przepiękne bałwanki. Do wykonania ich posłużyły materiały jakich nie brak z pewnością w żadnym domu. Wykorzystały między innymi skarpety, kaszę, koraliki, guziki i tasiemki. Z wymienionych rzeczy powstały bardzo urokliwe i wyjątkowe bałwanki, które ucieszyć mogą nie jednego wnuka lub wnuczkę.

jawozbalwanki1