Noc, dzień i noc

W środę, 22 lutego, w czytelni biblioteki na deptaku, odbyło się kolejne spotkanie miłośników czytania i rozmów o literaturze.

W środę, 22 lutego, w czytelni biblioteki na deptaku, odbyło się kolejne spotkanie miłośników czytania i rozmów o literaturze. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych rozmawiali o twórczości Andrzeja Szczypiorskiego, a dokładniej o znanej powieści „Noc, dzień i noc”, opowiadającej  historię grupy osób uwikłanych w czasach stalinowskich w mechanizm politycznej prowokacji.

poczatek1

 

Piegowata „Sobota z wyobraźnią”

Pipi to szalona dziewczynka. Miała wiele różnych ciekawych pomysłów zarówno na zabawę jak i na naukę.

Pipi to  szalona dziewczynka. Miała wiele różnych ciekawych pomysłów zarówno na zabawę jak i na naukę. Sobotnie zajęcia w filii na Czarnym Potoku zainspirowane były pomysłami tej sympatycznej bohaterki.  Młodzi czytelnicy musieli np. zaproponować inny sposób chodzenia. W książce czytamy o tym, że Pipi dla zabawy chodzi tyłem, uczestnicy zajęć Soboty z wyobraźnią mieli o wiele ciekawsze propozycje. Wesoła była również zabawa w zmienianie znaczenia literek. Litery bowiem przy abstrakcyjności swoich kształtów, mogą dla niektórych dzieci być trudne do zapamiętania, ale i tu Pipi wie, co zrobić. Wystarczy przyjrzeć się każdej literce i zastanowić – do czego to ona jest podobna. Im śmieszniej tym lepiej. Dzieciakom spodobała się również zabawa w magiczny kuferek w którym ukryte były bardziej lub mniej typowe przedmioty. Zadaniem dzieci było, podobnie jak to robiła Pipi wymyślenie dla nich zupełnie innych zastosowań. Na koniec wszyscy stworzyli piękne kolaże, które przedstawiały przygody naszej bohaterki.

Spotkanie seniorek w tylickiej bibliotece

W dniu 22 lutego w bibliotece w Tyliczu odbyło się spotkanie Seniorek z okazji Tłustego Czwartku. W miłej atmosferze Panie opowiadały o dawnych zwyczajach tylickich oraz wspominały swoje dni dzieciństwa i śmieszne historie z nim związane. Atrakcją spotkania były pyszne domowe wypieki przygotowane przez uczestniczki spotkania.

„Kot to jest kot”

Dnia 23 lutego podczas czwartkowego spotkania naszych najmłodszych czytelników w bibliotece na ul. Źródlanej zaprezentowana i omówiona została bajka „Kot to jest kot”, której autorem jest Pascale Vedere d’Auria.

Dnia 23 lutego podczas czwartkowego spotkania naszych najmłodszych czytelników w bibliotece na ul. Źródlanej zaprezentowana i omówiona została bajka „Kot to jest kot”, której autorem jest Pascale Vedere d’Auria. Poznajemy pięknego kota, który wiedzie wygodne życie na wsi. Wszystkim zwierzętom mieszkającym w gospodarstwie, a nawet jego właścicielom trochę przeszkadza lenistwo kota. Ten pewnego dnia postanawia odejść do miasta, by tam wieść jeszcze bardziej dostojne życie. I właśnie wtedy, gdy zbliża się jesień i jest mniej pracy w gospodarstwie zaczyna wszystkim brakować kota, który dotrzymywał towarzystwa i bawił swoimi figlami. Szczególnie brakuje go Tymoteuszowi, synu właścicieli, który rozchorował się z tęsknoty za futrzakiem. Na szczęście kot postanawia wrócić, a wszyscy okazali wielką radość z jego powrotu. Dzieciom bardzo spodobała się przeczytana historia. Z uwagą śledziły losy naszego bohatera i pięknie opowiadały na pytania dotyczące tekstu. Następnie każdy wykonał swojego pięknego i niepowtarzalnego kotka.

Czytelnia czynna całą dobę!

Odbierz w bibliotece kod aktywacyjny i czytaj w domu!

Odbierz w bibliotece kod aktywacyjny i czytaj w domu!

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Tygodnia E-książki (5-11 marca br.) po raz kolejny Ibuk Libra przygotowała dla naszych czytelników niespodziankę. W okresie 1-14 marca br. zostanie poszerzymy zestaw tytułów na platformie IBUK LIBRA o ok. 2700 publikacji, tj. pojawią się  książki z następujących kategorii:

  • literatura faktu
  • literatura piękna

Przez 2 tygodnie czytelnicy IBUK Libra otrzymają dostęp do pełnej treści wszystkich książek z ww. kategorii (+oczywiście książki wykupione). Zasady korzystania z IBUK LIBRA bez zmian, zwiększy się tylko pula dostępnych tytułów. Zapraszamy do odbioru kodów PIN w bibliotekach na terenie miasta i gminy Krynicy-Zdroju.

ibuk_libra_plakat libra

Ferie w Tyliczu

Za nami ostatni tydzień ferii.

Za nami ostatni tydzień ferii. Dużo się działo, poznaliśmy cały kosmos oraz postać Mikołaja Kopernika. Dzieci wysłuchały bajek: „Kicia Kocia w kosmosie” oraz „Planety pana Mikołaj”, obejrzały atlas kosmosu. Wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne : ufoludki z balonu, astronautę z talerzyka papierowego, zimowe miasto nocą a na zakończenie ferii kule śnieżne wykonane za pomocą patyczków.  W ostatnim dniu wspólnie wybraliśmy miss oraz mistera ferii 2017.

 

Spotkanie Jaworzynek

Dnia 15 lutego w filii na Czarnym Potoku odbyło się comiesięczne spotkanie Klubu seniora Jaworzynki.

Dnia 15 lutego w filii na Czarnym Potoku odbyło się  comiesięczne spotkanie Klubu seniora Jaworzynki. Panie spędziły wesołe przedpołudnie na wspólnej rozmowie w karnawałowych nastrojach.

jaworzynkiluty

Romantyczny zaczytany wtorek w filii na Czarnym Potoku

Dnia 14 lutego we wtorek odbyły się kolejne zaczytane zajęcia.

Dnia 14 lutego we wtorek odbyły się kolejne zaczytane zajęcia. Tym razem dzieciaki wysłuchały opowiastkę o wielkim uczuciu pt. „Tak bardzo cię kocham!”.  W tej uroczej książeczce poznaliśmy wyjątkowego pandę, która piecze tort wielkości góry, staje się superbohaterem i przynosi gwiazdkę z nieba – wszystko to robi dla tej jedynej ukochanej osoby, aby zapewnić ją o swojej wielkiej miłości. Młodzi czytelnicy wykonali również niebanalne walentynki, którymi obdarować mogą bliskie sobie osoby.

 

Ja to ja, ty to ty…

Dnia 13 lutego w Niepublicznym Przedszkolu z oddziałami integracyjnymi „Piątka” na ul. Źródlanej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla przedszkolaków.

Dnia 13 lutego w Niepublicznym Przedszkolu z oddziałami integracyjnymi „Piątka” na ul. Źródlanej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla przedszkolaków. Tym razem podczas zajęć towarzyszyła nam książka pani Ewy Bukowskiej pt. :”Ja to ja, ty to ty”. Bohaterką bajki jest Żyrafa, która po raz pierwszy idzie do szkoły. Poznaje tam Koliberka, Małpę i Słonia, którzy tak jak ona są ciekawi świata. Niestety ich nauczycielka Surykatka strofuje swoich uczniów i poucza ich, że nie można bujać w obłokach i patrzeć w niebo, bo tylko na ziemi można znaleźć szczęście. Następnego dnia pani Surykatka zabiera zwierzaki na spacer do lasu, gdzie wybucha pożar. Tylko dzięki uwadze Żyrafy, która odważyła się popatrzeć ponad drzewa udaje im się cało wyjść z opresji. Po tym wydarzeniu Surykatka przeprasza Źyrafę i stwierdza, że jednak warto oglądać świat z różnych stron i być sobą. Podczas czytania dzieci bardzo ładnie odpowiadały na pytania i brały aktywny udział w dyskusji na temat książki. Razem doszliśmy do wniosku, że warto być sobą w każdej sytuacji, bo każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Następnie dzieci z radością wzięły udział w porannej gimnastyce i zabawach takich jak „Serce przyjaźni” i „Strażnik”. Na zakończenie naszego spotkania każdy otrzymał słodki upominek za wzorowy udział w zajęciach.

jatoja

 

Słodkie misie…

Dnia 9 lutego w Bibliotece na ul. Źródlanej podczas zajęć z cyklu „Kreatywne czwartki” na dzieci czekała niespodzianka.

Dnia 9 lutego w Bibliotece na ul. Źródlanej podczas zajęć z cyklu „Kreatywne czwartki” na dzieci czekała niespodzianka. Tym razem bajeczka została zaprezentowana na tablecie naszej Biblioteki Głównej. Dzieci usłyszały czytaną przez lektora bajkę pt. „Kot w butach”. Uczestnicy zajęć mogli samodzielnie zmieniać „strony”, a także czytać wyświetlany tekst. Powiedzieliśmy sobie o zaletach tableta i jego ciekawych funkcjach. Oczywiście dla porównania wzięliśmy również tradycyjną książkę i nasi młodzi czytelnicy jednogłośnie stwierdzili, że … książka jest najlepsza! Następnie z okazji zbliżających się Walentynek dzieci wykonały słodkie misie z cukierkami w koszyczku dla swojej wyjątkowej osoby. Następne zajęcia już 23 lutego. Zapraszamy!