Z plecakiem przez Kambodżę i Tajlandię

Dnia 28 marca w czytelni biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika.

Dnia 28 marca w czytelni biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika. Gościem biblioteki był pan Marian Łuszczak, który podzielił się wrażeniami z wyprawy do Tajlandii i Kambodży. Słuchacze z uwagą wysłuchali opowieści o tych egzotycznych krajach, ich długiej historii i jej licznych śladach, ale także o osobistych doświadczeniach kontaktów z miejscową ludnością i obserwacji życia codziennego. Slajdowisko z intersującymi fotografiami i wartką opowieścią podróżnika rozbudziło apetyty słuchaczy na kolejne spotkania.

Warsztaty literackie dla słuchaczy UTW

Dnia 8 marca w bibliotece pod Górą Parkową odbyły się kolejne warsztaty literackie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dnia 8 marca w bibliotece pod Górą Parkową odbyły się kolejne warsztaty literackie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy pracowali w dalszym ciągu nad autorskim projektem polegającym na opracowaniu w formie teatru papierowego kamishibai, regionalnej legendy o diabelskim kamieniu autorstwa S. Pagaczewskiego.

Przygoda Tulka

W marcu w Ochronce ss. NMP w Krynicy – Zdroju odbyło się kolejne spotkanie dzieci z opowieścią przedstawioną za pomocą teatru.

W marcu  w Ochronce ss. NMP w Krynicy – Zdroju odbyło się kolejne spotkanie dzieci z opowieścią przedstawioną za pomocą teatru. Najmłodsi obejrzeli bajkę profilaktyczną w formie teatrzyku kamishibai, pt. ”Przygoda Tulka”. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały historii pajączka i jego sposobów na prosty kręgosłup a także wzięły udział w zabawach ruchowych i konkursie. Na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały zakładki i kalendarzyki biblioteczne.

kamishibaisiostry1

Kierunki lecznicze w Krynicy-Zdroju

We czwartek, 23 marca, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „U szczaw żelazistych.

We czwartek, 23 marca, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „U szczaw żelazistych. Obrazy z przeszłości uzdrowiskowej Krynicy ”, realizowanego we współpracy z krakowskim Uniwersytetem Pedagogicznym. Tematem prelekcji, zaprezentowanej przez specjalistkę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lek. med. Ewę Svejdę-Hutnikiewicz, było „Leczenie uzdrowiskowe i kierunki lecznicze w Krynicy-Zdroju”. Uczestnicy spotkania, kuracjusze oraz mieszkańcy Krynicy, otrzymali wiele praktycznych informacji, m.in. na temat bogactwa i zasad korzystania z miejscowych wód mineralnych oraz oferowanych w uzdrowisku zabiegów. Bardzo cenne były również przedstawione przez Prelegentkę zagadnienia dotyczące klimatu uzdrowiska oraz  związanych z nim wskazań i przeciwwskazań do leczenia w Krynicy.

svejdahutnikiewicz2

 

 

 

Ciepła książka na wiosnę

W środę, 29 marca, odbyło się trzecie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

W środę, 29 marca, odbyło się trzecie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem Klubowicze spotkali się poza murami biblioteki. Popołudnie z lekturą odbyło się w klimatycznej sali kawiarni „Maleńka”, której zielony wystrój wprowadził uczestników spotkania w radosny, wiosenny nastrój. Książka wokół której toczyła się rozmowa, przeniosła wszystkich do gorącej Afryki, w której pisarka Katherina Scholes umieściła akcję powieści „Lwica”. Klubowicze byli pod wrażeniem historii głównych bohaterek – wychowanej w Afryce, zaginionej siedmiolatki Angel i trzydziestoletniej Australijki Emmy Lindberg, których losy połączył kontynent afrykański. Powieść została bardzo dobrze przyjęta. Uczestnicy spotkania ocenili ja bardzo pozytywnie przede wszystkim za wzruszającą fabułę, z pięknie przedstawioną Tanzanią w tle.

„Franklin sadzi drzewo”

W dniu 23 marca  odbyły się zajęcia biblioteczne w szkole w Muszynce. Grupa przedszkolaków wysłuchała bajki pt. „ Franklin sadzi drzewo”, dzieci opowiedziały jakie zwiastuny wiosny już widziały i co można posadzić w ogródku. Na koniec każde  dziecko „posadziło” własną wierzbę na kartce papieru.

Dzieci z I i III kl. zapoznały się z przygodami rodzeństwa z książki pt. „Julka Kulka, Fioletka i ja”. Wspólnie rozwiązaliśmy zagadki wiosenne, a na koniec spotkania dzieci wykonały prace plastyczną – bociana przy użyciu talerzyków papierowych i łyżek plastykowych.

„Co ze mnie wyrośnie”

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre-Europe.

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre-Europe. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. W latach 2014-2015 kampanię objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Kampanię wspierał również Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce.  W tym roku Tydzień z Internetem odbywa się od 27 marca do 2 kwietnia w całej Europie motywem przewodnim jest hasło: inspiruj się i dziel swoimi pasjami!  Biblioteka Na Czarnym Potoku również włączyła się do tej akcji organizując zajęcia zatytułowane „Co ze mnie wyrośnie”. Było to spotkanie dla dzieci w wieku 5-9 lat na temat tego jaki zawód mogą wykonywać w przyszłości oraz czy zastanowiły się już co chciałyby robić gdy dorosną. Przygotowano młodym uczestnikom wiele ciekawych zabaw powiązanych z tematem zajęć. Bawili się między innymi w: Mam talent do…, Zawodowe kalambury. Ciekawą propozycją było przyporządkowywani zawodów do poszczególnych kategorii takich jak np. Człowiek (lekarz, nauczyciel, bibliotekarz), technika (informatyk, elektryk, budowlaniec), natura (weterynarz, leśnik, podróżnik), liczby (analityk, bankowiec, księgowy). Dzieciaki wzięły również udział w quizie na temat najbardziej tajemniczych zawodów świata. (quiz zaczerpnięty ze strony (http://www.biblioteki.org). Najwięcej radości dzieci miały jednak przy rozpoznawaniu różnego rodzaju przedmiotów i dopasowywania ich do danej profesji. Na koniec każdy musiał wczuć się w rolę i odegrać wybrany zawód. Każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem oraz słodkim co nieco.

 

Międzynarodowy Tydzień z Internetem

W dniu 28 marca w bibliotece w Bereście przedszkolaki miały okazję wziąć udział w zajęciach z okazji Międzynarodowego Tygodnia Internetu.

W dniu 28 marca  w bibliotece w Bereście przedszkolaki miały okazję wziąć udział w zajęciach z okazji Międzynarodowego Tygodnia Internetu. Zajęcia odbyły się pod tytułem: „Co z Ciebie wyrośnie?”. W ich trakcie dzieci dowiedziały się najpierw czym jest Internet i do czego służy. Okazało się , że ma on wiele zastosowań i jest niezwykle pomocny w wielu sytuacjach, a czasem może być też źródłem rozrywki. Wyjaśniliśmy sobie również, czym jest zawód i jakie zawody są dzieciom  znane. W trakcie naszych zabaw, dzieci mogły pochwalić się także swoimi talentami i predyspozycjami. Wspólnie też rozwiązaliśmy quiz, dzięki któremu poznaliśmy różne interesujące, choć mało znane zawody. Następnie dzieci miały okazję spróbować swoich sił w internetowej grze związanej z tematem naszych zajęć, przy której nie zabrakło wielkich emocji i wzajemnego głośnego dopingowania. Kolorowaliśmy też naszego Internetowego ludka, a na zakończenie każdy uczestnik otrzymał małą pamiątkę i słodki  upominek.

Sobota z zającem

Dnia 25 marca w filii na Czarnym Potoku przeprowadzono kolejne zajęcia z cyklu Sobota z wyobraźnią.

Dnia 25 marca w filii na Czarnym Potoku przeprowadzono kolejne zajęcia z cyklu Sobota z wyobraźnią. Tym razem dzieciakom towarzyszył przezabawny zając, bohater książki pt. „Dziecko i zając” autorstwa Doroty Gellner. Zając zadziwia swoimi wybrykami, celnymi ripostami i niecodziennym sposobem myślenia − zwłaszcza gdy chodzi o kapustę i marchewkę. Lektura bardzo spodobała się młodym czytelnikom. Nie zabrakło również zabaw, quizów i zagadek. Tym razem dotyczyły one wiosny. Głównym elementem warsztatów było jednak wykonanie przesympatycznych zajączków, do stworzenia których mali artyści wykorzystali między innymi skarpety oraz kaszę i ryż.

 

Motylki w bibliotece na Źródlanej

Dnia 23 marca, podczas czwartkowego spotkania w Bibliotece na ul. Źródlanej, dzieci usłyszały bajkę Ewy Stadtmuller pt. „Gdzie jesteś, Emilko?”.

Dnia 23 marca, podczas czwartkowego spotkania w Bibliotece na ul. Źródlanej, dzieci usłyszały bajkę Ewy Stadtmuller pt. „Gdzie jesteś, Emilko?”. Historia małej gąsienicy, która wiosną przemienia się w pięknego motyla zainteresowała naszych młodych czytelników. Następnie każdy wykonał motylka na spinaczu, który z pewnością będzie oryginalną ozdobą w pokoju, a także będzie przypominać nam, że wiosna już się zaczęła.

motyl1