DZIEŃ DZIECKA W FILII W BEREŚCIE

Dnia 30.05.2017 Biblioteka Filia w Bereście zaprosiła przedszkolaki na zabawę z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Dnia 30.05.2017 Biblioteka Filia w Bereście zaprosiła przedszkolaki na zabawę z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. W czasie spotkania odwiedziliśmy dobrze nam znanych przyjaciół ze „Stumilowego lasu”, a po drodze czekały na nas rozmaite wyzwania, dzięki którym zdobywaliśmy wskazówki dotyczące mieszkańców tej bajkowej krainy.  Wszyscy byli podekscytowani i ciekawi tego co nas czeka.  W pierwszym etapie naszej podróży przywitał nas Pan Sowa, dzięki któremu dzieci dowiedziały się, że czytanie książek jest naprawdę ważne, a żeby dzieci dobrze to zapamiętały, zostały odznaczone „medalami przyjaciół książki”. Następnie wskazówka pokierowała nas do Królika, ten akurat naprawiał wejście do swego domu, w którym niedawno utknął Puchatek. Dzieci też mogły sprawdzić czy się w nim zmieszczą, okazało się, że nikt nie ma z tym problemów. Od niego ruszyliśmy na spotkanie z  Prosiaczkiem, wspólnie z nim tropiliśmy rozmaite zwierzęta leśne i domowe. Kłapouchemu natomiast pomagaliśmy dobrze przymocować ogon, gdyż często zdarzało mu się go gubić. Dalsza droga zaprowadziła nas do Maleństwa, z którym uczyliśmy się skakać jak najwyżej, oraz Tygryska gdzie było chyba najweselej. Każdy z przedszkolaków chciał sobie z nim pobrykać. Naszym ostatnim przystankiem były odwiedziny u Kubusia Puchatka, niestety akurat skończył mu się miód i był bardzo smutny z tego powodu,  zwłaszcza, że po nowy zapas musiał wspiąć się bardzo wysoko. Wpadł jednak na sprytny pomysł, który miał ułatwić mu to zadanie. Potrzebował kilku baloników, aby uniosły go do góry, więc my pomogliśmy mu je nadmuchać.  Miś dostał miód, a nasza podróż dobiegła końca, przedszkolaki były jednak bardzo zadowolone, zwłaszcza że Puchatek na koniec podarował im pamiątkowe medale, oraz „słodkie co nieco”.

Lapbook wyjątkowy prezent dla mojej mamy

Dnia 23 i 24.05.2017r w Bibliotece Filii w Bereście odbyły się warsztaty plastyczne pt.: Lapbook wyjątkowy prezent dla mojej mamy.

Dnia 23 i 24.05.2017r w Bibliotece Filii w Bereście odbyły się warsztaty plastyczne pt.: Lapbook wyjątkowy prezent dla mojej mamy. Dzieci miały okazję poznać nową technikę wykonywania prac i stworzyć piękne prezenty dla swych mam z okazji ich święta.
Lapbook jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.
Warsztaty bardzo spodobały się dzieciom. W czasie ich trwania panowała wesoła choć skupiona atmosfera, było wiele kreatywnego wycinania, klejenia i kolorowania, a przy okazji mnóstwo dobrej zabawy, śmiechu, śpiewu i zabawnych anegdot. Dzieci były bardzo zadowolone i zaangażowane, na tyle, że choć początkowo zajęcia odbyć się miały jedynie we wtorek, chętne i nowe osoby pojawiły się także w środę, jedni aby dokończyć swą pracę inni by zacząć swoją od nowa.

W dniu 25 maja w bibliotece na ul. Źródlanej, dzieci wysłuchały pięknej bajeczki pt.: „Franklin mówi kocham cię”, podczas zajęć z cyklu „Kreatywne czwartki”.

W dniu 25 maja w bibliotece na ul. Źródlanej, dzieci wysłuchały pięknej bajeczki pt.: „Franklin mówi kocham cię”, podczas zajęć z cyklu „Kreatywne czwartki”. Książeczka opowiada o wielkich przygotowaniach Franklina do urodzin swojej najlepszej mamy. Niestety mały żółwik nie może znaleźć idealnego prezentu i udaje się po radę do swoich przyjaciół. Okazuje się, że każde z nich w inny sposób pokazuje swojej mamie jak bardzo ją kocha. Ostatecznie w dniu urodzin mamy, Franklin robi wszystko, co podpowiedzieli mu koledzy, m.in. śniadanie do łóżka, laurkę, broszkę z modeliny, zrywa bukiet kwiatów, ale także dodaje coś od siebie „Kocham, cię mamo!”. I właśnie te słowa są dla mamy najwspanialszym prezentem. Po omówieniu książeczki, którą dzieci bardzo uważnie słuchały i pięknie odpowiadały na pytania, porozmawialiśmy o zbliżającym się święcie naszych mam. Następnie wykonaliśmy najpiękniejsze i najbardziej oryginalne laurki, które z pewnością ucieszą każdą mamę. Wszystkim mamom życzymy Wszystkiego najlepszego! 🙂

 

„Bajeczka o książeczce”

Na naszych kolejnych trzech, majowych spotkaniach DKK dla przedszkolaków towarzyszyła nam „Bajeczka o książeczce”.

Na naszych kolejnych trzech, majowych spotkaniach DKK dla przedszkolaków towarzyszyła nam „Bajeczka o książeczce”. Historia ta wprowadziła dzieci w cały proces powstawania książki. Naszymi bohaterami były skrzaty, które postanowiły napisać bajkę dla małej Ewy. Zaczęły więc od wymyślenia historii, oraz stworzenia ilustracji. Następnie swoje dzieło zaniosły do drukarni, w której bajka została opracowana, wydrukowana, zszyta, sklejona i oprawiona. A kiedy wszystko było gotowe
trafiła na półki księgarni. Kiedy mała Ewa zobaczyła tą książeczkę bardzo się ucieszyła i poprosiła mamę by ta ją dla niej kupiła. Dzieci poznały także kilka ważnych terminów literackich, m. in. dowiedziały się kim jest autor, ilustrator, drukarz. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki pokolorowały małych książkowych bohaterów.

„Kamyczek. Zawsze będę Cię kochać”

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Zaczytany Wtorek, które odbyło się w Filii na Czarnym Potoku młode czytelniczki, które dotarły mimo burzy, poznały książkę pt. „Kamyczek.

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Zaczytany Wtorek, które odbyło się w Filii na Czarnym Potoku młode czytelniczki, które dotarły mimo burzy, poznały książkę pt. „Kamyczek. Zawsze będę Cię kochać” autorstwa Christine L’Heureux.
Kamyczek bawiąc się pluszowym misiem okazuje miłość, tak jak Mama okazuje ją synkowi. Bajeczka stała się pretekstem do rozmowy o najważniejszej osobie dla każdego z nas …o mamie. Na koniec wszyscy wykonali piękne laurki w formie serduszkowego kwiatka.

Tajemnicze zaginięcie

W sobotę, 20 maja, w czytelni biblioteki na deptaku odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

W sobotę, 20 maja, w czytelni biblioteki na deptaku odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była powieść J.K. Johansson pt. „Laura”, stanowiąca pierwszą część cyklu „Miasteczko Palokaski”.

Warsztaty kamishibai – dalszy ciąg tworzenia krynickiej legendy przez słuchaczy UTW

W miesiącu maju w bibliotece pod Górą Parkową słuchacze UTW ponownie spotkali się w celu kontynuacji tworzenia krynickiej legendy „O diabelskim kamieniu” w formie teatrzyku kamishibai.

W miesiącu maju w bibliotece pod Górą Parkową słuchacze UTW ponownie spotkali się w celu kontynuacji tworzenia krynickiej legendy                      „O diabelskim kamieniu” w formie teatrzyku kamishibai. Uczestnicy  z zaangażowaniem i pasją układali  kolejne karty papierowego teatru.

Warsztaty dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W miesiącu kwietniu odbyły się kolejne warsztaty tworzenia legendy krynickiej w formie teatru papierowego kamishibai przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W miesiącu  kwietniu odbyły się kolejne warsztaty tworzenia legendy krynickiej w formie teatru papierowego kamishibai przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszyscy uczestnicy z zapałem tworzą magiczną historię.

 

Już ponad setka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyła w spotkaniu z magicznym teatrzykiem kamishibai

W miesiącu kwietniu bibliotekę Centralną sześciokrotnie odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków.

W miesiącu kwietniu bibliotekę Centralną sześciokrotnie odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Zaznajomili się z księgozbiorem, praca wypożyczalni i czytelnictwa. Dzieci uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych i spotkali się z nową formą czytelnictwa w postaci teatrzyku kamishibai.

Wystawa – Krynica-Zdrój. Uzdrowisko w czasie.

Przez kilka majowych dni można było obejrzeć na krynickim deptaku ekspozycję prezentująca lokalne dziedzictwo kulturowe uzdrowiska i współczesne atrakcje Krynicy-Zdroju.

Przez kilka majowych dni można było obejrzeć na krynickim deptaku ekspozycję prezentująca lokalne dziedzictwo kulturowe uzdrowiska i współczesne atrakcje Krynicy-Zdroju. Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy- Zdroju przy współpracy z Urzędem Miejskim  i Małopolską Fundacją Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo” oraz i Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Winnicy  specjalnie na Dni Europy odbywające się w dniach od 19-22 maja w Winnicy na Ukrainie. Jest to wielka impreza, w której uczestniczą przedstawiciele wielu krajów europejskich. Wystawa, która jest prezentowana w centrum miasta pokazuje piękno naszego uzdrowiska, jego historię i tradycje. Zawiera teksty w trzech językach: polskim, angielskim i słowackim.  We wrześniu br. będzie ją można obejrzeć ponownie w Krynicy, podczas Forum Ekonomicznego Polska- Wschód

Wykorzystano zdjęcia: Piotr Basałyga, Andrzej Klimkowski, Edward Szyszka, [Jerzy Kowalski], Tomasz Hopej, Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju.