Nowy, wspaniały świat

W piątek, 30 czerwca, w czytelni biblioteki na deptaku odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem po raz kolejny sięgnęliśmy po pozycję należącą do kanonu światowej literatury, antyutopię Aldousa Huxleya „Nowy, wspaniały świat”. Powieść, mimo iż od jej napisania minęło już niemal 90 lat, zadziwia swoją aktualnością. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę w na tytuł, sugerujący, że wnętrze książki kryje wyidealizowaną historię o wspaniałym, sprawiedliwym i dobrym świecie, tak bardzo różnym do otaczającej nas dziś rzeczywistości. Już po lekturze kilku pierwszych stron czytelnik przekonuje się jednak, że nowy, wspaniały świat jest odhumanizowanym i przerażającym miejscem. Ludzie podlegają całkowitej kontroli, która sprawowana jest już na etapie „projektowania” nowych istnień. Mieszkańcy nowego świata nie są żyworodni, ale hodowani w laboratoriach i programowani do wykonywania konkretnej pracy. W probówce projektowany jest ich wygląd, poziom inteligencji, zdolności. Jest to świat z jednej strony całkowitego podporządkowania i pełnej kontroli, z drugiej rozpasanej, niczym nieograniczonej konsumpcji. Świat bez moralności, bez zasad i bez Boga. Młodzi czytelnicy bardzo zaangażowali się w dyskusję, poruszając różne wątki tej ciekawej i wymuszającej refleksję lektury.

Spotkanie autorskie z Panią Ireną Ligęzą

Dnia 29 czerwca w przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie autorskie dla naszych najmłodszych czytelników z krynicką autorką wierszy dla dzieci Panią Ligęzą.

Dnia 29 czerwca w przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie autorskie dla naszych najmłodszych czytelników z krynicką autorką wierszy dla dzieci Panią Ireną Ligęzą. Podczas spotkania usłyszeliśmy wiele pięknych wierszyków, a wśród nich m.in.: „Stonoga” i „Biedronka”, które spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. Dzieci również dały coś od siebie, mianowicie zaśpiewały piękne piosenki, które sprawiły dużą radość naszemu gościowi. Autorka z łatwością znalazła wspólny język z maluchami i wyjawiła nam, że do pisania wierszyków dla dzieci przyczyniły się Jej wnuki. Spotkanie zakończyło się w bardzo przyjemnej atmosferze i z pewnością pozostanie w pamięci dzieci na dłużej.

Słoneczna Kreta

Letnie spotkanie w naszym Klubie Podróżnika, które odbyło się 23 czerwca br. przeniosło uczestników na słoneczną Kretę.

Letnie spotkanie w naszym Klubie Podróżnika, które odbyło się 23 czerwca br. przeniosło uczestników na słoneczną Kretę. O wyprawie na wyspę znaną z mitologii opowiedziała pani Zofia Zwierzchowska- Hajnosz. Wrażenia z podróży były zilustrowane licznymi zdjęciami miast, zabytków i krajobrazów tej śródziemnomorskiej krainy. Wyspa, obecnie należąca do Grecji była zamieszkana już kilka tys. lat p.n.e. Znajdowała się pod panowaniem Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecji oraz Imperium Osmańskiego. Wpływ tak wielu kultur sprawił, że oprócz swoich walorów wypoczynkowych, stanowi atrakcję turystyczną dla miłośników dawnych cywilizacji  i zabytków archeologicznych..

kreta02

 

 

Warsztaty kamishibai dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W dmiu 7czerwca 2017 roku odbyły się kolejne warsztaty tworzenia legendy krynickiej „O diabelskim kamieniu” w formie teatru papierowego kamishibai przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W dniu 7czerwca 2017 roku odbyły się kolejne warsztaty tworzenia legendy krynickiej „O diabelskim kamieniu” w formie teatru papierowego kamishibai przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszyscy uczestnicy z zapałem i pasją konstruowali stronę plastyczną naszego teatrzyku.

W dniu 6 czerwca w czytelni biblioteki odbyło się kolejne spotkanie dzieci z Ochronki ss. NMP z opowieścią przedstawioną za pomocą teatru.

W dniu 6 czerwca w czytelni biblioteki odbyło się kolejne spotkanie dzieci z Ochronki ss. NMP z opowieścią przedstawioną za pomocą teatru. Najmłodsi obejrzeli bajkę profilaktyczną w formie teatrzyku kamishibai, pt. „Przygoda Kręciołka”. Dzieci   z dużym zainteresowaniem wysłuchały przygodę chłopca a także wzięły udział w dyskusji i pracy plastycznej dotyczącej zdrowego stylu życia.kreciolek

 

„Podróż na jednej nodze”

W dniu 22 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie DKK dla przedszkolaków.

W dniu 22 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie DKK dla przedszkolaków. Dzieci wysłuchały bajki pt. „ Podróż na jednej nodze” Małgorzaty Strzałkowskiej. Wspólnie pobawiliśmy się w zabawę letnia burza oraz malowanki na plecach, a na koniec zajęć dzieci pokolorowały wakacyjne obrazki.noga

 

KOLORY LATA W FILII NA CZARNYM POTOKU

W sobotę 23 czerwca odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Sobota z Wyobraźnią.

W sobotę 23 czerwca odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Sobota z Wyobraźnią. Tym razem mali artyści z filii1 witali lato. Rozmawialiśmy na temat tego jakie barwy przybiera ta pora roku, dzieci opowiadały jakie plany mają na wakacje. Wszyscy wysłuchali fragmentów książki pt. „Nudzimisie na wakacjach” autorstwa Rafała Klimczaka.

Na koniec dzieci wykonały piękne obrazki z kolorowych pasków. Na zajęcia z tego cyklu zapraszamy do Filii na Czarnym Potoku już we wrześniu 🙂

 

Konkurs czytelniczy w Bereście

W dniu 5 czerwca w Szkole Podstawowej w Bereście i w Polanach odbył się konkurs czytelniczy dotyczący wiedzy na temat książki pt.: „Akademia Pana Kleksa”; Jana Brzechwy.

W dniu 5 czerwca w Szkole Podstawowej w Bereście i w Polanach odbył się konkurs czytelniczy dotyczący wiedzy na temat książki pt.: „Akademia Pana Kleksa”; Jana Brzechwy. Konkurs zorganizowany został wspólnie przez Bibliotekę Publiczną Filię w Bereście oraz Bibliotekę Szkolną w Bereście. W konkursie wzięło udział w sumie trzynaście osób. Ich zadaniem było rozwiązać krzyżówkę oraz odpowiedzieć na serie pytań otwartych i zamkniętych o różnym stopniu trudności i szczegółowości dotyczących lektury. Wszyscy bardzo starali się rozwiązać zadania jak najlepiej i z dużym zaangażowaniem. Po rozwiązaniu, testy zostały zebrane, sprawdzone i wyłoniono zwycięzców.
I miejsce zajęła Zuzanna Małucha uczennica Szkoły Podstawowej w Polanach, II miejsce Mateusz Małucha, również z Polan, III miejsce zajęła Wiktoria Maląg ze Szkoły Podstawowej w Bereście. Wyróżnieni zostali: IV miejsce; Magdalena Gomółka (Berest), V miejsce ; Aneta  Błoniarczyk (Berest)  i Amelia Urbaś (Berest), oraz VI miejsce; Seweryn Wzorek (Polany), oraz Anna Ochwat (Berest).
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas rozdania świadectw na zakończenie roku szkolnego.

Spotkanie DKK w Bereście

W czerwcu na spotkaniu DKK dla przedszkolaków towarzyszyła nam książka pt. „Co się dzieje kiedy śpisz”.

W czerwcu na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla przedszkolaków towarzyszyła nam książka pt. „Co się dzieje kiedy śpisz”. Ta króciutka bajeczka przedstawiła nam i opowiedziała o różnych zwierzętach, których aktywność zaczyna się nocą. Zobaczyliśmy więc sowę, nietoperza, świetlika, czy jeża. Dowiedzieliśmy się także, że gdyby udało nam się kiedyś zobaczyć któreś z nich w dzień, to nie należy im przeszkadzać, gdyż one wtedy właśnie odpoczywają. Następnie dzieci opowiedziały o swoich spotkaniach z nocnymi żyjątkami, a na zakończenie zajęć każdy mógł pokolorować sowę, zgodnie z własną interpretacją.

spi

PIES CLIFFORD W TYLICZU

W dniu 14 czerwca do biblioteki w Tyliczu zawitały dzieci z ochronki. Przyszły na spotkanie z bohaterem książki pt. „Clifford dostaje pracę”.

W dniu 14 czerwca do biblioteki w Tyliczu zawitały dzieci z ochronki. Przyszły na spotkanie z bohaterem książki pt. „Clifford dostaje pracę”. Clifford to bardzo duży pies, który mieszka z małą dziewczynką Emily i jej rodzicami. Ponieważ jest ogromny i potrzebuje dużo jedzenia, a rodzice Emily nie byli bogaci dlatego też Clifford postanowił poszukać sobie pracy. Pierwszą pracę znalazł w cyrku, kolejna na farmie. Niestety obydwie okazały się nieodpowiednie dla wielkiego psa. Na końcu udało mu się złapać złodziei, który goniła policja i ten wyczyn zakończył się sukcesem, komendant policji zaproponował mu pracę psa policyjnego oraz cotygodniowe wyżywienie.

Dzieci po wysłuchaniu bajki opowiedziały co według ich oznacza słowo praca, wspólnie pobawiliśmy się w zabawy ruchowe: „Praca na farmie”, „Krowy w zagrodzie” oraz „Policyjna akademia”. Na końcu spotkania dzieci wykonały prace plastyczne na temat możliwej pracy zawodowej, jaką mógłby podjąć Clifford.clif