Był sobie król

W piątek 28 lipca, młodzież uczestnicząca w wakacyjnym spotkaniu młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiała o powieści „Król” polskiej autorki Katarzyny Ryrych. Główny bohater, kilkuletni Patryk, z powodu rodzinnych kłopotów finansowych, razem z rodzicami przeprowadza się do „gorszej” dzielnicy, w której króluje marazm, a mieszkańcy borykają się z brakiem pieniędzy i perspektyw. Chłopiec próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości udaje mu się to znacznie lepiej niż jego ojcu, który nie mogąc pogodzić się z porażką i utratą firmy popada w alkoholizm. Pewnego dnia Patryk poznaje tajemniczego Celestyna. Znajomość ta przeradza się w prawdziwą przyjaźń, mimo dzielącej ich różnicy wieku. Celestyn staje się dla chłopca opiekunem i nauczycielem życia. Choć pojawił się w jego życiu na krótką chwilę, było to czas, który zmienił całe jego dzieciństwo.

 

Trzy kobiety, trzy historie

W środę, 19 lipca, podczas comiesięcznego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki zebrani rozmawiali o powieści „Nieważkość” polskiej pisarki młodego pokolenia Julii Fiedorczuk. Książka opowiada historię trzech kobiet, które łączy wspólne pochodzenie z małej podwarszawskiej miejscowości. Losy każdej z nich potoczyły się zupełnie inaczej. Pochodząca z inteligenckiej rodziny Zuzanna robi karierę w branży reklamowej. Jej szkolna koleżanka Helena pracuje jako sprzątaczka w warszawskich hotelach. Ostatnia z dziewcząt, Ewa, uchodząca w środowisku za  chorą psychicznie, po ukończeniu szkoły pozostaje w rodzinnej miejscowości, bezdomna i borykająca się z problemem alkoholowym. Choć ich dorosłe życie oddala je od siebie, w pamięci każdej z nich pozostaje jedno dramatyczne wydarzenie z dzieciństwa, które naznaczyło wszystkich, zwłaszcza młodych mieszkańców miasteczka. Choć każda z bohaterek idzie inną drogą, żadna z nich nie czuje się w życiu spełniona. Pozostają jakby w stanie nieważkości żyjąc dniem dzisiejszym i nie ciesząc się z nadejścia następnego.

Przez różowe okulary

Kolorowe wakacje z Biblioteką na Czarnym Potoku pomału dobiegają końca.

Kolorowe wakacje z Biblioteką na Czarnym Potoku pomału dobiegają końca. Dzisiaj dzieciaki wysłuchały fragmentów książki pt. „Przepisy Tosi i Franka, czyli jedz zdrowo od najmłodszych lat” autorstwa Anny Kłosińskiej. Pobawiły się również w Wyścig Rodziny Czyścioszków oraz przeprowadzono Konkurs na Kolorowy jadłospis. Na koniec każdy wykonał swój autoportret w słonecznych okularach w których odbiły się wspomnienia z wakacji. Ekipa biblioteki z Czarnego Potoku Pani Justyna i Pani Krysia życzą wszystkim swoim małym przyjaciołom spełnienia wakacyjnych marzeń oraz dużo słoneczka podczas drugiego miesiąca letniego wypoczynku.

https://www.facebook.com/pg/Biblioteka-Krynica-Zdr%C3%B3j-Filia-1-167812366604154/photos/?tab=album&album_id=1525495350835842

„Księżniczka na ziarnku grochu”

W środę podczas zajęć w bibliotece na Źródlanej omówiliśmy książkę H.Ch. Andersena pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”.

W środę podczas zajęć w bibliotece na Źródlanej omówiliśmy książkę H.Ch. Andersena pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Pięknie zilustrowana książka w formie wycinanych z materiału postaci w oryginalny sposób pokazała nam historię księżniczki, która musiała przejść pewną próbę, by zostać żoną księcia.  Następnie wykonaliśmy pracę plastyczną w formie wydzieranki, która przedstawia naszą bohaterkę.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Partnerstwo dla książki”.

ksieznicka

Wakacje w filii w Bereście

Ostatni tydzień naszych wakacyjnych spotkań ze sztuką w Bibliotece Filii w Bereście upłynął nam bardzo pracowicie.

Ostatni tydzień naszych wakacyjnych spotkań ze sztuką w Bibliotece Filii w Bereście upłynął nam bardzo pracowicie. Poznaliśmy kolejnych wybitnych malarzy różnych epok, oraz czasy i nurty w jakich tworzyli. Dowiedzieliśmy się więc kim byli: Piet Modrian, Jackson Pollock, i Bridget Riley. Zainspirowani ich twórczością stworzyliśmy swoje własne dzieła. Powstały w ten sposób abstrakcyjne zwierzęta, ekspresyjne barwne obrazy, a także kolorowe iluzje optyczne. Jak zwykle przy okazji wszyscy dobrze  się bawiliśmy. Nasze spotkania zakończyliśmy radośnie, z drobnymi upominkami i słodką niespodzianką dla wszystkich uczestników, choć trochę żałując że czas tak szybko minął i za nami już połowa wakacji.

 

DRUGI TYDZIEŃ WAKACJI W TYLICZU

W drugim tygodniu wakacji z biblioteką w Tyliczu dzieci miały możliwość zapoznać się z kulturą, tradycjami oraz sztuką Łemków ( grupą etniczną, która zamieszkiwała tereny Tylicza i nie tylko).

W drugim tygodniu wakacji z biblioteką w Tyliczu dzieci miały możliwość zapoznać się z kulturą, tradycjami oraz sztuką  Łemków ( grupą etniczną, która zamieszkiwała tereny Tylicza i nie tylko). Krótką historię na temat tej ludności opowiedziała nam Pani Zuzanna Długosz, która jest przewodnikiem turystycznym oraz przewodnikiem po ogrodach biblijnych w Muszynie.

Jednym z twórców pochodzenia łemkowskiego był znany krynicki artysta Nikifor Krynicki a właściwie Epifaniusz Drowniak. Jego prace wyróżniały się prostotą i malowane były na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwi. Dzieci wykonały prace Nikifora przy użyciu pasteli, które nadały obrazom żywe kolory.

Kolejna ciekawą pracę dzieci wykonały rozdmuchując plamę tuszu na kartce przy użyciu słomki do picia, a następnie domalowały fragmenty gór, wody, lasów i tak powstał krajobraz przedstawiający nasze tereny.

W trzecim dniu dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Stefańskiego (Zastępcy Naczelnika GOPR w Krynicy – Zdroju) dzieci miały możliwość odwiedzić Stację Centralną Grupy Krynickiej. Oprócz krótkiego wykładu oraz obejrzenia prezentacji na temat pracy ratowników oraz tego jak należy się zachowywać w górach, dzieci zwiedziły magazyn, w którym znajdują się sprzęty wykorzystywane do pracy przez goprowców. Największą atrakcją cieszyły się kłady oraz skutery, dzieciom podobał się wielki ponton, każdy z nich zasiadł za kierownica czerwonego land rovera, a ścianka wspinaczkowa zachwyciła swoją wysokością .

 

Po szerokim stawie…

We wtorek 25 lipca w Filii nr 3 podczas zajęć „Wakacje z biblioteką”, przeczytaliśmy bajkę H.Ch. Andersena pt. ”Brzydkie kaczątko”. Porozmawialiśmy o tym, co spotkało naszego bohatera i o tym, że nie można nikogo wyśmiewać i obrażać, bo każdy jest wyjątkowy na swój sposób. Przemiana brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia zainspirowała nas do poszukania w przyrodzie wyraźnych przemian innych zwierząt. W formie prezentacji dzieci zobaczyły w jaki sposób powstaje żaba i piękny motyl, którego ujrzeliśmy na przyśpieszonym filmie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały jak z gąsienicy powstaje rusałka pawik.  Następnie wykonaliśmy pracę plastyczną – pięknego łabędzia pływającego w stawie.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Partnerstwo dla książki”.

staw

 

„Słowik” w filii na Źródlanej

Ten tydzień wakacji w bibliotece na ul. Źródlanej rozpoczęliśmy od zapoznania się z bajką „Słowik” – H.Ch. Andersena.

Ten tydzień wakacji w bibliotece na ul. Źródlanej rozpoczęliśmy od zapoznania się z bajką „Słowik” – H.Ch. Andersena. Po wysłuchaniu i omówieniu tekstu dzieci pięknie odpowiadały na zagadki dotyczące różnych ptaków. Następnie wykonaliśmy słowiki i ich oryginalne domki na drzewie, a piórka i kolorowe wstążeczki stały się piękną ozdobą naszych prac.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Partnerstwo dla książki”.

Zajęcia o zdrowym odżywianiu we Filii na Czarnym Potoku.

We wtorek dnia 25 lipca naszych młodych uczestników wakacji odwiedziła Pani Alicja Macur, studentka dietetyki na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

We wtorek dnia 25 lipca naszych młodych uczestników wakacji odwiedziła Pani Alicja Macur, studentka dietetyki na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jest ona instruktorką fitness oraz pasjonuje się zdrowym odżywianiem. Opowiedziała dzieciom o tym z czego powinna składać się dieta młodych ludzi, co należy spożywać a czego należy unikać aby zdrowo rosnąć. Pani Ala przygotowała dla dzieci również dietetyczne zagadki oraz przepisy na zdrowe przekąski takie jak np. zdrowa nutella, budyń jaglany lub batoniki owsiane. Na koniec dzieci wykonały przepiękne talerzykowe daszki, które pomogą nam na pewno przywołać słońce.
Bardzo dziękujemy Pani Alicji za przemiłą i pouczającą wizytę. Spotkanie to odbyło się w ramach czwartej edycji projektu przeprowadzanego przy współpracy z firmą Coca-Cola Hellenic (placówka w Tyliczu). Nosi on tytuł „W ZDROWYM CIELE MAŁY BRZUCH” i dotyczy zdrowego trybu życia.