Popołudnie z poezją

W środę 23 sierpnia odbyło się nietypowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Jego tematem byli nasi ulubieni współcześni poeci i ich twórczość. Każdy z uczestników przygotował jeden utwór, który prezentował pozostałym uzasadniając swój wybór. Spotkanie okazało się prawdziwą mozaiką współczesnej poezji, a motywy, którymi kierowali się klubowicze dokonując wyboru wiersza były bardzo różne. Okazało się, ze niejednokrotnie pewne utwory są dla nas ważne, ponieważ kojarzą nam się z konkretnymi wydarzeniami naszego życia, bądź na przykład znaliśmy osobiści ich autorów. Na spotkaniu przywołane zostały m.in. wiersze Czesława Miłosza, Jerzego Szymika, ale również utwory z musicalu „Metro”, czy piosenki Zbigniewa Wodeckiego.

“Gdy skamienieje wiatr…” Reaktywacja profesjonalnego teatru w Krynicy Zdroju.

Miejsce: Stara Kotłownia na Deptaku ( za Starymi Łazienkami Borowinowymi)

Teatr Odwrócony z Krakowa wspólnie z Biblioteką Publiczną w Krynicy-Zdroju i partenrami od trzech lat reaktywuje teatralne tradycje Krynicy-Zdroju. Dzięki tymczasowej adaptacji przestrzeni Starej Kotłowni na Deptaku Krynickim dla potrzeb kultury, Teatr Modrzewiowy, działający na przełomie XIX i XX wieku, ożywa na nowo. Jako innowacyjna agora działań społeczno – kulturalnych integruje profesjonalnych artystów z mieszkańcami. Odnajdują wspólny język, by opowiedzieć historię bohaterów żyjących w Krynicy i Tyliczu w latach 1920-1947 –  polskiego księdza Władysława Gurgacza, łącznika Andrzeja Garbery – Łemka oraz Reny Kornreich – Żydówki, ocalałej więźniarki Auschiwitz. Tolerancja wobec innej kultury, wierność wyznawanym wartościom, odwaga i miłość będą tematami niepowtarzalnego spotkania z wyjątkową publicznością.

Projekt jest realizowany dzięki dotacji Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm jutra”.

OPIS SPEKTAKLU:

Troje aktorów przyjmuje na siebie brzemie historii trzech wyjątkowych postaci. Wypowiadają się w ich imieniu, zadają pytania, błądzą, zmagają się z nieuchronnym losem. We wzburzonym tyglu dziejów próbują odnaleźć uniwersalną prawdę, uchwycić wartości – jedyną deskę ratunku. Okrucieństwo wojny, zakazy religijne, ludzka nienawiść i paraliżujący strach. Oto tło ówczesnej rzeczywistości, która determinowała relacje pomiędzy członkami rodziną, sąsiadami, przyjaciółmi. Wpływała na zachowania poddawane dzisiaj nieraz zbyt powierzchownej ocenie.

Losy Reny i Andrzeja – których połączyło uczucie, a rozdzieliła wojna –  historia ks. Gurgacza – kapelana żołnierzy wyklętych, straconego zbrodniczym wyrokiem –  ukazane zostają w formie instalacji teatralnej. Wieloelementowa realizacja artystyczna wpasowana w atmosferę zabytkowych murów postindustrialanej przestrzeni będzie prezentowana przez profesjonalnych artystów wspólnie z mieszkańcami Krynicy-Zdroju i okolic. Aktorom na scenie towarzyszą chórzyści i statyści, którzy w toku warsztatów muzycznych i teatralnych poznawali różnorodność poszczególnych kultur.

 

Krasnoludki w bibliotece nr 3

Dnia 18 sierpnia w bibliotece na ul. Źródlanej dzieci spotkały się na zajęciach z cyklu „Kreatywne czwartki”. Przeczytaliśmy i omówiliśmy jeden z rozdziałów książki autorstwa Melani Kapelusz pt.: „Krasnoludki”, a dokładniej mówiąc rozdział – „Złodziej koralików”. Rozdział ten pokazuje nam jak łatwo można kogoś niesłusznie oskarżyć i wywołać nieprawdziwą plotkę. Całkiem przypadkiem krasnal Stefan został nazwany złodziejem przez krasnala Lucka, z czego bardzo szybko zrobiła się afera wśród innych krasnoludków. Dzięki historii, którą usłyszeliśmy, dzieci zrozumiały, że nie można kogoś bezpodstawnie obwiniać i zawsze należy dopuścić drugą osobę do głosu, by mogła się wypowiedzieć. Następnie wykonaliśmy piękne domki dla krasnoludków z papieru, które ozdobiliśmy koralikami.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu „Partnerstwo dla książki”.

kreatywne sierpień

Lekcja biblioteczna na Czarnym Potoku

W dniu 9 sierpnia naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Przystań” z Czarnego Potoku.

W dniu 9 sierpnia  naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola „Przystań” z Czarnego Potoku. Uczestniczyły One w lekcji bibliotecznej, podczas której zapoznały się z procesem powstawania książek, dowiedziały się jak funkcjonuje biblioteka i w jaki sposób można wypożyczyć w niej książkę. Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy również „Regulamin poszanowania książki”. Największą frajdę sprawiła dzieciom zabawa polegająca na segregacji książek i podzieleniu ich na trzy gatunki literackie. Nasi mali goście poradzili sobie świetnie z tym zadaniem! Później przeczytaliśmy książeczkę pt. „Wizyta w bibliotece” autora Clemence Masteau a na koniec każdy z przedszkolaków stworzył swoją własną zakładkę w kształcie kotka, żabki lub świnki – wszystkie były kolorowe i wyjątkowe. Dziękujemy bardzo za odwiedziny i zapraszamy ponownie!

Zapraszamy!

Fundacja Sztuka Teatru i Biblioteka Publiczna zaprasza

Fundacja Sztuka Teatru i Biblioteka Publiczna

zaprasza

dzieci razem z rodzicami do wzięcia udziału w cyklu imprez

„Między nami dobrze jest”, które odbędą się 12 sierpnia (sobota)

na szczycie Góry Parkowej w godz. od 10.00-16.00

w programie: warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, teatrzyk kamishibai, plenerowe czytanie poezji łemkowskiej oraz koncert folk jazz

i inne atrakcje z okazji 80. lecia uruchomienia kolei linowej na Górę Parkową

Dla osób, które zapiszą się w bibliotece (al. L. Nowotarskiego 1 lub pod tel. 18 471 22 03, 18 471 32 80) wyjazd kolejką linową za darmo.

OSTATNI TYDZIEŃ ZAJĘĆ Z BIBLIOTEKĄ W TYLICZU

W ostatnim tygodniu wakacji z biblioteką w Tyliczu działo się bardzo dużo. Wspólnie udaliśmy się na wycieczkę po Tyliczu i przy ogromnej pomocy Pani Zuzanny Długosz rozwiązaliśmy quest – Wyprawa Odkrywców „Mofety i wodne skarby Tylicz”.  Podczas spaceru dzieci dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy, np. co to jest mofeta, jej kosmiczną historię związaną z hodowlą alg, z których produkowane było białko dla kosmonautów. Zawędrowaliśmy do studni pełnej bulgotek, wskazówki z questu prowadziły nas po pięknej i kolorowej łące, aż w końcu doszliśmy do słynnego źródełka miłości, które oprócz walorów „miłosnych” posiada ogromne właściwości zdrowotne. Ostatnim punktem naszej wędrówki był wodospad, który odkrył przed nami rozwiązanie zagadki i odnalezienie skarbu.

W kolejnych dniach poznaliśmy Śląsk, teren który kojarzy się dzieciom z czarnym kamieniem – węglem.  Podczas zajęć świetnie się bawiliśmy poznając Karlika i Karolinkę , dzieci które przysłały do nas list napisany w gwarze śląskiej. Uczestnicy zapoznali się z nowymi słowami, poznali elementy stroju śląskiego a na końcu wykonali prace plastyczna „ Karlik i Karolinka w tradycyjnych strojach”.

W ostatnim dniu zajęć bawiliśmy się w detektywów, biorąc przykład z Tiril i Oliwiera (bohaterów książki pt. „ Operacja. Człowiek w czerni”) i używając naszych 5 zmysłów bawiliśmy się w odgadywanie np. dźwięku jaki słyszymy, poprzez dotyk jaki przedmiot znajduje się w zamkniętym pudełku, patrząc na kolegę dzieci zapamiętywały, co się zmieniło w jego ubiorze. Zabawa zakończyła się wspólna degustacją owoców (przy zasłoniętych oczach – wykorzystanie zmysły węchu i smaku) oraz rozwiązaniem zaszyfrowanych zadań przygotowanych przez Tiril i  Oliwiera.

DKK z Małym Misiem w przedszkolu na Źródlanej

Dnia 07 sierpnia w przedszkolu na ul. Źródlanej odbyło się drugie wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych czytelników.

Dnia 07 sierpnia w przedszkolu na ul. Źródlanej odbyło się drugie wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych czytelników. Tym razem do przedszkola zawitał uwielbiany przez dzieci teatrzyk kamishibai. W takiej formie dzieci zapoznały się z bajką „Mały Miś” opracowana na podstawie książki Richarda Edwardsa, przez Panie z Biblioteki Publicznej. Bajeczka bardzo spodobała się zarówno maluchom jak i starszym przedszkolakom. Dzieci fantastycznie podjęły dyskusję na temat życia niedźwiedzi, tego jak się zachowują w danych porach roku i  czym się żywią oraz w jaki sposób potrafią przetrwać zimę. Dzieci bezbłędnie zapamiętały wiele informacji, które znajdowały się w bajeczce. Następnie przedszkolaki bardzo chętnie wzięły udział w ulubionych zabawach ruchowych. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał „małe co nie co”

mis1

 

 

TRZECI TYDZIEŃ WAKACJI W TYLICZU

W trzecim tygodniu wakacji poznawaliśmy morze oraz jeziora Polski. Dzieci obejrzały prezentacje opowiadające o urokach i zaletach terenów Polski, w których znajduje się Kraina Tysiąca Jezior oraz morze Bałtyk.

W trzecim tygodniu wakacji poznawaliśmy morze oraz jeziora Polski. Dzieci obejrzały prezentacje opowiadające o urokach i zaletach terenów Polski, w których znajduje się Kraina Tysiąca Jezior oraz morze Bałtyk. Lekturą były legendy opowiadające historię powstania jezior, dlaczego powstała latarnia morska i co to jest Mikołajek. Wspólnie bawiliśmy się w gry i zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci wykonały kolorowe łódki oraz żaglówki, a wykorzystując stare płyty CD powstały śmieszne rybki.

Z książką do przedszkola – kulinarnie

W pierwszy czwartek i piątek miesiąca bibliotekarki z filii na Czarnym Potoku udały się jak zwykle z książką do przedszkola „Przystań” w Krynicy- Zdróju oddziały na Czarnym Potoku oraz odział z ulicy Kraszewskiego. Tym razem spotkanie dotyczyło tematu kulinarnego. Na początek zajęć dzieci wysłuchały książkę pt. „Franklin i ciasteczka” autora Paulette Bourgeois. Oprócz tego nie zabrakło jak zwykle dobrej zabawy, każdy z dzieci dostał naklejkę z owocem albo warzywem która była nam potrzebna do dalszej zabawy tj: „Gotujemy zupę jarzynową”, „Idziemy na zakupy” , „Zdrowe i niezdrowe”. Na koniec dzieci wykazały się dużą wiedzą jak jeść i żyć zdrowo w formie zagadek.