MÓJ PAMIĘTNIK

Podczas sobotnich zajęć, które odbyły się 28 października w Filii na Czarnym Potoku, młodzi czytelnicy stworzyli swoje własne pamiętniki.

Podczas sobotnich zajęć, które odbyły się 28 października w Filii na Czarnym Potoku, młodzi czytelnicy stworzyli swoje własne pamiętniki. Inspiracją do przeprowadzenie zajęć była książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Florka- z Pamiętnika Ryjówki”. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały fragmentów bajki, dowiedziały się również dlaczego warto prowadzić pamiętnik. Dzięki temu można bowiem nazwać swoje emocje, wyrazić myśli, poznać siebie, zachować ulotne pomysły jak również „zamknąć w nim czas” a tak że zyskać nowego powiernika i przyjaciela. Dzieciaki za pomocą magicznego kryształu przeniosły się do karaimy wspomnień, po to aby wyszukać w niej swoje najwspanialsze przeżycie. Każdy ozdobił swój PAMIĘTNIK na własny i oryginalny sposób po to aby zapisać lub narysować w nim swoje wspomnienia.

Były to już ostatnie zajęcia, które odbywały się w ramach cyklu MAGICZNY CZAS Z FLORKĄ i stanowiły część projektu „Jestem ZA/Czytany”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki”. Mamy jednak nadzieje że sympatyczna Florka jeszcze nieraz nas odwiedzi 🙂,

Kreatywne parasolki

Dnia 26 października podczas zajęć „Kreatywne czwartki”, dzieci z biblioteki z ul. Źródlanej zapoznały się z książeczką pt. „Ładny kwiatek”.

Dnia 26 października podczas zajęć „Kreatywne czwartki”, dzieci z biblioteki z ul. Źródlanej zapoznały się z książeczką pt. „Ładny kwiatek”. Ta krótka historia porusza bardzo ważny temat – mianowicie szacunek do zwierząt i przyrody. Bohaterem bajki jest Heniek, który ciągle dokuczał zwierzętom, palił śmieci i niszczył zieleń. Pewnego dnia naszego małego łobuza dosięga kara i  zostaje zamieniony w… kwiatka. Dopiero wtedy zauważa ile zła czynią ludzie i jak bardzo są obojętni na otaczającą ich przyrodę. Gdy wydaje mu się, że już nie ma odwrotu i na zawsze pozostanie kwiatkiem okazuje się, że był to sen. Na szczęście Heniek zrozumiał ile złego wyrządził i postanawia zmienić swoje postępowanie i  od tej chwili dbać o środowisko. Książeczka wzbudziła w nas ciekawą dyskusję. Następnie inspirując się jesienną aurą wykonaliśmy piękny obraz przedstawiający wesołe i kolorowe parasole.

par

Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem

Dnia 26 października w przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Działający w przedszkolu Dyskusyjny Klub Książki prowadzony przez filię nr 3, zorganizował spotkanie z fantastycznym pisarzem książek dla dzieci, panem Przemysławem Wechterowiczem.

Dnia 26 października w przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Działający w przedszkolu Dyskusyjny Klub Książki prowadzony przez filię nr 3, zorganizował spotkanie z fantastycznym pisarzem książek dla dzieci, panem Przemysławem Wechterowiczem.
Przemysław Wechterowicz pisze książki dla dzieci, ponieważ uważa, że tylko dzieci umieją właściwie zrozumieć świat. Jego książki tłumaczone były na język chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski i włoski. Autor został dwukrotnie wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej oraz był dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. Książki, które podbiły serca najmłodszych czytelników to m.in.: „Proszę mnie przytulić”, „Gwiazdka z nieba”, „Uśmiech dla żabki”, „Każdy kot ma dwa końce”, Królewna z wieży”, „Kocham Pana, Panie Tygrysie!”.Podczas spotkania z naszymi przedszkolakami pan Przemysław bardzo szybko zdobył sobie sympatię, dzięki dużemu poczuciu humoru, fantastycznemu dialogowi z dziećmi i niepodważalnymi umiejętnościami aktorskimi. Również dzieci miały możliwość wykazania się swoim kunsztem aktorskim, w trakcie odgrywania wraz z autorem bajki: „Uśmiech dla żabki”. Wiele emocji budziła również rozmowa z panem Przemysławem oraz druga część spotkania – warsztaty plastyczne. Dzieci wykonały piękne weneckie maski, a także pomalowały jednego  z bohaterów książki naszego gościa. To spotkanie z pewnością dzieci zapamiętają na dłużej.

weh1weh2

Spotkanie autorskie Przemysławem Wechterowiczem

Dnia 26 października w Filii Biblioteki w Bereście odbyło się. Jest on autorem wielu książek dla dzieci m. in. Wielkie marzenia, W pogoni za życiem, Proszę mnie przytulić, Uśmiech dla żabki, tłumaczonych na wiele języków m. in. chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski czy włoski.

Dnia 26 października w Filii Biblioteki w Bereście odbyło się. Jest on autorem wielu książek dla dzieci m. in. Wielkie marzenia, W pogoni za życiem, Proszę mnie przytulić, Uśmiech dla żabki, tłumaczonych na wiele języków m. in. chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski czy włoski. Był dwukrotnie wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, a także dwukrotnie nominowany do nagrody  literackiej polskiej sekcji IBBY. Pisze dla dzieci, ponieważ uważa, że tylko dzieci umieją właściwie rozumieć świat. Spotkanie odbyło się w formie warsztatowej, z mnóstwem zaskakujących sytuacji i zwrotów akcji. Dzieci miały okazje poznać książki pana Przemysława oraz wielu ich bohaterów, a także wspólnie przeżyć ich przygody. Poznaliśmy marzenia niektórych z nich, a także sami dzieliliśmy się własnymi. Spotkaliśmy mrówkę która chciała wyjść za mąż i smutną żabkę, którą wszyscy chcieli pocieszyć. Dzieciom jednak najbardziej spodobały się przygody małej Jętki, która właśnie przyszła na świat i postanowiła  wyruszyć na podbój Nowego Jorku. Po wysłuchaniu tych fascynujących historii przedszkolaki tworzyły swoje własne małe arcydzieła. Każdy maluch miał za zadanie zaprojektować twarz, którą potem w przedszkolu ozdobi, wytnie i powstanie piękna maska. Na zakończenie naszego spotkania dzieci zapozowały do wspólnego zdjęcia, a także każdy z uczestników miał okazję przybić piątkę z panem Przemysławem i w ten sposób się pożegnać. Dzieci były roześmiane i zachwycone, chętnie brały udział w proponowanych aktywnościach i z zaangażowaniem włączały się w rozmowę z autorem, spotkanie bardzo im się podobało i żałowały że tak szybko upłynął nam czas.

logo-dkkiksiazki

6

JESIENNE DKK W TYLICZU

Dnia 24 października w przedszkolu w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla naszych najmłodszych czytelników. Podczas zajęć przeczytaliśmy książkę pt. „Kajtek, uważaj. Mały miłośnik książek zakłada okulary”. Była to opowieść o przesympatycznym szpaczku Kajtku, który był molem książkowym i musiał zacząć nosić okulary. Z początku był nimi zachwycony jednak inne szpaki zaczęły się z niego śmiać i przezywały go. Kajtek załamał się, ale na szczęście przypomniał sobie, że okulary nosiły znane postacie takie jak Ben Franklin, John Lennon i Gandhi. Niestety, obserwując maleńkie rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał, wpadł w tarapaty. Wydostał się z nich dzięki zdobytej wiedzy i  wyjątkowej pomysłowość oraz pomocy licznego stada kuzynów. Szpaki odtąd chcą być tacy jak on i też chcą  nosić okulary. Książeczka o Kajtku to opowieść o tym, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę, jak ważne jest twórcze myślenie i wspólne działanie.          Historia małego szpaka uczy akceptacji i tolerancji, pokazuje również, że trzeba zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które wysyła nasze ciało.    Korzystając z okazji, że jesień zagościła na dobre – razem z dziećmi rozwiązaliśmy  zagadki jesienne oraz stworzyliśmy piękne kolorowe liście, które zostały pomalowane kredkami i wypełnione plasteliną.

kkk

 

Spotkanie z ryjówką Florką

Dnia 24 października w Bibliotece Filii w Bereście odbyło się kolejne spotkanie z naszą bajkową bohaterką ryjówką Florką.

Dnia 24 października w Bibliotece Filii w Bereście odbyło się kolejne spotkanie z naszą bajkową bohaterką ryjówką Florką. Tym razem tematem naszych zajęć był bałagan. Wspólnie zastanawialiśmy się czym jest bałagan, z czym się kojarzy, jak to się dzieje, że on się pojawia. Sprawdziliśmy również sami jak łatwo bałagan powstaje. Następnie dowiedzieliśmy się co na ten temat myśli nasza bohaterka. Po wspólnym odczytaniu jej historii doszliśmy do wniosku, że trzeba coś z nim zrobić. Zastanawialiśmy się  więc nad tym czym różni się porządek od bałaganu, w jaki sposób utrzymać porządek i czy w ogóle warto, co z niego wynika. Aby wprowadzić nasze rozważania w czyn wspólnie posprzątaliśmy nieporządek, który powstał wcześniej. Na zakończenie zajęć zaś każdy z uczestników samodzielnie zinterpretował bałagan przedstawiając go w formie rysunku.

Nasze zajęcia odbyły się w ramach projektu „Jestem ZA/Czytany”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Partnerstwo dla książki.

JAK WYGLĄDA FLORKA?

Dnia 20.10.2017 w Bibliotece w Tyliczu odbyło się trzecie spotkanie z Florką, bohaterką książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Dnia 20.10.2017 w Bibliotece w Tyliczu odbyło się trzecie spotkanie z Florką, bohaterką książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Podczas zajęć przeczytaliśmy fragment książki „Z pamiętnika ryjówki”. Następnie zabraliśmy dzieci w magiczny świat opowieści rzucając kośćmi „Story Cubes”. Po wyrzuceniu kości każde dziecko miało za zadanie stworzyć swoją własną historię z Florką.  Opowieści dzieci były niesamowite, pozwoliły nam choć na chwilę przenieść się w bajkowy świat. Po wspaniałych opowiadaniach dzieci przelały swoje pomysły na papier i stworzyły swoje własne Florki. Lena, jedna z dziewczynek biorących udział w zajęciach uszyła  Florkę wykorzystując skrawki materiału.

Zajęcia odbyły się w ramach  projektu „Jestem ZA/Czytany” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki”.

florka1 florka2

FLORKA I PSOTNY WIATR

W dniu 19.10.2017 w bibliotece w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie z wesołą ryjówką Florką.

W dniu 19.10.2017 w bibliotece w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie z wesołą ryjówką Florką. Dzieci wysłuchały fragmentów dotyczących przygód Florki z wiatrem. Następnie dowiedziały się co to jest wiatr, jakie rodzaje wiatrów można wyróżnić. Poznały wiatr, który niszczy oraz wiatr, który można wykorzystać do zabawy, np. puszczania latawców lub przy pomocy ogromnych wiatraków do produkcji energii elektrycznej.Na koniec zajęć dzieci wykonały piękne latawce.

Zajęcia odbyły się w ramach  projektu „Jestem ZA/Czytany” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki”.

wiatr

 

Dziewczyna z pomarańczami

W sobotę, 28 października, członkowie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w kawiarni pasażu handlowego, aby podzielić się wrażeniami z lektury książki Josteina Gaardera „Dziewczyna z pomarańczami”. Dla większości uczestników spotkania był to utwór wyjątkowy ze względu na treść, ale także ciekawą formę. Głównym bohaterem opowieści jest piętnastoletni Georg, którego życie zmienia odnaleziony list, pozostawiony mu przez zmarłego dziesięć lat wcześniej ojca. Chłopiec pamięta go jak przez mgłę, jego obraz to zaledwie urywki, skrawki wspomnień. Książka nie ma wartkiej akcji, dużą jej część stanowi list ojca, w którym opowiada on synowi historię swojej znajomości z tajemniczą dziewczyną z pomarańczami, która była miłością jego życia. Nie jest to wyłącznie historia wielkiego uczucia. Na kartach książki autor snuje opowieść o ważnych prawdach takich jak sens życia, przemijanie, poszukiwanie własnej drogi życia.  01 02

Był dom

W  środę, 18 października, czytelnia biblioteki na deptaku gościła członków Dyskusyjnego Klubu Książki, którzy podczas spotkania rozmawiali o książce Anny Szatkowskiej „Był dom”. Autorka, córka pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, w prosty, a zarazem bardzo ujmujący sposób opowiada w niej XX-wieczną historię swojej rodziny. Klubowicze większa część spotkania poświęcili fragmentom książki opowiadającym wojenne losy rodziny Kossaków, szczególnie Anny Szatkowskiej, która w trakcie Powstania Warszawskiego, będąc kilkunastoletnią dziewczyną, służyła jako sanitariuszka.