Przedszkolaki w Bibliotece na Czarnym Potoku

W środę 29 listopada Filie na Czarnym Potoku odwiedziła grupa sześciolatków z przedszkola „Mali Odkrywcy” mieszczącego się przy ulicy Reymonta. Dzieci wysłuchały opowieści o wesołej małpce pt. „Ciekawski George w bibliotece” autorstwa Margret i H.A.Rey. Ciekawski George po raz pierwszy odwiedza bibliotekę. Słucha czytanych głośno opowiadań dla dzieci, a zaraz potem zafascynowany ilością książek postanawia większość z nich zabrać do domu… Świętująca 75-lecie niesforna małpka Ciekawski George – bohater książek i filmów – zachęca dzieci do odwiedzania i korzystania z bibliotek. My również zachęciłyśmy dzieci do kolejnych odwiedzin przy pomocy rożnego rodzaju gier i zabaw takich jak np. taniec paluszków, bajkowe zagadki, baśniowe pudełko. Przedszkolaki zafascynowane były także najmniejszą, największą, najgrubszą i najstarszą książką w bibliotece. Duże emocje wzbudził również slalom między przeszkodami z książką na głowie. Zabawa była wyśmienita o czym świadczą uśmiechnięte buzie naszych małych gości.

Andrzejkowe spotkanie z wróżbami.

Dnia 28 listopada w Bibliotece Fili w Bereście odbyło się andrzejkowe spotkanie z wróżbami. Dzieci miały okazję zapoznać się z tradycją i historią Andrzejek.

Dnia 28 listopada w Bibliotece Fili w Bereście odbyło się andrzejkowe spotkanie z wróżbami. Dzieci miały okazję zapoznać się z tradycją i historią Andrzejek. Wspólnie przeczytaliśmy także opowiadanie o tym jak  pięć małych przyjaciółek postanowiło urządzić sobie wieczór wróżb, chcąc sprawdzić co czeka ich w przyszłości. Jak się potem okazało wszystkie przepowiednie i marzenia w pewien sposób zostały spełnione. My także pełni zapału, ciekawości i podekscytowania przystąpiliśmy do wróżenia.
Sprawdzaliśmy przepowiednie na podstawie ulubionych kolorów, kwiatów, rzucaliśmy kostkami i wybieraliśmy co kryje się pod kubeczkiem, przelewaliśmy wosk, losowaliśmy ukryte sentencje ze wskazówką na przyszłość. Obliczaliśmy liczby urodzenia według zasad numerologii, rozwiązywaliśmy quizy mówiące o naszym spojrzeniu na świat, a także analizowaliśmy iluzoryczne obrazy dające dużo do myślenia. Wszystko to oczywiście z lekkim przymrużeniem oka, a jednocześnie z ogromnym poczuciem humoru. Dzieciom  wszystkie wróżby bardzo się podobały, nawzajem potwierdzały lub zaprzeczały sobie, analizując na bieżąco wyniki każdej wróżby. Na zakończenie zaś osłodziliśmy sobie nasze spotkanie małym poczęstunkiem.

Mieszkamy w książce!

W poniedziałek dnia 27 listopada odwiedzili naszą bibliotekę na Czarnym Potoku, wraz ze swa Panią wychowawczynią uczniowie III klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2.

W poniedziałek dnia 27 listopada odwiedzili naszą bibliotekę na Czarnym Potoku, wraz ze swa Panią wychowawczynią uczniowie III klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2. Trzecioklasiści zapoznali się z ofertą naszej placówki, wzięli udział w różnego rodzaju quizach i zagadkach specjalnie na tą okazje dla nich przygotowanych, oglądali najmniejszą i największą książkę. Dużą frajdę przyniosło im przeczytanie książki pt. ” Mieszkamy w książce!” autorstwa Mo Willera w, w którym to czytaniu czynnie wzięli udział. Na koniec wszyscy złożyli przysięgę dobrego czytelnika. Mamy nadzieje, że wszystkie dzieci niebawem nas ponownie odwiedzą.

Laszlo boi się ciemności

W listopadzie odbyły się kolejne spotkania DKK dla przedszkolaków, w których towarzyszyła nam opowieść pt.: „Laszlo boi się ciemności”. Była to historia o małym chłopcu który właśnie tej ciemności się bał.

W listopadzie odbyły się kolejne spotkania DKK dla przedszkolaków, w których towarzyszyła nam opowieść pt.: „Laszlo boi się ciemności”. Była to historia o małym chłopcu który właśnie tej ciemności się bał. Ona jednak  postanowiła oswoić go ze sobą, pokazać że wcale nie jest straszna i łatwo do niej przywyknąć, a zamiast się bać można po prostu włączyć światło. Gdyby zaś jej nie było, żarówka nie byłaby nam do niczego potrzebna. Laszlo w końcu przestał się bać, a czasami nawet sam schodził do piwnicy gdzie ciemność mieszkała, tylko po to żeby ją odwiedzić. Następnie dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ciemności, okazało się że większość wcale jej się nie boi, choć jeden chłopiec jednak tak. Opowiadał o strachach, które widział w ciemności. Inne dzieci starały się mu wytłumaczyć, że to pewnie był cień, albo coś mu się po prostu wydawało. Na zakończenie zajęć, każdy uczestnik pięknie pokolorował żarówkę, a w starszej grupie, trochę odchodząc od tematu, z powodu święta pluszowego misia, dzieci na zakończenie zajęć kolorowały pluszowe misie, które także są pomocne w oswajaniu różnych strachów.

JAWORZYNKI ROBIĄ KARTKI.

Iris folding to sztuka wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys – kształt przypominający przysłony fotograficznej.

Iris folding to sztuka wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys – kształt przypominający przysłony fotograficznej. Tą właśnie metodą plastyczną posłużyły się Panie z klubu Jaworzynki  działającego w filii na Czarnym Potoku, aby wykonać przepiękne i oryginalne kartki świąteczne, które wyślą do swych bliskich po to aby złożyć im serdeczne życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.    

  

Misiowy wtorek w Filii na Czarnym Potoku.

Podczas kolejnych zajęć z cyklu Zaczytany Wtorek, które odbyły się 21 listopada w filii nr 1.

Podczas kolejnych zajęć z cyklu Zaczytany Wtorek, które odbyły się 21 listopada w filii nr 1.  Nasze młode czytelniczki wykonały piękne misie malowane nie pędzlem ale widelcem, wcześniej przeczytaliśmy wspólnie książkę z serii Kubuś Puchatek pt. „Pamiętaj, żebyś nie zapomniał”.

Powroty liryczne

Barbara Krężołek- Paluchowa – poetka gór, malarka, związana z Krynicą i Piwniczną, autorka 11 tomików wierszy, albumu „Dar pamięci”, trzech książek dla dzieci, dziennikarka, przez wiele lat prowadziła gazetę lokalną „Znad Popradu” była gościem wieczoru poetyckiego w naszej bibliotece.

Barbara Krężołek- Paluchowa – poetka gór, malarka, związana z Krynicą i Piwniczną, autorka 11 tomików wierszy, albumu „Dar pamięci”, trzech książek dla dzieci, dziennikarka, przez wiele lat prowadziła gazetę lokalną „Znad Popradu” była gościem wieczoru poetyckiego w naszej bibliotece. Spotkanie pt. „Powroty liryczne” odbyło się 23 listopada br. Twórczość pani Barbary Paluchowej przyciągnęła nie tylko miłośników poezji, ale także wierne grono krynickich  przyjaciół autorki, z którymi od ponad 60 lat utrzymuje bliskie kontakty. Słuchacze poznali nowe utwory poetki z tomiku pt. „Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty”. Wysłuchali także pięknego wspomnienia o Danucie Szaflarskiej i przyjaźni z tą niezwykła osobą. Autorka poświęciła jej książkę pt. „O góralce Hanusi i panience Danusi”, która opowiada o dzieciństwie aktorki w Piwnicznej. Spotkanie zakończyło się wspólna rozmową i podpisywaniem przez autorkę tomików poezji.basia basia1

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA Z FILIĄ NR 1

Dnia 23 listopada bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku odwiedziły Gminne Przedszkole Mali Odkrywcy mieszczącego się przy ulicy Reymonta. Wspólnie z wszystkimi dziećmi i ich misiami świętowały wspaniały Dzień Pluszowego Misia. Przygotowały wiele ciekawych zabaw podczas których miedzy innymi wszyscy wyruszyli do lasu aby zdobyć miód, zabrali misie na karuzele, odtańczyli wspólny misiowy taniec. Dzieci odpowiadały na różnego rodzaju pytania związane z pluszakami, wysłuchały wiersza pt. „Kto naprawi misia”. Okazało się że, każdy przedszkolak wie jak powinien dbać o swojego pluszowego przyjaciela. Tym razem znalazły się również zadania dla Pań przedszkolanek. Zadanie to polegało na narysowaniu portretu misia z zasłoniętymi oczami, kierując się jedynie wskazówkami udzielanymi im przez maluchy. Wspólnie wybrano również największego i najmniejszego misiaka w przedszkolu. Na koniec każdemu przedszkolakowi wręczona została odznaka Misiowego Przyjaciela. Zabawa, jak widać na zdjęciach była wyśmienita.

https://www.facebook.com/pg/Biblioteka-Krynica-Zdr%C3%B3j-Filia-1-167812366604154/photos/?tab=album&album_id=1635770093141700

Śnieżynki w filii nr 3

Dnia 23 listopada w bibliotece na ul. Źródlanej nasi najmłodsi czytelnicy starali się dowiedzieć skąd się bierze śnieg oraz dlaczego lód jest śliski, podczas zajęć „Kreatywne czwartki”.

Dnia 23 listopada w bibliotece na ul. Źródlanej nasi najmłodsi czytelnicy starali się dowiedzieć skąd się bierze śnieg oraz dlaczego lód jest śliski, podczas zajęć „Kreatywne czwartki”. W uzyskaniu odpowiedzi na te trudne pytania pomogła nam książka Patrycji Zarawskiej, pt.: „Jak to działa? Natura” oraz krótki film produkcji AbcZabawa  „Zima – jak powstaje śnieg? Pory roku…” obejrzany na kanale Youtube. Po krótkim podsumowaniu zebranych informacji przystąpiliśmy do wykonania atrakcyjnych śnieżynek, które śmiało mogą posłużyć za dekorację na zbliżające się Święta. Piękna praca została nagrodzona słodkościami, a następne zajęcia już 7 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie z sympatyczną ryjówką Florką

W dniu 16.11.2017 roku w bibliotece w Centrali pod Górą Parkową odbyło się spotkanie   z sympatyczną ryjówką Florką na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Z pamiętnika ryjówki”. Dzieci z klas 1 – 3 szkoły podstawowej w liczbie 45 osób z Czyrnej poznawały i tworzyły nowe opowieści o Florce, wykorzystując także tablety graficzny do zilustrowania przygód zwinnego i lubianego zwierzątka.