DKK W TYLICZU

W dniu 23.01.2018 odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie DKK przedszkolaków w Tyliczu. Dzieci wysłuchały bajki pt. „ Zima, której nie było” Katarzyny Minasowicz. To krótka opowieść o małej dziewczynce, która nie wiedziała co to jest zima. Wszyscy wokół straszyli Małą, że zima jest bardzo nieprzyjemna. Dziewczynka chce się przekonać, czy taka jest naprawdę  i marzy aby w końcu ubrać swoje piękne czerwone śniegowce. Niestety zima nie nadeszła, przyszła wiosna, potem lato i jesień. Aż pewnego dnia z nieba zaczął padać dziwny biały deszcz, to był śnieg. Cała rodzina Małej wybiegła na podwórko, zaczęli się bawić w śniegu. Wcześniej bardzo narzekali na zimę a jak już przyszła szaleli z radości. Mała przyglądała się z boku i pomyślała, że dorośli są dziwni, ale najważniejsze jest to żeby śniegowce były na nią dobre. Przedszkolaki miały za zadanie odszukać ukryte śnieżynki, które zawierały zagadki zimowe, pobawiliśmy się w zimowe kalambury, a następnie z zakrytymi oczami przyklejaliśmy bibliotecznemu bałwankowi nos z marchewki. Na zakończenie dzieci wykonały bałwanki z rolek z papieru.dkkt1dkkt2

Szelmostwa lisa Witalisa

Dnia 25 stycznia w bibliotece na ul. Źródlanej podczas zajęć „Kreatywne czwartki”, dzieci wysłuchały fragmentów książki Jana Brzechwy, pt.: „Szelmostwa lisa Witalisa”. Nasz rudy bohater przez swój spryt i niekoniecznie uczciwe zachowanie obejmuję władzę nad leśnymi zwierzętami. Jednak jak mówi stare porzekadło: „Kłamstwo ma krótkie nogi” – również i lis w końcu się o tym przekonuje. Czy kłamstwo i oszustwo się opłaca? Dlaczego warto być uczciwym? Rozmowę na ten temat z pewnością ułatwi właśnie ta bajka. Następnie wykonaliśmy piękne lisy, które świetnie nadają się do domowego teatrzyka.

Zapraszamy na kolejne zajęcia 8 lutego.

lisek1

Biblioteki – małe ministerstwa kultury

W niedzielę o 12:30 na antenie Radia Kraków wyemitowany został reportaż Ewy Szkarłat na temat małopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki.

W niedzielę o 12:30 na antenie Radia Kraków wyemitowany został reportaż Ewy Szkarłat na temat małopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Autorka przez rok odwiedzała z mikrofonem biblioteki publiczne, w których działają Dyskusyjne Kluby Książki, uczestniczyła w spotkaniach, przeprowadzała wywiady z bibliotekarzami i czytelnikami. Z nagranego materiału powstała niedzielna audycja, która prezentuje nie tylko prężną działalność DKK, ale także inne ciekawe inicjatywy i proponowane zajęcia służące osobistemu  rozwojowi i twórczemu spędzaniu wolnego czasu, jakie swoim czytelnikom proponują małopolskie biblioteki publiczne. Przy okazji zapraszamy także na spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych, młodzieży i dzieci, działających przy naszych bibliotekach w Krynicy, Tyliczu i Bereście.

http://www.radiokrakow.pl/audycje/reportaz-w-radiu-krakow/menedzerowie-reportaz-ewy-szkurlat/

Kryniczanka w podróży

W czwartek, 28 grudnia, w czytelni biblioteki pod Górą Parkową odbyło się ostatnie w 2017 r. spotkanie z cyklu „Klub Podróżnika”.

W czwartek, 28 grudnia, w czytelni biblioteki pod Górą Parkową odbyło się ostatnie w 2017 r. spotkanie z cyklu „Klub Podróżnika”. Z czytelnikami po raz kolejny spotkała się pochodząca z Krynicy podróżniczka Małgorzata Moskała, która opowiedziała o swojej ostatniej, trwającej ponad pół roku wyprawie do Afryki Zachodniej.  W ciągu kilku miesięcy Małgosia zwiedziła kilka państw zachodniego wybrzeża, zatrzymując się na jakiś czas w każdym z nich, aby poznać kraj, a przede wszystkim zamieszkujących go ludzi. Na trasie wyprawy znalazły się m.in.: Senegal, Gwinea, Ghana, Togo, Gabon, Kongo Brazzaville, Angola, Namibia, Republika Południowej Afryki. Odwiedzając różne zakątki świata, a w ciągu ostatnich lat było ich wiele, m.in.: Szkocja, Hiszpania, Rosja, Rumunia, Kolumbia, Afryka, Gosia kieruje się własną filozofią podróżowania. Najistotniejszym celem podróży nie  jest dla niej zwiedzanie miejsca, ale poznanie zamieszkujących go ludzi. To spotkanie z człowiekiem jest tym, co w podróżowaniu ceni sobie najbardziej i co skłania ją do podejmowania kolejnych wypraw. Podczas spotkania globtroterka opowiedziała o swoich przygodach, w które obfitowała podróż przez Afrykę. W każdym kraju starała się jak najlepiej poznać lokalną społeczność, angażując się w różnego rodzaju działalność wolontariacką, m.in. ucząc języka angielskiego i hiszpańskiego w senegalskiej szkole, czy prowadząc kurs bibliotekarski dla dziewcząt z sierocińca w Angoli. Z każdego kraju zabierała w dalszą drogę cenny bagaż doświadczeń, nowych znajomości i przyjaźni, o których opowiedziała zgromadzonym w bibliotece miłośnikom podróży.

Laurki na Dzień Babci i Dziadka w Fili na Czarnym Potoku.

Podczas sobotnich warsztatów które odbyły się 20 stycznia w Fili nr 1 w ramach cyklu „Sobota z Wyobraźnią” młodzi czytelnicy zapoznali się z książeczką pt.” Lena -co mam robić gdy się nudzę” autorstwa Silvi Serreli.

Podczas sobotnich warsztatów które odbyły się 20 stycznia w filii nr 1 w ramach cyklu „Sobota z Wyobraźnią” młodzi czytelnicy zapoznali się z książeczką pt.” Lena -co mam robić gdy się nudzę” autorstwa Silvi Serreli. Główna bohaterka, mała Lena spędza popołudnie w domu babci i dziadka. A tam nuda… Bez gier komputerowych i kreskówek dziewczynka nie ma pomysłu na zabawę! Jeszcze nie wie, ze czasami wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby odkryć niesamowite rzeczy… a babcia i dziadek mają świetne pomysły na walkę z nudą. Oprócz czytania przeprowadziliśmy również giełdę pomysłów – dzieci podawały swoje propozycje na to jak można uczcić Dzień Babci i Dziadka. Wszyscy wzięli również udział w psychoteście zatytułowanym: Jakim jestem wnuczkiem, oraz stworzyli Słoneczko Skojarzeń, wypisując cechy SUPER BABCI I SUPER DZIADKA. Na koniec zajęć dzieci wykonały piękne laurki dla swoich ukochanych Dziadków.

73. lata temu Krynica została wyzwolona

W styczniu 1945 roku (według różnych źródeł było to 20 lub 21 stycznia) ostatni żołnierze wojsk niemieckich opuścili Krynicę. Zakończył się ponad pięcioletni okres okupacji hitlerowskiej.

W styczniu 1945 roku (według różnych źródeł było to 20 lub 21 stycznia) ostatni żołnierze wojsk niemieckich opuścili Krynicę. Zakończył się ponad pięcioletni okres okupacji hitlerowskiej. Aby upamiętnić te wydarzenia i oddać hołd walczącym i poległym kryniczanom, co roku odbywa się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy budynku „Bajka” na ul. Pięknej. Tutaj mieściła się siedziba i więzienie gestapo. W tym roku uroczystość miała miejsce w czwartek, 19 stycznia, o godz. 10.00. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz: burmistrz Tomasz Wołowiec, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Półchłopek, radna Małgorzata Rusnak, przedstawiciele instytucji: Jan Boligłowa z Centrum Kultury, Agata Jarosz i Joanna Moskała z Biblioteki Publicznej oraz poczty sztandarowe i młodzież: Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Ratowników Górskich, Szkoły Podstawowej Nr 2  im. Polskich Olimpijczyków, Publicznego Gimnazjum im. J. Dietla oraz im. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II wraz z opiekunami. Wartę przy tablicy pamiątkowej wystawili Strzelcy z 2 Plutonu Wsparcia – Krynica, SJS 2006 NS pod dowództwem sierż. ZS mgr inż. Radosława Repetowskiego. Niestety nie mogli już przybyć, ze względu na zły stan zdrowia i wiek,  uczestnicy tamtych wydarzeń: byli żołnierze, kombatanci. Wielu z nich już odeszło. Dlatego tradycję i pamięć muszą podtrzymywać kolejne pokolenia mieszkańców.

73 rocznica wyzwolenia 005

JAWORZYNKI KARNAWAŁOWO

Dnia 17 stycznia w Filii na Czarnym Potoku odbyło się kolejne spotkanie seniorek. Panie z Klubu Jaworzynki wykonały przepiękne karnawałowe maski. Karnawał to czas radości, uśmiechu i zabawy, a tego na pewno nie brakuje naszym paniom klubowiczką.

 

Czy babcię można wypożyczyć?

Dnia 12 stycznia w przedszkolu „Piątka” na ul. Źródlanej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DKK dla przedszkolaków. Nasi mali czytelnicy po świątecznej przerwie z wielkim zaciekawieniem czekali, co tym razem przygotowała dla nich pani Sabina z biblioteki nr 3.

Tym razem w dwóch młodszych grupach przedszkolaki poznały dwie pięknie ilustrowane książki „Kocham swoją babunię” oraz „Kocham swojego dziadziusia”. Wybór padł właśnie na te dwie bajeczki nie bez powodu. W końcu już niedługo dwa wielkie święta – naszych kochanych babć i dziadków. Po przeczytaniu książeczek, w których są ciekawe stwierdzenia:  „kocham cię, babuniu, kocham cię, dziadziusiu, bo…”, dzieci aktywnie wzięły udział w rozmowie, za co kochają swoich dziadków i babcie. W dwóch starszych grupach dzieci również miały możliwość wysłuchania bajki o babci z książeczki Marii Maryańskiej-Czernik, zatytułowanej „Wypożyczalnia babć”. Już na samym początku starszaki słusznie zauważyli, że tytuł zdradza nam, o czym będzie nowo poznana książka. I nie mylili się. Poznajemy Jasną, która pracuje w wypożyczalni książek. I to właśnie Jasna pomaga Małemu, Większemu i Dużemu, trzem chłopcom w różnym wieku, cieszyć się z posiadania babci. Na początku wydaje się to jednak bardzo trudnym zadaniem. Bo jak odnaleźć odpowiednią babcię, gdy każdy z chłopców ma jej inne wyobrażenie? Dla jednego ma być starsza i siwa, dla drugiego młoda i z czarnymi kręconymi włosami, a dla trzeciego ma być po prostu miła. O tym jak poradziła sobie Jasna możecie dowiedzieć się tylko z książki „Wypożyczalnia babć”. Starszaki podczas wspólnego czytania bardzo dobrze potrafiły wejść w dyskusję, która nie tylko opierała się na przeczytanym fragmencie, ale także prowadziła do zastanowienia się, co może być dalej. Po ciekawym czytaniu wszystkie dzieci wzięły aktywny udział w zabawach ruchowych, a ich zaangażowanie w zajęcia zostało nagrodzone cukierkami.babcia1

Weneckie maski w filii nr 3

Dnia 11 stycznia podczas czwartkowych zajęć „Kreatywne czwartki” w bibliotece na ul. Źródlanej, dzieci zapoznały się z książką autorstwa Piret Raud – „Księżniczki nieco zakręcone”, rozdział pt.:” Suknie księżniczki”. Poznajemy księżniczkę, która nie mogąc zdecydować się na to, którą suknię włożyć na bal, postanawia ubrać się we wszystkie, które posiada. Niestety w ten sposób nasza księżniczka staje się tak gruba, że nie może wejść do dorożki i na bal musi wybrać się pieszo. Po drodze spotyka wiele smutnych zwierząt, które nie mogą pójść na bal, bo nie mają pięknych ubrań. Z pomocą przychodzi im księżniczka, która z chęcią dzieli się swoimi sukienkami. Zanim jednak dotrze na bal, zostaje bez ani jednej sukni. W tej sytuacji postanawia wrócić do pałacu i poszukać sposobu, by wszyscy jej poddani byli szczęśliwi. I tu autor książki zostawia zadanie dla czytelnika: „A może ty masz jakiś pomysł?” W ten sposób wśród dzieci rozwinęła się rozmowa, co one zrobiły by na miejscu księżniczki. Padały różne ciekawe pomysły: uszycie i podarowanie pięknych ubrań dla każdego poddanego, bal w pałacu księżniczki, rozdanie słodyczy i wiele innych. Następnie dzieci wykonały piękne maski karnawałowe na zbliżające się zabawy. Jak zwykle pomysłowość i kreatywność dzieci okazały się niezwodne.

DZIURAWY „ZACZYTANY WTOREK” W FILII NA CZARNYM POTOKU

We wtorek, 10 stycznia w filii nr 1 odbyły się kolejne zaczytane zajęcia.

Dziura nie musi być smutna, nie koniecznie też musi sprawi nam kłopot. Może np. stać się bohaterką książki, bo jest taka książka, a w niej dziura. Wielka dziura w samym środku książki. Dziura może się stać szkłem powiększającym, przez które obejrzysz owady, albo basenem, do którego wskoczysz. Torem wyścigowym albo tropikalną wyspą. Książka „Z dziurą” autorstwa Hervé Tulleta to pełna śmiesznych rysunków i jeszcze śmieszniejszych pomysłów książka niespodzianka, która oczarowała dzieci. Oglądaniu i czytaniu towarzyszyły ciągłe wybuchy śmiechu, każdy chciał się znaleźć w książkowej dziurze. Na koniec zajęć każdy stworzył swój własny dziurawy obrazek, dzięki któremu wcielić się mógł w inną, wymyślony przez siebie rolę.