Drugi tydzień ferii w Tyliczu upłynął nam na poznawaniu krajów skandynawskich. W poniedziałek poznaliśmy Islandię. Dzieci miały wykonać pracę, co wg nich przedstawia mapa Islandii. Dodatkowo uczestnicy wykonali domki z papieru, oraz portret „Maskonura” sympatycznego i zabawnego ptaszka, który jest wizytówka Islandii. Jego wygląd zewnętrzny, sylwetka z zaokrągloną dużą głową i krótkimi czerwonymi nogami, sprawia, że nazwa łacińska maskonura określa go jako „braciszka arktycznego”. We wtorek zgłębialiśmy wiedzę na temat Szwecji. Przeczytaliśmy fragment książki szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Na koniec wykonaliśmy przepiękne skrzaty. W środę towarzyszyły nam sympatyczne trolle znane czytelnikom na całym świecie jako Muminki. Po odczytaniu fragmentu książki , dzieci wykonały zimowy krajobraz. W czwartek wszystkie dzieci udały się na seans kinowy „Gnomy rozrabiają”, po którym dzieci stworzyły fantastyczne prace – Stworki występujące w filmie. Natomiast w piątek razem ze zwariowana bohaterka Pipi Ponczoszanką, przeczytaliśmy fragment jej przygód i wykonaliśmy przepiękne portrety naszej szalonej postaci.
Miesiąc: luty 2018
Drugi tydzień KOLOROWYCH FERII w bibliotece na Czarnym Potoku
DŁONIE 3D W FILII NR 3
22 lutego podczas czwartkowego spotkania w filii nr 3 na ul. Źródlanej dzieci wysłuchały wierszyków z książki Danuty Wawiłow pt. „Wszędzie pachnie czekolada”. Wesołe rymy i i ciekawe ilustracje bardzo przypadły do gustu naszym młodym czytelnikom. Następnie wykonaliśmy ciekawe prace malowane farbami dłoń 3D. Zabawy przy tym było co nie miara.
Następne zajęcia już 8 marca! Zapraszamy!
DRUGI TYDZIEŃ FERII W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ
Tegoroczne ferie w bibliotece nr 3 na ul. Źródlanej upłynęły nam pod hasłem: „ W 7 dni dookoła świata”. Drugi tydzień ferii był równie ciekawy jak miniony. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji o Ameryce Południowej, Australii i Antarktydzie, a ostatniego dnia zrobiliśmy wielkie podsumowanie. Układaliśmy puzzle, czytaliśmy ciekawostki, oglądaliśmy filmy edukacyjne oraz tworzyliśmy ciekawe prace plastyczne. Po zajęciach był czas na zabawy grami znajdującymi się w bibliotece. I tak piasek, puzzle, gry, teatrzyk, klocki i oczywiście książki umiliły nam czas wolny od nauki.
Śniegowe gwiazdki
Na naszych ostatnich zajęciach w czasie tegorocznych ferii wspólnie przeczytaliśmy bajkę pt.: „Śniegowe gwiazdki”. Opowiadała ona o Pani Zimie, która przez cały rok pracowała w swym domu wypełniając czymś wielkie kosze. Gdy nastał odpowiedni czas, wspólnie z Zimowymi Ludkami i Mrozem wybrała się na Ziemię. Zimowe Ludki ciekawe były co też przygotowała ich Pani, bardzo chciały też dowiedzieć się, dlaczego udają się akurat na Ziemię, w drodze czytały więc książki i wiadomości na
temat tej planety. Kiedy dotarli na miejsce Pani Zima poleciła wysypać zawartość wszystkich koszy. Z nieba zaczęły spadać piękne, starannie wykonane gwiazdki, które dzięki podmuchom Mrozu błyszczały i mieniły się w promieniach słońca. Na ziemi już czekały dzieci i radośnie śpiewały piosenki o zimie, zachwycając się, że gwiazdek jest coraz więcej. Po zapoznaniu się z tą historią zabraliśmy się do pracy. Dziś wykonywaliśmy śniegowe kule, przedstawiające dzieci z zachwytem wypatrujące spadających z nieba zimowych gwiazdek. Na zakończenie naszych zajęć i całego zimowego cyklu, ich uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki i kalendarze oraz słodki poczęstunek. Wszyscy stwierdzili także, że te ferie zbyt szybko minęły.
Pierwszy tydzień ferii w Tyliczu
Za nami pierwszy tydzień ferii z biblioteką w Tyliczu. Wspólnie się bawiliśmy, graliśmy w gry planszowe, poznawaliśmy nowe metody tworzenia kolorowych prac plastycznych. W poniedziałek bawiliśmy się w sporty zimowe, dzieci zrobiły prace plastyczna za pomocą gąbek. We wtorek ostatni dzień karnawału dla dzieci zostały przygotowane niespodzianki w postaci konkursów, zabaw przy muzyce z balonami, rysowanie bałwanka z zasłoniętymi oczami. W przerwie harców dzieci wykonały piękne maski karnawałowe i śmieszne zwierzątka z balonów. W środę było święto Zakochanych, a więc robiliśmy serca i walentynki dla naszej ukochanej osoby. W czwartek tworzyliśmy prace plastyczne z pasty do zębów. W ostatnim dniu tygodnia dla dzieci czekała atrakcja w postaci małej olimpiady zimowej na sankach.Wcześniej wykonały symbol olimpiady czyli znicz olimpijski z pięcioma kolorowymi kółkami a następnie kolorowe czapeczki z pomponikami z bibuły.
Ferie w Bereście
Na dzisiejszych zajęciach wspólnie odczytaliśmy sobie baśń pt.: „Rękawica”, opowiadającą o zagubionej w lesie rękawicy drwala, w której zimowe schronienie znalazły dzikie zwierzęta: mała myszka, żaba, zając, lis, wilk, dzik oraz niedźwiedź. Zwierzęta te po kolei schodziły się, szukając schronienia przed zimnem. Nawzajem sobie pomagały i robiły miejsce, jednak w rękawicy było coraz ciaśniej. W pewnym momencie ta nie wytrzymała i pękła na pół, zwierzęta wybiegły z niej przestraszone. Po jakimś czasie rękawicę odnalazł pies drwala i przyniósł do domu. Ten zaczął ją zszywać, dziwiąc się gdy co rusz znajdywał w niej to sierść myszy, wilka, lisa, zająca, niedźwiedzia, to skórę żaby czy kieł dzika. Naprawioną rękawicę nosił jednak całą zimę, pilnując by znowu się nie zagubiła. Po zapoznaniu się z tą historią, przystąpiliśmy do projektowania własnych rękawic. Wszyscy razem malowaliśmy je, wycinaliśmy i ozdabialiśmy. Następnie zawisły one na drewnianym spinaczu i ozdobiły naszą bibliotekę.
Pierwszy tydzień KOLOROWYCH FERII NA CZARNYM POTOKU
W poniedziałek 12lutego dzieci wysłuchały wiersza J. Tuwima „Mowa ptaków”, dowiedziały się jak pomagać zwierzętom w czasie zimy i wykonały piękne zimowe karmniki, do których przyleciało mnóstwo zgłodniałych ptaszków.
Dnia 13lutego (wtorek) obchodziliśmy Dzień Radia. Podczas spotkania został odczytany wiersz „Ptasie Radio” Juliana Tuwima. Dzieci po rozwiązaniu łamigłówek, stworzyły prześliczne własnoręczne radia.
W środę 14 lutego tradycyjnie obchodziliśmy w bibliotece na Czarnym Potoku walentynki. Dzieci podczas spotkania wysłuchały historii pod tytułem „radość” z książki G. Kasdepke „Tylko bez całowania”. Po rozmowie na temat tekstu młodzi uczestnicy wykonali wyjątkowa laurkę dla swojej walentynki ze swoich rączek.
Dnia 15 lutego (czwartek) razem z dziećmi obchodziliśmy Światowy Dzień Wielorybów. Wspólnie okrywaliśmy podwodny świat zwierząt . Został odczytany wiersz Jana Brzechwy pt. ”Ryby”. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki związane z podwodnym życiem. Na koniec wykonały przepiękne ryby z wykorzystaniem płyt Cd.
W piątek 16 lutego podczas naszych kolejnych spotkań feryjnych dzieci wysłuchały historie kota, z bajki „Mam na imię Mruczuś” Wojciecha Bireka. Po ożywionej dyskusji na temat swoich ulubionych zwierzątek dzieci wykonały prace plastyczną z plasteliny „mój magiczny kot”.
Na narty
Na pierwszych zajęciach w drugim tygodniu ferii zapoznaliśmy się wspólnie z historią pt.: „Narty”, opowiadającą o chłopcu, który zawsze chciał nauczyć się na nich jeździć. Kiedy był mały przymierzał narty swojego brata, gdy podrósł, brat dostał nowe, a nasz bohater właśnie tamte. Bardzo się cieszył, zwłaszcza, że brat wcześniej wcale z nich nie korzystał. Pewnego dnia wybrali się jednak razem i to od razu na dużą górę, choć starszy brat proponował by zacząć od mniejszej. Marcin stanął na szczycie i odważnie ruszył w dół, choć nigdy wcześniej tego nie robił. W pewnym momencie omal się nie przewrócił, ale narty powiodły go w odpowiedni sposób. Gdy zjechał, wszyscy mu gratulowali talentu i dziwili się jak to możliwe, że jechał pierwszy raz i wyszło mu tak dobrze, ale o tym jak to się stało wiedziały tylko narty. Drugą część naszego spotkania poświęciliśmy na wycinanie i wyklejanie zjeżdżających z górki narciarzy. We wtorek natomiast poznaliśmy historię bardzo eleganckiego pingwinka i jego przyjaciół.
Zimowe zabawy misia Kuleczki
Dzisiaj odbyły się nasze ostatnie zajęcia w tym tygodniu. Poznaliśmy historię pt.: „Zimowe zabawy misia Kuleczki”. Opowiadała ona o śnieżnych przygodach dwójki dzieci i małego misia. Pewnego dnia wszyscy razem wybrali się na sanki, po kilku zjazdach z górki cała grupa była biała jak bałwanki, postanowili więc, że dobrym pomysłem będzie zbudowanie prawdziwego zimowego przyjaciela, z którym mogli by się bawić. Wszystko poszło wspaniale. Wieczorem dzieci i miś wrócili do domu, bałwanek musiał zostać, ale wcale nie było mu smutno. Gdy dzieci zerkały na niego przez okno machał im wesoło, dając znać, że będzie czekał na nich następnego dnia. Po zapoznaniu się z opowiadaniem każdy z uczestników zajęć mógł także wykonać pięknego bałwanka na tle wspaniałego, zimowego krajobrazu.