Kolejne spotkanie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, które odbyło się w czytelni naszej biblioteki 21 maja br. było poświęcone historii rodzinnej i tradycjach patriotycznych przodków Pani Aliny Dymnickiej, wspomnieniom o chórze Rewelersów zebranym przez p. Leszka Walczyka na postawie wspomnień p. Michała Morawskiego oraz ciekawostkom z życia przedwojennej Krynicy i jej mieszkańców. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć pamiątkowy album rodziny Dymnickich ze zdjęciami z XIX i początku XX w. Biblioteka wzbogaciła się także o kopię humorystycznej ilustracji z lat 40. przedstawiająca początki komunikacji w Krynicy, którą podarował pan Gabriel Woźniak. Będzie ją można zobaczyć w najbliższym numerze „Krynickich Zdrojów, jako ilustrację artykułu p. Jana Boligłowy o początkach
Miesiąc: maj 2018
Konferencja uzdrowiskowa
W dniach 15-17 V 2018 r. w krynickim Hotelu Saol odbyła się konferencja naukowa „Tradycje i perspektywy rozwoju kultury uzdrowiskowej w Krynicy-Zdroju w kontekście europejskim”. Podczas trzydniowych obrad w trzech sesjach tematycznych naukowcy i specjaliści zaprezentowali ponad 30 referatów, w większości poświęconych krynickiemu uzdrowisku. Otwarcia obrad dokonała prof. dr hab. Bożena Płonka-Syroka i dr Sławomir Dorocki). Pierwsze wystąpienie – Burmistrza Krynicy-Zdroju dra Dariusza Reśko dotyczyło Oferty kulturalnej uzdrowiska Krynica-Zdrój – historii i współczesności. Wśród prelegentów znalazły się osoby reprezentujące: Bibliotekę Publiczną (dyrektor Magdalena Krzeszowska i Agata Jarosz), które przedstawiły „Tradycje teatralne Krynicy” oraz Stowarzyszenie Miłośników Krynicy (Tomasz Walczyk) z wystąpieniem pt. „Historia krynickich zakładów fotograficznych od początku do 1939 r. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza dra Dariusza Reśko. Organizatorami konferencji były instytucje: Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Fundacja Humanitas et Scientiae oraz Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju. Zaprezentowane referaty zostaną wydane w formie publikacji, w kolejnym tomie cyklu Kultura uzdrowiskowa w Europie.
Festyn rodzinny w Tyliczu
W dniu 28.05.2018r. Biblioteka Publiczna w Tyliczu we współpracy ze Świetlicą Środowiskową „Przystań” oraz SCESZ w Tyliczu zorganizowały Festyn rodzinny. Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje: występy artystyczne dzieci z klas I, II, III oraz konkursy i zabawy ruchowe dla całych rodzin. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Ja – Ty – My Czytamy
W dniu 29.05.2018r. w Bibliotece Publicznej w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Ja – Ty – My Czytamy”. Tym razem w zajęciach wzięły udział dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Tyliczu. Spotkanie było inspirowane opowiadaniem pt.: „Bizony” pochodzącym z książki „Wesoły Ryjek” Wojciecha Widłaka. Za sprawą tego opowiadania przybyłe na zajęcia dzieci przeniosły się do indiańskiej wioski, gdzie przybrały indiańskie imiona i zostały pasowane na Indian, wykonały indiańskie pióropusze, postawiły indiański wigwam, a także usiadły w kręgu wokół ogniska i zapaliły fajkę pokoju (puszczanie baniek mydlanych). W trakcie zabawy nie zabrakło również „indiańskiego tańca zamrażańca”, polowania na bizony i zaklinania deszczu, gdzie za sprawą wypowiedzianego przez dzieci zaklęcia z chmur – balonów rozsypał się suchy deszcz w postaci cukierków.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Ja – Ty – My Czytamy” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki 2018”.
„O smoku spod Wawelu”
W dniu 25.05.2018r. w Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Muszynce odbyło się spotkanie w ramach projektu „Ja – Ty – My Czytamy”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki 2018”. Zorganizowane zajęcia inspirowane były książką autorstwa Wojciecha Widłaka pt. „O smoku spod Wawelu”. W trakcie spotkanie dzieci nie tylko wysłuchały książki, ale również za jej sprawą poznały legendę o smoku wawelski oraz odbyły podróż po zabytkach Krakowa. Ponadto rozwiązywały zagadki związane z krakowskimi legendami, układały specjalnie stworzone puzzle, wysłuchały hejnału oraz wzięły udział w zabawie ruchowej „Nakarm smoka”, a także wykonały prace plastyczne „Smoki zionące ogniem”. Na koniec zajęć nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
Laurka dla mamy
Jaworzynki malują
Dnia 16 maja w Bibliotece na Czarnym Potoku odbyło się spotkanie Klubu Seniora Jaworzynki. Tym razem Panie kończyły pracę, która swój początek miała podczas wcześniejszego spotkania. Pierwszy etap polegał na naniesieniu wybranego motywu na podobrazie oraz podkreśleniu konturów klejem. Drugi, dzisiejszy etap polegał na pokolorowaniu obrazka. Efekt zaskakuje i niewątpliwie cieszy oko.
Wesoły Ryjek
Dnia 24 maja w bibliotece na ul. Źródlanej podczas zajęć z cyklu „Kreatywne czwartki”, dzieci już po raz drugi miały możliwość zapoznania się z twórczością Wojciecha Widłaka, polskiego pisarza dla najmłodszych. Tym razem do ręki chwyciliśmy książkę; „Wesoły Ryjek”, pięknie ilustrowaną przez Agnieszkę Żelawską. Z racji zbliżającego się Dnia Matki idealnie pasował nam rozdział zatytułowany: „Prezent”, w którym nasz główny bohater wraz z tatą szykują prezent-niespodziankę dla mamy z okazji jej imienin. Następnie wykonaliśmy piękne laurki dla naszych kochanych mam.
Na kolejne zajęcia zapraszamy 7 czerwca!
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Jak powstają kredki
Na naszych majowych spotkaniach DKK najmłodsze dzieci z Berestu wysłuchały opowieści o tym jak powstają kredki, pochodzącej z książki pt. „Krótka historia rzeczy”. Dowiedzieliśmy się kto je wynalazł i jak wyglądały pierwsze próby ich konstruowania. Wiemy też jakie kredki są najpopularniejsze w naszym kraju. Maluchy chętnie też chwaliły się swoimi egzemplarzami. Dzieciom ta historia tak bardzo się spodobała, że chciały dowiedzieć się czegoś także o innych rzeczach. Spośród wszystkich opisów przedstawionych w książce, jednogłośnie wybrano klocki lego. Tu także historia okazała się fascynująca. Wiemy kto je wymyślił i w jakich okolicznościach, a także wiemy jak powstaje plastik, z którego są tworzone. Na zakończenie zajęć, każdy uczestnik mógł pomalować kredki wybierając swoje trzy ulubione kolory.
Sławomir Koper gościem biblioteki
W kwietniu (25) w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z popularnym pisarzem, autorem książek historycznych, publicystą radiowym i telewizyjnym, ekspertem historycznym. – Sławomirem Koperem. Jego książki cieszą się duża popularnością wśród czytelników. Napisał m. in. „Życie elit artystycznych II Rzeczpospolitej”, „Życie elit politycznych II Rzeczpospolitej”, „Wielcy zdrajcy”, „ Kobiety w życiu Mickiewicza”, „wielcy szpiedzy PRL”, „Sławne pary PRL” i wiele innych. Podczas spotkania z czytelnikami opowiadał o tematyce swoich książek, skąd czerpie inspiracje, w jaki sposób szuka materiałów, jak znajduje ciekawostki, nieznane fakty, ukrywane informacje. Po zakończeniu spotkania odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania i podpisywał swoje książki.