Miesiąc: wrzesień 2018
Gra terenowa EKOGRA w przedszkolu na Źródlanej
Dnia 27 września 2018 w Niepublicznym Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi w Krynicy-Zdroju „Piątka” na ul. Źródlanej odbyła się Gra terenowa „EKOGRA”. Uczestniczyło w niej 45 dzieci. Do pokonania miały 7 baz na których wykonywały poszczególne zadania. W bazach miedzy innymi trzeba było rozpoznać odgłosy natury, odnaleźć 10 różnic , na znajdujących się leśnych obrazkach, odgadnąć drzewa i połączyć go z owocem który wydaje, połączyć zwierzę do śladu jaki po sobie zostawia, oraz powiedzieć co przedstawiają przedstawione zdjęcia i czym jest smog wg dzieci. W ostatniej bazie była zabawa ruchowa – rzut do celu. Po zebraniu wszystkich pieczątek, które można było otrzymać po każdym wykonanym zadaniu, dzieci otrzymały dyplomy i medale Małych Ekologów, bańki mydlane oraz cukierki.
Spotkanie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, organizatora konkursu” Wolontariat to mnie rusza” i wolontariuszom-pracownikom firmy Coca-Cola HBC Polska Sp. Z o.o. z Tylicza.
Co moja babcia czytała w dzieciństwie i co ja czytam teraz
Pod takim tytułem uczestnicy warsztatów teatralnych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy- Zdroju, czytali dla zaproszonej publiczności wiersze dla dzieci. Występ odbył się w sobotę 22 września w Pijalni Jana i Józefa. Grupa ponad 20 osób (dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów) przez kilka dni uczyła się pracy z tekstem, operowania głosem, mimiką, dykcją i oswajała z występami publicznymi. Warsztaty teatralne prowadzili zawodowi aktorzy: Karolina Fortuna i Szymon Budzyk z Teatru Odwróconego w Krakowie. Uczestnicy sami wybrali wiersze polskich autorów, zarówno klasycznych, jak i piszących współcześnie. Osoby ze starszego pokolenia miały okazję poznać twórczość m. in. Marcina Brykczyńskiego, Michała Rusinka czy Doroty Gellner, natomiast młodsi uczestnicy zajęć dowiedzieli się, co czytały ich babcie i dziadkowie. Niesłabnącą popularnością cieszyły się wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, ale wiele osób odkryło takie pisarki jak Wanda Chotomska czy Danuta Wawiłow. Okazało się też, że Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka czy Aleksander Fredro nadal wzbudzają swoimi wierszami uśmiech i refleksję. Zwłaszcza w interpretacji wykonawców z różnych pokoleń.
Warsztaty teatralne i występ są wydarzeniami, które Biblioteka Publiczna organizuje w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018. Projekt zatytułowany „JA/TY/MY/Czytamy” jest realizowany od kilku miesięcy na terenie Krynicy- Zdroju i innych miejscowości gminy. W ramach działań odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarzem dla dzieci Wojciechem Widłakiem, wyjazd na Festiwal Literatury Dziecięcej do Rabki (dwie grupy, w sumie 80 osób), ponad 20 interaktywnych zajęć literackich pt. „Pan Kuleczka dla Pani Babci i Pani Wnuczki” we wszystkich placówkach bibliotecznych oraz warsztaty „Jak promować czytanie” dla bibliotekarzy i współpracowników.
Celem tego projektu jest zwiększenie dostępu do książki, poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty biblioteki oraz aktywizacja społeczności lokalnej w obszarze kultury. Dzięki tego typu działaniom krynicka biblioteka chce, aby czytanie książek stały się atrakcyjne zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, a biblioteka miejscem przyjaznym i otwartym. W realizację działań włączyło się wiele podmiotów lokalnych oraz wolontariusze. Warsztaty i wyjazd na Festiwal do Rabki pozwolił pracownikom na podniesienie kompetencji i nabycie nowych umiejętności.
Same warsztaty przyniosły wiele radości, nie tylko zgromadzonej w Pijalni publiczności, ale i występującym. Każdy z uczestników wniósł coś indywidualnego i niepowtarzalnego, każdy tez musiał pokonać tremę.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
BYĆ JAK TYGRYS
był to żaden straszny zwierz. Nasz bohater raczej nie gryzł nikogo, a jeśli już to z czystej sympatii, za to bardzo lubił spędzać czas ze swymi przyjaciółmi z dżungli i chętnie pomagał im w różnych sprawach. Dzieciom taki tygrys bardzo przypadł do gustu. Niektóre opowiadały też, że widziały nie tego, ale takiego prawdziwego tygrysa w zoo. Po zapoznaniu się z dzisiejszą historią każdy przedszkolak mógł pokolorować naszego dzikiego, ale też wesołego i sympatycznego bohatera.
SPOTKANIE DKK DLA PRZEDSZKOLAKÓW
W dniu 19.09.18 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie DKK dla przedszkolaków prowadzone przez Filie nr 3. Dzieci wysłuchały bajeczki pt. „Czerwony autobus”, podczas naszej rozmowy opowiedziały czy już jechały autobusem i czy im się podobało. W pozostałych grupach dzieci dowiedziały się jakie grzyby są trujące, a jakie można zbierać. O tym, że muchomor jest trujący usłyszały w bajce pt. „Dzik w kapeluszu” Agnieszki Błaszczyk. Obejrzeliśmy ilustracje grzybów, które można spotkać w naszych lasach. Dzieci bezbłędnie rozpoznawały te, które można zrywać a, które są bardzo trujące. Wspólnie pobawiliśmy się w zabawę ruchową – zbieram grzyby w lesie. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczną pt. grzyby.
Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel
We wtorek 17 września w bibliotece na Czarnym-Potoku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Anną Czerwińską-Rydel – muzykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Autorka jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach takich jak Janusz Korczak, Mikołaj Kopernik czy Wanda Rutkiewicz. Podczas spotkania w bibliotece, w którym uczestniczyła młodzież z klasy IV i V ze szkoły nr. 2, opowiadała o swojej twórczości ale szczególnie skupiła się na książce „Listy w butelce – Opowieść o Irenie Sendlerowej” wydanej w roku 2018 czyli w roku poświęconemu tej bohaterskiej postaci. Uhonorowana m.in. najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego, dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla – znana jest dorosłym, ale do czasu uhonorowania jej Orderem Uśmiechu w 2007 roku – mało znana dzieciom. Jak mówi pani Anna Czerwińska, bardzo ważne jest aby opowiadać dzieciom o takich ludziach jak Irena Sendlerowa o tym że istniano coś takiego strasznego jak wojna, ważne by pamięć pozostała. Spotkanie z Panią Anną zorganizowane było dzięki Powiatowej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu w ramach projektu „Podróże literackie”, który ma na celu promować czytelnictwo, rozwijać wiedzę i kształtować zachowania czytelnicze, pozwala również wzmocnić rolę biblioteki jako animatora kultury czytelniczej dzięki organizowaniu spotkań autorskich z pisarzami – autorami książek dla dzieci i dorosłych.
Sobota w wyobraźnią
Podczas sobotnich literacko-plastycznych zajęć, które wróciły już po wakacyjnej przerwie do filii na Czarnym Potoku, młodzi artyści oswajali jesień. Jesień to bardzo kolorowa i bogata w dary, pora roku o czym dowiedzieliśmy się podczas sobotnich warsztatów. Dzieci bawiły się w wiewiórki, które musiały pokonać bardzo długi tunel aby zanieść kasztany do dziupli, odgadywały jesienne zagadki, odpowiadały na pytanie w podchwytliwym quizie. Rozpoznawały również jesienne skarby kierując się jedynie zmysłem dotyku oraz jak zwykle wysłuchały fragmentów specjalnie na ten dzień dobranej lektury. Tym razem były to fragmenty książki pt. „Ula i urwisy. Idę do zerówki!” autorstwa Katarzyny Majgier oraz opowiadania pt. „Pożegnanie lata” autorstwa Agnieszki Antosiewicz .
„Wolontariat to mnie rusza”
Dnia 28 sierpnia 2018 w siedzibie Coca-Coli HBC Polska w Tyliczu odbyło się spotkanie z Ekologami Kamilą Wasilewską oraz Marcinem Gołębiewskim, które zorganizowane było w ramach projektu „Wolontariat to mnie rusza” dla dzieci uczęszczających do Biblioteki Filii nr 3 na ulicy Źródlanej. Ekolodzy uwrażliwiali dzieci, aby dbały o środowisko poprzez segregowanie śmieci, dbanie o powietrze, oszczędzanie wody, oraz energii. Dodatkowo przeprowadziliśmy zajęcia związane z Segregacją śmieci . Strategicznym celem było przyswojenie przez dzieci systemu wartości, umiejętności, postaw i zachowań mających na celu lepsze rozumienie świata przyrody oraz problemów środowiska naturalnego. Chcieliśmy aby dzieci poznały źródła i rodzaje odpadów w środowisku, aby przestrzegały podstawowe zasady szanowania przyrody,. Szczególnie starliśmy się, aby dzieci wyrabiały u siebie nawyk segregowania śmieci w przedszkolu oraz podczas codziennych czynności . Na koniec wykonały własnoręcznie prace związane z segregowaniem odpadów. Uczestnicy otrzymali również zdrowe przekąski oraz wodę mineralną „Kroplę Beskidu”.
Spotkanie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, organizatora konkursu” Wolontariat to mnie rusza” i wolontariuszom-pracownikom firmy Coca-Cola HBC Polska Sp. Z o.o. z Tylicza.
Pożegnanie lata
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Zajęcia z cyklu „Z książką do przedszkola” podczas których jak co miesiąc bibliotekarki z filii 1 odwiedzają przedszkole Przystań (oddziały na Czarnym Potoku i przy ul. Kraszewskiego), również miały jesienny charakter. Wszyscy wyruszyli więc w podroż letnim pociągiem odwiedzając jeziora, góry, morze by w końcu przybyć do przedszkola. Tam czekały na dzieci zabawy, zagadki i różnego rodzaju zadania. Przedszkolaki zamieniły się w wiewiórki, które zapełniły dziuple kasztanami, uczestniczyły w dyniowym slalomie, rozpoznawały jesienne owoce i warzywa posługując się jedynie dotykiem. Oprócz tego odgadywały zagadki zamknięte w jesiennym pudełku, zbierały grzyby rozróżniając te jadalne i te trujące oraz wysłuchały opowiadania zatytułowanego „Pożegnanie lata” z książki Agnieszki Antosiewicz pt. „Jestem przedszkolakiem”.
JAWORZYNKI PO WAKACJACH
Dnia 12 września w bibliotece na Czarnym Potoku odbyło się pierwsze, powakacyjne spotkanie klubu seniora Jaworzynki działającego przy tej bibliotece. Spotkanie to miało charakter organizacyjny. Przy filiżance kawy ustalono bowiem plan działaia na kolejny rok. Pomysłów jest wiele, więc szykuje się pracowity czas.