Szanowni Państwo, z przyczyn niezależnych od organizatora spotkanie z panią Profesor Danutą Quirini zaplanowane na środę 31 października nie odbędzie się.
Powiadomimy o nowym terminie spotkania .
Szanowni Państwo, z przyczyn niezależnych od organizatora spotkanie z panią Profesor Danutą Quirini zaplanowane na środę 31 października nie odbędzie się.
Powiadomimy o nowym terminie spotkania .
W ramach cyklu spotkań historycznych zatytułowanych Kryniczanie dla Niepodległej, Stowarzyszenie Miłośników Krynicy zorganizowało prelekcję pt. „Sądecczyzna u progu Niepodległości 1914-1918”. Spotkanie odbyło się 26 października w czytelni Biblioteki Publicznej w Krynicy- Zdroju. Wykład poprowadził Jarosław Jakubowski – doktorant historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, pasjonat historii, zwłaszcza dwudziestolecia międzywojennego, konspiracji okresu II wojny światowej i podziemia antykomunistycznego.
Tematem prezentacji było pokazanie Sądecczyzny u schyłku niewoli oraz działań patriotycznych mieszkańców, organizacji i instytucji, które miały swój udział w odzyskaniu Niepodległości. W tych wydarzeniach uczestniczyła także Krynica, jej mieszkańcy i kuracjusze. Spotkanie było otwarte dla wszystkich chętnych. Kolejne spotkania z cyklu Kryniczanie dla Niepodległej odbędą się w najbliższych tygodniach. W środę, 31 października o godz. 15.30 w czytelni Biblioteki Publicznej pani profesor Danuta Quirini-Popławska opowie o swoim ojcu, legioniście, pułkowniku Eugeniuszu Quirinim. W ten sam dzień pani profesor spotka się także z krynicką młodzieżą. Natomiast 14 listopada (środa) o godz. 16.00 także w czytelni Biblioteki Publicznej będzie można posłuchać prelekcji i obejrzeć prezentację na temat „Ze Lwowa do Krynicy. Nieznana stolica Galicji. 1914 r. ”, przygotowaną przez pana Tomasza Walczyka, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.
Spotkania są dofinansowane przez Gminę Krynicę- Zdrój, w ramach programu wspierającego działalność organizacji pozarządowych.
Współorganizatorzy: Biblioteka Publiczna i Urząd Miejski w Krynicy- Zdroju.
W dniu 26.10.18 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kreatywne Czwartki. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Żubr Pompik. Kolory jesieni”, a następnie wykonały prace plastyczną – kolorową drapanka, za pomocą patyczka na czarnej kartce tworzyły obrazy jesienne.
Kolejne dwa spotkania DKK za nami. Tym razem towarzyszyła nam bajka pt. „Dąsacze”, opowiadająca o rodzinie, w której każdy zawsze miał zły humor i wszystko było w stanie wyprowadzić ich z równowagi. Pewnego razu córka pana Dąsacza, zaczęła z balkonu strzelać do ludzi fochami. Wtedy już sam pan Dąsacz stwierdził, że to jest przesada. Postanowił więc wezwać lekarza. Pan doktor przyjrzał się dokładnie Dąsaczynce i zaczął się śmiać. Dziewczynka początkowo pomyślała, że coś z nim nie tak, jednak po chwili poczuła, że sama się uśmiecha, a zaraz potem śmiała się już na cały głos. Lekarz stwierdził, że jest całkiem zdrowa, miała po prostu napad dąsawki. Jest to niegroźne, choć częste schorzenie, na które zalecił duże dawki śmiechu. Rodzice pomyśleli, że chyba całej ich rodzinie taka terapia od czasu do czasu była potrzebna. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, śmiejąc się głośno w niektórych momentach. Bardzo im się ta historia spodobała. Następnie zaś każdy przedszkolak pięknie pokolorował własną Dąsaczynkę.
Kolejne „Bajkowe popołudnie” za nami. W tym tygodniu nadal pozostaliśmy w kolorowym, jesiennym klimacie, zwłaszcza, że za oknem jeszcze nadal piękna pogoda. Dziś towarzyszyła nam także opowiastka pt.: „Ja, spokój”. Krótka historyjka pokazująca jak ważne jest piękno, które nas otacza, piękno przyrody, czy innych obecnych w naszym życiu drobnych sytuacji, których nie dostrzegamy w codziennym pędzie. My skupiliśmy się więc na wszystkich barwach jakie nas otaczają o tej porze roku. Dziś także tworzyliśmy drzewo, jednak tym razem zwracając uwagę na jego kolory. Powstały w ten sposób przepiękne jesienne prace. W między czasie, gdy kolory naszej jesieni, malowane farbami wysychały, wykonaliśmy krótkie ćwiczenie medytacyjne, zwracające uwagę na spokojny, głęboki oddech, a także kolorowaliśmy jesienne mandale. Dziś na naszych zajęciach, królowały spokój i uwaga.
Dnia 17 października w Filii na Czarnym Potoku odbyło się kolejne spotkanie klubu Jaworzynek. Tym razem Panie wykonał przepiękne obrazki z zasuszonych kwiatów, ziół i liści, które zbierały przez całe lato. Tak wykonane kompozycje pozwolą się im cieszyć wspomnieniami ciepłych, pachnących kwiatami letnich dni.
Dnia 18 października w tylickiej bibliotece odbyło się spotkanie seniorek – panie m.in. z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich dzieliły się swoimi przepisami na przetwory.
W dniu 17.10.18 w przedszkolu na ul. „Źródlanej” odbyło się kolejne spotkanie Dkk. Młodsza grupa wysłuchała bajeczki pt. „Marysia i wesoły dzień w przedszkolu”, dzieci opowiedziały dlaczego lubią chodzić do przedszkola oraz jaka jest ich ulubiona zabawa.
Starsze dzieci poznały Wróżkę-Czarownicę, która przygotowała ucztę jesienną dla swoich przyjaciół. To główna bohaterka książki pt. „Czy znacie Wróżkę -Czarownicę ?”,posiada szklaną kulę oraz magiczną różdżkę, swoje problemy rozwiązuje za pomocą zupki-lubki. Przedszkolaki wymieniły jesienne dary, ułożyły jesienne rozsypanki, wykonały gimnastykę z kasztankiem a na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną rodzina jeży oraz jesienne drzewo.
Podczas kolejnych warsztatów z cyklu Sobota z Wyobraźnią, które odbyły się 13 października w filii 1, obchodzono święto drzewa, w związku z tym przygotowaliśmy dla naszych uczestników wiele ciekawych zabaw, konkurencji i zagadek. Dzieci dowiedziały się dlaczego warto sadzić drzewa? jaka jest ich rola, co robimy w lesie?. Uczestnicy zajęć wykonali liściaste szaszłyki, ozdobili liśćmi dynię oraz brali udział w jesiennej gimnastyce. Jak zwykle nie mogło się obyć bez czytania, tym razem były to fragmenty książki pt. „13-piętrowy domek na drzewie ” autorstwa Griffiths Andy. Na koniec wykonaliśmy wspaniałe, kolorowe drzewa z gałązek, plasteliny i tektury.
Po wspólnym odczytaniu tej historii, przystąpiliśmy do pracy. Tym razem tworzyliśmy właśnie piękne, przestrzenne, kolorowe, jesienne drzewa. Przy ich wykonaniu było całkiem sporo pracy, jednak jak zwykle nie obyło się bez mnóstwa śmiechu i zabawy.