Konkurs czytelniczy w Bereście

Pod koniec listopada Biblioteka Publiczna Filia w Bereście wspólnie z Biblioteką Szkoły Podstawowej w Bereście i Polanach przeprowadziła konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV-VI. Konkurs dotyczył znajomości treści książki Edmunda Niziurskiego pt. „Sposób na Alcybiadesa”. Odbył się on w formie pisemnej, w której znalazły się zarówno pytania testowe jak i otwarte wymagające dłuższej wypowiedzi. W konkursie wzięło udział osiem osób, sześcioro uczniów Szkoły Podstawowej w Polanach i dwoje z Berestu. W wyniku konkursu nagrodzono trzy miejsca. Pierwsze zajęła uczennica Szkoły Podstawowej w Bereście, natomiast drugie i trzecie przypadły uczennicom z Polan. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

KREATYWNE CZWARTKI I ZABAWY ANDRZEJKOWE

 Na kolejnym spotkaniu z cyklu Kreatywne Czwartki, które odbyło się 30.11.18 dzieci miały okazje dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości. Na początku wysłuchały historii o krasnoludkach pochodzącej z książki Melanii Kapelusz pt.„ Krasnoludki”., a następnie wzięły udział we wróżbach andrzejkowych. Na koniec spotkania każdy z uczestników wykonał andrzejkowy klucz oraz wesołego gniotka.7

 

„LEGENDY O SMOKU ZE SMOCZEJ JAMY”

W środę 28 listopada filię 1 odwiedziły dzieci z grupy I (sześciolatki) z przedszkola „Mali Odkrywcy” mieszczącego się przy ul. Reymonta. Tym razem przygotowano dla nich warsztaty oparte na polskich legendach. Na początku po wypiciu magicznego napoju i wypowiedzeniu tajemnego zaklęcia wszyscy przenieśli się do legendarnej krainy. Później przedszkolaki dowiedziały się co to jest legenda i czym różni się od baśni oraz wysłuchały „Legendy o Smoku ze Smoczej Jamy” autorstwa Wandy Chotomskiej. Z wielką radością i entuzjazmem uczestniczyły przygotowanych dla nich zabawach takich jak: smocze minki, Lajkonik, wyścigi smoków i owieczek, oraz w zabawę dramową Straszny Smok. Polegała ona na odegraniu ról królewny, rycerza, szewczyka, smoka i króla wyrażając tym samym poprzez niewerbalne środki wyrazu takie jak ruch ciała, gest, mimikę swoje emocje towarzyszące podczas słuchania legendy o Smoku Wawelskim. Na końcu dzieciaki wykonały wspólnie piękną prace plastyczną sklejając na nowo popękanego smoka oraz zapozwały do zdjęcia w smoczej foto budce.

„Dzień Pluszowego Misia”

Dnia 26.11.2018 w przedszkolu nr 1 w Krynicy-Zdroju wraz z przedszkolakami świętowaliśmy  „Dzień Pluszowego Misia”. Na początku dzieci wysłuchały dwóch bajeczek pt.” Jak dobrze mieć sąsiadów” Ciary Flood oraz „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zabawach: odgadywały misia z bajki po usłyszeniu piosenki, zlizywały miodek z talerzyków, zbierały zapałki w „misiowej łapce”, bawiły się w głuchy telefon oraz wspólnie tańczyły do nowej  „misiowej piosenki”. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości, ponieważ Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Spotkanie DKK w Tyliczu

Dnia 27 listopada w tylickiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie DKK, tym razem było ono poświęcone zwierzętom przygotowującym się do zimy. W zajęciach wzięły udział dzieci z Publicznego Przedszkola w Tyliczu. Uczestnicy spotkania wysłuchali bajki autorstwa Heleny Bechlerowej pt. „Kolczatek”, a następnie rozwiązywały zagadki o zwierzętach przygotowujących się do zimy, zastanawiały się, które zwierzęta zapadają w zimowy sen, a które nie. Poznały zimowe domy zwierząt oraz wzięły udział w zabawach „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Zapasy wiewiórki”. Na koniec zajęć dzieci za pomocą plasteliny i słonecznika wykonały kolorowe jeżyki.40

 

MISIOWA SOBOTA W FILII NA CZARNYM POTOKU

Dnia 25 listopada obchodzimy wspaniałe święto – Święto Pluszowego Misia. W filii na Czarnym Potoku nie mogło więc zabraknąć  zajęć, przygotowanych specjalnie na ten dzień. Dzieciaki miały dużo radości odgadując zagadki przygotowane dla nich przez naszego wesołego misia. Obejrzały prezentacje ukazującą między innymi historię tego święta a także życie różnego rodzaju niedźwiadków. Brały również udział w misiowych konkurencjach takich jak np. wylizanie miodku z talerzyka, zbieranie na czas zapałek misiową ogromną łapą, odgadywanie co to za misiek, z jakiej bajki pochodzi oraz jaka muzyka jej towarzyszy. Jak zwykle nie mogło się też obyć bez czytania książki, którą wybraliśmy z pośród ogromnego zbioru misiowych bajek zgromadzonych w naszej bibliotece. Tym razem była to książka pt. „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza, w której to tata Niedźwiedź wraz ze swym mały synkiem przytulają wszystkich mieszkańców lasu. Dla wszystkich naszych małych przyjaciół czekała niespodzianka w postaci misiowej foto-budki, w której każdy mógł sobie zrobić misiowe zdjęcie. Na koniec wszyscy zrobiliśmy przesympatyczne i pomysłowe misie z włóczki, filcu i guzików.

Spotkanie klubu książki w przedszkolu

Dwa kolejne spotkania DKK dla przedszkolaków za  nami. W tym miesiącu towarzyszyła nam bajka pt. „Lew Staszek i siła uważności”. Bajka, której bohater, mały sympatyczny lew, miał poważny problem, gdyż nad jego głową często gromadziły się burzowe chmury i wtedy stawał się bardzo niemiły dla innych. Działo się to zwłaszcza w chwilach, gdy nie mógł dostać tego czego chciał. Bardzo się martwił i nie wiedział jak sobie z tym poradzić. Dopiero jego tata wytłumaczył mu, że każdy tak ma.

Ważne jednak by znaleźć sposób, by z tych chmur nie powstała burza. Tato poradził mu, że w takich chwilach najlepiej jest spróbować się wyciszyć, skupić uwagę na swoim oddechu, na rzeczach, które go otaczają, wtedy te ciemne chmury same się rozejdą, a nasz bohater nie zrazi do siebie już nikogo więcej. Dzieci z uwagą wysłuchały dzisiejszej opowieści, same bowiem czasem doświadczają takich burzowych chmur, następnie z wielkim zaangażowaniem pokolorowały małego lwa Staszka.

Dzień kredki

Dnia 23 listopada na naszym „Bajkowym popołudniu” obchodziliśmy Dzień Kredki. W związku z tym, że kredki kojarzą się z mnóstwem barw nasze  zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego przeczytania książki H. Tulleta pt. „Kolory”. Jest to krótka historia, pokazująca w jaki sposób posługiwać się kolorem, poznaliśmy podstawowe barwy, dowiedzieliśmy się jak je mieszać, aby uzyskać interesujący nas odcień, a przy okazji mieliśmy mnóstwo zabawy i śmiechu, kiedy autor polecał nam zamykać,otwierać,  zatrzaskiwać, przechylać, czy mazać palcami po poszczególnych stronach. Po zapoznaniu się z dzisiejszą historią przystąpiliśmy do dalszej pracy. Dziś wykonywaliśmy trójwymiarowe kredki z papieru. Tu też było dużo zabawy, przy wycinaniu, wybieraniu barwy i klejeniu naszych prac, a dzięki temu powstała piękna galeria pełna kolorowych kredek.