Kolejne dwa spotkania DKK dla przedszkolaków za nami. Tym razem towarzyszyła nam bajka pt. „Gębolud” opowiadająca o strasznym i przerażającym czarowniku, któremu żadne czary nie chciały wyjść tak jak należy. Mieszkał w strasznym domu, w którym panował wielki bałagan, otoczonym ogrodem pełnym chwastów i tylko czasami przechodziło mu przez myśl, jak ładnie wyglądał by on gdyby wokół kwitły róże. Zaraz jednak wyrzucał taką myśl z głowy, w końcu zły czarownik nie powinien mieć takich marzeń. Gębolud był przez to wszystko bardzo nieszczęśliwy. Dopiero z cichą pomocą czarownicy Hortensji i małej dziewczynki Pyzatej wszystko się zmieniło. Dom lśnił czystością, w kuchni pięknie pachniało ciastem, a marzenie o różach także mogło się spełnić, nie ujmując niczego czarownikowi, wreszcie mógł być szczęśliwy. Dzieciom ta opowieść bardzo się podobała, wszystkie po jej wysłuchaniu chętnie przystąpiły do kolorowania Gęboluda. Jedni uwieczniali czarodzieja z początku opowieści strasznego i srogiego inni zaś z jej końca szczęśliwego i uporządkowanego.
Miesiąc: marzec 2019
Jak Gucio dorastał
Na naszym dzisiejszym „Bajkowym popołudniu” poznaliśmy bociana Gucia. Czytając wspólnie jego historię dowiedzieliśmy się jak wygląda życie tych ptaków. Gucio opowiedział o swoim dorastaniu, a także podróży do Afryki. Bardzo mu się tam podobało i stwierdził, że już do Polski nie wróci. Jednak po jakimś czasie, zrobił się smutny i zamyślony, wtedy mama wytłumaczyła mu, że to co czuje to tęsknota za domem. Gucio wrócił więc na wiosnę z innymi bocianami i znowu był szczęśliwy. Po zaznajomieniu się z dzisiejszą opowieścią, przystąpiliśmy do pracy twórczej. Sklejaliśmy, obklejaliśmy, wycinaliśmy i wiązaliśmy szaliki w supełki. W czasie dzisiejszych zajęć powstało więc stado pięknych, biało, czarno, czerwonych bocianów.
Wiosenne DKK w Tyliczu
Dnia 27 marca w tylickiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie DKK dla przedszkolaków, tym razem dzieci poznały wiosenne opowiadania pochodzące z książki autorstwa Natalii Usenko pt. „Bractwo – piractwo. Przygoda przyrodnicza”. Następnie razem przyglądnęliśmy się pierwszym pojawiającym się oznakom wiosny tj. kwiatom, budzącym się ze snu zwierzętom czy przylatującym do naszego kraju ptakom. W trakcie zajęć nie zabrakło również zabaw ruchowych czy prac plastycznych.
Spotkanie z teatrzykiem kamishibai
W dniu 27.03.2019 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Mochnaczce Wyżnej odbyły się lekcje biblioteczne, które przeprowadziła pracownica biblioteki Anna Oleksy za pomocą teatrzyku kamishibai. Maluchy poznały historie „Groszków”, wykonały prace plastyczną „groszek” kredkami i plasteliną, również spróbowały określić jak smakuje groszek. Starsze dzieci klas 1 – 3 szkoły podstawowej zapoznały się z opowieścią o przyjaźni na podstawie historii „Mój przyjaciel Kemushi”.
Stworzyły też swoja łąkę przyjaźni, wypisując swoich przyjaciół. Określiły, kogo możemy nazywać przyjacielem. Natomiast klasy 4 – 6 szkoły podstawowej zastanawiały się wraz z głównym bohaterem co trzeba zmienić aby „naprawić” świat w opowieści pod tytułem „Trzeba będzie”. Zaczęły tworzyć swoja historię co zmienić na świecie aby żyło się lepiej na karatach kamishibai.
Sobota z wyobraźnia
Wszyscy witają wiosnę, również w bibliotece na Czarnym Potoku nie mogło zabraknąć tego tematu. Podczas zajęć z cyklu Sobota z wyobraźnią dzieciaki powitały tą piękną porę roku w wesołych i kolorowych, własnoręcznie wykonach kapeluszach. Wcześniej wysłuchały jednak opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. „Marzanna” oraz wzięły udział w wiosennych grach i zabawach takich jak np.gram w zielone, wiosenne ptaszki. Zgadywały wiosenne zagadki oraz brały udział w zabawie prawda czy fałsz..
WIOSENNE KREATYWNE CZWARTKI
W pierwszy dzień wiosny (21.03.19) w bibliotece odbyły się zajęcia z cyklu Kreatywne Czwartki. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „ Mikołaj, czyli historia pewnego bociana”. To historia opowiadająca o miłości, która bywa bardzo ślepa – bocian zakochał się z żabie i pomimo protestów całej rodziny, ożenił się z nią. Niespodzianką dla niego i gości weselnych było to jak żabka pocałowana przez Mikołaja zamieniła się w piękną bocianicę.
Wspólnie rozwiązaliśmy hasło zaszyfrowane w wierszu Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „ Już wiosna!”, odkryliśmy ukryty kwiat łącząc kropeczki a na koniec dzieci wykonały bociany z bardzo długimi nogami.
Zapraszamy!
Wiosna w kolorowej i kwiecistej fryzurze
Pierwsze wiosenne „Bajkowe popołudnie” za nami. Dziś wspólnie przeczytaliśmy sobie historyjkę właśnie z tej okazji. Bajka opowiadała o pani wiośnie, która pięknie stroiła się przed swoim świętem, jednak gdzieś zapodziała się jej różdżka. Wiosna bardzo się denerwowała, nie mogąc jej znaleźć, gdyż to właśnie dzięki niej dawała znać wszystkim wokół, że nadchodzi. Bez niej zima nigdy by się nie skończyła. W końcu jednak różdżka się znalazła, a Wiosna stwierdziła, że zdecydowanie musi bardziej przykładać się do porządków. Po zapoznaniu się z naszą opowieścią przystąpiliśmy do pracy. Dziś tworzyliśmy piękną, kwitnącą panią Wiosnę, jednak nasza wersja była inna niż zwykle. Nie skupialiśmy się na całej postaci i jej pięknych sukniach. My przyozdobiliśmy naszą panią Wiosnę w piękne, kolorowe, kwieciste fryzury.
WARSZTATY OZDABIANIA JAJEK W FILII NR 3 NA ŹRÓDLANEJ
W środę (20.03.19) miało miejsce kolejne spotkanie Pań na warsztatach plastycznych. Tematem spotkania było zdobienie jajek wielkanocnych. W ruch poszły kolorowe wstążki, cekiny, włóczki oraz dziurkacze. Powstały piękne jajka zrobione metoda karczochową, z powpinanymi cekinami, owinięte włóczką i ozdobione kwiatuszkami, kurczaczkami.
Na kolejnych zajęciach zmierzymy się z techniką decoupage’u. ZAPRASZAMY!!
Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk w Tyliczu
Dnia 18.03.2019 w Bibliotece w Tyliczu odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Służebniczek NMP NP pw. św. Józefa w Tyliczu oraz dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynce. Na spotkaniu gościła Barbara Gawryluk – ceniona pisarka książek dla dzieci oraz tłumaczka literatury szwedzkiej. Autorka napisała miedzy innymi :”Dżok. Legenda o psiej wierności”, „Kaktus, wierny przyjaciel”, „Przedszkolaki z ulicy Morelowej”. Oprócz tego Pani Barbara prowadzi niedzielną, autorską audycję „Alfabet” o książkach dla dzieci i młodzieży. Pani Gawryluk stworzyła również serię wyjątkowych książek przedstawiających historię niezwykłych psów, które ratują ludzi zasypanych przez lawiny, opiekują się starszymi, są przewodnikami osób niewidomych, pracują w GOPR, WOPR lub dla policji, na lotniskach oraz uczestniczą w terapiach chorych dzieci. Na spotkanie przybył do nas również pracownik Krynickiego GOPR-u Pan Mariusz Liana wraz ze swoim psem Ateną. Dzieci dowiedziały się na czym polega i jak wygląda praca psa w GOPR-ze , oraz otrzymały odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Pani Barbara zapoznała naszych małych czytelników z bohaterami książek oraz wszystkim rozdała swoje autografy.