W dniu 30.04 odbyło się kolejne spotkanie DKK w Tyliczu, tym razem dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Dzień Pelerynki” pochodzącego z książki „Nasza Paczka i Niepodległość. O sześciu polskich świętach” autorstwa Zofii Staneckiej oraz legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, które stały się pretekstem do rozmowy na temat zbliżających się świąt narodowych tj. 2 maja Dzień Flagi RP, 3 maja Święto Konstytucji i związanych z nimi symboli narodowych. Przedszkolaki poznały symbole naszego kraju tj. flaga, godło, hymn, itp. Dowiedziały się skąd w naszym godle wziął się orzeł, co symbolizują kolory na naszej fladze, poznały kraje, których flagi mają takie same barwy jak Polska. Dodatkowo odbyły podróż po Polsce szlakiem wzdłuż rzeki Wisły, gdzie poznały ważniejsze miasta i związane z nimi symbole i legendy. W trakcje naszych zajęć nie zabrakło również pracy plastycznej oraz quizu wiedzy o Polsce za udział, w którym wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Miesiąc: kwiecień 2019
Spotkanie w bibliotece na Źródlanej
Po świętach Wielkanocnych w bibliotece na Źródlanej miało miejsce spotkanie Pań, które brały udział w warsztatach wielkanocnych. Oczywiście to nie koniec , Panie mają wiele pomysłów na kolejne prace.
Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 15.05.19 , wszystkich chętnych do spędzenia z nami czasu zapraszamy!!!!
Franklin i książka z biblioteki
W piątek, 26 kwietnia bibliotekę na Czarnym Potoku odwiedziła grupa czterolatków z Gminnego Przedszkola nr 2 „Mali Odkrywcy ” w Krynicy- Zdroju. Tym razem dzieciaki świętowały z nami obchody zbliżającego się już niebawem święta wszystkich bibliotek i bibliotekarzy. To już druga grupa przedszkolna, która odwiedziła nas ostatnio po to, aby dzięki wizycie w naszej filii mieć okazję poznać prace biblioteki, zasady korzystania z księgozbioru ale przede wszystkim chociaż troszkę zarazić się miłością do książek i do czytania. Podczas naszego spotkania po wesołym przywitaniu dzieci wysłuchały opowieść pt. „Franklin i książka z biblioteki”, później oglądały różne książki małe, duże, grube, cienkie, z dziurą i te nagrane na płytkę CD itp. Wśród zgromadzonych książek była bardzo stara – stuletnia książka, ale była też książka mocno zniszczona. Dzieci wysłuchały prośby zniszczonej książki, opowiadały jak należy dbać o książki aby jak najdłużej nam służyły. Na koniec wzięły udział w różnego rodzaju zabawach ruchowych takich jak Kostkowe tańce, spacer księżniczek i książąt z książką na głowie oraz naprawiały pomylone tytuły bajek i odpowiadały na pytania w bibliotecznym quizie. W nagrodę wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane naklejkami, zakładkami oraz kolorowankami.
Bajkowe popołudnie w bibliotece w Bereście
Dzisiejsze „Bajkowe popołudnie” tematycznie związane było ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Przeczytaliśmy sobie wspólnie bajkę pt. „Rycerz, który nie chciał walczyć”. Historia ta bardzo się dzieciom spodobała. Jej bohater, rycerz Leoś, nie lubił walczyć, za to wręcz uwielbiał czytać książki. Jego rodzice martwili się, no bo co z takiego rycerza. Pewnego razu wysłali go z misją pokonania strasznego smoka. Leoś, choć niechętnie ruszył w drogę, zabierając z sobą mnóstwo książek. Po drodze spotkał przerażającego gryfa, paskudnego trolla i wreszcie smoka. Wszyscy oni z początku wydawali się bardzo groźni, jednak Leoś dla każdego znalazł ciekawą książkową historię. Potwory zaciekawione, okazywały się nie takie straszne. Leoś wrócił do domu wychwalany przez wszystkich wokół. Pokonał potwory bez walki, jedynie dzięki swemu sprytowi, wiedzy i książkom. Od tej pory nikt już nie przeszkadzał mu w czytaniu. Po zapoznaniu się z tą zabawną, ale i pouczającą historią, przystąpiliśmy do części warsztatowej. Dziś tworzyliśmy piękne, kolorowe, plecione z papieru, smocze zakładki do książek. Choć z początku wydawały się trudne, wszyscy szybko nauczyli się techniki wykonania i powstało w ten sposób kilka bardzo przydatnych i barwnych dodatków do ulubionej lektury.
Jak narysować czarownicę?
Daniel de Latour – artysta ilustrujący książki dla dzieci był gościem naszej Biblioteki. Spotkanie pt. „Z Babcochą zmieniamy świat na lepsze” odbyło się 25 kwietnia 2019 r. Wzięły w nim udział dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Krynicy- Zdroju. Uczestnicy poznali bohaterkę książki Justyny Bednarek pt. „Babcocha”, którą narysował Daniel de Latour. Miały okazję zobaczyć jak powstaje ilustracja do książki, a nawet same decydować, jak wymyślona postać będzie wyglądać. W części warsztatowej każdy z uczestników wykonał według własnego pomysłu domek dla czarownicy. Dzieci miały okazję kupić książki ilustrowane przez gościa spotkania, z autografem i pamiątkowym rysunkiem lub wypożyczyć interesujące tytuły w bibliotece. Rysownik jest autorem ilustracji do wielu książek Justyny Bednarek, w tym popularnych „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, ale także Michała Rusinka, Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby, Grzegorza Kasdepke, Roksany- Jędrzejewskiej- Wróbel czy Marcina Brykczyńskiego. Organizację spotkania wsparła Księgarnia Dziecięca Drzewiec.
W krynickiej bibliotece można pożyczyć aż 27 tytułów książek ilustrowanych przez Daniela de Latour, m. in. : wszystkie części przygód Dziesięciu skarpetek, Babcochę, Księgę potworów, Arkę czasu, Naszą paczkę i niepodległość, Pięć sprytnych kun, Babulę Babalungę, Kamienicę.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Z książką dla rodzinki godzinka”, który realizuje Biblioteka Publiczna w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2019. Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zapraszamy na spotkanie!
Wesołych Świąt!
Wielkanocne spotkanie Wiejskiego Koła Gospodyń w bibliotece w Tyliczu
Dnia 11 kwietnia w tylickiej bibliotece odbyło się wielkanocne spotkanie pań z Wiejskiego Koła Gospodyń połączone z warsztatami w trakcie których panie wykonały wielkanocne pisanki metodą decoupage oraz pisanki z filcu.
Warsztaty wielkanocne w bibliotece w Tyliczu
W dniach 10 – 16.04.2019 w tylickiej bibliotece odbywały się warsztaty ozdób wielkanocnych, zorganizowane we współpracy z Świetlicą Środowiskową „Przystań”. W trakcie zajęć dzieci wykonały jajka z gazety, które ozdobiły później metodą decoupage, witrażowe jajka ozdobione bibułą, wielkanocne palmy oraz jajka i króliczki z filcu.
DKK NA ŹRÓDLANEJ
Dnia 17.04.19 w przedszkolu na Źródlanej odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Tematem zajęć była wiosna oraz jajko. Dzieci wysłuchały różnych bajek : „Mikołaj, czyli historia pewnego bociana”, „Święto wiosny”, „Król Gromoryk i niesforne jajko na miękko”. Wspólnie obejrzeliśmy książkę pt. „Jajo .Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych”, z której dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy na temat jajka. Porozmawialiśmy o wiośnie i jej oznakach, o jajku oraz o zwyczajach dekorowania jajka na Wielkanoc. Wspólnie rozwiązaliśmy wielkanocno – jajeczne krzyżówki, a na koniec dzieci wykonały kolorowe pisanki malowanki.