SKARPEKOWE WARSZTATY KAMISHIBAI W FILII NA CZARNYM POTOKU

W poniedziałek 27 maja w filii 1 odbyło się pierwsze spotkanie z zaplanowanego cyklu warsztatów, podczas których podjęto się stworzenia bajki w formie teatru obrazkowego – Kamishibai. W spotkaniu tym uczestniczyli przedstawiciele młodzieży, seniorów oraz dzieci, którzy na co dzień korzystają z oferty placówki. Na „warsztat” wzięto przezabawne opowiadanie Justyny Bednarek z książki pt.” Przygody dziesięciu skarpetek”. Powstały już pierwsze karty – ilustracje przedstawiające przygody dziesiątej skarpetki, która pomogła odzyskać humor choremu Kajtkowi, dostając przy okazji bardzo ważne stanowisko w szpitalu – doktora, specjalistę od rozśmieszania chorych dzieci. Kolejne spotkanie zaplanowano na poniedziałek 3 czerwca, podczas którego jest w planie, aby zakończyć wspólną opowieść.

Działanie te wchodzą w skład projektu „Z książką dla rodzinki godzinka”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”

Skarpetkowy Dzień Mamy w Filii na Czarnym Potoku

Mama. To jedno słowo ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze niczym niezmącone wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa, nasze pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy w sercu chowa wdzięczność za to, że dała mu największy skarb – życie. Wdzięczność tę wyrażamy w różnych postaciach: miłości, codziennym szacunku i dowodach wiernej pamięci w dniu święta naszych mam. My również o swoich mamusiach pamiętamy i podczas sobotnich warsztatów, które odbyły się 25 maja postanowiliśmy uczcić to wspaniałe święto. Dzieciaki zapoznały się więc z historią Dnia Matki, wspólnie zastanawialiśmy się jakie cechy posiada prawdziwa super mama, bawiliśmy się w kalambury pokazując na migi wszystkie czynności jakie wykonuje codziennie każda matka. oprócz tego nasi młodzi uczestnicy wysłuchali opowieść zaczerpnięta z książki Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz wykonały dla mam, piękne skarpetkowe etui na telefon.
Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”

Spotkanie z „Małą bajeczką”

Na naszym dzisiejszym spotkaniu maluchów z „Małą bajeczką” poznaliśmy małego sympatycznego zajączka, bohatera opowiadania pt. „Jaś i Fiu Fiu”. Był on bardzo dobrym i spokojnym stworzonkiem, jednak jego hałaśliwe rodzeństwo uważało go za strachliwego. Jaś natomiast po prostu nie lubił hałasu, podczas gdy reszta zajączków sądziła, iż bez tego nie ma dobrej zabawy. Gdy jednak w okolicy pojawiły się nowe, dziwne dźwięki, wszyscy wpadli w popłoch, za wyjątkiem Jasia. On postanowił z zaciekawieniem odkryć ich źródło. Okazało się, że te zaskakujące odgłosy stukania, sapania i gwizdania wydaje przejeżdżająca obok lokomotywa, na którą co prawda trzeba uważać, ale nie trzeba się jej bać. Jaś dobrze o tym wiedział, podczas gdy cała reszta w czasie przejazdu pociągu, bezpiecznie czuła się tylko przy nim. Dzieciom opowiadanie bardzo się podobało, komentowały na bieżąco przygody zajączka, chwaliły się, że one także niczego się nie boją i bardzo polubiły małego Jasia. Następnie wszystkie zgodnie zasiadły przy swoich stolikach, aby móc pięknie pokolorować naszego dzielnego bohatera.

Bajkowe popołudnie na Dzień Mamy

Zbliża się Święto naszych mam, w związku z tym dzisiejsze „Bajkowe popołudnie” związane było właśnie z nim. Najpierw jak zwykle przeczytaliśmy sobie ciekawą historię. Dziś opowiadała ona o mamach i o tym jak wiele dla nas robią, choć czasem tego nie dostrzegamy, a także o tym ile dla nas znaczą. Dzieciom opowiadanie bardzo się spodobało, a jeszcze bardziej spodobał im się pomysł na naszą dzisiejszą pracę. Wykonywaliśmy w podarunku dla mam niezwykłe, ruchome, trójwymiarowe laurki. Każdy z uczestników bardzo przyłożył się do swojego zadania, a jednocześnie przez cały czas, obmyślał jak ukryć ją przed mamą aż do dnia jej święta.

BIBLIOTEKA NA ŹRÓDLANEJ I SKARPETKOWE SZALEŃSTWO

W dniu 16.05.19 w bibliotece na Źródlanej odbyło się spotkanie dla dzieci w ramach projektu „Z książką  – dla rodzinki godzinka”. Dzieci wysłuchały „Opowieści o skarpetce pierwszej, która wygrała casting, zdobyła rolę w popularnym serialu i została prawdziwą gwiazdą”, która jest jedną z dziesięciu historii pochodzących z książki Justyny Bednarek „ Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)”. Następnie każdy z uczestników wykonał własną skarpetkę – gwiazdę filmową, używając pomponów, włóczek, guzików, plasteliny, dziurkaczy oraz wielu innych ciekawych materiałów. Wszyscy świetnie się bawili tworząc swoje małe skarpetkowe arcydzieła.

 

Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”

SKARPETKOWE PACYNKI W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 15.05.19 w bibliotece na Źródlanej odbyło się kolejne spotkanie dla Pań. Tematem były pacynki ze skarpetek. Uczestniczki świetnie się bawiły wymyślając postać kolejnej skarpetki. Powstała zakochana para, chłopczyk i dziewczynka z rękawiczki oraz stworzonko z wielkimi oczami. Do pracy użyłyśmy różnych materiałów: pomponów, włóczek, guzików, sprężynek, filców, gąbek itd.

Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”

 

 

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE NA CZARNYM POTOKU

W poniedziałek 20 maja filię na Czarnym Potoku odwiedziła grupa trzylatków z Gminnego Przedszkola nr 2 – „Mali odkrywcy” w Krynicy-Zdroju. Dzieciaki poznały prace biblioteki, uczestniczyły w zabawie zatytułowanej bajkowa kostka, zgadywały bajkowe zagadki dopasowując do nich odpowiednią książkę oraz przedmiot związany z daną bajeczką. Wysłuchali również książkę pt. ” Kicia Kocia w bibliotece”, autorstwa Anity Głowińskiej . Znalazł się również czas na krótką zabawę wśród bibliotecznych zabawek zgromadzonych w dziecięcej sali. Na koniec wszystkie dzielne przedszkolaki dostały symboliczne podarunki w postaci kolorowanek oraz zakładek.

Spotkanie DKK w bibliotece

W maju odbyły się kolejne dwa spotkania DKK dla przedszkola. W tym czasie towarzyszyła nam historia pt. „Piraci” ze zbioru opowiadań o Panu Kuleczce. Nasz bohater postanowił spisać przygody swoich przyjaciół. Kaczka Katastrofa jednak stwierdziła, że o nich nie ma co pisać. Prawdziwe przygody mają bowiem np. piraci. Zgodził się z nią pies Pypeć, a nawet mucha Bzyk-Bzyk, a ponieważ Pan Kuleczka niewiele o piratach wiedział, przyjaciele postanowili wszystkiego go nauczyć. Pan Kuleczka zgodził się, wiedział jednak, że ich własne przygody też kiedyś spisze. Dzieciom opowiadanie bardzo się spodobało, okazało się też, że wiedzą o piratach bardzo dużo. Największą atrakcją jednak była możliwość pokolorowania pirackiego kapitana. Wszyscy bardzo się w to zaangażowali, niektórzy nawet ubogacali rysunki własnymi pomysłowymi elementami.