Krynica na przedwojennym, amatorskim filmie

Cykliczne spotkania pn. „Pogaduchy o Krynicy” organizowane przez Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i Bibliotekę Publiczną gromadzą co miesiąc grono osób zainteresowanych przeszłością Krynicy. Ostatnie spotkanie, które odbyło się 28 czerwca było poświęcone wielu tematom. Najważniejszym punktem programu był pokaz przedwojennego amatorskiego filmu niemego, pokazującego kilka wydarzeń z międzywojennej Krynicy. Ten unikalny film odnalazł i przygotował do projekcji pan Leszek Walczyk. Obraz przedstawiał przemarsz Straży Pożarnej na Deptaku, oficjalne uroczystości związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz wizytę lub inspekcję władz czy ważnych osobistości w uzdrowisku. Na filmie można było rozpoznać dyrektora L. Nowotarskiego, dr Ferdynanda Pawłowskiego- lekarza naczelnego uzdrowiska czy inż. J. Krówczyńskiego. W części zatytułowanej „Krynica na co dzień” były scenki przedstawiające rodzinę Kamyków, ówczesnych gości uzdrowiska, niektóre obiekty (zakład dietetyczny Witoldówka) i zakłady usługowe (zakład fotograficzny, sklep Jules). Podczas spotkania, jak zawsze prezentowane były stare zdjęcia, przedstawiające dawną Krynicę i osoby z nią związane. Pan Leszek Walczyk zaprezentował także kilka zdjęć przedstawiających zbudowane przez niego makiety domów Pod Barankiem, Pod Trąbką, Pod Topolami, Pod Szwajcarem, pierwszej pijalni i kapliczki nad źródełkiem. Pani Anna Morawska pokazała rycinę z 1943 r. autorstwa swojego ojca Stanisława Stafińskiego, przedstawiającą nietkniętą figurę Matki Bożej w Parku Zdrojowym tuż po wielkiej wichurze, która połamała wszystkie drzewa wokół niej. Gościem spotkania była pani Barbara Cieniawa, prezes Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. J. Kiepury w latach 1997-2004, autorka kilku powieści obyczajowych. Pani Cieniawa podarowała Stowarzyszeniu i Bibliotece metalowe tace – okolicznościowe pamiątki z różnych wydarzeń z lat 70. tych i 80.tych. m. in. Festiwalu im. Jana Kiepury czy Zimowych dni Krynicy.

Kolejne spotkanie zaplanowano 31 lipca 2019 r.

Spotkanie w ochronce z przedszkolakami

Podczas spotkania z przedszkolakami w ochronce SS. NMP Służebniczek w Krynicy – dzieci słuchały opowieści o czwartej skarpetce, która otuliła stopę bezdomnego. Zajęcia odbyły się w formie teatrzyku kamishibai w ramach

projektu Z książką dla rodzinki godzinka”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”kamishibaisiostry1

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

W maju i czerwcu bieżącego roku odbyły się warsztaty, na których powstała historia czwartej skarpetki, „która otuliła stopę bezdomnego…”  na podstawie książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” w formie teatrzyku kamishibai. W ciągu czterech spotkań dzieci, wolontariusze biblioteki, członkowie DKK i seniorzy metodą kolażu konstruowali opowieść o tytułowej czwartej skarpetce, która odegrała tak ważną rolę w życiu bezdomnego.

Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu Z książką dla rodzinki godzinka”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”warsztat1

Skarpetkowe historie

Dziś pierwszy raz w te wakacje odbyły się zajęcia pt. „Skarpetkowe historie”. Spotkaliśmy się na nich ze skarpetkami, bohaterkami opowiadań Justyny Bednarek. Poznaliśmy też małą Be i jej mamę, które zastanawiały się gdzie one znikają. Mama małej Be uzbierała bowiem już cały wór pojedynczych egzemplarzy. Postanowiły więc wezwać hydraulika, myśląc że to może pralka je gdzieś wciąga. Ten jednak obejrzał sprzęt dokładnie i stwierdził, że wszystko jest w porządku, to musi być coś innego. Razem spróbowali jeszcze przesunąć pralkę, wtedy w podłodze ukazała się dziura. Pan hydraulik stwierdził, że pewnie tędy skarpetki uciekają, jednak on nic nie może na to poradzić, skoro one wolą wolność. Mała Be i jej mama martwiły się o nie, nie zamurowały więc dziury, w nadziei, że może kiedyś wrócą. Po zapoznaniu się z tą opowieścią, przystąpiliśmy do pracy. Dziś wykonywaliśmy skarpetkowe pacynki, według własnych pomysłów. Było przy tym dużo pracy, ale i zabawy. A gdy skarpetki były już gotowe, odwiedziły nasz mały teatrzyk, przedstawiając się nam w całej swej okazałości.
Warsztaty te obyły się w ramach projektu „Z książką dla rodzinki godzinka”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”.

Spotkanie Justyną Bednarek w filii w Bereście

Dnia 17.06 w Bibliotece filii w Bereście, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla przedszkolaków, odbyło się spotkanie autorskie z panią Justyną Bednarek, dziennikarką, pisarką i ilustratorką, autorką wielu wspaniałych książek dla dzieci m. in. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz ich kontynuacje, „Pięć sprytnych kun”, „Babcocha”. Dzieci były zachwycone, gdyż autorka przedstawiła im wiele z wymyślonych przez siebie postaci, opowiedziała również mnóstwo historii o swoich książkach, z których niektóre okazały się być autentyczne. Dzieci poznały przepis na ciasto z mleczami, magiczny sposób na radzenie sobie z pająkami, a także niezwykłą przygodę skarpetki, która została doktorem od rozweselania chorych dzieci. Następnie każdy z uczestników miał okazję własnoręcznie przygotować papierową, skarpetkową kukiełkę, wymyślić dla niej ciekawą historię, a następnie zaprezentować ją innym dzieciom. Było przy tym sporo pracy, ale i zabawy, jedni od razu wiedzieli kim będzie ich skarpetka, inni dopiero w trakcie pracy wymyślali jej opowieść. Na zakończenie naszego spotkania, każdy kto posiadał książkę autorki miał okazję zdobyć pamiątkowy autograf.

Spotkanie z Justyną Bednarek w filii na Czarnym Potoku

W poniedziałek 17 czerwca w bibliotece na Czarnym Potoku było bardzo tłoczno a wszystko za sprawą spotkania autorskiego z Panią Justyną Bednarek, na które zaprosiłyśmy dzieci z dwóch przedszkoli:. Przedszkola „Mali odkrywcy” oraz integracyjnego przedszkola „Przystań”. Pani Justyna to romanistka, dziennikarka i redaktorka. Jako pisarka dla dzieci debiutowała powieścią „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która głosami czytelników wygrała konkurs w Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2015, a także zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016. Jej kolejne książki również zostały dostrzeżone przez różne gremia jurorskie, a drugi tom przygód Skarpetek stał się bestsellerem. Autorka mieszka na warszawskich Bielanach, w małym domku, którego strzeże rozszczekany rudy kundelek o wdzięcznym imieniu Merda (od merdania). Ma męża fizyka (wspaniałego!) oraz troje dzieci, które niestety rosną za szybko.
Jak sama o sobie mówi pisarką jest od niedawna bo od 4 lat, chociaż od zawsze miała takie marzenie. Mimo że jej staż pisarski jest krótki to dorobek ogromny. Zdążyła już bowiem wydać około 40-stu książek, współpracowała z najwybitniejszymi ilustratorami, jej książka pt. „Przygody 10-ciu skarpetek” znalazła się w kanonie lektur szkolnych. Zdobyła również wiele prestiżowych nagród literackich.
To wszystko jest bardzo ważne, ale chyba najważniejszy jest fakt że pani Justyna ma niebywały talent do czarowania. Ujęła już niejedno dziecięce serce (i nie tylko). Nie jedno dziecko dzięki jej książką rozpoczęło swoją przygodę z czytaniem. Wszystko za sprawą niebywałego daru jakim jest niewątpliwie poczucie humoru, takiego humoru które rozbawić może dziecko a to nie jest prosta sprawa. Dziękujemy pani Justynie Bednarek za wspaniałe przedpołudnie.
Spotkanie autorskie wchodzi w skład projektu „Z książką dla rodzinki godzinka”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”

„O bordowej skarpetce – znowu prawej – która uratowała chomika”

Dnia 14 czerwca najmłodsze dzieci z Berestu miały okazję zapoznać się z teatrzykiem kamishibai. Na naszym spotkaniu dowiedziały się skąd wywodzi się ten rodzaj sztuki, jak wygląda skrzyneczka, oraz jak zbudowane są karty do teatrzyku. Następnie dzieci wysłuchały bajki pt. „O bordowej skarpetce – znowu prawej – która uratowała chomika”, do której ilustracje przygotowały na wcześniejszych warsztatach dzieci ze szkoły podstawowej w Bereście. Opowiadanie bardzo podobało się przedszkolakom, chwaliły naszą bohaterkę za niezwykłą odwagę i zgodnie uznały, podobnie jak dzielny strażak Stanisław, że jej też należało się bycie docenioną. Dzieci mogły także wyobrazić sobie jak czuła się nasza bohaterka wśród ludzi, malutka, niewidoczna wśród śpieszącego do swoich spraw tłumu. W czasie naszego spotkania dzielna bordowa skarpetka cały czas nam towarzyszyła. Każdy przedszkolak miał także okazję osobiście się z nią przywitać.
Spotkanie to odbyło się w ramach projektu „Z książką dla rodzinki godzinka”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”.

Powitanie lata w bibliotece w Bereście

Za nami ostanie „Bajkowe popołudnie” przed wakacjami. Tym razem towarzyszyła nam historia pt. „Powitanie lata” opowiadająca o grupie dzieci, które wraz ze swoją panią wybrały się do parku by świętować nadejście lata. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy. W pewnym momencie do parku dotarł też pan Andrzej, niosąc przed sobą wielkie pudło. Dzieci zastanawiały się co w nim jest. Wszystkie zebrały się wokół, a gdy pan Andrzej je otworzył, okazało się że jest pełne lodów o różnych smakach. Dzieci podskakiwały wesoło z radości, gdyż każdy uwielbiał lody, a następnie zajadały się nimi z wielkim smakiem. Mała Zosia tylko jadła powoli, więc lód zaczął się topić i spadł na ziemię. Wtedy podeszła do niej inna dziewczynka i także upuściła swojego loda, aby tamta nie musiała smucić się sama. Wszystko widziała pani. Doceniła gest dziewczynki i obie dostały po nowym smakołyku. Po zapoznaniu się z dzisiejszą opowieścią my także postanowiliśmy zafundować sobie dzisiaj ten ulubiony letni przysmak. Każdy dostał po kubeczku i mógł go wypełnić ulubionymi smakami lodów. Co prawda nie dało się ich zjeść, ale mogliśmy je sobie chociaż wyobrazić.

Skarpetkowe DKK

Dnia 14 czerwca w tylickiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie DKK dla przedszkolaków, tym razem dzieci wysłuchały „Opowieści o skarpetce drugiej, która uratowała mysie sieroty przed groźnym ptakiem i została mysią mamą, a potem babcią” pochodzącej z książki pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Nasza opowieść miała formę teatrzyku kamishibai i bardzo przypadła do gustu najmłodszym czytelnikom. Po wysłuchanej bajce wzięliśmy udział we wspólnej zabawie – urządziliśmy wielkie pranie skarpetek, szukaliśmy pasujących do siebie par, zagraliśmy w grę „Skarpetkowy potwór” i wykonaliśmy skarpetki własnego pomysłu.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Z książką dla rodzinki godzinka”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”.