UWAGA!

INFORMUJEMY,

ŻE W DNIACH 1 – 31 SIERPNIA 2019

CZYTELNIA (I PIĘTRO) BĘDZIE NIECZYNNA.

 WYPOŻYCZALNIA (PARTER)  OTWARTA BEZ ZMIAN.

O sportowej skarpetce prawej, która uciekła przed nudą

Dziś kolejny, już ostatni raz w te wakacje, spotkaliśmy się ze skarpetkami. Tym razem towarzyszyła nam opowieść: „O sportowej skarpetce prawej, która uciekła przed nudą”. Nasza bohaterka trafiła do garażu, w którym czas spędzało kilku chłopców. Wszyscy bardzo się nudzili, więc doskonale ich rozumiała. Za oknem szalała burza. W pewnym momencie wszyscy wsłuchali się w jej odgłosy, a jeden z chłopców wziął do ręki gitarę, przygrywając do rytmu. Po chwili dołączyła reszta i posypały się pomysły na kolejne utwory i ich teksty. Z czasem chłopcy stali się znanym i rozchwytywanym zespołem o nazwie „Skarpeta Band”. Wspólnie z naszą bohaterką doszli do wniosku, że: „jak się znajdzie jedną rzecz, którą się lubi najbardziej na świecie, to i inne sprawiają znacznie większą przyjemność”. My dzisiaj też z przyjemnością zabraliśmy się do dalszej pracy i każdy miał okazję wykonać piękną, kolorową, papierową gitarę.
Warsztaty te odbyły się w ramach projektu
„Z książką dla rodzinki godzinka”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program „Partnerstwo dla książki 2019”.

 

Grzyby są wszędzie

Dnia 31.07.2019 środa, odbyły się ostatnie zajęcia wakacyjne. W dniu dzisiejszym przeczytaliśmy książkę Asi Gwis pt. ”Grzyby dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia”. Grzyby są wszędzie. Na lądzie, w wodzie, pod ziemią, na drzewach, w twoim przewodzie pokarmowym, w lodowce i na skórze. Mogą być trujące i lecznicze, osiągać zawrotne ceny, świecić i wabić elfy – przynajmniej według niektórych legend… Robi się z nich lampy, krzesła, portfele, buduje domy… I kto wie, do czego jeszcze będzie można je wykorzystać, skoro do tej pory udało się opisać tylko 7% gatunków grzybów? To najbardziej niedoceniane, różnorodne i tajemnicze organizmy na Ziemi. Nasza praca plastyczna również była związana z grzybami J                                                                                   W miesiącu sierpniu zapraszamy serdecznie dzieci do kącika czytelniczego na zabawy i gry planszowe.

1

CZWARTY TYDZIEŃ WAKACJI Z BIBLIOTEKA NA ŹRÓDLANEJ

W czwartym tygodniu wakacji poznaliśmy słonia Elmera oraz żubra Pompika, głównych bohaterów bajek „ Elmer i tęcza” oraz „ Żubr Pompik. Bagienny łoś”. Dzieci wykonały śmieszne słonie z talerzyków papierowych, kolorowanki z Elmerem oraz krówki z kółeczek. Dodatkowo były gry, piasek kinetyczny i wspólna zabawa.

Dlaczego coś mi się śni?

Temat naszego dzisiejszego wakacyjnego spotkania w Bibliotece brzmiał: „Dlaczego coś mi się śni?”. Dowiedzieliśmy się, że średnio śpimy po osiem godzin na dobę, tzn. że przesypiamy około jedną trzecią naszego życia. Zazwyczaj śnią nam się trzy do pięciu snów w ciągu nocy, a każdy kolejny jest dłuższy. Sny pojawiają się podczas fazy zwanej REM, kiedy aktywność mózgu jest wysoka. Niektórzy uważają, że sny mówią o naszych marzeniach, czy emocjach, inni zaś że poprawiają pamięć i pomagają w rozwiązywaniu problemów. W starożytności zaś sądzono, że sny są wiadomościami od bogów i pomagają w przepowiadaniu przyszłości. Po kolejnej porcji wiedzy przystąpiliśmy do pracy. Dziś można było popuścić wodze fantazji. Tworzyliśmy barwne, abstrakcyjne kolarze, mające przedstawiać, choć niezbyt dokładnie, nasze marzenia senne, to co się dziej w naszej głowie gdy śnimy. Dzieciom pomysł bardzo się spodobał, a w międzyczasie chętnie dzieliły się opowieściami o swoich snach.

Maja i czerwony balonik

Trzeci tydzień zajęć wakacyjnych w bibliotece na Źródlanej minął nam szybko i bardzo ciekawie. Tematem spotkań były samoloty, balony, latawce. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Maja i czerwony balonik”, „Martynka w samolocie”, „Maks i latawce”. Powstały latawce z kolorowymi ogonami, balony w kratkę, samoloty z papieru. Oprócz prac plastycznych dzieci bawiły się wspólnie, grały w gry planszowe, kolorowały.

 

Ośmiornica na dachu

W kolejnym dniu wakacji z biblioteką przeczytaliśmy książeczkę Lucy Branam „Ośmiornica na dachu”, która opowiada o dziewczynce która spostrzega na dachu swojego domu wielką ośmiornicę.. Ośmiornica okazuje się bardzo sympatyczna, pomaga wszystkim mieszkańcom i Nora szybko się z nią zaprzyjaźnia. Ale pewnego ranka ośmiornica znika… Na szczęście zjawia się znowu… I to w jeszcze bardziej niespodziewanym miejscu! Również nasze prace były w tematyce morskiej, dzieci wykonały – OŚMIORNICE.

Czy istnieje życie na Marsie?

W czasie dzisiejszych zajęć w Bibliotece rozmyślaliśmy nad tym: „Czy istnieje życie na Marsie?”. Dowiedzieliśmy się, że panuje tam bardzo nieprzyjazne dla ludzi środowisko, niska temperatura oraz wysokie promieniowanie. Poza tym nie da się tam oddychać, gdyż atmosfera tej planety składa się głównie z dwutlenku węgla. Wiemy jednak, że miliardy lat temu było tam mnóstwo wody. Znajduje się tam także wiele jaskiń i materiał, który może posłużyć do robienia betonu, co mogłoby umożliwić budowę podziemnych domów chroniących przed promieniowaniem. Istnieją bowiem plany zakładające możliwość mieszkania tam. My dzisiaj także postanowiliśmy odwiedzić Marsa. Spotkaliśmy się jednak z raczej bajkowymi jego mieszkańcami. Dziś tworzyliśmy właśnie małych, wesołych, kolorowych Marsjan, stworzonych według naszego pomysłu mieszkańców tej planety.

Dlaczego astronauci unoszą się w kosmosie?

Na naszych dzisiejszych wakacyjnych zajęciach w Bibliotece zastanawialiśmy się: „Dlaczego astronauci unoszą się w kosmosie?”. Dowiedzieliśmy się, że w kosmosie także działa grawitacja. Jednak jej siła jest niewielka w porównaniu z grawitacją Ziemi, dlatego astronauci unoszą się w przestrzeni kosmicznej. Siła grawitacji jest jednak bardzo potrzebna. Sprawia ona, że „każdy obiekt przyciąga do siebie każdy inny obiekt. Dzięki niej Księżyc krąży wokół Ziemi, a Ziemi wokół Słońca. Po kolejnej już porcji wiedzy, czekała nas jak zwykle część warsztatowa. Dziś tworzyliśmy kosmos wraz z obiektami, które się w nim znajdują, m. in.: planetami, gwiazdami, statkami kosmicznymi, a także astronautami. Każdy miał więc możliwość stworzyć kawałek kosmosu według własnego pomysłu.

Morskie Głębiny

Dnia 29 lipca rozpoczął się ostatni tydzień wakacji z Biblioteką. W dniu dzisiejszym odkrywaliśmy morskie tajemnice z książką Katarzyny Bajerowicz „Rafa koralowa”. Książka opowiada o żółwiach, które właśnie się wykluły i pokonują szeroką plażę, by dotrzeć do morza. W jego falach spędzą całe swoje dorosłe życie. Na rafie koralowej spotkają mnóstwo zwierząt: rozmaite gatunki ryb, krewetki, kraby, rozgwiazdy i wiele innych stworzeń. Większość kuli ziemskiej zajmują morza i oceany. Nawet ludzie mieszkający nad morzem wciąż niewiele o nim wiedzą. W czasie zajęć zanurzyliśmy się w morskie głębiny, aby zobaczyć kogo możemy tam spotkać i co się dzieje pod powierzchnią fal. Czy są to organizmy podobne do tych, które znamy z lądu, czy zupełnie inne? Jakie mają kłopoty, troski i zmartwienia, a co sprawia im radość? Czy my – mieszkając na lądzie – możemy się z nimi jakoś zaprzyjaźnić i w razie czego im pomóc? Na te wszystkie pytania dzieci w dniu dzisiejszym otrzymały odpowiedzi. Na koniec dzieci stworzyły własnych mieszkańców morskich głębin.