Pogaduchy o Krynicy

W piątek 27 września członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i pasjonaci historii naszego miasta spotkali się na kolejnych Pogaduchach o Krynicy. Spotkanie jak co miesiąc zorganizowała nasza biblioteka. Tym razem zgromadziło wyjątkowo dużo osób. Tematyka Pogaduch była związana z popularyzacją historii Krynicy, ciekawymi wydarzeniami i bieżącą działalnością Stowarzyszenia. Pan Leszek Walczyk zaprezentował aktualny stan prac nad makietą dawnej Krynicy, którą wykonuje na podstawie pierwszego zdjęcia uzdrowiska z 1862 r. oraz opisów zdrojowiska z połowy XIX w. Uczestnicy obejrzeli zdjęcia najstarszej Krynicy pozyskane z Biblioteki w Kórniku. Część spotkania została poświęcona wspomnieniu postaci ks. Prałata Władysława Podrazy, wieloletniego proboszcza parafii MBNP w Krynicy Dolnej, niezapomnianego duszpasterza i człowieka wielkiego serca. 25 września odbyło się uroczyste poświęcenie ronda przy szpitalu, które nazwano im. Ks. W. Podrazy. W związku z tym biblioteka, na prośbę parafialnej Akcji Katolickiej przygotowała niewielką wystawę poświęconą księdzu. Znalazły się na niej unikalne zdjęcia z albumów kryniczan, szczególnie cenne z lat 50. tych. pokazujące życie nowo powstałej parafii: śluby, chrzciny, pogrzeby, jubileusze. W Pogaduchach uczestniczyli też zaproszeni goście. Wśród nich był autor najnowszej książki o Krynicy pt. „Sekrety Krynicy i okolic” – Bartłomiej G. Sala. W spotkaniu wziął udział pan Ryszard Kruk, prezes stowarzyszenia Almanachu Muszyny, kolekcjoner, miłośnik historii Muszyny. Został zaproszony na listopadowe spotkanie Pogaduch, podczas którego przedstawi prezentację na temat odzyskania Niepodległości.  Kolejne spotkanie pn. Pogaduchy odbędzie się 25 października, ale tym razem wyjątkowo o godz. 16.00, ponieważ będzie to otwarta dla kryniczan i wszystkich zainteresowanych osób prelekcja na temat najstarszych zdjęć Krynicy.

 

Jesienna Sobota z Wyobraźnią w filii na Czarnym Potoku

Miły muchomorku,
powiedzieć mi musisz,
gdzie kupiłeś taki śliczny kapelusik?
Moja wiewióreczko, chętnie ci odpowiem:
ja go nie kupiłem, wyrósł mi na głowie.
/”A to kapelusz” Hanna Ożogowska/

W sobotę, 28 września w filii 1 odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Sobota z Wyobraźnią”. Tym razem witaliśmy piękną i kolorową jesień. Dzieci wysłuchały opowiadania z książki „Jesień” autorstwa Agnieszki Antosiewicz, poznały wiele ciekawostek na temat tej wspaniałej pory roku, ćwiczyły celność w rzucie orzechem i kasztanem, odgadywały jesienne zagadki ukryte pod kolorowymi liśćmi. Na koniec wszyscy wykonali przepiękne muchomorki pod którymi ukryły się różne zwierzaczki takie jak np. myszka z łupiny po orzechu, szyszkowy jeżyk czy plastelinowy ślimaczek.

Jesienny las

Kolejne „Bajkowe popołudnie” za nami. Dziś na powitanie jesieni, wspólnie odczytaliśmy sobie opowiadanie pt. „Jesienny las”. Jego bohaterami były dzieci, które wybrały się na wycieczkę, aby zebrać jesienne skarby. Ich przewodnikiem był sam pan leśniczy. Wszyscy dobrze wiedzieli, że w lesie należy zachowywać się cicho, aby nie płoszyć zwierzyny, należy także chodzić tylko po wyznaczonych ścieżkach. Po wspólnym spacerze wszyscy zebrali się razem i na wielkim drewnianym stole zaprezentowali swoje znaleziska. Było tam mnóstwo kolorowych liści, szyszek i żołędzi, a także kilka grzybów. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyprawy. My dzisiaj także wprowadziliśmy się w jesienny nastrój wyklejając i wycinając kolorowe jesienne liście. Każdy jak zwykle okazał się piękny i jedyny w swoim rodzaju.

Filia z Czarnego Potoku z książką w przedszkolu

Dzieci lubią książki a książki z naszej biblioteki bardzo lubią dzieci. Po krótkiej, wakacyjnej przerwie Biblioteka na Czarnym Potoku wyruszyła do integracyjnego przedszkola „Przystań” mieszczącego się przy ul. Czarny Potok po to, aby znowu zarażać dzieci czytaniem. Podczas dzisiejszego spotkania porozmawialiśmy sobie o tym po co są książki, jakie mogą być ich rodzaje, gdzie można je dostać. Przedszkolaki wysłuchały kilka rozdziałów z książki pt. „Nie ma jak w przedszkolu” autorstwa Małgorzaty Górnej.
Wspólnie pobawiliśmy się również w zabawy takie jak np.: gra posyłam uśmiech, zabawa logopedyczna podczas której w rolę książki wcieliła się buzia a język przysuwał kartki, dużą frajdę sprawiła dzieciom zabawa książeczki na półeczki. Na koniec każdy przedszkolak obdarowany został kolorowanką związaną z tematyką zajęć. Nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania. 

 

Sekrety Krynicy i okolic

Sekrety Krynicy i okolic to tytuł najnowszej pozycji o Krynicy-Zdroju autorstwa Bartłomieja Sali. Promocja książki odbyła się 26 września w naszej bibliotece. Jest to zupełnie nowa publikacja wydana przez Księży Młyn Dom Wydawniczy w popularnej serii opowiadającej o ciekawostkach wielu innych miast w Polsce. Książka przybliża historię Krynicy, ciekawe wydarzenia i postacie, w lekkim, gawędziarskim stylu. Dużym walorem są liczne ilustracje, grafiki i zdjęcia. Lektura przeznaczona dla osób przyjeżdżających do Krynicy, które chcą się coś dowiedzieć o uzdrowisku, jak i dla mieszkańców czy miłośników Krynicy, którzy znane i nieznane fakty poznają w nowej odsłonie.

LIŚCIASTE ZWIERZĘTA W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ

Dnia 26.09.19 podczas zajęć z cyklu Kreatywne Czwartki dzieci wysłuchały wiersza Danuty Wawiłow „Jesienią”. A pod czas rozmowy  o barwnej a zarazem mokrej porze roku uczestnicy wykonali zabawne zwierzęta z liści. Jednym wyobraźnia podpowiedziała lecącego ptaka, innym jeża ukrytego w liściach albo niosącego jabłko, które przez przypadek spadło na niego i wbiło się w kolce. Powstały małe, skromne myszki, które nieśmiało zerkają z kartki.

Miś Tuliś idzie do przedszkola

Za nami pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z „Małą bajeczką” i maluchami z Berestu. Dziś towarzyszyła nam bajeczka pt. „Miś Tuliś idzie do przedszkola”. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda dzień naszego bohatera, w tym nowym dla niego miejscu. Okazało się, że było bardzo miło, miś robił wiele ciekawych rzeczy, a poza tym poznał wielu nowych przyjaciół. Maluszki słuchały opowieści z wielkim zainteresowaniem, same bowiem dopiero co zaczęły swoją przygodę z przedszkolem, w którym podobnie jak miś, zdążyły się już zadomowić, a po jej wysłuchaniu z dużym zaangażowaniem pokolorowały naszego dzisiejszego bohatera.

DKK DLA PRZEDSZKOLA NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 25.09.19 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie DKK dla przedszkolaków. Dzieci wysłuchały bajek pt. „ Miś Tuliś kocha małe ptaszki”, „Kolega z okna”, „Dzięcioł” opowiadanie pochodzące z książeczki o żubrze Pompiku. Wybór literatury nie był przypadkowy, ponieważ 26.09.19 wypada europejski dzień ptaków. Przedszkolaki poznały ptaki, które zostają w Polsce na zimę oraz te które wylatują do ciepłych krajów. Obejrzały zdjęcia egzotycznych, śmiesznych i kolorowych ptaszków.