Dobre uczynki Cecylki Knedelek

Na koniec bardzo pracowitego tygodnia filię 1 odwiedziła grupa pięciolatków z Gminnego Przedszkola „Mali odkrywcy”. Dzieciaki wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, które  przybliżyły im jak wygląda praca w bibliotece.  Prześledziły długa drogę jaką musi przebyć książka od momentu wymyślenia jej przez autora do momentu w którym trafia w końcu do ich rąk. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania z książki pt. „Dobre uczynki Cecelki Knedelek” autorstwa Joanny Krzyżanek. Opowiadanie to nosiło tytuł Mole książkowe i dotyczyło oczywiście książek, biblioteki oraz czytania. Przedszkolaki wzięły również udział w książkowych zabawach takich jak np. korona czytelnika, czy zamiana w książki, odgadywały biblioteczne zagadki i quizy. Wysłuchały listu w którym znalazła się prośba książki dotycząca dobrego jej traktowania. Na koniec wszyscy wspólnie wykonali piękne książkowe drzewo, które ozdobi ich salę przedszkolną.

Dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków

Co robić, by nie zostać brudasem roku, nie zamienić się w siorbacza czy mlaskacza? Jak brzmi kilka bardzo ważnych, magicznych słów? Po co nam mycie rąk? Tego i jeszcze więcej dowiedziały się przedszkolaki z przedszkola „Przystań” podczas dzisiejszego spotkania, które odbyło się w ramach cyklu „Z książka do przedszkola”. Dzieci poznały trudne słowa takie jak: dobre maniery, bon ton czy savoir-vivre. Gąska Walerka, jedna z bohaterek książki Joanny Krzyżanek pt. „Cecylka Knedelek przedstawia: dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków” towarzyszyła im podczas dzisiejszych warsztatów. Wspólnie zastanawialiśmy się więc jak powinien się zachowywać każdy grzeczny przedszkolak. Dzieciaki dowiedziały się również jak wyglądają pozdrowienia w innych krajach. Eskimosi np. pocierają się nosami a Tybetańczycy wystawiają języki. Oprócz tego pobawiliśmy się w zabawę „Kładę” podczas której dzieciaki ćwiczyły formy grzecznościowe jakich użyć możemy na powitanie. W zabawie prawda czy fałsz utrwaliliśmy sobie wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszego spotkania. Na koniec wszyscy zostali obdarowani kolorowankami związanymi z tematem.

Spotkanie z „Krynicką Kropelką”

Dnia 28 listopada odbyło się spotkanie z dziećmi w przedszkolu przy ul. Kraszewskiego. Dzieci wysłuchały opowieści o „Krynickiej Kropelce”, która oprowadzała je po naszym mieście. Przedszkolaki zapoznały się również z historią „Brudziołka, który stał się Czyściołkiem” i dowiedziały się o zasadach zdrowego stylu życia i codziennej higieny.

SPOTKANIE ANDRZEJKOWE W TYLICZU

Dnia 27 listopada odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich z okazji andrzejek. Panie nie tylko omówiły sprawy bieżące koła, ale również wspominały zabawy andrzejkowe czasów swojej młodości.

SPOTKANIE ANDRZEJKOWE W TYLICZU

Dnia 27 listopada odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich z okazji andrzejek. Panie nie tylko omówiły sprawy bieżące koła, ale również wspominały zabawy andrzejkowe czasów swojej młodości.a8

DKK DLA PRZEDSZKOLA NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 27.11.19 w przedszkolu na Źródlanej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu DKK dla przedszkolaków. Dzieci wysłuchały bajki „ Za dużo marchewek”, legendy o Smoku Wawelskim, „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek” oraz legendy o przerwanym hejnale. Powstały kolorowe ilustracje przedstawiające Smoka Wawelskiego, dzieci układały puzzle  przedstawiające najbardziej znane miejsca w Krakowie. Wysłuchały ciekawostek oraz odrobinę historii dotyczącą Krakowa, jednego z najstarszych miast w Polsce.

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…

Miękki, puchaty i taki z łatką. Często mocno sfatygowany i po przejściach ale bardzo przez wszystkich kochany. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.
W poniedziałek filia z Czarnego Potoku wybrała się wraz ze swymi  misiami do przedszkola Mali Odkrywcy mieszczącego się na ul. Reymonta,  po to aby wspólnie z dziećmi i ich puchatymi maskotkami świętować Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na tą ważną okazje przygotowałyśmy różnego rodzaju zabawy. Wspólnie z misiami wyruszyliśmy w morską podróż, wręczyliśmy misiom różnego rodzaju prezenty. Przedszkolaki odgadywały misie występujące w mniej lub bardziej znanych im bajkach, wysłuchały powieść o łakomym Kubusiu Puchatku przedstawionej w formie teatrzyku Kamishibai połączoną ze słuchowiskiem oraz pokolorowały pięknie, wręczone im misiowe kolorowanki. Było kolorowo, wesoło i bardzo, bardzo przytulaśnie.

„Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”

Jest już pierwsza historia Krynicy przeznaczona dla małych dzieci. W Stowarzyszeniu Miłośników Krynicy powstała opowieść w formie ilustracji do przedstawiania w teatrzyku obrazkowym kamishibai, która nosi tytuł „Krynicka Kropelka”.  Historia – tekst i ilustracje – jest efektem pracy grupy osób: członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, pracowników Biblioteki Publicznej i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz dzieci. Opowieść powstawała etapami podczas warsztatów literackich w Bibliotece Publicznej.  Najpierw uczestnicy pracowali nad tekstem, potem wykonywali ilustracje techniką kolażu. W warstwie ilustracyjnej swój udział miały także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mochnaczce Wyżnej oraz świetlicy szkolnej w SP Nr 2, które słuchając czytanej opowieści wykonały z prace plastyczne. Wszystkie elementy posłużyły do zaprojektowania graficznego 15 kart, a następnie ich wydrukowania do prezentacji w teatrzyku obrazkowym. Główną postacią książeczki jest Krynicka Kropelka, która oprowadzając małego czytelnika po uzdrowisku opowiada o powstaniu Krynicy, najważniejszych wydarzeniach z historii i znanych mieszkańcach. Opowieść powstała w ramach projektu pt. „Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy ze środków Gminy Krynicy- Zdroju. Książeczka jest dostępna w Bibliotece Publicznej. Przez cały czas będzie prezentowana dzieciom we wszystkich bibliotekach, szkołach i przedszkolach krynickich.

KRYNICKA KROPELKA – historia Krynicy dla dzieci w obrazkach wykonana według autorskiego pomysłu w ramach projektu „Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”. Ilustracje: Hubert Śliwiński, Koncepcja wizualna: Anna Oleksy, Kropelkę namalował: Michałek Siuta.

Tekst: Halina Fedorczak, Zyta Turek, Mieczysława Cycoń, Alicja Hajduk, Anna Oleksy

oraz Agnieszka Szczotka, Maria Golanka, Iwona Milanicz- Pajor. (słuchacze Uniwersytetu III Wieku i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy). Realizacja projektu: Stowarzyszenie Miłośników Krynicy, współpraca: Biblioteka Publiczna w Krynicy- Zdroju, Uniwersytet III Wieku. Działanie dofinansowane przez Gminę Krynica- Zdrój w ramach programu wspierającego działalność organizacji pozarządowych.

Agata Jarosz – Stowarzyszenie Miłośników Krynicy

 

Dzień kredki w filii na Czarnym Potoku

Kredka, mały niepozorny przedmiot ale kryjący w sobie bardzo dużo możliwości. Przyjaciółka wszystkich dzieci obchodziła swoje święto dnia 22 listopada. Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto dzisiaj zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy. Podczas sobotnich zajęć dzieciaki miały okazje przyjrzeć się kredom bardzo dokładnie. Poznały różne ich rodzaje, od kredek ołówkowych, woskowych, świecowych, pasteli suchych, olejnych itp. Wspólnie zastanowiliśmy się do czego mogą służyć. Jednymi bowiem świetnie się rysuje, innymi koloruje a jeszcze innymi tworzy przepiękne obrazy. Razem wymyślaliśmy cechy Super Kredki, która ma się nie łamać, dobrze strugać i mieć piękne kolory. Nasi młodzi artyści uczestniczyli również w zabawie relaksującej pt. Kredkowa Kraina, rysowały dla siebie wymarzone podarunki, wzięły także udział w konkursie na struganie kredek, a powstałe podczas konkursu stróżki wykorzystaliśmy do stworzenia pięknych obrazków. Dzieciaki wysłuchały również fragmenty książki pt. „Gryzmoł” autorstwa Doroty Gellner oraz obejrzały filmy przedstawiające sposoby powstawania kredek. Na koniec za wspaniałą pracę wszyscy zostali nagrodzeni paczką kredek, kolorowanką oraz słodkim drobiazgiem.

 

Spotkanie DKK w Bereście

Za nami kolejne dwa spotkania DKK dla przedszkolaków. Tym razem dzieci wysłuchały opowieści pt. „A ja nie chcę być księżniczką”. Historia małej dziewczynki, która bawiąc się z rodzicami i dziadkami zawsze dla siebie wybierała rolę strasznego smoka. I choć miło razem spędzali czas, to wszyscy dziwili się, gdyż uważali że dla niej lepsza byłaby rola księżniczki. Mała Marysia w końcu wyznała, że uważa iż jest za brzydka do takiej roli. Rodzice i dziadkowie przekonali ją jednak, że to nieprawda, że jest bardzo ładna, tak jak prawdziwa księżniczka. Dziewczynka w końcu przyznała im rację, jednak co do zabawy zdania nie zmieniła. Od tej pory w czasie jej trwania nie była już strasznym, a ślicznym smokiem. Dzieciom przedstawiona historia bardzo się spodobała, słuchały jej z wielką uwagą, śmiały się w czasie zabawnych momentów i komentowały na bieżąco odnosząc się do własnych doświadczeń. Zgodnie uznały, że każdy jest tak naprawdę ładny i może bawić się w to na co ma ochotę. Następnie zaś wszystkie przedszkolaki miały okazję pokolorować naszą śliczną smoczą bohaterkę, dodając od siebie inne postacie i elementy z wysłuchanej bajki.