Na koniec bardzo pracowitego tygodnia filię 1 odwiedziła grupa pięciolatków z Gminnego Przedszkola „Mali odkrywcy”. Dzieciaki wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, które przybliżyły im jak wygląda praca w bibliotece. Prześledziły długa drogę jaką musi przebyć książka od momentu wymyślenia jej przez autora do momentu w którym trafia w końcu do ich rąk. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania z książki pt. „Dobre uczynki Cecelki Knedelek” autorstwa Joanny Krzyżanek. Opowiadanie to nosiło tytuł Mole książkowe i dotyczyło oczywiście książek, biblioteki oraz czytania. Przedszkolaki wzięły również udział w książkowych zabawach takich jak np. korona czytelnika, czy zamiana w książki, odgadywały biblioteczne zagadki i quizy. Wysłuchały listu w którym znalazła się prośba książki dotycząca dobrego jej traktowania. Na koniec wszyscy wspólnie wykonali piękne książkowe drzewo, które ozdobi ich salę przedszkolną.
Miesiąc: listopad 2019
Dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków
Co robić, by nie zostać brudasem roku, nie zamienić się w siorbacza czy mlaskacza? Jak brzmi kilka bardzo ważnych, magicznych słów? Po co nam mycie rąk? Tego i jeszcze więcej dowiedziały się przedszkolaki z przedszkola „Przystań” podczas dzisiejszego spotkania, które odbyło się w ramach cyklu „Z książka do przedszkola”. Dzieci poznały trudne słowa takie jak: dobre maniery, bon ton czy savoir-vivre. Gąska Walerka, jedna z bohaterek książki Joanny Krzyżanek pt. „Cecylka Knedelek przedstawia: dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków” towarzyszyła im podczas dzisiejszych warsztatów. Wspólnie zastanawialiśmy się więc jak powinien się zachowywać każdy grzeczny przedszkolak. Dzieciaki dowiedziały się również jak wyglądają pozdrowienia w innych krajach. Eskimosi np. pocierają się nosami a Tybetańczycy wystawiają języki. Oprócz tego pobawiliśmy się w zabawę „Kładę” podczas której dzieciaki ćwiczyły formy grzecznościowe jakich użyć możemy na powitanie. W zabawie prawda czy fałsz utrwaliliśmy sobie wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszego spotkania. Na koniec wszyscy zostali obdarowani kolorowankami związanymi z tematem.
Spotkanie z „Krynicką Kropelką”
Dnia 28 listopada odbyło się spotkanie z dziećmi w przedszkolu przy ul. Kraszewskiego. Dzieci wysłuchały opowieści o „Krynickiej Kropelce”, która oprowadzała je po naszym mieście. Przedszkolaki zapoznały się również z historią „Brudziołka, który stał się Czyściołkiem” i dowiedziały się o zasadach zdrowego stylu życia i codziennej higieny.
SPOTKANIE ANDRZEJKOWE W TYLICZU
Dnia 27 listopada odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich z okazji andrzejek. Panie nie tylko omówiły sprawy bieżące koła, ale również wspominały zabawy andrzejkowe czasów swojej młodości.
SPOTKANIE ANDRZEJKOWE W TYLICZU
Dnia 27 listopada odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich z okazji andrzejek. Panie nie tylko omówiły sprawy bieżące koła, ale również wspominały zabawy andrzejkowe czasów swojej młodości.
DKK DLA PRZEDSZKOLA NA ŹRÓDLANEJ
W dniu 27.11.19 w przedszkolu na Źródlanej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu DKK dla przedszkolaków. Dzieci wysłuchały bajki „ Za dużo marchewek”, legendy o Smoku Wawelskim, „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek” oraz legendy o przerwanym hejnale. Powstały kolorowe ilustracje przedstawiające Smoka Wawelskiego, dzieci układały puzzle przedstawiające najbardziej znane miejsca w Krakowie. Wysłuchały ciekawostek oraz odrobinę historii dotyczącą Krakowa, jednego z najstarszych miast w Polsce.
Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…
„Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”
Jest już pierwsza historia Krynicy przeznaczona dla małych dzieci. W Stowarzyszeniu Miłośników Krynicy powstała opowieść w formie ilustracji do przedstawiania w teatrzyku obrazkowym kamishibai, która nosi tytuł „Krynicka Kropelka”. Historia – tekst i ilustracje – jest efektem pracy grupy osób: członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, pracowników Biblioteki Publicznej i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz dzieci. Opowieść powstawała etapami podczas warsztatów literackich w Bibliotece Publicznej. Najpierw uczestnicy pracowali nad tekstem, potem wykonywali ilustracje techniką kolażu. W warstwie ilustracyjnej swój udział miały także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mochnaczce Wyżnej oraz świetlicy szkolnej w SP Nr 2, które słuchając czytanej opowieści wykonały z prace plastyczne. Wszystkie elementy posłużyły do zaprojektowania graficznego 15 kart, a następnie ich wydrukowania do prezentacji w teatrzyku obrazkowym. Główną postacią książeczki jest Krynicka Kropelka, która oprowadzając małego czytelnika po uzdrowisku opowiada o powstaniu Krynicy, najważniejszych wydarzeniach z historii i znanych mieszkańcach. Opowieść powstała w ramach projektu pt. „Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy ze środków Gminy Krynicy- Zdroju. Książeczka jest dostępna w Bibliotece Publicznej. Przez cały czas będzie prezentowana dzieciom we wszystkich bibliotekach, szkołach i przedszkolach krynickich.
KRYNICKA KROPELKA – historia Krynicy dla dzieci w obrazkach wykonana według autorskiego pomysłu w ramach projektu „Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”. Ilustracje: Hubert Śliwiński, Koncepcja wizualna: Anna Oleksy, Kropelkę namalował: Michałek Siuta.
Tekst: Halina Fedorczak, Zyta Turek, Mieczysława Cycoń, Alicja Hajduk, Anna Oleksy
oraz Agnieszka Szczotka, Maria Golanka, Iwona Milanicz- Pajor. (słuchacze Uniwersytetu III Wieku i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy). Realizacja projektu: Stowarzyszenie Miłośników Krynicy, współpraca: Biblioteka Publiczna w Krynicy- Zdroju, Uniwersytet III Wieku. Działanie dofinansowane przez Gminę Krynica- Zdrój w ramach programu wspierającego działalność organizacji pozarządowych.
Agata Jarosz – Stowarzyszenie Miłośników Krynicy
Dzień kredki w filii na Czarnym Potoku
Spotkanie DKK w Bereście
Za nami kolejne dwa spotkania DKK dla przedszkolaków. Tym razem dzieci wysłuchały opowieści pt. „A ja nie chcę być księżniczką”. Historia małej dziewczynki, która bawiąc się z rodzicami i dziadkami zawsze dla siebie wybierała rolę strasznego smoka. I choć miło razem spędzali czas, to wszyscy dziwili się, gdyż uważali że dla niej lepsza byłaby rola księżniczki. Mała Marysia w końcu wyznała, że uważa iż jest za brzydka do takiej roli. Rodzice i dziadkowie przekonali ją jednak, że to nieprawda, że jest bardzo ładna, tak jak prawdziwa księżniczka. Dziewczynka w końcu przyznała im rację, jednak co do zabawy zdania nie zmieniła. Od tej pory w czasie jej trwania nie była już strasznym, a ślicznym smokiem. Dzieciom przedstawiona historia bardzo się spodobała, słuchały jej z wielką uwagą, śmiały się w czasie zabawnych momentów i komentowały na bieżąco odnosząc się do własnych doświadczeń. Zgodnie uznały, że każdy jest tak naprawdę ładny i może bawić się w to na co ma ochotę. Następnie zaś wszystkie przedszkolaki miały okazję pokolorować naszą śliczną smoczą bohaterkę, dodając od siebie inne postacie i elementy z wysłuchanej bajki.