Ks. Kanonik Władysław Podraza. Wystawa

Wystawa została przygotowana na okoliczność nadania rondu przy zbiegu ulic Kraszewskiego i Czarny Potok w Krynicy- Zdroju im. Księdza Władysława Podrazy.

Wystawa została przygotowana na okoliczność nadania rondu przy zbiegu ulic Kraszewskiego i Czarny Potok w Krynicy- Zdroju im. Księdza Władysława Podrazy. Uroczystość odbyła się 25 września 2019 r. Niewielka ekspozycja zawiera biografię ks. W. Podrazy (1920-2003), opisuje Jego posługę kapłańską i działalność duszpasterską. Ale jest także swoistą kroniką z życia parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na przestrzeni 50 lat. Jej ilustracją są pamiątkowe zdjęcia z uroczystości religijnych i rodzinnych mieszkańców jak chrzty, śluby, procesje, spotkania. Najstarsze pochodzą z początków lat 50. tych XX w. Ks. Władysław Podraza pozostał w pamięci jako człowiek i kapłan o wielkim sercu, bezinteresowny, pokorny, z cierpliwością posługujący chorym w krynickim szpitalu, zanurzony w modlitwie i oddany Matce Bożej. Wystawę przygotował zespół Biblioteki Publicznej wspólnie z prezesem Akcji Katolickiej Piotrem Szyszką. Można ją obecnie obejrzeć na placu kościelnym przy parafii MBNP, ul Czarny Potok 3.

 

Makieta Krynicy z 1862 r. – Wystawa

Makieta Krynicy z 1862 r. to wyjątkowa ekspozycja, która składa się przede wszystkim z makiety dawnej Krynicy umieszczonej w specjalnej gablocie o długości 3 m oraz wystawy historycznej na temat uzdrowiska z drugiej połowy XIX w. Całość można obejrzeć w pawilonie przy parku im. Dr M. Dukieta (ul. Zdrojowa). Na makiecie został odtworzony Deptak sprzed 150 lat z dwunastoma budynkami ówczesnego zakładu zdrojowego, które już dzisiaj nie istnieją.  Pomysłodawcą i autorem makiety jest Leszek Walczyk, członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, kryniczanin z urodzenia, kolekcjoner i pasjonat historii lokalnej. Całą kompozycję wykonał w ciągu siedmiu miesięcy. Budując makietę opierał się na najstarszej fotografii zdrojowiska krynickiego z 1862 r, oraz materiałach źródłowych pozwalających odtworzyć ich usytuowanie i wygląd (m. in. mapach, publikacjach dr M. Zieleniewskiego, dr L. Żuławskiego, Z. Wąsowicza, rycinach i zdjęciach XIX w.  Krynicy), a także na własnej wiedzy i doświadczeniu. Makieta zbudowana jest w dużej mierze z materiałów z recyklingu, z elementów modelarskich, natomiast ławeczki zostały wydrukowane na drukarce 3D.

Drugą część ekspozycji stanowi wystawa historyczna opisująca poszczególne obiekty makiety oraz pokazująca Krynicę z drugiej połowy XIX w. Teksty uzupełnione są ilustracjami, rycinami i wyjątkowo ciekawymi zdjęciami ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN. Można na niej znaleźć informacje na temat życia ówczesnego uzdrowiska, które omal nie uniknęło likwidacji i w tym czasie, po słynnej Wiekopomnej Komisji dr Józefa Dietla, zaczynało się na nowo rozwijać. Ważną postacią dla Krynicy w tym okresie był lekarz zdrojowy dr Michał Zieleniewski. Fototapeta wykonana na podstawie jednego z najstarszych zdjęć Krynicy sprawia, że zwiedzający czują się jakby przeniesieni do dawnej epoki. Wystawę przygotowała Biblioteka Publiczna przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.

 

Zeskanuj kod QR i posłuchaj opowieści o Krynicy z 1862 roku

QR Code z linkiem do odsłuchania opowieści o Krynicy z 1862 roku

Scan QR code and listen to the story of Krynica from the year 1862

QR Code with a link to listen to the story about Krynica from 1862

 

 

podpis wejscie 150x23

 

Stowarzyszenie Miłośników Krynicy – aktywne przez cały 2019 rok

Stowarzyszenie Miłośników Krynicy na zebraniu sprawozdawczym członków w dniu 28 lutego 2020 r. podsumowało trzeci rok swojej działalności. Był to bardzo aktywny czas dla Stowarzyszenia, które zrzesza obecnie trzydzieści kilku pasjonatów historii naszego miasta (do 31 grudnia 2019 r. było 29 osób).

Przez kilka miesięcy (od marca do października) Stowarzyszenie realizowało projekt pn. „Na tropach lokalnej historii – już od przedszkola”. Dzięki środkom (w kwocie 3 tys. zł) pozyskanym z programu dla organizacji pozarządowych Gminy Krynicy- Zdroju zorganizowało różne wydarzenia i działania popularyzujące historię Krynicy. W ramach projektu powstała pierwsza historia Krynicy przeznaczona dla małych dzieci- w formie ilustracji teatrzyku kamishibai pt. „Krynicka Kropelka”, przeznaczona do prezentacji i czytania w przedszkolach, szkołach, bibliotekach itp. Istotnym przedsięwzięciem było pozyskanie cennych reprografii najstarszych zdjęć Krynicy z drugiej połowy XIX w., z kolekcji dr M. Zieleniewskiego, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Kórnickiej PAN. Na podstawie tych unikalnych fotografii T. Walczyk, wiceprezes SMK przygotował prelekcję pt. „Krynica czasów dra Zieleniewskiego na dawnych fotografiach”, którą zaprezentował na dwóch spotkaniach w dniu 25 października (dla młodzieży licealnej i mieszkańców Krynicy).  Reprografie zostały także wykorzystane do przygotowania wystawy towarzyszącej Makiecie Krynicy z 1862 r., a także do wydania pamiątkowej karty z widokami najstarszej Krynicy.

Dużym sukcesem Stowarzyszenia było powstanie Makiety Krynicy z 1862 r. Wykonał ją członek SMK, Leszek Walczyk. Makieta składa się z 14 miniatur już nieistniejących budynków krynickiego Deptaka. Całość ma długość 3 m, szer. 45 cm. Autor na zbudowanie całej konstrukcji poświęcił ponad pół roku. Makieta stała się nie tylko pamiątką historyczną, ale nową atrakcją uzdrowiska. Burmistrz Piotr Ryba przeznaczył na miejsce jej ekspozycji wyremontowany niewielki pawilon przy Parku im. M. Dukieta. Urząd Miejski sfinansował zakup specjalnej gabloty i wydruk wystawy, natomiast Biblioteka Publiczna wspólnie z członkami SMK przygotowała i opracowała ekspozycję oraz zajęła się organizacją całego przedsięwzięcia. Uroczysta inauguracja z udziałem burmistrza Piotra Ryby, przewodniczącej Rady Ireny Weber-Greleckiej, radnych, członków SMK, mieszkańców odbyła się 25.10.2019 r. podczas otwarcia Parku im. M. Dukieta

Członkowie Stowarzyszenia brali liczny i aktywny udział w spotkaniach pn. „Pogaduchy o Krynicy”, organizowanych przez Bibliotekę Publiczną (11 spotkań). Prezentowali zdjęcia, dokumenty i inne materiały ze swoich zbiorów rodzinnych, przygotowywali prezentacje, relacje ustne.  Dzielili się także wspomnieniami i swoją wiedzą na temat historii Krynicy np. z osobami poszukującymi informacji o przodkach (przykładowo o Józefie Znamirowskim, Alfredzie Schouppe) czy o miejscach, instytucjach (willa Tatrzańska, krynickie elektrownie, poczta). Niezwykłą historią rodzinną z pobytu w Palestynie podczas II wojny światowej podzieliła się pani Alina Dymnicka – Jaśkiewicz. Na spotkaniu w Klubie Podróżnika (30 kwietnia) opowiadała jak znalazła się z rodzicami na Bliskim Wschodzie. Współczesną Jerozolimę zaprezentował ks. Robert Głuchowski, biblista i przewodnik. Członkowie SMK gościli także Ryszarda Kruka, kolekcjonera, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, który pokazał pamiątki patriotyczne ze swoich prywatnych  zbiorów w wykładzie pt. „Sto Kolekcjonerskich Eksponatów na stulecie odzyskania Niepodległości”.

Już po raz drugi Stowarzyszenie wzięło udział w konferencji pt. Tradycje i perspektywy rozwoju kultury uzdrowiskowej w kontekście europejskim (w dniach 30-31.05), która odbyła się tym razem w Muszynie. W programie były dwa referaty członków SMK (a zarazem pracowników Biblioteki Publicznej): A. Jarosz (H. Ebers (1856-1919). Zapomniany inspirator rozwoju Krynicy. Spojrzenie w 100 lat po śmierci) i M. Krzeszowska (Dr F. Kmietowicz 1863-1939-lekarz, społecznik, patriota. W 80.rocznicę śmierci). Podczas konferencji został zaprezentowany XII t. publikacji naukowej z serii Kultura Uzdrowiskowa w Europie, zawierający artykuły z konferencji, która miała miejsce w Krynicy- Zdroju w 2018 r. Znalazły się w niej 4 artykuły członków SMK: M. Krzeszowskiej (Tradycje teatralne w Krynicy cz.1. Sezonowe teatry zawodowe), A. Jarosz (Tradycje teatralne w Krynicy. Cz.2. Teatr amatorski), T. Walczyka (Historia zakładów fotograficznych od początków fotografii do I wojny światowej), J. Moskały (Leon Nowotarski – dyrektor Zakładu Zdrojowego w Krynicy).

Wielu członków SMK rozpoczęło lub kontynuowało swoją współpracę z gazetą lokalną „Krynickie Zdroje”, pisząc artykuły wspomnieniowe na temat osób i wydarzeń.  Byli to: L. Walczyk (Był taki Chór – Rewelersi, Amatorzy i pasjonaci – Janina Danielewicz, Kazimierz Grodecki), J. Boligłowa (Z historii krynickiej komunikacji), D. Grzesiak (50 Rajd szlakiem K. Pułaskiego), E. Szyszka (90 lat KTH – Olimpijczycy, Na światowym podium, Nowy sztandar), T. Walczyk (To ostatnia niedziela – ostatni goście Dniestrzanki) oraz D. Grzesiak, W. Sady, E. Szyszka i S. Kubas – autorzy zdjęć z bieżących wydarzeń.

Stowarzyszenie starało się także promować i popularyzować swoją działalność poprzez relacje ze spotkań i działań, zamieszczane na stronie internetowej Biblioteki Publicznej, Urzędu Miejskiego oraz artykuły w gazecie lokalnej „Krynickie Zdroje”. Informacje na temat poszczególnych wydarzeń były reklamowane w formie plakatów i informacji przesyłanych m. in. na portale i strony internetowe instytucji, mediów lokalnych, zainteresowanych osób. Stowarzyszenie wydało też dla swoich członków kalendarz na 2020 r. ze zdjęciami budynków dawnej Krynicy. Pan Leszek Walczyk stał się bohaterem reportażu „Makieta Leszka Walczyka”, nakręconym przez TVP Kraków w cyklu Niecodziennik, a informacje o otwarciu Makiety podał Teleekspres i Kronika Krakowska. Nowe technologie dają możliwość udostępnienia nagrań z wybranych wydarzeń poprzez Internet. Dzięki Bibliotece Publicznej, która udostępniła swoją stronę (www.bibliotekakrynica.pl/multimedia) już od ubiegłego roku można posłuchać i obejrzeć prelekcje: „Krynica czasów dra Zieleniewskiego na dawnej fotografii” i „ Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie odzyskania Niepodległości”.  Montaż kolejnych filmów (Opowieść pani Aliny Dymnickiej- Jaśkiewicz o wojennym pobycie w Palestynie i czytanie „Krynickiej Kropelki”) przygotowuje Leszek Walczyk, emerytowany pracownik techniczny TVP Kraków.

Nadal w trakcie realizacji pozostaje publikacja „Znani i zasłużenie leżący na krynickim cmentarzu”. Podczas zebrania ustalono także plan działalności na 2020 r. Stowarzyszenie ma wiele ciekawych pomysłów i planów na ten rok, które – miejmy nadzieję – zacznie realizować po ustaniu zagrożenia epidemią koronawirusa.

Agata Jarosz

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy

 

 

KORONAWIRUS

UWAGA

Zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku
z rosnącym zagrożeniem epidemią wirusa SARS-CoV-2,
Biblioteka Publiczna Gminy KrynicyZdroju oraz filie: (ul. Źródlana,
Czarny Potok, Tylicz, Berest )

BĘDĄ NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

 

Kuracjusze i goście przebywający w Krynicy-Zdroju!

W razie niemożności osobistego zwrotu książek do biblioteki, można je przesłać w terminie późniejszym pocztą na adres: Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju

Al. inż. L. Nowotarskiego 1

33-380 Krynica-Zdrój Kaucje będą odsyłane na wskazane konto.

Zachęcamy do bieżących informacji na stronie www.bibliotekakrvnica.pl, facebook

Kontakt telefoniczny 798 621 951 w godzinach 8.00-15.00

Informacja Biblioteki Publicznej w Krynicy- Zdroju

Książki, wystawy, prelekcje bez wychodzenia z domu

W sytuacji, kiedy również Biblioteka Publiczna w Krynicy- Zdroju, jak i wszystkie instytucje kultury w Polsce, jest niedostępna dla swoich czytelników, istnieje możliwość skorzystania z jej oferty za pośrednictwem internetu. Na czas ograniczenia bezpośrednich kontaktów i pozostawania w domu chcemy Państwu zaproponować czytanie książek, artykułów m. in. z naszej gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, obejrzenie wystaw historycznych, zdjęć dawnej Krynicy czy posłuchania opowieści podróżników z różnych stron świata oraz ciekawych prelekcji.

Możliwość wypożyczenia książek, ale w wersji elektronicznej daje nam platforma ibukLibra. Dzięki temu, że Biblioteka opłaca dostęp do tej bazy, czytelnicy mogą skorzystać z ponad 2 tys. tytułów z różnych dziedzin wiedzy, głównie naukowych i popularnonaukowych. Ta propozycja jest skierowana do studentów, np. przygotowujących się do egzaminów, piszących prace licencjackie, magisterskie, uczniów, ale także osób, które chcą poczytać poradniki, literaturę fachową. Kod dostępu do platformy książek ibukLibra można otrzymać pisząc na adres: bp@bibliotekakrynica.pl. Kody są przeznaczone dla zarejestrowanych czytelników krynickiej biblioteki, ale osoby, które nie mają jeszcze konta, mimo zamknięcia placówki mogą samodzielnie zapisać się wchodząc na stronę www.bibliotekakrynica.pl, zakładka konto czytelnika lub klikając link https://krynicazdroj-bpg.sowa.pl/sowacgi.php?typ=acc&KatID=0&op=ZAPBIB.

Czytać bez ryzyka można również poprzez ogólnie dostępne, bezpłatne zasoby cyfrowe. Takim jest jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie – POLONA (polona.pl), która zapewnia dostęp do aż 3 mln książek, czasopism, rękopisów, grafik i wielu innych materiałów. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych publikacji z XIX w. dotyczących Krynicy, np. przewodniki dra Z. Wąsowicza, dra B. Skórczewskiego, dra M. Zieleniewskiego czy chociażby Wspomnienia z Krynicy Bronisława Babla z 1896 r. Miłośnicy dawnej Krynicy znajdą bogaty zbiór fotografii, widokówek sprzed stu czy kilkudziesięciu lat. Wystarczy wejść na stronę polona.pl i w wyszukiwarce wpisać słowo Krynica. Zachęcamy do zapoznania się ze zbiorami innych bibliotek cyfrowych – zestawienie baz polskich i zagranicznych przygotował portal Lustro biblioteki http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/ , http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-swiecie/

Natomiast dzieci  i młodzież warto zapoznać z Biblioteką Internetową – wolnelektury.pl, bazą lektur dla uczniów i nauczycieli.

Zachęcamy także do czytania naszej gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, która jest dostępna w wersji cyfrowej: poprzez stronę biblioteki (zakładka Gazeta lokalna) lub pod linkiem http://www.sbc.nowysacz.pl/dlibra/collectiondescription?dirids. Poszczególne numery pisma można otworzyć jako pdf.

Kolejną propozycją są wystawy historyczne przygotowane przez Bibliotekę w wersji cyfrowej. W ostatnich latach były prezentowane w różnych miejscach i przestrzeniach, ale ze względu na ponadczasowy charakter ekspozycji i unikalne materiały zostały udostępnione przez stronę www.bibliotekakrynica.pl/wystawy. Są to: Źródło i Park Słotwiński, Krynickie Drogi do Niepodległości, Nic dla siebie, wszystko dla Krynicy. Leon Nowotarski, Krynica- Zdrój – uzdrowisko w czasie, Jubileusz 20. lecia wydawania gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia, Tradycje teatralne Krynicy, Na drogach głębi ducha, w światłach Tysiąclecia, Krynica artystyczno-literacka, Obrazy czasu wojny i okupacji, Nasze spotkania z Janem Pawłem II, 50 Festiwali im. Jana Kiepury. Prawie wszystkie wystawy składają się z ok. 20 plansz w formacie pdf, każdą kartę można bez problemu powiększyć, przeczytać teksty, obejrzeć zdjęcia.

Proponujemy posłuchanie i obejrzenie całych relacji lub fragmentów ze spotkań autorskich, które odbywały się w naszej bibliotece (m. in z Wojciechem Jagielskim, Marią Ulatowską, Michałem Ogórkiem), prezentacji podróżniczych (Londyn, Moja droga do Rzymu, Kanada, Santiago de Compostela), prelekcji historycznych (Krynica dra Zieleniewskiego na dawnych fotografiach, Ze zbiorów kolekcjonerskich Ryszarda Kruka, płk Eugeniusz Quirini we wspomnieniach), czytań dramatów (ADHD, Ryszard III z Jerzym Trelą) czy prezentacji multimedialnych (Krynickie sezony kąpielowe) lub reportaży z działań biblioteki. (zakładka Multimedia lub https://www.youtube.com/channel/UCj2-WsHsYEmUkdE6mhEtrOg?view_as=subscriber).

Zapewne nie wszyscy jeszcze mieli okazję obejrzeć ciekawy reportaż TVP Kraków z cyklu Niecodziennik, poświęcony Panu Leszkowi Walczykowi i Makiecie Krynicy z 1862 r. Leszek Walczyk, członek Stowarzyszenia Miłośników  Krynicy stworzył w ubiegłym roku wspaniałą makietę przedstawiającą zdrojowisko sprzed 150 lat, 14 miniatur budynków ówczesnego Deptaka, które już od dawna nie istnieją. Makietę o długości 3 m, szerokości 45 cm oraz towarzyszącą jej wystawę można obejrzeć w pawilonie przy Parku Dukieta, a dzisiaj oglądając wspomniany reportaż – (TVP Kraków Niecodziennik: Makieta Leszka Walczyka lub https://krakow.tvp.pl/45690109/makieta-leszka-walczyka).

O kolejnych propozycjach Biblioteki dla Państwa będziemy na bieżąco informować poprzez naszą stronę internetową, facebooka i inne strony interetowe. Równocześnie prosimy o przesyłanie propozycji, pomysłów, uwag. Może ten czas i wyjątkowa sytuacja otworzy jakieś nowe formy działań dla naszych czytelników.

Biblioteka jest zamknięta, ale funkcjonuje w możliwym na ten czas zakresie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. We wszystkich sprawach można się kontaktować od poniedziałku do piątku telefonicznie pod nr tel. 798 621 951 w godz. od 8-15 oraz pocztą elektroniczną: bp@bibliotekakrynica.pl, bibliotekakrynica@wp.pl. Terminy zwrotu książek zostaną przedłużone. Natomiast kuracjusze i czytelnicy spoza Krynicy są proszeni o odesłanie wypożyczonych książek na adres: Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju, al. Inż. L. Nowotarskiego 1, 33-380 Krynica- Zdrój, zaś kaucje będą odsyłane na wskazane konto.

 

 

Informacja o działalności Biblioteki Publicznej

Biblioteka (Centralna i wszystkie filie) jest nieczynna, funkcjonuje w możliwym na ten czas zakresie. We wszystkich sprawach można się kontaktować od poniedziałku do piątku  telefonicznie pod nr tel. 798 621 951 w godz. od 8-15 oraz pocztą elektroniczną: bp@bibliotekakrynica.pl, bibliotekakrynica@wp.pl. Terminy zwrotu książek zostaną przedłużone. Natomiast kuracjusze i czytelnicy spoza Krynicy są proszeni o odesłanie wypożyczonych książek na adres: Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju, al. Inż. L. Nowotarskiego 1, 33-380 Krynica- Zdrój, zaś kaucje będą odsyłane na wskazane konto.

Na czas ograniczenia bezpośrednich kontaktów i pozostawania w domu nasza biblioteka przygotowała dla swoich czytelników i wszystkich zainteresowanych osób propozycje czytanie książek, artykułów m. in. z naszej gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, obejrzenie wystaw historycznych, zdjęć dawnej Krynicy czy posłuchania opowieści podróżników z różnych stron świata oraz ciekawych prelekcji. Cała oferta jest dostępna za pośrednictwem strony www.bibliotekakrynica.pl., więcej na ten temat w kolejnej informacji.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

„Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach”

W czasie dzisiejszego „Bajkowego popołudnia” poznaliśmy pewną kurę, która pokazała nam album ze swymi rodzinnymi zdjęciami, udowadniając że jej przodkami są dinozaury. Opowieść pt.: „Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach” pozwoliła nam zapoznać się z różnymi gatunkami tych zwierząt, a także z teoriami dotyczącymi ich wyginięcia. Dowiedzieliśmy się więc jak żyły i wyglądały: welociraptory, iguanodony, diplodoki, stegozaury, a także drapieżne tyranozaury. Nasza kurza bohaterka była bardzo dumna ze swego pochodzenia. Dzieciom historia ta bardzo przypadła do gustu. Słuchały jej z dużym zainteresowaniem, a także z uwagą przyglądały się przedstawionym ilustracjom. Następnie zaś każdy mógł wykonać własnego dinozaura, albo nawet kilka, w zależności od upodobania. Każdy bardzo przyłożył się do pracy, a w efekcie powstała piękna galeria przedstawiająca te stworzenia.

6

Spotkanie z „Małą Bajeczką”

Kolejne spotkanie z „Małą Bajeczką” za nami. Dziś maluchy wysłuchały opowiadania pt.: „Czy to długo, czy to krótko”. Poznaliśmy dzięki niemu różne pojęcia i przedziały czasowe, od jednej minuty, przez godziny, dni, a nawet lata. Zobaczyliśmy jak różnie można postrzegać ten sam odcinek czasu w zależności od tego na co się czeka. Wspólnie, zanim poznawaliśmy opisane wyjaśnienia, staraliśmy się określić, czy dany czas to dla nas długo, czy krótko. Za każdym razem zdania były bardzo podzielone. Na zakończenie zajęć, każdy maluch miał okazję pokolorować piękny zegar i znowu sam określić, czy według niego to malowanie trwało długo, czy krótko i tu także zdania były podzielone.6 7