Dnia 15 października w Szkole Podstawowej w Tyliczu odbyło się spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel, której towarzyszył Paweł Rydel. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu „Muzyczne podróże po literaturze”
Miesiąc: październik 2020
Alfabetem Morse’a z domu
W bibliotecznym Klubie Kreatywności można rozwijać swoje pasje, korzystając z zarówno z tradycyjnych form aktywności, jak i z wykorzystaniem nowych technologii.
W bibliotecznym Klubie Kreatywności można rozwijać swoje pasje, korzystając z zarówno z tradycyjnych form aktywności, jak i z wykorzystaniem nowych technologii. W tej przestrzeni ludzie mogą spotkać się, żeby wspólnie tworzyć, wymyślać, eksperymentować, dzielić się wiedzą, czy nabywać nowe umiejętności korzystając przy tym z dostępnych narzędzi i zasobów. Taką możliwość dają zakupione w ramach projektu zestawy elektroniczne Mikronik oraz pisaki 3D. Ze względu na sytuację utrudniającą prowadzenie tego typu spotkań w bibliotekach, postanowiliśmy przenieść je do domów zainteresowanych osób. Dwie, 4 osobowe rodziny w sierpniu br. przez kilka tygodni eksperymentowały z wypożyczonym sprzętem, wykonując wspólnie różne zadania. Zestaw do zajęć elektronicznych Mikronik posiada 12 modeli do samodzielnego wykonania o różnym stopniu trudności. Można np. zaszyfrować wiadomość alfabetem Morse’a, poznać jak działa sygnalizacja latarni czy inne sygnalizacje świetlne. Wspólne wykonanie modeli to wspaniała zabawa dla wszystkich: dzieci i dorosłych, ale także pomoc w nauce, np., fizyki.
Inne możliwości dają pisaki 3D, czyli w uproszczeniu takie zminiaturyzowane drukarki 3D. Do każdego długopisu podłącza się specjalny filament, który się rozgrzewa i tym materiałem można rysować przestrzenne ilustracje, figury, gadżety. Możliwości jest bardzo dużo, a inspiracje jak korzystać z tego sprzętu są zamieszczone w internecie. Można np. stworzyć ulubioną postać z bajki, albo zaprojektować breloczek ze …swoja podobizną, zrobić podstawkę, zabawkę itp.
Wakacje okazały się wspaniałym czasem do wspólnych, rodzinnych zajęć w Klubie Kreatywności, który na ten czas przeniósł się do domów uczestników zajęć.
W bibliotece – drukujemy w technologii 3D
W ramach bibliotecznego Klubu Kreatywności będzie też działać pracownia druku 3 D. Dzięki środkom pozyskanym z projektu została zakupiona drukarka 3D Creality Ender-5 oraz filamenty do druku.
W ramach bibliotecznego Klubu Kreatywności będzie też działać pracownia druku 3 D. Dzięki środkom pozyskanym z projektu została zakupiona drukarka 3D Creality Ender-5 oraz filamenty do druku. Ta nowa technologia jest już wykorzystywana w różnych dziedzinach życia, w ten sposób można np. wykonać jakąś część zamienną, zaprojektować sobie przedmioty do przechowywania czy wystroju wnętrz. Druk 3 D może być przydatny na potrzeby domowe, ale też w bardziej zaawansowanej formie w budownictwie czy medycynie. Można np. precyzyjnie wydrukować dopasowaną indywidualnie protezę.
Drukarka zakupiona do biblioteki będzie przeznaczona do organizowania warsztatów oraz pokazów dla dzieci i młodzieży, a także wszystkich osób zainteresowanych nowinkami technicznymi. Chcemy też drukować drobne gadżety promujące bibliotekę, odtwarzać w miniaturze architekturę krynicką czy wykonać np. elementy postaci do teatrzyków kukiełkowych.
Na początek z obsługą drukarki i projektami druku zapoznał się nasz informatyk. Już powstały pierwsze próbne wydruki. Jednym z nich jest ok 4 cm figurka pieska, która drukowała się …3,5 godz. Jako materiał wykorzystuje się rodzaj polimeru zwany filamentem, który wygląda jak zwinięty, cienki drut. Druk większych przedmiotów może trwać nawet 8-10 godzin.
S(ż)ycie jest piękne – warsztaty artystyczno-krawieckie
Czy można połączyć książki i promocję czytelnictwa z szyciem na maszynie? Jak najbardziej tak. Potrzeba do tego wyobraźni i kreatywnego myślenia. Taką możliwość stworzył Klub Kreatywności w naszej bibliotece, a konkretnie warsztaty artystyczno-krawieckie pt. „S(ż)ycie jest piękne”, które odbyły się w dniach od 15 sierpnia do 5 września br.
Czy można połączyć książki i promocję czytelnictwa z szyciem na maszynie? Jak najbardziej tak. Potrzeba do tego wyobraźni i kreatywnego myślenia. Taką możliwość stworzył Klub Kreatywności w naszej bibliotece, a konkretnie warsztaty artystyczno-krawieckie pt. „S(ż)ycie jest piękne”, które odbyły się w dniach od 15 sierpnia do 5 września br. Wzięło w nich udział 8 osób. Zajęcia – 20 godzin odbywały się w dwóch 4 – osobowych grupach, z zachowanie wszystkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa i dystansu. Biblioteka w ramach projektu Kluby Kreatywności w bibliotekach zakupiła m. in. 2 maszyny do szycia i hafciarkę, które zostały wykorzystane na warsztatach, resztę sprzętu – swoje prywatne maszyny przynieśli uczestnicy zajęć. Warsztaty miały na celu zapoznanie z podstawami obsługi maszyn do szycia oraz podstaw kroju i szycia, poznania rodzaju materiałów i dodatków krawieckich.
Formą ćwiczeń było uszycie spódnicy z wybranego materiału, na podstawie samodzielnie wykonanego wykroju. Wszystkie te umiejętności mają posłużyć do wykonania zakładek i otulaczy do książek oraz książeczki sensorycznej dla najmłodszych czytelników. Warsztaty prowadziła pani Danuta Wydrzyńska, nauczyciel zawodu w szkole krawieckiej, projektantka odzieży, wizażystka i pasjonatka szycia. Pokazała też uczestniczkom różne pomysły na samodzielne wykonanie ozdób, prezentów czy elementów wystroju wnętrz. Klub kreatywności daje możliwość zorganizowania podobnych zajęć w pozostałych filiach biblioteki, np. w Tyliczu czy Bereście ponieważ maszyny do szycia są przenośne, materiały i inne elementy można w każdej chwili przewieźć. Każda zainteresowana osoba, po krótkim przeszkoleniu może przyjść i np. samodzielnie lub w mniejszej grupie coś uszyć, przeszyć, poćwiczyć różne ściegi i szwy dla siebie bądź wykonać coś dla biblioteki.
Klub kreatywności – powstanie opowieść
Biblioteka realizuje, mimo utrudnień związanych z epidemią projekt Kluby Kreatywności. Jednym z zaplanowanych działań jest stworzenie opowieści o pierwszej rodzinie, która zamieszkała na stałe w uzdrowisku.
Biblioteka realizuje, mimo utrudnień związanych z epidemią projekt Kluby Kreatywności. Jednym z zaplanowanych działań jest stworzenie opowieści o pierwszej rodzinie, która zamieszkała na stałe w uzdrowisku. Postaci tej opowieści powstaną w formie kukiełek, według przygotowanego wcześniej projektu graficznego, natomiast niektóre elementy zostaną wydrukowane na drukarce 3D. Potem zostanie nakręcony krótki film. Obok postaci fikcyjnych pojawią się osoby, związane z historią Krynicy: Kazimierz i Bronisław Babel, Hugo Nitribitt, ale także J. I. Kraszewski czy Helena Modrzejewska. Szkic opowieści, wybór jej bohaterów, scenografia i projekty kostiumów powstały na warsztatach literackich, które odbyły się 15 lipca br. z udziałem niewielkiej liczby osób. Pozostałe działania i ustalenia są na bieżąco konsultowane przez internet.
Nasze spotkania z Janem Pawłem II
Od 8 października br. można przed Kościołem Zdrojowym w Krynicy- Zdroju obejrzeć wystawę poświęconą spotkaniom kryniczan z Janem Paweł II. Ekspozycja powstała pięć lat temu i była prezentowana w Galerii Sztuki „Siedlisko”.
Od 8 października br. można przed Kościołem Zdrojowym w Krynicy- Zdroju obejrzeć wystawę poświęconą spotkaniom kryniczan z Janem Paweł II. Ekspozycja powstała pięć lat temu i była prezentowana w Galerii Sztuki „Siedlisko”. W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą urodzin Ojca Świętego i ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2020 Rokiem Jana Pawła II, biblioteka postanowiła pokazać wystawę szerszej publiczności, tym razem w wersji plenerowej. Ks. A. Liszka, proboszcz Parafii Zdrojowej wyraził zgodę na umieszczenie jej na dziedzińcu świątyni.
Jan Paweł II, Papież, Człowiek, który na naszych oczach został Świętym. Wiele osób miało to szczęście, że mogło uczestniczyć w pielgrzymkach Ojca Świętego do Polski czy spotkać się z Nim na publicznych i prywatnych audiencjach, m. in. na Placu św. Piotra, w Castel Gandolfo czy na Watykanie. W tych spotkaniach uczestniczyli także kryniczanie. Dla każdego była to wielka radość, wzruszenie i wspomnienia na całe życie. Wiele z tych chwil zostało utrwalonych na pamiątkowych zdjęciach, które możemy dzisiaj obejrzeć na wystawie – ze spotkań z Janem Pawłem II w Rzymie i miejscowościach, które znalazły się na trasach podróży apostolskich papieża do Polski i Słowacji oraz ze spotkań z Karolem Wojtyłą, biskupem i kardynałem archidiecezji krakowskiej. Wszystkie zamieszczone na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych, a także z gazet lokalnych „Królowa Krynickich Zdrojów” i „Krynickich Zdrojów”, kroniki Jednostki Ratowniczo—Gaśniczej PSP w Krynicy- Zdroju oraz kronik nadania imienia i patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy- Zdroju. Dopełnieniem zdjęć są refleksje i wspomnienia osób, które miały szczęście spotkać Ojca Świętego twarzą w twarz, zamienić kilka słów, czy po prostu przez chwilę być blisko Niego. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych historii, np. małżeństw, które otrzymały błogosławieństwo papieskie będąc tuż po ślubie, pielgrzyma, który na spotkanie z Ojcem Świętym szedł pieszo czy byłej uczennicy Karola Wojtyły z czasów, kiedy był wikariuszem w Kościele św. Floriana w Krakowie.
W relacjach osób powtarzają się pozdrowienia Jana Pawła II dla kryniczan i Jego wspomnienie o pobytach w naszym mieście w latach 50., związanych z wędrówkami po górach. W Krynicy są pamiątki pobytu ks. Karola Wojtyły w postaci wpisów do księgi celebransów. Nasze miasto znalazło się na trasie Szlaków Papieskich. Dzisiaj na terenie Gminy Krynicy-Zdroju mamy dwie szkoły im. Jana Pawła II, tablice pamiątkowe w Parku Zdrojowym z płaskorzeźbą Papieża i datami Jego pobytów w uzdrowisku, a także pomnik Ojca Świętego. Ale czy obok tych materialnych śladów, jest w naszych sercach zbudowany Jego prawdziwy duchowy pomnik? Czy świadectwo życia, Jego słowa są wciąż żywe wśród nas? „Mądre spotkania trwają nadal po ich skończeniu. Mimo upływu 28 lat, spotkanie z Janem Pawłem II trwa we mnie nadal” – napisał autor kilku fotografii prezentowanych na wystawie. Wystawa mogła powstać dzięki życzliwości wielu osób, które zgodziły się udostępnić swoje zdjęcia i podzielić się wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym.
Ekspozycja jest również dostępna w wersji on-line na stronie biblioteki: https://www.bibliotekakrynica.pl/wystawa/nasze-spotkania-z-janem-pawlem-ii.html
Z książką w przedszkolu
Do książki z bajką o brzydkim kaczątku zakradł się krokodyl, który rujnuje całą opowieść. Panoszy się na stronach, pożera litery i słowa, za żadne skarby nie daje się wypłoszyć.
Do książki z bajką o brzydkim kaczątku zakradł się krokodyl, który rujnuje całą opowieść. Panoszy się na stronach, pożera litery i słowa, za żadne skarby nie daje się wypłoszyć. Przedszkolaki z Integracyjnego Przedszkola Przystań krokodyla wcale się nie przelękły. Dzielnie stawiły mu czoła i wraz z kaczątkiem przegoniły go z książki, był to jednak jedynie początek przygód. Dnia 1 października, po dłuższej przerwie Filia1 wróciła do zaprzyjaźnionych przedszkolaków z cyklem zajęć: Z książką do przedszkola. Nasi mali przyjaciele wykonali książkowy slalom, zamienili się w pionki, które wypadły z gry. Przypomnieliśmy im również co to jest biblioteka, jak się w niej zachowywać oraz jak należy traktować książki. Poznały również groźnego krokodyla, który zamieszkał w książce pt „Otwórz bardzo ostrożnie” autorstwa Nicka Bromleya. Zachęciłyśmy również wszystkich do odwiedzenia naszej placówki i wzięciu udziału w akcji „Mała książka Wielki człowiek”. Bardzo miło nam było znowu zawitać u przedszkolaków. Do zobaczenia za miesiąc.
Krynica czasów dra Zieleniewskiego – wersja poprawiona z oryginalnymi zdjęciami
Zapraszamy do obejrzenia prelekcji pt. Krynica czasów dra Zieleniewskiego na dawnych fotografiach w nowej, poprawionej technicznie wersji, z oryginalnymi zdjęciami uzdrowiska z II połowy XIX w. Premiera 2 października na YT, FC i stronie biblioteki.
Zapraszamy do obejrzenia prelekcji pt. Krynica czasów dra Zieleniewskiego na dawnych fotografiach w nowej, poprawionej technicznie wersji, z oryginalnymi zdjęciami uzdrowiska z II połowy XIX w. Premiera 2 października na YT, FC i stronie biblioteki.
Pokaz przygotował Tomasz Walczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy. W 2019 r. Stowarzyszenie Miłośników Krynicy pozyskało reprografie najstarszych zdjęć Krynicy z kolekcji dr Michała Zieleniewskiego, które znajdują się w zbiorach Biblioteki Kórnickiej. Najstarsze fotografie są datowane na 1862 r., ale także na 1865 czy 1872 r. Przedstawiają widoki, poszczególne budynki czy obiekty zakładu zdrojowego z czasów, kiedy lekarzem uzdrowiskowym był dr Michał Zieleniewski (od 1857 r. przez kolejne 30 lat). Niektóre z nich są sygnowane nazwiskami ówcześnie działających w Galicji fotografów: Walerego Maliszewskiego, Józefa Edera, Simona Balicera czy mieszkańca Krynicy – Bronisława Babla. Wiele zdjęć czy ujęć było dotąd zupełnie nieznanych, chociażby Hotelu Warszawskiego, domów na tzw. zarzeczu czy widoku całego zakładu zdrojowego. Prelekcja została nagrana podczas pierwszej prezentacji, która odbyła się rok temu w naszej bibliotece. Pan Leszek Walczyk, członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, z zawodu technik telewizyjny, poprawił technicznie film, wzmacniając ścieżkę głosową, ale przede wszystkim umieszczając zbliżenia prezentowanych zdjęć.
Zapraszamy na spacer po dawnej, nieistniejącej już Krynicy.