Nasz teatrzyk kamishibai powędrował do Nowej Wsi

W Szkole Podstawowej w Nowej Wsi podczas indywidualnych zajęć z uczniem z klasy trzeciej, odbyły się zajęcia edukacyjno-czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku ilustracji (kamishibai), zrealizowane w ramach praktyk studenckich odbywających się w naszej bibliotece. Ta metoda promocji czytania ma na celu zachęcić dzieci do sięgnięcia po książki. Dodatkowym atutem jest forma prezentacji – mini teatrzyku, która wprowadza najmłodszych słuchaczy w bajkowy, pełen niespodzianek świat.

 

„Wyścig po Złotego Żołędzia”

W poniedziałek 22 marca do przedszkola w Bereście zawitała „Mała Bajeczka” oczywiście w towarzystwie sympatycznego Pana Borsuka. Tym razem ten wesoły zwierzak przeczytał przedszkolakom książeczkę pt. „Wyścig po Złotego Żołędzia”. Jest to historia o super szybkiej Wiewiórce, która od ośmiu lat triumfuje w leśnym wyścigu. Jednak w tym roku za sprawą nowego regulaminu w zawodach mogą startować tylko drużyny. Do naszej nie zadowolonej z tego faktu głównej bohaterki dołączają więc Królik, Żółw i Bóbr. Co z tego wynikło? Mnóstwo zabawnych i pięknie ilustrowanych przygód! A Wiewiórka mimo iż nie zdobyła głównej nagrody, to jednak przekonała się, że o wiele ważniejsza od zwycięstwa jest przyjaźń, umiejętność współpracy i wspólnej zabawy. Następnie dzielne maluchy narysowały na kartkach wspaniałe wiewiórki, a zamiast Złotych Żołędzi otrzymały w nagrodę Słodkie Lizaki. Do zobaczenia!

 

„Sięgać do źródeł” czyli o tym jak odkrywać historię Krynicy cz. II

Zapraszamy do obejrzenia II cz. warsztatów on-line pt. „Sięgać do źródeł” na temat historii Krynicy. Dzięki tej prelekcji można poznać wiele ciekawych, często nieznanych faktów z historii uzdrowiska. Projekcję prowadzi znawca tematu, pasjonat przeszłości Krynicy, przewodnik, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy – Tomasz Walczyk. Film będzie dostępny od 25 marca (czwartek) na stronie, FB oraz kanale YT biblioteki, a także w zakładce Multimedia (www.bibliotekakrynica.pl).

„Sięgać do źródeł” czyli o tym jak odkrywać historię Krynicy

Zapraszamy do obejrzenia I cz. warsztatów on-line pt. „Sięgać do źródeł” na temat historii Krynicy. Dzięki tej prelekcji można poznać wiele ciekawych, często nieznanych faktów z historii uzdrowiska. Projekcję prowadzi znawca tematu, pasjonat przeszłości Krynicy, przewodnik, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy – Tomasz Walczyk. Film jest dostępny na stronie, FB oraz kanale YT biblioteki, a także w zakładce Multimedia (www.bibliotekakrynica.pl). Pod koniec marca zostanie udostępniony film z II cz. warsztatów
Obydwa spotkania (wirtualne) odbyły w ubiegłym roku, w ramach projektu pt. „Odkrywamy nasze dziedzictwo”, realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy wspólnie z Biblioteką Publiczną, dofinansowanego przez Urząd Miejski w ramach programu wsparcia organizacji pozarządowych.
A. Jarosz

Spacerem po Krakowie – wirtualnie na Podgórze

Proponujemy Państwu obejrzenie, w ramach Klubu Podróżnika filmu na temat dzielnicy Krakowa – Podgórza. Niegdyś samodzielne, niewielkie miasteczko, przyłączyło się ponad sto lat temu do podwawelskiego grodu. Mimo to udało się mu zachować swój niepowtarzalny charakter i klimat. Ten rejon Krakowa jest kojarzony przede wszystkim z kopcem Krakusa, fortem św. Benedykta i zabytkowymi świątyniami. W latach 1941-1943 Niemcy urządzili w dzielnicy getto dla ludności żydowskiej, wywiezionej potem do obozów pracy i zagłady. Z obecnych ciekawostek warto wiedzieć, że na wzgórzu Krzemionki od 60 lat działa regionalny ośrodek TVP (dawnej Telewizja Kraków, obecnie TVP 3),  gdzie powstało wiele programów informacyjnych i publicystycznych.  W ostatnim czasie duże zainteresowanie budzi nowa kładka pieszo-rowerowa Bernatka, a szczególnie balansujące na linie rzeźby linoskoczków.

Spacer po Podgórzu prowadzi Tomasz Walczyk, licencjonowany przewodnik krakowski, autor bloga SlowTravel.pl, pasjonat historii, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.

Podgórze   – to pierwszy film z cyklu Krakowski Spacerownik, kolejne będą Państwo mogli oglądać sukcesywnie na stronie internetowej biblioteki.

 

Z książką do Przedszkola – jak dbać o piękny uśmiech

Dnia 05 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dentysty. Niewątpliwie jest to świetna okazja aby poruszyć z dziećmi bardzo ważny temat, jakim jest dbanie o ząbki.

Dnia 05 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dentysty. Niewątpliwie jest to świetna okazja aby poruszyć z dziećmi bardzo ważny temat, jakim jest dbanie o ząbki. W ramach comiesięcznej wizyty w Integracyjnym Przedszkolu „Przystań”, bibliotekarze z Filii mieszczącej się na Czarnym Potoku uświadomili przedszkolakom, że  higiena to przecież bardzo istotna sprawa. Zajęcia oparte były na niezwykle oryginalnej, zabawnej i zarazem bardzo pouczającej opowieść, która na długo pozostaje w pamięci! Książka autorstwa Sophie Schoenwald nosi tytuł „Wielkie mycie zębów w ZOO” i opowiada o tym jak pewnego dnia w całym zoo rozniósł się nieprzyjemny zapach. Okazało się że pochodzi on od zwierząt, które nie chciały myć zębów. Wszystkie zwierzęta uznały bowiem, że to głupie i niepotrzebne. W całej tej „śmierdzącej” sprawie maczał palce leniwiec Fredi. Dyrektor zoo, pan Niecierpliwiec, postanawia jednak zmienić ten stan rzeczy. Wymyślił zatem sprytny plan, który zamierzał przeprowadzić z pomocą nieustraszonego jeża Ignacego Miętusa. Książka wszystkim bardzo się spodobała i wprowadziła dzieci w dentystyczny temat. Oprócz czytania nie brakło oczywiście różnego rodzaju zagadek oraz zębowych ciekawostek. Wszyscy odtańczyli wspólny taniec naśladowczy: Myjemy zęby do piosenki „Szczotka, Pasta…”. Przedszkolaki dowiedziały się również jak prawidłowo dbać o ząbki , jak je czyścić i co należy jeść aby móc się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat.

„Papierowe Samoloty” – Spotkanie DKK w przedszkolu w Bereście

W środę 3 marca odbyło się kolejne spotkanie DKK w przedszkolu w Bereście podczas którego dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanej im przez Pana Borsuka bajki pt. „Papierowe Samoloty”.

W środę 3 marca odbyło się kolejne spotkanie DKK w przedszkolu w Bereście podczas którego dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanej im przez Pana Borsuka bajki pt. „Papierowe Samoloty”. W opowieści tej najmłodsi poznali Mię i Bena, czyli dwójkę najlepszych przyjaciół mieszkających nad brzegiem pięknego jeziora. Nasi bohaterowie razem spędzają praktycznie każdą chwilę, a ich ulubionym zajęciem jest budowanie i puszczanie papierowych samolotów. W planach mają zamiar skonstruować maszynę, którą polecą na drugi brzeg jeziora. Niestety nagle dowiadują się, że Ben musi wyjechać. Na szczęście wszystko dobrze się kończy, a historia Mii i Bena pokazuje siłę prawdziwej  przyjaźni, która przetrwa nawet największe przeciwności losu. W dalszej części spotkania przedszkolaki własnoręcznie wykonały kolorowe rysunki latających maszyn, a następnie sprytni młodzi inżynierowie zamienili je w latające po całym przedszkolu myśliwce F-16! Do zobaczenia.

Dinozaury kontra ludzie – spotkanie DKK w Tyliczu

1 marca bibliotekarz z tylickiej biblioteki odwiedził miejscowe przedszkole. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajki pt. „Dinozaury kontra ludzie”, dowiedziały się kilku ciekawostek o tych prehistorycznych zwierzętach, a następnie wzięły udział w kilku zabawach. m.in.: układały puzzle z dinozaurami, bawiły się w „dinozaurowe ciepło-zimno” oraz wcielały się w różne dinozaury podczas zabawy ruchowo-naśladowczej przy muzyce. Dodatkowo wykonały piękne dinozaury z figur geometrycznych. Jednakże największą niespodzianką okazała się piniata w kształcie dinozaura z której posypały się słodkości dla przedszkolaków.