Zakończenie projektu „Sport i zabawa to świetna sprawa”

W środę 29 czerwca odbyło się czwarte i ostatnie spotkanie przeprowadzone w ramach współpracy Przedszkola Publicznego w Muszynie i Biblioteki Publicznej Filia w Bereście.

W środę 29 czerwca odbyło się czwarte i ostatnie spotkanie przeprowadzone w ramach współpracy Przedszkola Publicznego w Muszynie i Biblioteki Publicznej Filia w Bereście. Podczas projektu „Sport i zabawa to świetna sprawa” dzieci poznały kilkanaście przepięknych bajek oraz przeżyły wiele wesołych i emocjonujących chwil w czasie gier i zabaw z piłkami. Nie inaczej było i dzisiaj. Na początku przedszkolaki z uśmiechami na ustach wysłuchały książeczki o zabawnym Rekinie Nudojadzie i jego przygodach w świecie podwodnych głębin. Następnie pan bibliotekarz przeczytał im historię o sympatycznym Gorylu Mietku i jego wyprawie do fryzjera. Ostatnią „lekturą” była pięknie ilustrowana i rozbudzająca wyobraźnię małych słuchaczy opowieść pt. „Kiedy będę duży”. Podczas zabaw na pobliskim boisku typu Orlik dzielni sportowcy wyławiali i zanosili na swoje wyspy zatopione drogocenne perły, a na końcu zagrali w pełnym niesamowitych zwrotów akcji piłkarskim finale Ligi Mistrzów.musz1

 

Warsztaty teatru cieni

21 i 22 czerwca w czytelni biblioteki odbyły się warsztaty teatru cieni pt. O!(C)IEŃ.

21 i 22 czerwca w czytelni biblioteki odbyły się warsztaty teatru cieni pt. O!(C)IEŃ. Wzięło w nich udział kilkanaście osób – dzieci  i młodzieży, m. in. uczniów Zespołu Szkół Średnich w Krynicy- Zdroju i dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych w Centrum Kultury. Zajęcia prowadził Hubert Śliwiński, artysta, kompozytor, poeta. Przygotował autorski scenariusz spotkania. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. W pierwszym dniu zapoznali się z opowieścią literacką, potem wspólnie tworzyli scenografię i postaci. W drugim dniu prezentowana i nagrywana była opowieść w zbudowanym teatrze cieni. Efektem warsztatów będzie opowieść, którą po obróbce filmowej będzie można zobaczyć na stronie internetowej biblioteki.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Cztery oblicza książki, nie licząc czytania. Działanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

Rysować w Klubie Senior +

Kolejne warsztaty z nauki podstaw rysowania, w ramach projektu Cztery oblicza książki, nie licząc czytania, realizowanego przez naszą bibliotekę odbyły się w Klubie Senior + w budynku byłego gimnazjum.

Kolejne warsztaty z nauki podstaw rysowania, w ramach projektu Cztery oblicza książki, nie licząc czytania, realizowanego przez naszą bibliotekę odbyły się w Klubie Senior + w budynku byłego gimnazjum. Wzięło w nich udział kilkanaście osób uczęszczających do Klubu, słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz innych zainteresowanych tematem dorosłych. Zajęcia prowadził ilustrator, rysownik i karykaturzysta Szymon Teluk. Przekonywał uczestników, że każdy bez względu czy ma zdolności artystyczne czy nie, może nauczyć się rysować. Żeby rozpocząć trzeba najpierw ćwiczyć rękę, rysując linie, trójkąty i koła. Proste ćwiczenia, wpływają również na lepsze funkcjonowanie mózgu. Kolejnym elementem warsztatów było rysowanie kształtów i przedmiotów. Ilustrator na żywo pokazywał w jaki sposób powstają rysunki, a następnie słuchacze wykonywali zadania samodzielnie.

Działanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu Promocji Kultury. 

Jak stworzyć i narysować postać do komiksu?

Tajniki powstania pierwszych komiksów i zasady ich rysowania poznały dzieci z Szkoły Podstawowej Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu.

Tajniki powstania pierwszych komiksów  i  zasady ich rysowania poznały dzieci z  Szkoły Podstawowej Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu. Około 20 dzieci uczestniczyło w warsztatach prowadzonych przez ilustratora i karykaturzystę Szymona Teluka. Zajęcia odbyły się 18 czerwca, zorganizowała je Biblioteka Publiczna w ramach projektu Cztery oblicza książki, nie licząc czytania.

Działanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu Promocji Kultury. 

 

 

Stworzyć własny komiks

Pod takim tytułem odbyły się 17 czerwca warsztaty komiksu w Szkole Podstawowej im. Z. Wodeckiego w Piorunce.

Pod takim tytułem odbyły się 17 czerwca warsztaty komiksu w Szkole Podstawowej im. Z. Wodeckiego w Piorunce. Wzięło w nich udział 20 dzieci, które lubią czytać komiksy i same chciałyby zacząć tworzyć własne historie. Zajęcia prowadził rysownik, karykaturzysta, ilustrator Szymon Teluk.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Cztery oblicza książki, nie licząc czytania. Działanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu Promocji Kultury. 

Jak narysować wszystko?

Na to pytanie próbował odpowiedzieć, a właściwie narysować prowadzący warsztaty rysunku ilustrator, rysownik i karykaturzysta Szymon Teluk. W zajęciach, które odbyły się 17 czerwca wzięły udział dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Mochnaczce Wyżnej.

Na to pytanie próbował odpowiedzieć, a właściwie narysować prowadzący warsztaty rysunku ilustrator, rysownik i karykaturzysta Szymon Teluk. W zajęciach, które odbyły się 17 czerwca  wzięły udział dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Mochnaczce Wyżnej (15 osób). Uczestnicy zapoznali się z podstawami nauki rysowania przedmiotów, postaci i karykatur. Pod okiem prowadzącego sami ćwiczyli rysowanie. Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość otrzymania własnej karykatury. Podobieństwo wykonanych rysunków wywołało dużo śmiechu i radości.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Cztery oblicza książki, nie licząc czytania. Działanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z funduszu Promocji Kultury. 

Kolejne zajęcia z przedszkolakami z Muszyny

W czwartek 24 czerwca pan bibliotekarz z Biblioteki Publicznej Filia w Bereście ponownie odwiedził przedszkole w Muszynie. Spotkanie to odbyło się w ramach wspólnego projektu „Sport i zabawa to świetna sprawa”. Oczywiście na początku każda grupa wysłuchała ciekawej bajki. Najmłodsi dowiedzieli się co to znaczy być dzielnym i nie bać się poznawać nowych, nieznanych rzeczy z książki pt. „Malutkie myśli o odwadze”. Nieco starsi wysłuchali bajki o „Misiu Tulisiu”, który marzy o tym, aby mieć przyjaciela i wyrusza w pełną zabawnych przygód podróż, żeby go odnaleźć. Ostatnie grupy emocjonowały się historią „Maleńkiego Pirata”, który podczas abordażu został uwięziony przez złego korsarza Szubrawego Skobla. Na szczęście po wielu zabawnych perypetiach mały kapitan wraca szczęśliwie do swojej ukochanej załogi. Po lekturze przyszła pora rozruszać „stare” kości. Pełne energii przedszkolaki, tylko na to czekały i z wielkim entuzjazmem brały udział w takich zabawach z piłkami jak np. „Piraci i Zły Czarnoksiężnik”, „Wybijanka”, „Części ciała i piłka”, czy „Rajdy samochodowe”. Do zobaczenia za tydzień!

Dzień Taty w przedszkolu w Bereście

W środę 23 czerwca przypadł „Dzień Taty”. Z tej okazji „Mała Bajeczka” oraz pluszowy Pan Borsuk odwiedziły sympatyczne przedszkolaki w Bereście. Podczas spotkania maluchy wysłuchały pięknej i idealnej na tę okazję bajki pt. „Tata już biegnie”. Jest to historia w której mały Mateuszek martwi się, że stare auto, którym razem z tatą codziennie podróżuje do przedszkola, w końcu się zepsuje. Na szczęście tata, jak to tata ma głowę pełną nieszablonowych, zaskakujących i zabawnych pomysłów na inne środki transportu, którymi przybędzie po swojego małego synka. Po odczytaniu książki dzieci wykonały wspaniałe pamiątkowe dyplomy, które popołudniu ofiarują uroczyście swoim tatusiom. Oczywiście na końcu Pan Borsuk nie zapomniał o małym słodkim co nie co dla małych artystów. Do zobaczenia!

borsuk2