Otwarcie wystawy plenerowej ,,Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”

Dnia 23 lipca 2021 w parku imienia Mieczysława Dukieta w Krynicy-Zdroju odbyło się otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej ,,Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną, zrealizowanej w ramach projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski, program Patriotyzm Jutra 2021.

Dnia 23 lipca 2021 w parku imienia Mieczysława Dukieta w Krynicy-Zdroju odbyło się otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej ,,Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”, przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną, zrealizowanej w ramach projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, program Patriotyzm Jutra 2021.

Michał Zieleniewski urodził się w 1821 r. w Krakowie. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krynicy pojawił się w 1849 r., zaś w 1856 r, objął funkcję miejskiego lekarza. To m.in. jemu Krynica zawdzięcza swój rozkwit jako miasto uzdrowiskowe. Był ekspertem w sprawach medycyny i balneologii, odpowiadał również za powstanie czasopisma ,,Krynica”.

Wystawa została uroczyście otwarta przez dyrektor biblioteki, panią Magdalenę Krzeszowską. Przybliżyła ona oglądającym historię Zieleniewskiego i jego zasługi na rzecz miasta. Głos zabrał również burmistrz, Piotr Ryba, podkreślając znaczenie pielęgnowania lokalnej historii przez mieszkańców Krynicy, a także wyrażając nadzieję, że wystawa spodoba się turystom.

Wystawa pozwala poznać historię Michała Zieleniewskiego, jego działań na rzecz Krynicy, wkład w rozwój balneologii, a także historię uzdrowiska w Krynicy. Zainteresowani mogą obejrzeć ją w parku imienia Mieczysława Dukieta (przy fontannie ,,Setce”) do końca września. Serdecznie zapraszamy.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

BĄDŹ EKO-KULTURALNY. WIZYTA DZIECI ZE ŚWIETLICY AZYL

W poniedziałek, 19 lipca bibliotekę na Czarnym Potoku odwiedziły dzieciaki ze Świetlicy środowiskowej „Azyl”.

W poniedziałek, 19 lipca bibliotekę na Czarnym Potoku odwiedziły dzieciaki ze Świetlicy środowiskowej „Azyl”. Wzięły one udział w warsztatach ekologicznych przeprowadzonych w ramach projektu „BĄDŹ EKO-KULTURALNY”. Wspólnie dyskutowaliśmy na temat ekologi. Zastanowiliśmy się co należy robić i jakie kroki przedsięwziąć aby świat nie utonął w śmieciach. Na koniec nasi goście wykonali swoje eko-obrusy, które zabrali ze sobą do świetlicy.

 

Bądź EKO-KULTURALNY czyli upcyklingowe wakacje w Bibliotece w Tyliczu

Dnia 15 lipca w Tylickiej bibliotece odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia, w których uczestniczyły dzieci ze świetlicy „Przystań”, tym razem gościliśmy p. Magdalenę Leśniak, która poprowadziła dla nas warsztaty z szycia podczas, których powstały piękne koniki.

Dnia 15 lipca w Tylickiej bibliotece odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia, w których uczestniczyły dzieci ze świetlicy „Przystań”, tym razem gościliśmy p. Magdalenę Leśniak, która poprowadziła dla nas warsztaty z szycia podczas, których powstały piękne koniki. Do ich wykonania zostały użyte skrawki materiału, futerka, guziki i kolorowe wstążeczki, a efekty pracy naszych podopiecznych mówią same za siebie.

 

 

Wakacyjne DKK pod chmurką

W dniu 16 lipca tylicka biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie DKK dla przedszkolaków z miejscowej ochronki również w wakacyjnej odsłonie ponieważ i tym razem zajęcia odbyły się na świeżym powietrzu.

W dniu 16 lipca tylicka biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie DKK dla przedszkolaków z miejscowej ochronki również w wakacyjnej odsłonie ponieważ i tym razem zajęcia odbyły się na świeżym powietrzu. Przedszkolaki wysłuchały bajki o „Myszce, która chciała być Lwem”, a następnie wzięły udział w licznych zabawach nawiązujących do tematyki zajęć m.in.:  „uciekaj myszko do dziury”, „zwierzęce kalambury”, wymyślały rymy do nazw różnych zwierząt (np. lew – zlew), brały udział w zabawie „Kim jestem?” gdzie przez zadanie serii pytań chętne przedszkolaki musiały odgadnąć jakie zwierzątko znajduje się na karcie umieszczonej w opasce na ich głowie. Na sam koniec na przedszkolaki czekało najtrudniejsze zadanie otóż aby zdobyć nagrodę (cukierka) musiały wcielić się w rolę wylosowanego przez siebie zwierzaka.

dk10

 

EKO- KULTURALNI I PLASTIKOWE BUTELKI

W dniu 14.07.21 odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia z cyklu „Bądź – EKO-KULTURALNY”.

W dniu 14.07.21 odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia z cyklu „Bądź – EKO-KULTURALNY”.

Na początku zajęć dowiedzieliśmy się na czym polega majsterkowanie, a opowiedziała nam o tym główna bohaterka książki „Kicia Kocia majsterkuje”. Następnie pomimo braku narzędzi jakich używała Kicia Kocia z dziadkiem udało się nam stworzyć coś bardzo artystycznego. W naszej pracy w ruch poszły pędzle, kredki, kleje, ścinki papieru, linijki i ołówki, nakrętki plastykowe i wiele innych narzędzi i materiałów. Tematem były puste butelki po wodzie, płynach, do prania, do płukania itd. Każda z butelek ma ciekawy kształt, który przy uruchomieniu naszej wyobraźni może zmienić się w dziwne i niespotykane zwierzątko albo mogą wyrosnąć jej skrzydła i poleci w chmury jako samolot.

 

EKO-KULTURALNI I WYTŁACZANKI PO JAJKACH

Na kolejnym spotkaniu z cyklu wakacyjnych zajęć „Bądź EKO – KULTURALNY” zajmowaliśmy się wytłaczankami po jajkach. Najczęściej po wykorzystaniu jajek wyrzucamy wytłaczanki do śmieci, a można je w bardzo fajny sposób wykorzystać tworząc rozmaite rzeczy np., zwierzątka. Dzieci wykonały morskie oraz lądowe zwierzątka wykorzystując pocięte elementy wytłaczanek.

 

OGRÓDEK W… EKO-ZAJĘCIA W BIBLIOTECE NA CZARNYM POTOKU

Co zrobić gdy chcesz wsadzić kwiaty a nie masz pod ręką żadnej fajnej doniczki. Nic prostszego wystarczy rozglądnąć się wokół, poszukać jakiś niepotrzebnych już nikomu przedmiotów takich jak pudełka, słoiki itp.

Co zrobić gdy chcesz wsadzić kwiaty a nie masz pod ręką żadnej fajnej doniczki. Nic prostszego wystarczy rozglądnąć się wokół, poszukać jakiś niepotrzebnych już nikomu przedmiotów takich jak pudełka, słoiki itp. Później uruchomić wyobraźnię, wszystko odpowiednio ozdobić, pomalować, powyklejać i gotowe.
Dnia  20 lipca w Fili na Czarnym Potoku przeprowadzono warsztaty ekologiczne w których młodzi artyści mieli okazję wykonać swoje własne oryginalne, niepowtarzalne i niebanalne donice na kwiaty. A wszystko wykonane ze zwykłych śmieci: kubeczków, słoików czy za małych butów. Przy sadzeniu kwiatów radości było co niemiara. Wszystkim polecamy zabawę w taki wspaniały, ekologiczny dizajn.

Ekologicznie w Filii na Czarnym Potoku

W filii na Czarnym Potoku wakacje bardzo ciekawe i pracowite. Podczas kolejnych warsztatów które odbyły się we wtorek i w czwartek dzieci stworzyły między innymi swoje własne ŚMIECIOGRAJKI – zabawki wykonane ze śmieci.

W filii na Czarnym Potoku wakacje bardzo ciekawe i pracowite. Podczas kolejnych warsztatów które odbyły się we wtorek i w czwartek dzieci stworzyły między innymi swoje własne ŚMIECIOGRAJKI – zabawki wykonane ze śmieci.
Wzięły również udział w zajęciach zatytułowanych: Przeszyj to sam – warsztaty z kreatywnego przerabiania ubrań, gdzie mogły przeobrazić się w projektantów mody i przerobić swoje stare, niepotrzebne już ubrania w dizajnerskie ubiory. Podczas każdego spotkania towarzyszy dzieciom oczywiście książka. Każdego dnia inna ale zawsze związana z tematem.

ZAJĘCIA WAKACYJNE – EKO- KULTURALNI

W dniu 07.07.2021 w bibliotece na Źródlanej odbyły się pierwsze zajęcia z wakacyjnego cyklu : „Bądź Eco-Kulturalny”. Zajęcia mają na celu uświadomienie dzieci jak ważne jest dbanie o środowisko, które nas otacza oraz o przyrodę. Przy wspólnej zabawie uczymy się jak wykorzystywać codzienne odpady lub śmieci.

Na początek zajęć pobawiliśmy się w segregację śmieci, gra zawiera 5 kolorowych pudełeczek, każdy kolor oznacza inny rodzaj śmieci, na kartonikach znajdują się obrazki różnych odpadów, które należy umieścić w odpowiednim pudełeczku. Dowiedzieliśmy się również co oznaczają pojęcia : recykling oraz upcykling.

Tematem pracy były rolki po papierze toaletowym oraz ręczniku papierowym. Najczęściej wyrzucamy te elementy do śmieci, a nam udało się zrobić przyborniki na biurko, do których można włożyć ołówki, kredki, pędzle i wiele innych rzeczy.