Warsztaty teatru cieni

Zachęcamy do obejrzenia efektów pracy uczestników warsztatów teatru cieni dla młodzieży, które odbyły się w naszej bibliotece pod koniec czerwca.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku  – efektów pracy młodzieży podczas czerwcowych warsztatów teatru cieni w naszej bibliotece.

Zakończenie wakacyjnych Eko- warsztatów w Bereście

Jak powszechnie wiadomo nic tak nie poprawia wszystkim Mamom humoru niż nowy, piękny kwiat w domowej kolekcji.

Jak powszechnie wiadomo nic tak nie poprawia wszystkim Mamom humoru niż nowy, piękny kwiat w domowej kolekcji. A gdy jeszcze znajduje się w misternie zdobionej, unikatowej doniczce- Mamy wprost mdleją z zachwytu. Dlatego podczas czwartkowych zajęć nasza grupa młodych ogrodniczek i ogrodników ze starych butelek, kubełków, a nawet jednego starego buta „wyczarowała” oryginalne doniczki. Następnie zasadziliśmy w nich piękne i pachnące wrzosy i lawendy. Tymi kwiecistymi prezentami mali czytelnicy obiecali obdarować swoje Mamusie po powrocie do domów. Oczywiście podczas zajęć nie mogło zabraknąć książki i dlatego przeczytaliśmy bardzo ciekawe rozdziały „Elementarza Ekologicznego”. Dowiedzieliśmy się z nich m.in. tego jak przy pomocy kilkunastu prostych zasad możemy znacząco wpłynąć na mniejsze zużycie energii i wody w naszym domu i w szkole, a także jak mądrze planować zakupy, aby później nie zaśmiecać środowiska. Niestety razem z przemijającymi wakacjami, kończą się również nasze spotkania przeprowadzane w ramach projektu „Bądź Eko- Kulturalny”. Na szczęście warsztaty te wyposażyły nas w szeroki zasób ekologicznej wiedzy i pokazały jak starym i niepotrzebnym rzeczom przy pomocy najprostszych materiałów plastycznych możemy ofiarować całkiem nowe drugie życie. Do zobaczenia!

Krynickie urlopy Prymasa Wyszyńskiego – prelekcja

W sobotę, 21 sierpnia br. w Kościele Zdrojowym odbyła się prelekcja pt. Krynickie urlopy Prymasa Wyszyńskiego. Wykład prowadził redaktor Andrzej W. Kaczorowski z Warszawy, autor artykułu o pobytach Prymasa w Krynicy w latach 1951-1978, który kazał się m. in. w Krynickich Zdrojach. Prelekcja poprzedza uroczyste odsłonięcie Pomnika Prymasa Wyszyńskiego w Krynicy, zaplanowane za kilka tygodni. Wykład został zorganizowany przez Parafię p.w. WNMP, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Prymasa Wyszyńskiego w Krynicy- Zdroju i Bibliotekę Publiczną.

Dr Michał Zieleniewski – wystawy: plenerowa i online

Wystawa przygotowana w 2021 r. w związku z rocznicami – 200. urodzin i 125. śmierci dra Michała Zieleniewskiego (1821-1896).

Wystawa przygotowana w 2021 r. w związku  z rocznicami – 200. urodzin i 125. śmierci dra Michała Zieleniewskiego (1821-1896). Mateusz Michał Zieleniewski przez 30 lat pełnił funkcję lekarza zdrojowego w Krynicy. Ekspozycja przybliża Jego działalność na rzecz rozwoju uzdrowiska, starania o rozszerzenie i unowocześnienie lecznictwa uzdrowiskowego, popularyzację polskich zakładów zdrojowych, a także samej Krynicy.  Pokazuje zakład kąpielowy z II połowy XIX w., unikalne, nieznane widoki zakładu zdrojowego, w tym najstarsze zdjęcia Krynicy z 1862 r. ze zbiorów m. in. Biblioteki Kórnickiej PAN i Biblioteki Jagiellońskiej. Na wystawie znalazły się także zdjęcia i informacje o rodzinie dra Michała Zieleniewskiego, m. in. znanym rodzie krakowskich właścicieli fabryki maszyn Zieleniewskich.

Wystawę pt. Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy,  można oglądać obecnie w plenerze (w Parku M. Dukieta, niedaleko fontanny)

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, program Patriotyzm Jutra.

Logo MKDNiSmhp2Web

 

„Śmiecio-Potwór atakuje Berest”, czyli wakacyjne rysowanie komiksów

We wtorek 24 sierpnia biblioteka w Bereście ponownie gościła uczestników wakacyjnego projektu „Bądź Eko- Kulturalny”. Na początku nasza dzielna załoga wysłuchała z zaciekawieniem jednego z rozdziałów książki „Śmieciogród” pod tytułem „Kolekcjoner śmieci”. Opowiada on o tym jak za sprawą pewnego australijskiego żeglarza powstała wspaniała akcja Sprzątanie Świata. Lokalny pomysł bardzo szybko rozprzestrzenił się na wszystkie kraje, dzięki temu w każdy trzeci weekend września miliony ochotników czyszczą ze śmieci lasy, góry i morza. Obiecaliśmy sobie, że w tym roku również i my weźmiemy w niej udział. Następnie uruchomiliśmy nasze niezmierzone pokłady wyobraźni i talentów plastycznych tworząc kilka Eko- Komiksów. W jednym z nich paskudny Śmiecio-Potwór chciał zniszczyć Berest, ale dzięki lokalnym śmiałkom – Strażakom z OSP jego niecny plan spalił na panewce 😉 Do zobaczenia!

Bombowa Eskadra z Berestu!

Czwartek 19 sierpnia zapisze się już na zawsze nie tylko w historii Berestu, ale i całego lotnictwa 😉 . Tego dnia młodzi inżynierowie i konstruktorzy wyprodukowali w bibliotece kilka super nowoczesnych latających maszyn.

Czwartek 19 sierpnia zapisze się już na zawsze nie tylko w historii Berestu, ale i całego lotnictwa 😉 . Tego dnia młodzi inżynierowie i konstruktorzy wyprodukowali w bibliotece kilka super nowoczesnych latających maszyn. Piękne myśliwce i kolorowe samoloty pasażerskie powstały m.in. z pustych butelek plastikowych, nakrętek i kartonów. Oczywiście od razu prototypy te przeszły testy praktyczne na pobliskim lotnisku (łące), wzbudzając popłoch i niepokój u lokalnych jaskółek i wróbli. Warto dodać, że w pierwszej części zajęć „Bądź Eko- Kulturalny” dzięki świetnej książce „Śmieciogród” dowiedzieliśmy się m.in. o dwóch głównych przyczynach nadmiaru śmieci. Przeczytaliśmy również o opakowaniach, jak wyglądały kiedyś i dzisiaj i z czego są zrobione – nie tylko z papieru, lub plastiku, ale także, uwaga – z obierków owoców i warzyw! Niestety nie są jeszcze w powszechnym użyciu. Na koniec stwierdziliśmy, że spróbujemy być jak osoba z rozdziału „Mini minimalista”, która pragnie mieć jak najmniej i kupuje tylko to co jest jej naprawdę potrzebne. Do zobaczenia w następnym tygodniu!

Wakacyjny „EkoDesign” w filii w Bereście

Tradycyjnie we wtorek 17 sierpnia  w bibliotece w Bereście odbyły się kolejne zajęcia realizowane w ramach wakacyjnego projektu „Bądź Eko- Kulturalny”. Pierwszą część spotkania poświęciliśmy na przeczytanie kilku kolejnych fragmentów niezwykle interesującej książki pt. „Śmieciogród”. Najpierw z rozdziału „Plastikowa zupa” dowiedzieliśmy się, m.in. tego, że na Oceanie Spokojnym pływa ogromna Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. „Foliówka zamiast obiadu” uświadomiła nam jak wielkim zagrożeniem dla zwierząt są poniewierające się wszędzie tworzywa sztuczne. Na przykład w ciele jednego z wielorybów znaleziono 40 kilogramów tych szkodliwych odpadków! Na szczęście są zwierzęta, które je uwielbiają i trawią z łatwością. O tej ciekawostce wyczytaliśmy w rozdziale „Plastikożerne”. Chodzi o mikroskopijną bakterię Ideonella sakaiensis zjadającą ze smakiem PET-y. Niestety ten śmieciowy super bohater jest maluteńki i konsumpcja idzie mu powolutku, ale naukowcy już od lat pracują zawzięcie, aby go przyspieszyć. Drugą część zajęć przeznaczyliśmy na „ekodesign”, czyli wykorzystanie niepotrzebnych śmieci do stworzenia różnych pożytecznych rzeczy. W ten sposób plastikowe butelki zamieniły się w sympatyczne i kolorowe świnki- skarbonki  Do zobaczenia!

 

Eko- Szwalnia w Bereście działa pełną parą!

W czwartkowe przedpołudnie (12 sierpnia) biblioteka w Bereście na chwilę zamieniła się w profesjonalną ekologiczną szwalnię.

W czwartkowe przedpołudnie (12 sierpnia) biblioteka w Bereście na chwilę zamieniła się w profesjonalną ekologiczną szwalnię. Podczas kolejnych zajęć z cyklu „Bądź Eko- Kulturalny” młodzi, ale niezmiernie utalentowani projektanci mody przy pomocy nożyczek, igieł, nitek, niepotrzebnych nikomu (miejmy nadzieję) koszulek i własnej wyobraźni, wykonali oryginalne i funkcjonalne torby na zakupy. Oprócz tego kilka plastikowych nakrętek zamieniło się w kolorowe bałwanki, pajączki i pszczółki. Oczywiście na początku naszych warsztatów kontynuowaliśmy czytanie kolejnych rozdziałów niezwykle ciekawej i pouczającej książki pt. „Śmieciogród”. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o szkodliwym wpływie na środowisko plastikowych reklamówek z rozdziału „Są Siatki”. Wiemy także dlaczego lepiej używać szklanych naczyń („Prawdziwy bohater pije ze szklanki”) i o nieuczciwym postępowaniu niektórych przedsiębiorców tworzących mafie śmieciowe („Śmierdzący interes”). Do zobaczenia w następnym tygodniu!