„Tchnienie”

Film jest efektem warsztatów pt. „O’CIEŃ” zrealizowanych w ramach projektu „Cztery oblicza książki, nie licząc czytania”. Działanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Funduszu Promocji Kultury

Dzień Głośnego Czytania w szkole i w przedszkolu w Mochnaczce Wyżnej

W środę 29 września wypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz pierwszy ustanowiła go Polska Izba Książki we wrześniu 2001 roku, a więc 20 lat temu.

W środę 29 września wypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz pierwszy ustanowiła go Polska Izba Książki we wrześniu 2001 roku, a więc 20 lat temu. Akacja ta jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży , ponieważ jak udowodniono naukowo czytanie na głos pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a także stymuluje rozwój małego czytelnika. Z tej okazji Filia w Bereście odwiedziła uczniów i przedszkolaki z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mochnaczce Wyżnej. Na początku dzieci z klasy I i II wysłuchały kilku „Niesamowitych przygód Neli”, czyli małej, ale bardzo dzielnej podróżniczki. Tym razem Nela zawitała do Tajlandii, gdzie uczyła się m.in. jak wykąpać słonia oraz zjeść lokalny przysmak – skorpiona na patyku. Uczniowie z klasy III razem z parą małych detektywów Tiril i Oliverem, a także sympatycznym psem Otto próbowali rozwiązać zagadkę prastarej klątwy z książki „Operacja Mumia”. Przedszkolaki natomiast dowiedziały się, że warto jest mieć marzenia i wierzyć w ich spełnienie. Tak jak pewna królewna Monika, w bajce pt. „O królewnie, która chciała jeździć koparką”. Po lekturze każda grupa rozwiązywała różne rebusy i grała w wywołującą salwy śmiechu grę „Gorący Ziemniak”. Na zakończenie mali czytelnicy otrzymali malutkie słodkie co nie co. Do zobaczenia!

 

Uczniowie z Berestu poznają góralskie legendy i klechdy

W środę 29 września Biblioteka w Bereście we współpracy z Biblioteką Szkolną zorganizowała dla dzieci z klas I, II i III spotkanie w czasie którego mali uczniowie wysłuchali kilku pięknych podhalańskich legend.

W środę 29 września Biblioteka w Bereście we współpracy z Biblioteką Szkolną zorganizowała dla dzieci z klas I, II i III spotkanie w czasie którego mali uczniowie wysłuchali kilku pięknych podhalańskich legend. Korzystając z bogato ilustrowanej książki „Legendy Polskie – Na Zwyrtałową Nutę” mali słuchacze dowiedzieli się m.in. o tym jak pewien anioł stworzył Podhale, a Pan Bóg jego mieszkańca Górala. Niezwykle interesująca była również legenda o niezliczonych zastępach śpiących rycerzy w tatrzańskiej grocie, a także o pięknej i dobrej, ale bardzo ubogiej Hance, której Najświętsza Panienka Ludźmierska ofiarowała wspaniały prezent. Najweselsza była oczywiście opowieść o Zwyrtale muzykancie, czyli „Maćku Galicy hej spod Nowego Targu!” jak sam o sobie mówił główny bohater. Ten wesoły góral, gdy przybył do nieba zaczął w nim tak pięknie grać na swoich skrzypkach, że żaden anioł nie był w stanie usiedzieć na miejscu. Zresztą ciężko się im dziwić, komu z nas bowiem nóżka nie drgnie słysząc skoczne takty i wersy góralskiego przeboju: „W murowanej piwnicy, tańcowali zbójnicy…”? W końcu sam Pan Bóg kazał Zwyrtale przygrywać, a w nagrodę Święty Piotr odesłał go znowu na ziemię, na jego ukochane hale. Następnie w drugiej części spotkania dzieci odpowiadały na różne górskie zagadki, a także wykonały przepiękne portrety muzykanta Zwyrtały. Nagrodą za ich zaangażowanie były kolorowe lizaki, które wywołały na twarzach promienne uśmiechy. Do zobaczenia!

Dzień Przedszkolaka w Bereście

W poniedziałek 20 września w całej Polsce obchodzony był hucznie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nie inaczej było w Bereście, gdzie do świętujących dzieci przyłączyła się ochoczo „Mała Bajeczka” i sympatyczny Pan Borsuk.

W poniedziałek 20 września w całej Polsce obchodzony był hucznie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nie inaczej było w Bereście, gdzie do świętujących dzieci przyłączyła się ochoczo „Mała Bajeczka” i sympatyczny Pan Borsuk. W czasie przerw między zabawami najmłodsi wysłuchali dwóch ciekawych książeczek. Pierwsza z nich pt. „Marysia i wesoły dzień w przedszkolu” opisywała typowy, czyli pełen zabawy i interesujących zajęć, pobyt w przedszkolu malutkiej dziewczynki. Druga historia pt. „Posłuchaj, mały!” to opowieść o dwóch wesołych psach starszym Figo i młodym Leosiu. Początkowo Figo był bardzo nieufny w stosunku do szczeniaka, ale wkrótce odkrył, że wspólne spędzanie czasu, jest wprost niesamowite i pełne przygód. Po lekturze rozbawione i roześmiane przedszkolaki z wielką pasją zabrały się za wykonywanie prac plastycznych. W nagrodę za przepiękne „psie portrety” mali rysownicy otrzymali słodki upominek. Kochane Przedszkolaki z okazji tego wielkiego święta życzymy Wam, aby promienny uśmiech nigdy nie znikał z waszych twarzy J. A na zakończenie taki oto cytat:

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie.” – Paulo Coelho

Do zobaczenia!

Nieznane dokumenty z życiorysu dra Zieleniewskiego

Brzegowy - prelekcja przełożona

Prelekcja pt. Michał Zieleniewski w świetle rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie  to kolejne wydarzenie związane z upamiętnieniem zasłużonego dla rozwoju XIX w. Krynicy lekarza. Wykład on-line odbędzie się 28 września (wtorek) o godz. 16.00 przez kanał YouTube, FB i stronę internetową biblioteki. Będzie również tłumaczony w polskim języku migowym. Po premierze prelekcja zostanie  umieszczona do obejrzenia na stronie internetowej biblioteki i kanale YT. Wykład połączony z prezentacją multimedialną pokaże efekty wielomiesięcznej pracy dra Pawła Brzegowego – zapoznania się z materiałami zgromadzonymi przez dra Zieleniewskiego,  znajdującymi się obecnie w Czytelni Rękopisów BJ. Kolekcja składa się z 10 tomów, zawierających publikacje o uzdrowisku, analizy  wód mineralnych, wycinki prasowe, korespondencje do władz, instytucji i osób prywatnych, raporty finansowe, rysunki, karty pocztowe.

Doktor Michał Zieleniewski pozostawił po sobie bogatą spuściznę dotyczącą rozwoju krynickiego uzdrowiska, innych polskich uzdrowisk i balneologii. Natomiast nie ma wielu dokumentów, zdjęć czy pamiątek dotyczących jego zycia osobistego. Dr Paweł Brzegowy podczas swojej pracy dokonał ciekawego odkrycia, odnajdując unikatowe, dotąd nieznane materiały dotyczące życiorysu Michała Zieleniewskiego, które zostaną pokazane podczas prelekcji .

Spotkanie będzie zorganizowane w ramach projektu realizowanego w br. przez Bibliotekę Publiczną pt. Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy. Działanie jest dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, Program Patriotyzm Jutra.

Dzień Kropki

Słyszeliście o Dniu Kropki? Jeśli wydaje się Wam, że to kolejne wymyślone, nowomodne i nieciekawe święto – jesteście w błędzie bo przecież wszystko od kropki się zaczyna.

Słyszeliście o Dniu Kropki? Jeśli wydaje się Wam, że to kolejne wymyślone, nowomodne i nieciekawe święto – jesteście w błędzie bo przecież wszystko od kropki się zaczyna. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Opowiadanie z książki “The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 180 krajach. Pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość dzieci oraz zachęcać ich do tworzenia, to święto kreatywności, odwagi i zabawy. A DLACZEGO AKURAT KROPKA?
PONIEWAŻ OD MAŁEJ KROPKI WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA.
Dnia 14 września w bibliotece na Czarnym Potoku było bardzo kropkowo i kreatywnie. Dzieci z przedszkola Mali Odkrywcy, które gościły tego dnia w filii wzięły udział w specjalnie na tą okazje przygotowanych w zajęciach. Na początku, zaraz po kropkowym powitaniu wysłuchały historię, której bohaterką była mała Vashti. Później wspólnie zastanawialiśmy się co to jest talent. Dzieci dzieliły się z biblioteczną Czarownicą Petronellą swoimi niesamowitymi talentami, ucząc ją np. prawidłowego mycia zębów, śpiewu, tańca lub fikołków. Dużą frajdę sprawiła wszystkim zabawa: Kropki w ruch, w której przedszkolaki musiały dopasować swoje kropkowe pary. Wymieniały wspólnie kropkowe zwierzęta, przedmioty, potrawy lub rośliny. Na koniec wykonały piękne prace w których pierwszą rolę odegrała oczywiście kropka. Dzieci miały także okazję poznać inne książki w których bohaterem jest kropka.