Z książką i misiem do przedszkola.

Obchodów dnia misia ciąg dalszy. W czwartek 25 listopada Filia 1 wybrała się jak co miesiąc do Integracyjnego Przedszkola „Przystań” po to, aby przyłączyć się do wspólnego świętowania.

Obchodów dnia misia ciąg dalszy. W czwartek 25 listopada Filia 1 wybrała się jak co miesiąc do Integracyjnego Przedszkola „Przystań” po to, aby przyłączyć się do wspólnego świętowania. Dzieci wysłuchały  zabawną książeczkę zatytułowaną „Proszę mnie przytulić” autorstwa Emilii Dziubak i Przemysław Wechterowicza. Była to pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas a najlepszy jest oczywiście niedźwiedzi uścisk. Następnie dzieci ochoczo przystąpiły do rożnego rodzaju zabaw i quizów. Wszystkie oczywiście związane były z naszymi pluszakami. Nawet na panią przedszkolankę czekało specjalnie zadanie. Musiała wykonać portret pluszowego misia z zasłoniętymi oczami kierowana przez swoich podopiecznych. Zarówno dzieci jak i pani wywiązali się z zadań perfekcyjnie.

Książkowi Odkrywcy kochają misie.

Miś to najlepszy przyjaciel wszystkich dzieci, każdy to wie. Wiedzą to także dzieci z grupy czterolatków z Gminnego Przedszkola nr 2 w Krynicy Zdroju, które odwiedziły w środę Bibliotekę na Czarnym Potoku.

Miś to najlepszy przyjaciel wszystkich dzieci, każdy to wie.
Wiedzą to także dzieci z grupy czterolatków z Gminnego Przedszkola nr 2 w Krynicy Zdroju, które odwiedziły w środę Bibliotekę na Czarnym Potoku.
Misie obchodzą swoje święto które wypada 25 listopada. Nie można było pominąć tak ważnego wydarzenia. Filia 1 zorganizowała więc specjalne spotkanie w którym wzięły udział przedszkolaki  oraz oczywiście misie. Dzieci wysłuchały książkę zatytułowaną „Jak rozpoznać misia. Poradnik dla początkujących” autorstwa Davida Robertsa, Michelle Robinson, poznały historie pluszowego misia. Później wszyscy zamienili się w prezenty dla misiów, rozpoznawali rożne misie z bajek oraz wykonali przepiękne niedźwiadki z papierowych pasków.

Andrzejkowe DKK i zabawa dla przedszkolaków

25 listopada w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie DKK połączone z zabawą andrzejkową zorganizowane dla przedszkolaków z ochronki przez Bibliotekę Publiczną w Tyliczu oraz Świetlicę „Przystań”.

25 listopada w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie DKK połączone z zabawą andrzejkową zorganizowane dla przedszkolaków z ochronki przez Bibliotekę Publiczną w Tyliczu oraz Świetlicę „Przystań”. Tradycyjnie na samym początku dzieci wysłuchały bajki, tym razem była to książka Agnieszki Stelmaszyk pt. „Upiorne andrzejki”, a następnie wzięły udział w licznych zabawach i wróżbach andrzejkowych. W tym szczególnym dniu wszystkie przedszkolaki mogły zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka – oczywiśćie wszystkie wróżby traktowaliśmy  z przymrużeniem oka. Przedszkolaki przekłuwały serca by poznać imiona przyszłych żon i mężów; odkrywały kubeczki z wróżbą pod którymi znajdowały się przedmioty o symbolicznym znaczeniu np. moneta – bogactwo, samochód – podróż itp.; ustawiały buty, aby sprawdzić, który z przedszkolaków jako pierwszy się ożeni albo wyjdzie zamąż.  Ponadto uczestniczyły w zabawach ruchowych np.: zabawa w figury woskowe i rozsypane klucze. W ten sposób podczas zabawy w wesołej atmosferze przedszkolaki poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe.

Światowy „Dzień Misia” w przedszkolu w Bereście

W czwartek 25 listopada na całym świecie uroczyście obchodzono „Dzień Misia”. To niezwykle ważne dla najmłodszych święto celebrowano również z wielką pompą w przedszkolu w Bereście.

W czwartek 25 listopada na całym świecie uroczyście obchodzono „Dzień Misia”. To niezwykle ważne dla najmłodszych święto celebrowano również z wielką pompą w przedszkolu w Bereście. Na początku podczas naszego spotkania dzieci wysłuchały dwóch bajek. Najmłodsi pasjonowali się przygodami wesołego „Misia Tulisia”, który tym razem wybrał się… do przedszkola i przeżył tam wiele zabawnych chwil. Starsi dowiedzieli się co zrobić, gdy dokucza nam bezsenność z pięknie ilustrowanej książki pt. „Dobranoc, Mały Misiu”. Po tej chwili skupienia przyszedł czas na harce i swawole. Zaczęło się od wspólnego kolorowania dwóch ogromnych plakatów z sympatycznymi niedźwiedziami. Następnie rozpoczęły się wymagające nie lada sprawności slalomy z żelkowymi misiami umieszczonymi na łyżeczkach, które przedszkolaki trzymały w buziach. Na mecie każdy słodki miś lądował tam gdzie jego miejsce, czyli w brzuszku. Po tych wyczerpujących rozgrywkach przeprowadziliśmy degustację tego co wszystkie misie kochają najbardziej, czyli pysznego miodku J . Do zobaczenia!

Dzień Kredki z małymi Odkrywcami.

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie…

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie…
My również bardzo lubimy kredki bo dzięki nim nasz świat jest kolorowy i wesoły.
22 listopada obchodziliśmy święto wszystkich kredek, nie mogło więc zabraknąć specjalnych warsztatów przygotować z tej okazji w bibliotece na Czarnym Potoku. W zajęciach wzięły udział dzieci z grupy pięciolatków z Gminnego Przedszkola nr 2.
Zastanowiliśmy się wspólnie jakie są rodzaje kredek, zmieniliśmy ich codzienne zastosowanie tj. kredki posłużyły np jako klocki z których stworzyliśmy kolorowe układanki, śmieszny Pan Ołówek towarzyszył dzieciom w tańcu. Przedszkolaki poznały magiczne kredki w których ukryte były obrazki. Ukazywały się one w momencie gdy padł na nie strumień światła. Nasi mali goście wysłuchali super książkę pt „Po co komu biała kredka” autorstwa Małgorzaty Falkowskiej. Na koniec wszyscy wykonali piękne obrazki oczywiście przy pomocy białej kredki, która w końcu mogła poczuć się doceniona. Za swoje zmagania dzieci zostały nagrodzone kolorowankami oraz specjalnym dyplomem.

Sobota z wyobraźnią – Dzień Praw Dzieci

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dzieci. Nie mogło zabraknąć tak ważnego tematu na zajęciach bibliotecznych w Filii 1. Podczas sobotnich warsztatów, które wypadły właśnie tego dnia, dzieci wysłuchały swoich praw i obowiązków.
Wspólnie zastanowiliśmy się co one oznaczają, jak je przestrzegać i na czym w ogóle polegają te zasady. Później wysłuchały opowiadanie zaczerpnięte z książki pt. „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” autorstwa Joanny Olech. Wybrałyśmy historię dotyczącą bardzo ważnego prawa a mianowicie: „Wszystkie dzieci maja prawo do równego traktowania, bez względu na kolor skóry, rasę czy płeć. Dzieci niepełnosprawne maja takie same prawa jak ich sprawni rówieśnicy”.
Młodzi czytelnicy mieli niecodzienną okazje poczuć się przez chwilę jak osoby niepełnosprawne. Musiały zmierzyć się z różnymi ograniczeniami i na przykład przejść tor przeszkód z zasłoniętymi oczami podobnie jak osoba niewidoma. Poczuć się jak osoba niesłysząca ze specjalnymi wyciszającymi słuchawkami na uszach. Namalować obrazek samymi ustami czy próbować przekazać nam wiadomość za pomocą samych gestów. Wielką trudność sprawiła wszystkim próba gdy cała buzia zapełniona była chrupkami, co uniemożliwiło komunikację. To miało pokazać dzieciom jak trudno jest się porozumieć z otoczeniem osobie głuchoniemej. Te doświadczenia sprawiły że dzieci uświadomiły sobie z jakimi trudnościami na co dzień muszą borykać się osoby niepełnosprawne i jak trudno jest im funkcjonować .
Na koniec wszyscy mogli na chwile wcielić się rolę dzieci z innych krajów wykonując ich piękne, kolorowe portery.

„Wybryki papryki” w Mochnaczce Niżnej

W czwartek 18 listopada bibliotekarz Filii Berest ponownie odwiedził sympatycznych czytelników w Szkole Podstawowej w Mochnaczce Niżnej.

W czwartek 18 listopada bibliotekarz Filii Berest ponownie odwiedził sympatycznych czytelników w Szkole Podstawowej w Mochnaczce Niżnej. Na początku spotkania wszystkie dzieci wymieniły wcześniej pożyczone i przeczytane książki na nowe. Największą popularnością cieszyły się lektury „Dzieci z Bullerbyn” i „Dziewczynka z zapałkami”, a także różne inne bajki i bajeczki oraz powieści przygodowe. Następnie uczniowie wysłuchali „rozbrykanych historii o warzywach”, czyli zabawnego opowiadania Anny Ficner-Ogonowskiej pt. „Wybryki Papryki”. Po lekturze wywiązała się dyskusja o zaletach spożywania takich witaminowych potęg, jak m.in. buraki, rzodkiewki, papryki, czy ogórki. Na końcu wszyscy zgodnie uznali, że najukochańszym warzywnym królem jest ketchup… znaczy się pomidor oczywiście 😉 . Po teorii przyszedł czas na praktykę. Każdy z nas wie, że w jesienno- zimowym okresie oprócz zdrowego odżywiania niezwykle ważna jest kondycja fizyczna. Dlatego młodzi atleci z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przystąpili do wyścigów, ćwiczeń i zręcznościowej zabawy o smakowitej nazwie „sałatka jarzynowa”J. Do zobaczenia!

Książkowi odkrywcy poznają swoje prawa!!

Z czym kojarzy się kolor niebieski? wiadomo z wodą, śniegiem, morzem…
Od dzisiaj będzie on nam się kojarzył również z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka.

Z czym kojarzy się kolor niebieski? wiadomo z wodą, śniegiem, morzem…
Od dzisiaj będzie on nam się kojarzył również z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Co roku UNICEF przypomina bowiem o wykorzystaniu tego koloru we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
W piątek, 19 listopada setki szkół i przedszkoli w całej Polsce po raz kolejny obchodzą Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.
Wydarzenie to jest organizowane z okazji przypadającej w sobotę rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
Filia 1 również zaangażowała się w te obchody udając się do Gminnego Przedszkola nr 2 „Mali Odkrywcy”, a dokładnie do grupy VI ze specjalnymi zajęciami. Dzieci wysłuchały opowiadanie zaczerpnięte z książki Joanny Krzyżanek zatytułowanej „Dzieciaki z Ulicy Tulipanowej czyli prawa małych i dużych”. Dużą frajdę sprawiły przedszkolakom zabawy takie jak np. Podchustowe minki czy podróż do Krainy Praw Dziecka. Odbyliśmy rozmowę na bardzo poważny temat praw i obowiązków dzieci, tutaj przedszkolaki wykazały się ogromnym znawstwem tematu.
Na końcu wszyscy zaangażowali się w tworzenie TABLICY PRAW DZIECKA, która zawisła w przedszkolnej sali po to aby na co dzień przypominać dzieciom o ich prawach.

Jaworzynki robią makramy

Dzisiaj w Filii na Czarnym Potoku odbyło się spotkanie Klubu Jaworzynki.

Dzisiaj w Filii na Czarnym Potoku odbyło się  spotkanie Klubu Jaworzynki. Panie seniorki tym razem wykonały  swoją własna wersje makramy.
Tego typu przedmioty znów są obecnie bardzo modne, a tego typu ozdoba wykonana własnoręczne cieszy jeszcze bardziej.