Miesiąc: luty 2022
Obchody Światowego Dnia Dinozaura w bibliotece w Bereście
W sobotę 26 lutego przypada Światowy Dzień Dinozaura, dlatego nasze sobotnie spotkanie w bibliotece w Bereście poświęciliśmy właśnie tym prehistorycznym zwierzętom.
W sobotę 26 lutego przypada Światowy Dzień Dinozaura, dlatego nasze sobotnie spotkanie w bibliotece w Bereście poświęciliśmy właśnie tym prehistorycznym zwierzętom. Na początku przeczytaliśmy świetną książkę pt. „Co robią dinozaury” z której dowiedzieliśmy się m.in. ile ważył najcięższy z nich Puertazaur, dlaczego Diplodoki połykały kamienie, ile centymetrów miał największy znaleziony ząb Tyranozaura i co wspólnego z Dinozaurami mają… kury. Następnie rozwiązywaliśmy krzyżówki, zabawne testy, typu „prawda”, czy „fałsz”, dopasowywaliśmy figurki dinozaurów do tych w książce, a na zakończenie wykonaliśmy piękne wyklejanki z kolorowego papieru. Do zobaczenia!
Androny, czy andruty – oto jest pytanie, czyli Tłusty Czwartek w Mochnaczce Niżnej
W czwartek 24 lutego Filia Berest odwiedziła Szkołę Podstawową w Mochnaczce Niżnej. Tradycyjnie na początku naszego spotkania mali czytelnicy oddali przeczytane, a wypożyczyli nowe niezwykle ciekawe książki i lektury.
W czwartek 24 lutego Filia Berest odwiedziła Szkołę Podstawową w Mochnaczce Niżnej. Tradycyjnie na początku naszego spotkania mali czytelnicy oddali przeczytane, a wypożyczyli nowe niezwykle ciekawe książki i lektury. Następnie odczytaliśmy wspólnie idealne na Tłusty Czwartek „słodkie” opowiadanie Joanny Krzyżanek pt. „O tym, jak Joasia pomyliła androny z andrutami”. Jest to zabawna historia o Cecylii, gąsce Walerii i pewnej Joasi, która plecie same… no właśnie andruty, czy androny? Ostatecznie udaje się ustalić, że świeżutkie, chrupiące, posmarowane smakowitym kremem wafle, to jednak andruty, a opowieści o biedronce większej od żaby, to jednak androny. Druga część naszej wizyty stała już pod znakiem czegóż by innego jak nie pączków. Starsza klasa rozwiązywała pączkowe zagadki matematyczne, natomiast ta młodsza kolorowała z zapałem to smakowite dzieło ludzkich rąk. Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim smacznego. Do zobaczenia!
Z książką do przedszkola – „Kicia Kocia zakłada zespół”
Podczas kolejnej wizyty, na którą do Integracyjnego Przedszkola „Przystań” wybrała się Filia 1 dzieci wysłuchały książeczkę pt. „Kicia Kocia zakłada zespół” autorstwa Anity Głowińskiej później było już wesoło, muzycznie i głośno.
Podczas kolejnej wizyty, na którą do Integracyjnego Przedszkola „Przystań” wybrała się Filia 1 dzieci wysłuchały książeczkę pt. „Kicia Kocia zakłada zespół” autorstwa Anity Głowińskiej później było już wesoło, muzycznie i głośno. Wspólnie odtańczyliśmy Taniec Radości, zastanawialiśmy się co to jest muzyka, odkrywaliśmy jakie dźwięki wydaje ciało, odgadywaliśmy instrumenty po dźwiękach jakie wydają oraz założyliśmy Szaloną Orkiestrę, która grała jak natchniona. Zabawa była wyśmienita.
Kocia sobota z wyobraźnia w Filii na Czarnym Potoku
Kot to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym tygrysie – wciąż nieco dziki, chadzający własnymi drogami, obdarzony taką samą gracją jak wielkie kotowate, żyjące na afrykańskich sawannach, ale jednocześnie dostępny, przyjacielski, pozwalający podrapać się za uchem.
Kotki to bardzo miłe zwierzaki lubiane przez wielu ludzi. Są bohaterami różnych bajek, opowieści czy filmów. Podczas sobotnich warsztatów nasi młodzi czytelnicy odkryli kocie tajemnice, poznali koci język za sprawą opowiadania zaczerpniętego z książki „Zwierzo-objasniarka wynalazek, który zmienił świat” autorstwa Sergio Olivotti. Rozwiązali specjalny test „Koci bohater” rozpoznając koty i dopasowując je do odpowiedniej bajki. Poznali również mało znanych reprezentantów kociej rodziny. Na koniec wszyscy wykonali kotki z papierowych torebek oraz zamiauczeli koci „Sto lat” wszystkim kotkom, zarówno tym domowym jak i tym żyjącym na wolności.
E-PRASA
Zapraszamy do korzystania z e-zasobów naszej biblioteki.
Światowy Dzień Kota w Bereście
W czwartek 17 lutego koty na całym świecie miały swoje święto. Dlatego tematem naszego sobotniego spotkania byli właśnie ci czworonożni, mruczący przyjaciele.
W czwartek 17 lutego koty na całym świecie miały swoje święto. Dlatego tematem naszego sobotniego spotkania byli właśnie ci czworonożni, mruczący przyjaciele. Najpierw przeczytaliśmy sobie książkę pt. „Albert i Karolina”, czyli historię w której przyjaźń miłej kotki i pewnego sympatycznego psiaka zostaje wystawiona na próbę, a wszystko przez nieopanowany apetyt Alberta. Następnie opowiadaliśmy sobie „kocie historie”, a także poznaliśmy całą masę niezwykłych ciekawostek o tych interesujących zwierzętach. Czy wiedzieliście na przykład, że kot jest bardzo bliskim krewnym tygrysa, a ich DNA jest zbieżne w 95,6 procentach? Albo, że jedną z nielicznych kocich ras, która lubi wodę jest Van turecki. Koty tej rasy potrafią nawet świetnie nurkować! Natomiast niezwykłą sprawność i zręczność koty zawdzięczają m.in. 53 luźno połączonym kręgom w kręgosłupie i dlatego mogą się wyginać praktycznie we wszystkie strony. Po tej dawce zoologicznej wiedzy wykonaliśmy z papieru kocie figurki, a na końcu olbrzymią kolorową kocią poduszkę. Miau! Miau! Do zobaczenia!
Książkowi Odkrywcy zakładają orkiestrę
Muzyka to wspaniała sprawa. Towarzyszy nam od najmłodszych lat, łagodzi obyczaje, niektórzy nawet nie wyobrażają sobie bez niej życia.
Jak poderwać Wilczycę, czyli Walentynki w Bereście
W sobotę 12 lutego tradycyjnie odbyło się nasze biblioteczne spotkanie. Oczywiście temat mógł być tylko jeden, czyli nadchodzące wielkimi krokami Walentynki.
W sobotę 12 lutego tradycyjnie odbyło się nasze biblioteczne spotkanie. Oczywiście temat mógł być tylko jeden, czyli nadchodzące wielkimi krokami Walentynki. Idealną książką na tę okazję była zabawna historia pt. „O Wilku, który chciał się zakochać”. Główny bohater mając dość samotności postanawia znaleźć swoją drugą połówkę. Niestety okazuje się to sprawą niełatwą, ale od czego ma się kumpli. Leśni towarzysze naszego Wilka instruują i doradzają mu jak tylko potrafią najlepiej, ale jak łatwo zgadnąć efekty są mizerne. Na szczęście całkiem niespodziewanie na horyzoncie (a właściwie to na ścieżce), pojawia się pewna sympatyczna Wilczyca, która błyskawicznie zawładnie sercem naszego amanta. Po lekturze wykonaliśmy piękne trójwymiarowe kolorowe kartki, które 14 lutego trafią do naszych Walentynek i Walentynów. Do zobaczenia!