Kle! Kle! Kle! Czyli kolonia bocianów w Mochnaczce Niżnej

W czwartek 28 kwietnia odbyło się cykliczne spotkanie z uczniami ze szkoły podstawowej w Mochnaczce Niżnej.

W czwartek 28 kwietnia odbyło się cykliczne spotkanie z uczniami ze szkoły podstawowej w Mochnaczce Niżnej. Na szczęście przydługa i mroźna zima odeszła już w siną dal, a jej miejsce zajęła pachnąca i kolorowa wiosna. Oczywiście cóż to byłaby za wiosna bez długonogich pań i panów z czerwonymi dziobami i białymi piórami przechadzających się dostojnie po okolicznych łąkach? Bociany to symbol szczęścia i pomyślności i chyba nie ma nikogo kto nie ucieszyłby się widząc tego pięknego ptaka. No, może oprócz żab, które na ten temat mogłyby mieć trochę inne zdanie. Co ciekawe w Mochnaczce Niżnej wylądowało ich wyjątkowo dużo. Bardziej dociekliwi mogliby zapytać, czy oprócz wiosny przyniosły też dzieci? Jeżeli tak, to miejscowe przedszkolanki będą miały mnóstwo pracy. Podczas naszych wspólnych zajęć sympatyczne dzieci oprócz wykonania bocianich gniazd i ich lokatorów obejrzały także z zaciekawieniem wiosenny teatrzyk Kamishibai pod tytułem: „Dwa ptaszki”. Kle! Kle! Kle! Do zobaczenia ponownie!

Spotkania pn. „Pogaduchy o Krynicy” powracają

Cykliczne spotkania Stowarzyszenia Miłośników Krynicy pn. „Pogaduchy o Krynicy”, organizowane przez Bibliotekę Publiczną powracają po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi. 26 kwietnia o godz. 10.00, w siedzibie naszej biblioteki (jeszcze przy al. L. Nowotarskiego 1) pasjonaci historii lokalnej dyskutowali na tematy związane z historią Krynicy. Rozmowa połączona była z prezentacją zdjęć i ciekawych materiałów ze zbiorów prywatnych członków Stowarzyszenia. Poruszono temat popularyzacji dawnej Krynicy w internecie i mediach społecznościowych. Internet stwarza możliwości dotarcia do większej liczby osób, ale też niesie też ze sobą informacje, które nie są oparte na źródłach. Warto te błędy weryfikować i poprawiać.

L. Maud Montgomery i „Ania z Zielonego Wzgórza”

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przeniosło uczestników do lat dzieciństwa. Stało się tak za sprawą rozmowy o powieści L. Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Okazją do dyskusji o znanych na całym świecie przygodach rudowłosej dziewczynki było ukazanie się w tym roku nowego tłumaczenia książki, które stało się tematem szerokiej ogólnopolskiej debaty.

Obchodzimy Światowy Dzień Ziemi w szkole w Polanach

W piątek 22 kwietnia przypada bardzo ważne święto, czyli Światowy Dzień Ziemi.

W piątek 22 kwietnia przypada bardzo ważne święto, czyli Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji zawitaliśmy do szkoły podstawowej w Polanach, aby razem z tamtejszymi uczniami przeprowadzić ekologiczne zajęcia. Pierwszą część wypełnił nam przyrodniczy teatrzyk Kamishibai, dzięki któremu poprzez piękne ilustracje i klimatyczne opisy młodzi uczestnicy warsztatów zobaczyli jak w ciągu dwunastu miesięcy zmienia się las i jego mieszkańcy. Następnie przeprowadziliśmy krótkie, ale owocne szkolenie z segregacji śmieci i teraz już doskonale wiemy do którego kosza wyrzucić takie popularne odpady jak chociażby plastik, szkło, czy papier oraz te bardziej nietypowe jak stare ubrania, baterie, zużyte pieluchy, a nawet… psią kupę! Po teorii przyszedł czas na praktykę, czyli zawody w segregowaniu, rozwiązywanie łamigłówek i uwielbiane przez każdego kalambury. Po wspólnych zajęciach cała szkoła razem z nauczycielami ochoczo wyruszyła w teren na wielką akcję sprzątania. Wszystkie śmieci strzeżcie się!!!

„Jak żyje Ziemia”, czyli spotkanie z uczniami w szkole w Piorunce

W czwartek 21 kwietnia odwiedziliśmy sympatycznych uczniów ze szkoły podstawowej w Piorunce.

W czwartek 21 kwietnia odwiedziliśmy sympatycznych uczniów ze szkoły podstawowej w Piorunce. Tematem przewodnim naszego spotkania był Światowy Dzień Ziemi. Na początku sala gimnastyczna zamieniła się na chwilę w salę teatralną, a wszystko to za sprawą tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania historii Kamishibai. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas I – III oraz ci najstarsi z klas V – VIII na moment przenieśli się na przykład do głębokiego, szumiącego lasu, lub na kwiecistą pachnącą łąkę. Posłuchali śpiewu ptaków i zaobserwowali schowanego głęboko pod ziemią pracowitego kreta. Te niezwykłe okoliczności przyrody zawarte były w teatrze obrazkowym „Jak żyje Ziemia”. Następnie wspólnie poznawaliśmy Dekalog Małego Ekologa, segregowaliśmy śmieci, rozwiązywaliśmy zagadki i trudną krzyżówkę. Na zakończenie odbyły się pełne humoru ekologiczne kalambury. Do zobaczenia!

W Bereście świętujemy Światowy Dzień Książki

W sobotę 23 kwietnia w bibliotece w Bereście obchodziliśmy hucznie Światowy Dzień Książki.

W sobotę 23 kwietnia w bibliotece w Bereście obchodziliśmy hucznie Światowy Dzień Książki. Ta szczególna impreza rozpoczęła się od wspólnego czytania wybranych przez dzieci fragmentów ulubionych bajek takich jak „Kot w Butach”, „Miś Tuliś”, „Kicia Kocia gra w piłkę”, czy „Odwagi Zajączku”. Następnie rozpoczęliśmy zmagania w konkursie rebusowym i w kalamburach, podczas których wcielaliśmy się w różnych książkowych bohaterów. Mnóstwo śmiechu wywołał także konkurs w którym przy pomocy teatrzyku Kamishibai i znajdujących się w nim ilustracji opowiadaliśmy sobie bajkowe historie z nami w rolach głównych. Dzięki temu powstała niesamowita legenda: „O Lenie, która pokonała mściwego kreta”, thriller akcji: „Osy gryzące w tyłek Szymona”, czy komedia kryminalna: „Inspektor Blanka i detektyw Piotr na tropie wilczej szajki”. Ostatnią część spotkania poświęciliśmy na wykonanie oryginalnych zwierzątek-zakładek. Do zobaczenia!

O dzieciach, które kochają książki

Światowy dzień książki obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Ma on na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Światowy dzień książki obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Ma on na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
CO MOŻNA ROBIĆ W TAKI DZIEŃ?….
Najlepiej wybrać się do biblioteki !!!
W sobotę wraz z naszymi małymi czytelnikami uczciliśmy to fantastyczne święto. Dzieci wysłuchały opowiadania Petera Carnavasa pt.:” O dzieciach, które kochają książki” w formie kamishibai. Poznały mnóstwo ciekawostek o książkach ale też wytężyły umysły i wymieniły chyba milion powodów, dla których warto czytać książki. Zresztą nasi najmłodsi czytelnicy wiedzą, że absolutnie każdy powód jest dobry aby sięgnąć po książkę.  Dlatego pamiętajmy, aby czytać nie tylko od święta, ale w miarę możliwości również w wolnym czasie. Nic tak nie pobudza wyobraźni jak czytanie książek…

Zwierzęta z wiejskiego podwórka w Filii na Czarny Potoku

Czy na wsi jest nudno? Na pewno nie!! Spotkać tu można np. przyjaznego gospodarza czy wesołą krówkę, którzy z zapałem oprowadzą dzieci po wiejskim podwórku.

Czy na wsi jest nudno? Na pewno nie!!  Spotkać tu można np. przyjaznego gospodarza czy wesołą krówkę, którzy z zapałem oprowadzą dzieci po wiejskim podwórku. W bibliotece na Czarnym Potoku, zdarzają się różne cuda. Tym razem łaciata krówka przeczytała przedszkolakom książkę o sympatycznym Pajączku Kędziorku. Wybrał się on z rodzicami na wieś. Tam w towarzystwie psa o imieniu Barry zaczyna zwiedzać gospodarstwo. Na podwórku i na łące spotyka wiele zwierząt, które wcześniej widział tylko na obrazkach, między innymi krowy, świnki, owce i konie. Rozmawia z nimi i poznaje ich zwyczaje a wraz z nim oczywiście nasi mali goście, którzy wysłuchali z wielkim zainteresowaniem tą pięknie ilustrowana bajeczkę.
Wesoły rolnik, który również zagościł dzisiejszego dnia w bibliotece opowiedział przedszkolakom bajeczkę w której dzieci czynnie wzięły udział, naśladując odgłosy wszystkich występujących w niej zwierzaków. Wspólnie odtańczyliśmy ulubiony taniec kaczek (najlepszy taniec wszystkich wesel) oraz rozpoznawaliśmy prawdziwe odgłosy wiejskich mieszkańców. Dzieci dowiedziały się również jak pożyteczne są wiejskie zwierzaki i jak wieloma skarbami obdarowują ludzi. Dają nam przecież mleko, jaja, miód czy wełnę. Dużą frajdę sprawiło wszystkim odgadywanie zwierząt kierując się jedynie zmysłem dotyku. Na koniec nasi mali goście wykonali wspaniałe, kolorowe kurki z papieru.

Wielkanocne kartki i zagadki detektywistyczne

W sobotę 9 kwietnia w bibliotece w Bereście odbyło się nasze przedświąteczne spotkanie czytelnicze i warsztaty plastyczne.

W sobotę 9 kwietnia w bibliotece w Bereście odbyło się nasze przedświąteczne spotkanie czytelnicze i warsztaty plastyczne. Dzieci, jak powszechnie wiadomo, od urodzenia mają w sobie coś ze śmiałego i bystrego odkrywcy. Na przykład, gdy mama mówi: „Ubierz synu czapkę, bo się przeziębisz”, nasza pociecha specjalnie nie wykonuje tej prośby, po to, aby później leżąc w łóżku z gorączką odkryć, że mama miała rację. Jednym słowem dzieci uwielbiają rozwiązywać przeróżne tajemnice. Dlatego na początku przeczytaliśmy doskonałą książkę pt. „Zagadki detektywistyczne. Rusz głową i znajdź rozwiązanie 25 tajemniczych historii”. Następnie wspólnie główkowaliśmy i wytężaliśmy umysły, a efektów naszych „śledztw” i śmiałych hipotez nie powstydziłby się sam Sherlock Holmes. Po tej gimnastyce umysłowej zabraliśmy się z zapałem do wykonywania świątecznych kartek, które moim nieskromnym zdaniem wyszły nam przepięknie. Na zakończenie chłopcy biorący udział w zajęciach dostali „prikaz”, aby w poniedziałek wielkanocny zlać, oczywiście wodą, każdą napotkaną na swej drodze niewiastę. Dziewczęta będą nam za to dozgonnie wdzięczne, bo przecież dzięki temu mają zapewnione całoroczne powodzenie wśród płci brzydkiej. Do zobaczenia i Wesołych Świąt!!!