Pirackie pasowanie na czytelnika w Tyliczu

27 maja czytelnia biblioteki w Tyliczu przemieniła się w prawdziwy okręt piracki. Kapitan piratów – Siwobrody wraz ze swoją załogą zaprosił na swój okręt dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynce, aby wspólnie wyruszyć w rejs na tajemniczą wyspę Książkolandię, by odnaleźć ukryty na niej skarb.

27 maja czytelnia biblioteki w Tyliczu przemieniła się w prawdziwy okręt piracki. Kapitan piratów – Siwobrody wraz ze swoją załogą zaprosił na swój okręt dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Muszynce, aby wspólnie wyruszyć w rejs na tajemniczą wyspę Książkolandię, by odnaleźć ukryty na niej skarb. Wspólna podróż nie mogła odbyć się bez wielu przygód i przeszkód. Razem pokonaliśmy nie jeden sztorm nie tracąc przy tym nikogo z naszej załogi ponieważ wszyscy trzymali się mocno liny, rozprawiliśmy się z niejednym rekinem i potworem morskim. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie kl. I – III wspaniale odpowiadali na pytania Panny Wodnej wykazując się tym samym świetną znajomością literatury dziecięcej. Po przybyciu na tajemniczą wyspę okazało się, że Książkolandia to w języku ludzi  Biblioteka, a prawdziwym skarbem dla każdego człowieka są oczywiście książki, a w nich zaklęta wiedza… bo jak stwierdził sam Kapitan Siwobrody: „kto czyta – jest bogaty, bo dużo wie i umie!”.  Dodatkowo podczas naszego spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki oraz jakie zasady zachowania obowiązują w bibliotece. Po tych wszystkich cennych informacjach mogliśmy przystąpić do najważniejszego momentu czyli uroczystego złożenia przyrzeczenia czytelnika, gdzie wszystkie dzieci obiecały sięgać po książki z radością, bo jak wiadomo czytanie daje wiedzę i jest wielką przyjemnością. Obiecały dbać o książki, poznawać z nich świat i ludzi, i nie nudzić się, bo z książką dziecko nigdy się nie nudzi. Przyrzekły w bibliotece gości często i pamiętać, iż biblioteka jest najmilszym w świecie miejscem! Następnie każde dziecko było pasowane na czytelnika przez naszego dzielnego Kapitana Siwobrodego. Na pamiątkę tego wydarzenia pełnoprawni czytelnicy otrzymali dyplomy, kolorowe zakładki i długopisy. Na zakończenie naszego spotkania dzieci udały się do wypożyczalni, gdzie każdy znalazł dla siebie jakąś wspaniałą książkę.

Podziękowania składamy Pani Justynie Baran z Świetlicy „Przystań” za wcielenie się w rolę Panny Wodnej oraz Pani Agacie Broniszewskiej z Centrum Kultury za pomoc w wykonaniu dekoracji.

Czy pszczoły są potrzebne?

W sobotę 28 maja tematem naszych warsztatów w bibliotece w Bereście były najbardziej pożyteczne owady na świecie, czyli pszczoły.

W sobotę 28 maja tematem naszych warsztatów w bibliotece w Bereście były najbardziej pożyteczne owady na świecie, czyli pszczoły. Na początku przeczytaliśmy pięknie ilustrowaną i ciekawą książkę pt. „Pszczoła”. Następnie obejrzeliśmy krótki film dokumentalny opisujący zwyczaje tych interesujących zwierząt. Czy wiecie, że pszczoły porozumiewają się za pomocą specjalnych tańców, a żeby wytworzyły 1 kg miodu muszą zebrać nektar z aż 4 milionów kwiatów? Co ciekawe pszczoły „produkują” to smakowite „płynne złoto” w ten sam sposób już od 150 milionów lat, a jego walory zdrowotne doceniali już tysiące lat temu Majowie, czy Egipcjanie. Jednakże najważniejszą ich rolą jest oczywiście zapylanie roślin. Gdyby nie te dzielne owady nie mielibyśmy np. jabłek, malin, truskawek, czy czereśni. Naukowcy obliczyli, że 1/3 żywności na całym świecie powstaje właśnie dzięki pszczołom, które zapylają 90 procent roślin jadalnych. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły, to cztery lata później ten sam los spotka ludzi. Dlatego warto dbać o te dzielne owady i ograniczać używanie szkodliwych pestycydów, które wyniszczają pszczele rodziny na całym świecie. Na zakończenie wykonaliśmy przepiękne i uśmiechnięte pszczoły miodne z kolorowego papieru. Do zobaczenia!

WYCIECZKA Z BABĄ Z GÓR

W dniu 23.05.22 miała miejsce ciekawa wycieczka po Deptaku krynickim w ramach klubu DKK dla przedszkolaków, w której brały udział przedszkolaki z „Piątki” oraz Baba z gór (Zuzanna Długosz) nasz przewodnik. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia, obejrzenia mapy, na której mieliśmy umieszczać naklejki w miejscach w których będą przestanki oraz wysłuchania „Wyprawy siódmej” z książeczki Jadwigi Marzec „Poszukiwacze przygód. Traper i Lukier odkrywają Sądeckie”.

W trakcie naszej wycieczki obejrzeliśmy z zewnątrz Nowy i Stary Dom Zdrojowy, w Pijalni Głównej zjedliśmy podwieczorek pod ogromnymi monsterami oraz palmami. Odwiedziliśmy Bibliotekę Główną mieszczącą się pod kolejką na Górę Parkową, a następnie powędrowaliśmy do pijalni „Jan”. Zwiedzanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem przy pomniku Nikifora Krynickiego.

Podziękowania składamy Pani Zuzannie Długosz „Babie z gór” za poświęcony nam czas i bardzo ciekawą wycieczkę.

 

Lektury w Dyskusyjnym Klubie Książki

17.05.2022. Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało nietypową formułę. Uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami na temat ostatnio czytanych lektur. Wśród prezentowanych książek znalazły się m.in.: „Czas wczorajszy” S. Zweiga, „Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin” B. Włodarczyk , „Masz na imię Camille” A. Stabro.

 

KWIATY DLA MAMY!

Dzień Matki jest obchodzony niemal na całym świecie. W Polsce Dzień Matki świętujemy co roku 26 maja od 1923 roku.

Dzień Matki jest obchodzony niemal na całym świecie. W Polsce Dzień Matki świętujemy co roku 26 maja od 1923 roku. Podczas sobotnich zajęć z dziećmi przygotowaliśmy się do tego wyjątkowego dnia. Tradycyjnie pierwszym punktem zajęć było przeczytanie książki – tym razem opowiadania Joanny Papuzińskiej pt.:”Nasza mama czarodziejka”, dodatkowo rozwiązywaliśmy krzyżówki a z rozsypanki wyrazowej układaliśmy przysłowia. Na koniec dzieci wykonały dla swoich mam piękne kwiaty, wykorzystując jedynie papierowe serwetki, druciki i bibułę.

Na „Pogaduchach o Krynicy” odkrywamy atrakcje Krynicy

Majowe (17 maja) spotkanie członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i osób zainteresowanych odkrywaniem przeszłości odbyło się w naszej bibliotece, nadal w starej siedzibie.

Majowe (17 maja) spotkanie członków Stowarzyszenia Miłośników Krynicy i osób zainteresowanych odkrywaniem przeszłości odbyło się w naszej bibliotece, nadal w starej siedzibie. Jednym z poruszonych tematów było przeniesienie biblioteki do zaadoptowanych tymczasowo pomieszczeń w budynku byłego Gimnazjum przy ul. Szkolnej i warunków, jakie biblioteka będzie miała w nowej siedzibie. Kolejna kwestia dotyczyła udziału Stowarzyszenia w programie Instytutu Karpackiego pt. GŁOS OBYWATELSKI jako narzędzie zwiększania partycypacji społecznej”, który ma zaktywizować mieszkańców naszej gminy w sprawy publiczne i obywatelskie. Stowarzyszenie zgłosiło kilka pomysłów do głosowania, na realizację – zdaniem członków SMK – ciekawych i potrzebnych inwestycji oraz przedsięwzięć dla miasta, np. powstania Biblioteki Nowych Horyzontów – miejsca spotkań Kryniczan, budowy wież i platform widokowych czy powstania aplikacji dla mieszkańców do zgłaszania pomysłów, uwag, propozycji. Pan Leszek Walczyk zaprezentował propozycję nowej atrakcji turystycznej w Krynicy – Szlaku ceramiki artystycznej. W wieli krynickich obiektach, powstałych w latach 60.tych i 70. tych XX w. w wnętrzach i na zewnętrznej elewacji znajdują się ceramiczne kompozycje o dużej wartości artystycznej. Można je obejrzeć m. in. w Pijalni Głównej (fragmenty), Starych Łazienkach Mineralnych, Szpitalu Wojskowym, sanatorium Walcownik (obecnie Beskid), w restauracji Hawana. Przed restauracją Hawana jest (częściowo zasłonięta) kompozycja prof. Witolda Skulicza „Motyl”, wykonana w słynnej spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze. Poruszono również temat dotyczący zachowanych pamiątek, zdjęć i informacji dotyczących ludności żydowskiej w Krynicy w latach międzywojennych w związku z poszukiwaniem materiałów na ten temat autora artykułu. Kolejne spotkanie – tym razem w formie prelekcji dla wszystkich odbędzie się pod koniec czerwca. Prezentację na temat Znanych i mniej znanych gości uzdrowiska przedstawi wiceprezes SMK Tomasz Walczyk.

 

Spotkania z grami planszowymi

W sobotę, 14 maja w czytelni naszej biblioteki odbyło się pierwsze z cyklu spotkanie z grami planszowymi zorganizowane przez Zarząd Osiedla Piłsudskiego przy współpracy z Biblioteką.

W sobotę, 14 maja w czytelni naszej biblioteki odbyło się pierwsze z cyklu spotkanie z grami planszowymi zorganizowane przez Zarząd Osiedla Piłsudskiego przy współpracy z Biblioteką. Spotkanie było moderowane przez pasjonatów, którzy sami również chętnie zasiedli do zmagań. Chcemy stworzyć zupełnie nową jakość wspólnego przebywania w krynickiej przestrzeni publicznej, pragniemy nie tylko mijać się, czy być obok siebie, chcemy być ze sobą poprzez angażowanie się we wspólne aktywności  – mówią organizatorzy. Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnej edycji. W planach organizatorów przewidziane są cykliczne rozgrywki, raz w miesiącu lub częściej, w soboty ale też w inne dni tygodnie, w zależności od zainteresowania. Najbliższe spotkanie odbędzie się w drugiej połowie czerwca.

W tej chwili wszystkie nowe planszówki, zakupione przez Zarząd Osiedla Piłsudskiego są dostępne na miejscu, w czytelni biblioteki. Wśród nich jest wiele znanych i lubianych tytułów np.: Wsiąść do pociągu, Torres, Everdell, Tajniacy, Smallworld, Dixit, Twister, Cortex, Farma, Kosmiczne spotkania, Doom, Star Wars czy Dobble, Miszmasz, Timeline. Mogą w nie grać zarówno dwie, trzy osoby jak i liczniejsze grupy.

Istnieje też możliwość wypożyczenia gier planszowych do domu, na takich samych zasadach, jak wypożycza się książki. Wystarczy zapisać się do biblioteki i założyć konto czytelnika. Do wyboru jest około 80 tytułów, przeznaczonych dla dzieci, młodzieży, gier na motywach lektur szkolnych i książek dla dzieci (Tytus, Romek i Atomek, W pustyni i w puszczy, Mikołajek i inne chłopaki, Basia w Zoo, Detektyw Pozytywka), rodzinnych (Rodzice kontra dzieci, Babciu, dziadku jak to było, 25 gier dla całej rodziny, Nie śmiej się), rozrywkowych (7 cudów świata, Catan, Super farmer, Taboo) i edukacyjnych (Gra słów, Moje ciało, Omnibus, Angielski domino). Warte polecenia są gry terapeutyczne, wspomagające rozwój umysłowy – Kostki z piktogramami, Łapkosztuczki – Sztuczkołapki, Emocje, Pamięć sensoryczna. Wypożyczalnia gier planszowych działa we wszystkich placówkach bibliotecznych od ubiegłego roku. Jest to nowa oferta biblioteki, sfinansowana ze środków pochodzących z grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co w trawie piszczy?

Idą żabki na spacerek, gdzie słoneczko i wiaterek,
skaczą żabki – skik, skik, skik !
Nie dorówna żabkom nikt.

Idą żabki na spacerek, gdzie słoneczko i wiaterek,
skaczą żabki – skik, skik, skik !
Nie dorówna żabkom nikt.
Wesołe, zielone żabki to bohaterki książki „Heleny Bechlerowej, którą dzisiejszego dnia wysłuchała grupa czterolatków z Gminnego Przedszkola Mali Odkrywcy w Krynicy- Zdroju, które odwiedziły filię na Czarnym Potoku. Przygotowaliśmy dla nich także wiele zabaw i zagadek związanych z łąką i ich mieszkańcami. Na początek wszyscy wyruszyliśmy na spacer przechodząc się po zielonej łące, poznając wszystkich mieszkańców. Dzieciaki odgadywały również motylkowe zagadki oraz wykonały wesołe zielone żabki z papieru. Dużą frajdę sprawiło wszystkim łąkowe doświadczenie podczas, którego dzieciaki obserwowały jak mala gąsieniczka wykonana z chusteczki higienicznej pod wpływem wody rośnie i ożywa.

Z książką od papirusu do gigabajtów

To cykl różnorodnych zajęć i spotkań dla dzieci i dorosłych, pokazujących rożne formy książki – od papirusu, tabliczki glinianej, pisanej ręcznie i drukowanej, aż po ebooki i audiobooki czy książeczki sensoryczne.

To cykl różnorodnych zajęć i spotkań dla dzieci i dorosłych, pokazujących rożne formy książki – od papirusu, tabliczki glinianej, pisanej ręcznie i drukowanej, aż po ebooki i audiobooki czy książeczki sensoryczne. Od maja br. w naszej bibliotece trwają warsztaty pt. „Książkodzieje”, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonują różne rodzaje książek. Dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Muszynce poznawały pismo sumeryjskie, pisząc na tabliczkach glinianych, wykonały skamieliny i malowidła naścienne.  Panie z Klubu Jaworzynki, działającego w Filii na Osiedlu Czarny Potok stworzyły oryginalnie zdobione przepiśniki – spersonalizowane książki kucharskie. Elementem tych warsztatów była prezentacja multimedialna na temat historii książki. Z kolei grupa pań spotykająca się cyklicznie na „Środach z pasjami” w Filii na Osiedlu Źródlana tworzyła tablicę manipulacyjną – rodzaj książki wspierającej rozwój motoryczny i sensoryczny dzieci. Z tablicy będą potem mogli korzystać najmłodsi czytelnicy. Kolejne interesujące zajęcia – pisanie hieroglifami na zwoju, tworzenia papieru czerpanego czy wykonywania ilustracji książkowej, przeplatane czytaniem specjalnie dobranych do tematu książek – odbędą się w najbliższych tygodniach w filiach w Tyliczu, Bereście i Krynicy.

Warsztaty związane z poznawaniem różnych rodzajów książek to tylko cześć projektu pt. Od papirusu do gigabajtów, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w 2022 r. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskanych w ramach programu Partnerstwo dla książki. Już 26 maja w Filii na Czarnym Potoku odbędzie się SHOW z Panem POETĄ – autorem książek dla dzieci. Kolejne spotkanie, tym razem dla dorosłych z pisarzem lokalnym, zaplanowano na jesień. Po wakacjach na czytelników i wszystkich zainteresowanych czeka ciekawa oferta warsztatów emisji głosu i pracy z mikrofonem. Uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli nauczą się tworzyć słuchowiska i nagrywać audiobooki. Będą mieli możliwość poprawienia swojej dykcji, poznania techniki pracy głosem pod okiem zawodowego aktora. Pasjonatów konkursów i zagadek czeka internetowy quiz pt. Co wiesz o książkach?.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor

Piękne kwiaty dla naszych Mam

W sobotę 21 maja nasze biblioteczne zajęcia w Bereście postanowiliśmy poświęcić ukochanym Mamom, ponieważ już za kilka dni przypada Ich wielkie święto.

W sobotę 21 maja nasze biblioteczne zajęcia w Bereście  postanowiliśmy poświęcić ukochanym Mamom, ponieważ już za kilka dni przypada Ich wielkie święto. Na początku przeczytaliśmy sobie dwa zabawne opowiadania: „Jak nasza Mama odczarowała wielkoluda” i „Jak nasza Mama obroniła statek przed burzą”. Następnie podyskutowaliśmy trochę na temat nieskończonej matczynej cierpliwości, nadprzyrodzonych zdolności leczenia dziecięcych kontuzji tylko przy pomocy przytulenia oraz umiejętności kulinarnych, dzięki którym nasza domowa kuchnia zasługuje na co najmniej pięć gwiazdek Michelin. Drugą część zajęć wypełniło nam przygotowanie kilku bukietów pięknych, kolorowych kwiatów z papieru, których kompozycji nie powstydziłby się zawodowy florysta. Niech nam Mamy żyją sto lat! Do zobaczenia!