„Kostek na wakacjach”

25 czerwca odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia z cyklu „SOBOTA Z WYOBRAŹNIĄ”. Było to niezwykle barwne i pachnące spotkanie, pełne letnich akcentów. Sale biblioteczną wypełniła wakacyjna atmosfera. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania książki pt.: „Kostek na wakacjach”.

25 czerwca odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia z cyklu „SOBOTA Z WYOBRAŹNIĄ”. Było to niezwykle barwne i pachnące spotkanie, pełne letnich akcentów. Sale biblioteczną wypełniła wakacyjna atmosfera. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania książki pt.: „Kostek na wakacjach”. Rozwiązywaliśmy rebusy, wspominaliśmy miniony rok szkolny oraz omówiliśmy zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać podczas letniego wypoczynku. Główną częścią spotkania z dziećmi było wykonanie pracy plastycznej – odciskanie żywych kwiatów na papierze.

Politycy, pisarze, aktorzy, w przedwojennej Krynicy

Dużym zainteresowaniem mieszkańców, kuracjuszy i turystów cieszyła się prelekcja na temat najbardziej znanych i ciekawych gości przedwojennego uzdrowiska, która odbyła się 27 czerwca w Bibliotece Publicznej.

Dużym zainteresowaniem mieszkańców, kuracjuszy i turystów cieszyła się prelekcja na temat najbardziej znanych i ciekawych gości przedwojennego uzdrowiska, która odbyła się 27 czerwca w Bibliotece Publicznej. Tomasz Walczyk – wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, pasjonat i kolekcjoner, licencjonowany przewodnik zaprezentował całą galerię wybitnych osobowości odwiedzających beskidzki kurort. Bywał tutaj Marszałek Piłsudski rodziną, Prezydent II RP Ignacy Mościcki, większość przedstawicieli ówczesnych władz rządowych, Prymas Polski August Hlond, nuncjusz apostolski Francesco Marmaggi, elita literacka i artystyczna: Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kornel Makuszyński, Jadwiga Smosarska, Ksenia Grey, Ludwik Solski i oczywiście w 1937 r. w podróży poślubnej przyszła królowa holenderska Juliana z mężem. Chętnie Krynicę odwiedzali arystokraci, sportowcy, dziennikarze. Na Deptaku można było spotkać cadyka z Bobowej w otoczeniu chasydów czy ważnych dla społeczności żydowskiej rabinów. Popularny kurort przyciągał też mniej pożądanych gości- drobnych złodziejaszków czy oszustów matrymonialnych. Przedwojenna Krynica bawiła się – na dancingach, balach, spotkaniach towarzyskich. Były konkursy piękności i pokazy mody. Tutaj kręcono tez filmy z plejadą gwiazd tamtego okresu – Eugeniuszem Bodo, Jadwigą Smosarską, Adolfem Dymszą. Słuchacze z przyjemnością wysłuchali lekkiego i dowcipnego wykładu, wzbogaconego o liczne anegdoty i zdjęcia oraz artykuły z przedwojennej prasy. Osoby, które nie uczestniczyły w wykładzie na żywo będą mogły już za kilka dni obejrzeć prelekcję na kanale YouTube biblioteki. (www.bibliotekakrynica.pl).

Prelekcję przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Krynicy i Biblioteka Publiczna. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Krynica w sercu”, zostało dofinansowane przez Gminę Krynicę- Zdrój. Na pasjonatów historii Krynicy czeka  – jesienią – jeszcze jedna interesująca prezentacja – tym razem o historii Krynicy z czasów sprzed powstania uzdrowiska. W tym roku mija 475 lat od założenia miejscowości pod nazwą Krzenycze. Ten okres, aż do końca XVIII w. będzie tematem kolejnego spotkania.

 

Zimne lody dla ochłody!

W pierwszą wakacyjną sobotę 25 czerwca pogoda w Bereście była iście tropikalna. Na zewnątrz było gorąco jak na Saharze i żar lał się z nieba.

W pierwszą wakacyjną sobotę 25 czerwca pogoda w Bereście była iście tropikalna. Na zewnątrz było gorąco jak na Saharze i żar lał się z nieba. Na szczęście wewnątrz naszej biblioteki panował przyjemny chłód. Oczywiście tematem naszego spotkania była najlepsza rzecz pod słońcem w takich warunkach atmosferycznych, czyli lody. Wspólnie zakasaliśmy rękawy i rach – ciach „wyprodukowaliśmy” kolorowe lody na patyku ze smakowicie wyglądającymi posypkami, których nie powstydziliby się bracia Koral. Niestety mimo swoich walorów wizualnych nasze „dzieła” miały jeden poważny minus, a mianowicie były z papieru. Na szczęście w pobliżu znajduje się sklep, dlatego już po chwili raczyliśmy się czekoladowymi, śmietankowymi i owocowymi zamrożonymi rarytasami. Wcinając te smakołyki przeczytaliśmy wspólnie książkę pt. „Wielka Księga Super Mocy”. Następnie każdy wymyślił i zapisał na kartce jakie magiczne moce chciałby posiąść i dlaczego, poczym rozgorzała zacięta dyskusja co byłoby lepsze latanie, przenikanie przez ściany, czy na przykład strzelanie pajęczą siecią. Sami przyznajcie – ciężko się zdecydować. Do zobaczenia!

 

Filia 1 z książką w przedszkolu

Jedzie pociąg z daleka… a gdzie pojechał? oczywiście na wakacje i zabrał ze sobą w szaloną podróż przedszkolaki z Integracyjnego Przedszkola „Przystań”.

Jedzie pociąg z daleka… a gdzie pojechał? oczywiście na wakacje i zabrał ze sobą w szaloną podróż przedszkolaki z Integracyjnego Przedszkola „Przystań”. Aby wakacyjny wypoczynek się udał należy oczywiście prawidłowo się spakować w najpotrzebniejsze rzeczy takie jak np. mapa, kapelusz na głową czy krem z filtrem. Gdy już zaopatrzyliśmy się w te wszystkie przedmioty potrzebne podczas wakacji wyruszyliśmy na górski spacer a także odbyliśmy wspólną przejażdżkę pociągiem. Żeby się ona nie dłużyła fajnie było sobie poczytać. Tym razem dzieci wysłuchały książkę Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia na wakacjach”. Na koniec każdy pomalował kolorowo swój własny wagonik po to, aby powstał piękny i dłuuugi pociąg, który zabrał wszystkich na wspaniałe i bezpieczne wakacje.

„Ratunku! Mumia mnie goni!” – projekt „Od papirusu do gigabajtów” z wizytą w Bereście

W środę 15 czerwca szkołę podstawową w Bereście dotknęła klątwa faraona Tutanchamona! Zamiast tradycyjnej lekcji wychowania fizycznego w szkolnych salach odbywały się wyścigi obudzonych z wiecznego snu posępnych mumii.

W środę 15 czerwca szkołę podstawową w Bereście dotknęła klątwa faraona Tutanchamona! Zamiast tradycyjnej lekcji wychowania fizycznego w szkolnych salach odbywały się wyścigi obudzonych z wiecznego snu posępnych mumii. Na innych lekcjach egipscy kaligrafowie zapisywali te straszliwe wydarzenia na tradycyjnych zwojach papirusowych z Ikei. Oczywiście używali do tego starożytnych hieroglifów, które tylko niezwykle doświadczona w odczytywaniu uczniowskich szyfrogramów pani od polskiego była w stanie zrozumieć i przekazać potomnym. Wszystkie te tajemnicze zjawiska związane były z projektem Biblioteki Głównej w Krynicy Zdroju pt. „Z książką od papirusu do gigabajtów” mającym przybliżyć młodym czytelnikom, jak na przestrzeni wieków zmieniała się książka i słowo pisane. Podziękowania za pomoc w organizacji dla Biblioteki Szkolnej.

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor

 

 

Jaworzynki dzielą się przepisami

W środę, 15 czerwca w filii na Czarnym Potoku odbyło się ostatnie już przed wakacjami spotkanie Kreatywnego Klubu Jaworzynki. Panie tym razem wypełniły kulinarnymi przepisami swoje przepiśniki,  wykonane podczas wcześniejszego spotkania. Seniorki dzieliły się wzajemnie swoimi rodzinnymi, sekretnymi, a co najważniejsze sprawdzonymi recepturami.
Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
MKiDN_kolor

Witamy serdecznie małych czytelników!

We wtorek 14 czerwca do naszej Biblioteki przybyły z wizytą przedszkolaki z Ochronki Sióstr Służebniczek NMP NP. Na początku mali czytelnicy zwiedzili całą bibliotekę.

We wtorek 14 czerwca do naszej Biblioteki przybyły z wizytą przedszkolaki z Ochronki Sióstr Służebniczek NMP NP. Na początku mali czytelnicy zwiedzili całą bibliotekę. Najbardziej spodobała im się wypożyczalnia, a w niej kącik z kolorowymi bajkami i bajeczkami. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak wypożyczać książki, czym jest karta biblioteczna, a także jak za przeczytane bajki można zebrać komplet naklejek, za które dostaje się mały upominek. Druga część spotkania odbyła się w czytelni w której najmłodsi z zaciekawieniem obejrzeli tradycyjny japoński teatrzyk obrazkowy „Kamishibai”  i opowieść pt. „Dwa ptaszki”, a później ochoczo odpowiadali na zadawane im leśne zagadki. Na zakończenie każdy z sympatycznych przedszkolaków otrzymał kolorowankę i malutkie, słodkie co nie co. Do zobaczenia!

 

Jak wyhodować diament, czyli wizyta w Mochnaczce Niżnej

W piątek 10 czerwca po raz kolejny odwiedziliśmy sympatyczną szkołę podstawową w Mochnaczce Niżnej. Na początku tradycyjnie już uczniowie oddali przeczytane, a wypożyczyli nowe interesujące lektury. Następnie przeczytaliśmy wspólnie pełną niezwykłych ciekawostek i zarazem bardzo zabawną książkę pt. „Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata”. Naszą uwagę przykuły szczególnie rozdziały, z których dowiedzieliśmy się m.in. jak zamienić kość w gumę, wyhodować sobie w warunkach domowych drogocenny diament oraz dlaczego o wiele lepiej smakują frytki usmażone od tych surowych. W drugiej części zajęć skupiliśmy się na zabawach zręcznościowych i koordynacyjnych z wykorzystaniem piłeczek do tenisa, a na zakończenie przeprowadziliśmy mistrzostwa szkoły w rzutach do celu woreczkami gimnastycznymi. Okazało się, że celność tych młodych snajperów jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego od dzisiaj każdy z uczestników może śmiało nazywać się „Sokole Oko”. Do zobaczenia!