Narodowe Czytanie tym razem w Tyliczu

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 3 września (w sobotę) na rynku w Tyliczu, na skwerze pomiędzy Wiejskim Domem Kultury a pomnikiem Kazimierza Pułaskiego, w godzinach od 10.00 – 12.00. Organizatorem wydarzenia jest nasza biblioteka  – w tym roku Filia biblioteki w Tyliczu.
Do corocznej akcji wspólnego czytania wybranej lektury mogą przyłączyć się wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tegorocznej edycji – w 2022 r. czytamy Ballady i romanse Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r.

W naszej gminie Narodowe Czytanie odbywa się po raz siódmy, tym razem po raz pierwszy poza Krynicą – w Tyliczu.  Do czytania zaangażowało się ponad 20 osób. Wśród uczestników są przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, radni, członkowie stowarzyszeń, organizacji i grup nieformalnych, czytelnicy biblioteki – mieszkańcy Tylicza, Muszynki, Mochnaczki Wyżnej i Krynicy – Zdroju.

Pogaduchy o Krynicy – dawnych zdjęć czar

Podczas sierpniowego spotkania (24 sierpnia) pn. Pogaduchy o Krynicy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oglądali zdjęcia i reprodukcje pokazujące XIX w. uzdrowisko.

Podczas sierpniowego spotkania (24 sierpnia) pn. Pogaduchy o Krynicy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy oglądali zdjęcia i reprodukcje pokazujące XIX w. uzdrowisko. Wśród zdjęć szczególną ciekawość wzbudziły widoki rzadziej w tamtym czasie fotografowanych ulic i zakątków Krynicy jak ul. Kraszewskiego czy Pułaskiego. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać reprodukcje akwarel autorstwa Marii Teresy Ledóchowskiej, która w 1887 r. przebywała w Krynicy na kuracji. Z okien willi Białej Róży, gdzie mieszkała obserwowała życie kurortu.

 

Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbyło się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu).

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbyło się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu). Agata Tobiasz jest autorką ponad 30 artykułów na temat Sądecczyzny, które ukazały się m. in w Roczniku Sądeckim, Almanachu Muszyny, Wierchach czy Zeszytach Sądecko – Spiskich. W tym roku otrzymała nagrodę za najlepszą książkę wydaną w 2021 r. dotyczącą Sądecczyzny za publikację Zakochany w górach i lasach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego.

Po raz pierwszy nazwy sądeckich miejscowości pojawiły się w „Dziejach Polski” Jana Długosza, a w kolejnych stuleciach w utworach literatury staropolskiej. Prawdziwe odkrycie Sądecczyzny miało miejsce dopiero w okresie romantyzmu. Udający się w stronę Tatr podróżnicy odkrywali piękno nieco niższych gór i dolin, opisując je w listach, relacjach, dziennikach. Kolejnymi autorami opisów południowej Polski byli ludzie nauki: archeolodzy, geolodzy czy geografowie, m. in. Stanisław Staszic czy Wincenty Pol. Obraz Krynicy z początku XIX w. i kolejnych dekad możemy odnaleźć w wspomnieniach kuracjuszy i lekarzy (F. Stirby, L. Żuławskiego czy M. Zieleniewskiego). Warto sięgnąć do tych tekstów, aby zobaczyć Sądecczyznę i Krynicę sprzed 150 a nawet 200 lat.

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną projektu pn. „Z książką od papirusu do gigabajtów”

 Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor

 

Drodzy Czytelnicy!

Przedstawiamy Wam ofertę skierowaną do miłośników audiobooków. Aby z niej skorzystać, wystarczy przyjść do Biblioteki, założyć kartę czytelnika oraz poprosić o kod aktywacyjny do  Audioteki Club.  Jeżeli jesteś naszym Czytelnikiem wystarczy, że napiszesz wiadomość mailową na adres bp@bibliotekakrynica.pl  Kod prześlemy Ci w wiadomości zwrotnej.

Najnowszy numer Krynickich Zdrojów już w sprzedaży

W bieżącym numerze Krynickich Zdrojów przeczytamy: o naszej Bibliotece i 75 latach jej obecności pod Górą Parkową, o legendarnym dyrektorze krynickiego liceum Antonim Kociubińskim, 5 – letniej działalności Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, ciekawych warsztatach i spotkaniach pt. „Z książką od papirusu do gigabajtów”, krynickim chórze „Echo” i jego członkach, wywiad z nestorem krynickiego hokeja, olimpijczykiem – Szymonem Janiczko oraz 475. rocznicy założenia Krynicy, a także trasach rowerowych dla każdego.
Krynickie Zdroje w wersji drukowanej można zakupić we wszystkich placówkach biblioteki, w delikatesach Centrum w Pasażu Krynickim i na Czarnym Potoku, w hurtowni ASORT przy ul. Nadbrzeżnej oraz w sklepie PSS na ul. Wspólnej. Wersja on-line gazety dostępna w ofercie e-prasy ( zakładka e-zasoby) lub pod linkiem: Krynickie Zdroje
Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby, które już mają lub założą konto czytelnika w naszej bibliotece.
Zapisz się do biblioteki i czytaj on-line.
skan 3 4 2022 okładka

NOWE FORMY KSIĄŻKI W PRZEDSZKOLU NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 11.08.22 przedszkole „Piątka” na Źródlanej odwiedziła pracownica Biblioteki Publicznej Gminy Krynica-Zdrój oraz dwie panie wolontariuszki Pani Krysia oraz Pani Małgosia. Tematem zajęć było pokazanie dzieciom różnych form książki, która nie musi być gładka i papierowa. Może zostać stworzona z różnych materiałów, które będą pobudzały nasze receptory z dłoniach podczas „czytania”. Dzieci wysłuchały trzech bajeczek : „ Fafik i kogut”, „Matylda odważna i pralkowy potwór” oraz opowiadanie pt. „Nad morzem” z książki pt. „ Lato Toli”. Następnie wraz z Paniami pokazałyśmy dzieciom dwie nowe pozycje w bibliotece na Źródlanej : książeczkę sensoryczną „Cztery pory roku” oraz tablicę manipulacyjną, które zrobiły Panie podczas środowych spotkań oraz dzieci w trakcie wakacyjnych zajęć. Wszystkim podobały się tablica jak również książeczka dotykowa, dzieci chętnie otwierały, zamykały, grały i kręciły elementami wielorybka, a także poznawały cztery pory roku zmieniając się na kartach książeczki z filcu.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN_kolor

Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze – spotkanie z Agatą Tobiasz

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbędzie się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu).

W dniu 24 sierpnia (środa) o godz. 16.30 w czytelni naszej Biblioteki (Al. inż. L. Nowotarskiego 1) odbędzie się spotkanie z Agatą Tobiasz pt. „Obraz Sądecczyzny i Krynicy w literaturze” (od średniowiecza do romantyzmu). Agata Tobiasz jest autorką licznych artykułów na temat Sądecczyzny, które ukazały się m. in w Roczniku Sądeckim, Almanachu Muszyny, Wierchach czy Zeszytach Sądecko – Spiskich. W tym roku otrzymała nagrodę za najlepszą książkę wydaną w 2021 r. dotyczącą Sądecczyzny za publikację Zakochany w górach i lasach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego. Podczas spotkania opowie o XIX w. podróżach po naszym regionie, opisach sądeckich kurortów oraz o krynickim uzdrowisku zapamiętanym we wspomnieniach przez kuracjuszy i lekarzy.

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną projektu pn. „Z książką od papirusu do gigabajtów”.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tobiasz A. plakat

Wystawa o dr. Michale Zieleniewskim w Pijalni Słotwińskiej

Od 5 sierpnia br. w Pijalni Słotwińskiej można obejrzeć wystawę pt. „Dr Michał Zieleniewski – twórca świetności Krynicy”, przygotowaną w ubiegłym roku przez naszą bibliotekę. Wystawa przybliża postać dra Michała Zieleniewskiego, prezentuje Jego życiorys, rodzinę oraz działania na rzecz rozwoju Krynicy, wkład w rozwój balneologii, a także historię krynickiego zakładu zdrojowego. Michał Zieleniewski urodził się w 1821 r. w Krakowie. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krynicy pojawił się w 1849 r., zaś w 1856 r, objął funkcję miejskiego lekarza. To m.in. jemu Krynica zawdzięcza swój rozkwit jako miasto uzdrowiskowe. Był ekspertem w sprawach medycyny i balneologii, odpowiadał również za powstanie czasopisma „Krynica”.

Wystawa powstała w ramach projektu Patriotyzm Jutra, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski.

Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia pijalni – od 11.00-18.00, od środy do niedzieli.

ziel

WAKACYJNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE NA ŹRÓDLANEJ

W dniu 04.08.22 odbyły się ostatnie zajęcia wakacyjne dla dzieci, na których mieliśmy przyjemność goszczenia Pani Moniki, która przygotowała nam krótkie i bardzo ciekawe zajęcia z języka angielskiego.

W dniu 04.08.22 odbyły się ostatnie zajęcia wakacyjne dla dzieci, na których mieliśmy przyjemność goszczenia Pani Moniki, która przygotowała nam krótkie i bardzo ciekawe zajęcia z języka angielskiego. Zakończyliśmy również prace nad nasza książeczką pt. „ Dla malucha. Cztery pory roku”. Czas zabawy oraz zajęć plastycznych dobiegł końca, było wesoło, ciekawie i kolorowo.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.MKiDN_kolor