Filia 1 Biblioteki Publicznej w Krynicy Zdroju mieszcząca się na osiedlu Czarny Potok została wyróżniona w akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom, organizowanej przez Przystanek Rodzinka. Biblioteka została umieszczona na specjalnej mapie, na której znalazło się 171 Bibliotek z całego kraju dla których najmłodszy czytelnik jest bardzo ważny.
Filia 1 Biblioteki Publicznej w Krynicy Zdroju mieszcząca się na osiedlu Czarny Potok została wyróżniona w akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom, organizowanej przez Przystanek Rodzinka. Biblioteka została umieszczona na specjalnej mapie, na której znalazło się 171 Bibliotek z całego kraju dla których najmłodszy czytelnik jest bardzo ważny.
Biblioteka Przyjazna Dzieciom rekomendowana przez społeczność Przystanku Rodzinka musiała spełnić takie warunki jak:
posiadać aktualizowany repertuar książek dla dzieci,
promować inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem,
dysponować kącikiem do czytania i zabawy,
organizować zajęcia i spotkania, w których książka i autorzy są ich bohaterami,
stwarzać przestrzeń przyjazną do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi,
popularyzować czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz i inicjatywę aktywnej lektury
Akcja #bibliotekaprzyjaznadzieciom prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, zwraca uwagę na ogromny potencjał bibliotek – tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka, ale i tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej.
By ułatwić znalezienie bibliotek, które aktywnie promują ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników, Przystanek Rodzinka stworzył mapę takich bibliotek. Dodatkowo powstała lista bibliotek z linkami do ich stron internetowych bibliotek i profili na Facebooku.
Zapraszamy 29 września (czwartek) o godz. 16.00 na spotkanie z Iwoną Kienzler, autorką kilkudziesięciu ciekawych biografii. Spotkanie odbędzie się w czytelni naszej Biblioteki przy ul. Nowotarskiego 1.
Pisarka opowie o nieznanych faktach z życia Marii Konopnickiej, które opisała w książce pt. „Maria Konopnicka – rozwydrzona bezbożnica”. Przyznam się, że czasami, niestety, dostaje mi się po uszach za te tytuły.
A taki mocny tytuł czasami wystarczy, by dana pozycja wyróżniała się na półce w księgarni i aby potencjalny czytelnik wziął ją do ręki, przejrzał, zainteresował się i ją kupił. Nie szukam na siłę sensacyjnych faktów z życia opisywanych przeze mnie postaci, a jeśli na takie trafię, przywołanie ich traktuję jako sposób na zaciekawienie czytelnika, przekonanie go, że dany człowiek był nie tylko postacią ze spiżu, której podobizny spoglądają na nas z pomników – powiedziała autorka w wywiadzie na portalu Granice.pl.https://www.granice.pl/publicystyka/nie-szukam-sensacji-wywiad-z-iwona-kienzler/1294/1
Książki autorstwa Iwony Kienzler cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników, ponieważ w atrakcyjny i przystępny dla odbiorców sposób przybliżają życiorysy władców Polski, naukowców, gwiazd kina i teatru, literatury. Wśród popularnych tytułów są m. in.: Ignacy Paderewski – ulubieniec kobiet, Wazowie na polskim tronie. Intrygi, wielka polityka, Elżbieta i Filip – najsłynniejsza królewska para, Królowie życia PRL – czerwoni książęta, playboye, towarzysze, Kobiety ze słynnych polskich obrazów, Henryk Sienkiewicz – dandys i celebryta, Kobiety niepodległości – bohaterki, żony, powiernice. Wymienione pozycje i wiele innych są do wypożyczenia w we wszystkich placówkach naszej biblioteki.
Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zorganizowane w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w krynickiej bibliotece.
We wtorek, 27 września w filii na Czarnym Potoku odbyło się spotkanie z wyjątkową pisarką i ilustratorką książek dla dzieci panią Elizą Piotrowską, która na co dzień mieszka w Brazylii.
We wtorek, 27 września w filii na Czarnym Potoku odbyło się spotkanie z wyjątkową pisarką i ilustratorką książek dla dzieci panią Elizą Piotrowską, która na co dzień mieszka w Brazylii. Twórczyni znanej serii o Cioci Jadzi i jej bratanicy Oliwii oraz wielu innych książek w barwny sposób opowiedziała dzieciom historię swojego życia i pisarstwa. W spotkaniu wzięły udział dwie klasy trzecie ze Szkoła Podstawowej Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Krynicy – Zdroju. W prawdziwy zachwyt wprawiła wszystkich szmaciana lalka podobizna Cioci Jadzi, która towarzyszy pisarce podczas wizyt u czytelników. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści o życiu i przygodach pani Elizy, zadając mnóstwo ciekawych pytań. Spełniło się nawet marzenie jednej z dziewczynek, która bardzo chciała spotkać prawdziwego pisarza i dzisiaj jej się to udało.
Organizatorem wydarzenia była Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: Książkowe Degustacje Biblioteki Atrakcje. Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, której celem jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Podczas sobotnich zajęć, które odbyły się 24 września w filii na Czarnym Potoku młodzi czytelnicy wzięli udział w kolejnych zajęciach z tego cyklu. Na początku wszyscy wysłuchali książkę pt. „Pracownia Aurory” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej. Zainspirowani lekturą zastanowiliśmy się czy można „złamać komuś serce”, i czy można je na nowo naprawić. Jeśli tak to jakiej mikstury należy użyć aby je posklejać. Później przeczytaliśmy opowiadanie pt. „Bajka o sercu”. Historia ta stała się początkiem dyskusji na temat tego jak dbać o nasze serca i co należy robić abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.
Na koniec dzieci wykonały piękne kolorowe serduszka metodą dekupaż.
Filia 1 dziękuje organizatorom akcji Czytamy z Sercem za pomoc i za udostępnione materiały.
W dniu 07.09.22 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie dla Pań w bibliotece na Źródlanej. Podczas którego wspólnie zaplanowałyśmy jak spędzimy czas jesienno – zimowy.
Kto to był Julian Tuwim? nie wiecie! Przedszkolaki z grupy I z Gminnego Przedszkola „Mali Odkrywcy” już wiedzą.
Kto to był Julian Tuwim? nie wiecie! Przedszkolaki z grupy I z Gminnego Przedszkola „Mali Odkrywcy” już wiedzą.
W środę, 21 września,Filia 1 wybrała się bowiem na zajęcia, które zapoczątkowały cykl warsztatów podczas których maluchy będą miały okazje poznać twórczość polskich poetów. Jako pierwszemu przyglądnęliśmy się Julianowi Tuwimowi i jego wspaniałym wierszą. Na dywan wjechała ogromna lokomotywa z wieloma wagonami, Pani Ania pomogła odszukać zagubione okulary należące do Pana Hilarego. Zamykając oczy przenieśliśmy się do krainy cudów, gdzie oczywiście padał śnieżek niebieski, szczekały ptaki, ćwierkały pieski. Na koniec wszyscy wykonali okulary ale nie takie zwykłe, były to bowiem takie specjalne okulary przez które można było zobaczyć magiczną krainę wyobraźni.
Grupa kilkunastu osób – uczestników warsztatów dykcji, interpretacji tekstu i pracy z mikrofonem poznała zasady pracy z tekstem i techniki nagrywania czytanego słowa.
Grupa kilkunastu osób – uczestników warsztatów dykcji, interpretacji tekstu i pracy z mikrofonem poznała zasady pracy z tekstem i techniki nagrywania czytanego słowa. Zajęcia odbyły się w czytelni naszej biblioteki w dniach 16 i 17 września pod kierunkiem aktorki Karoliny Fortuny i dźwiękowca Piotra Barcika. Pierwsza część warsztatów zawierała ćwiczenia aparatu mowy oraz pracę z tekstem. Poszczególne osoby wcielały się w bohaterów krótkich dialogów i scenek z utworu pt. „Bezwstydnie krótkie” autorstwa Janusza Korczaka. Następnym elementem była praca z mikrofonem i nagraniem czytanego tekstu. W czytelni powstało mini studio z profesjonalnym sprzętem do nagrywania. Nagrany materiał, po montażu i uzupełnieniu o efekty dźwiękowe będzie gotowy do przesłuchania, jako audiobook. Niebawem udostępnimy go na naszej stronie internetowej. Jest to kolejne wydarzenie przygotowane przez bibliotekę w ramach realizowanego projektu „Z książką od papirusu do gigabajtów”
Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W piątek 16 września pan bibliotekarz z Filii w Bereście odwiedził zaprzyjaźnioną Szkołę Podstawową w Mochnaczce Niżnej.
W piątek 16 września pan bibliotekarz z Filii w Bereście odwiedził zaprzyjaźnioną Szkołę Podstawową w Mochnaczce Niżnej. W czasie spotkania z młodymi czytelnikami tradycyjnie uczniowie wypożyczyli niezbędne w nowym roku szkolnym lektury oraz inne interesujące je książki, a oddali te przeczytane już w czasie wakacji. W dalszej części dzieci wysłuchały bardzo ciekawego teatrzyku obrazkowego Kamishibai pt. „Legenda o Skarbniku” autorstwa Juliana Brudzewskiego, do którego przepiękne ilustracje namalował Adam Wójcicki. Na końcu przeprowadziliśmy jeszcze kilka zabaw tematycznych i rozwiązaliśmy wspólnymi siłami kilka trudnych zagadek i rebusów. Do zobaczenia za dwa tygodnie!
W czwartek, 15 września filię1 zasypały kropki. Tego dnia wypada bowiem Międzynarodowy Dzień Kropki – jest to bardzo ważne święto.
W czwartek, 15 września filię1 zasypały kropki. Tego dnia wypada bowiem Międzynarodowy Dzień Kropki – jest to bardzo ważne święto.
Wszystko zaczęło się od opowiastki autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci Peter H. Reynoldsa, który napisał książeczkę pt „Kropka” która stała się inspiracją powołania w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego już w bardzo wielu krajach. To inicjatywa, mająca pobudzać kreatywność dzieci i zachęcać je do tworzenia. Uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury organizują więc 15 września takie działania, które pomagają młodym ludziom odkryć swoje talenty i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka. My również już kolejny rok obchodzimy to super święto a w tym roku przyłączyła się do nas grupa sześciolatków z Gminnego Przedszkola Mali Odkrywcy. Przedszkolaki wzięły udział w specjalnych zajęciach podczas których uczestniczyły w wielu kropkowych grach i zabawach. Był więc kroplowy taniec, kropki układały się w pary, dzieci poznały różne kropkowe książki oraz pomalowały kropkowe dywaniki. Zaprezentowały przed nami również swoje cenne talenty, a były one rozmaite. Od umiejętności liczenia, obierania ogórka do śpiewu i tańca. Bo każdy z nas ma jakąś moc, wystarczy ją tylko w sobie odkryć. Czasami zacząć można od małej kropeczki postawionej w odpowiednim czasie i miejscu.