O książkach i autorach na wesoło – rozwiąż quiz

Kilka minut, piętnaście pytań, zabawne odpowiedzi i już pokaże się wynik – poziom twojej wiedzy na temat autorów i książek dla dzieci. Chcesz osiągnąć lepszy – spróbuj jeszcze raz. Wyśmienita zabawa dla dzieci i dorosłych! Pytania dotyczą tylko tych pisarzy, którzy w ostatnich latach odwiedzili naszą bibliotekę i jej filie. A może jeszcze nie znasz bohaterów tych książek i autorów? Nic straconego – wszystkie tytuły możesz znaleźć w naszych bibliotekach.

ROZPOCZNIJ QUIZ

Quizy - Biblioteka Publiczna Krynica Zdrój

„Święto dyni w Muszynce”

27 października 2022 r. w przedszkolu w Muszynce odbyły się kolejne zajęcia biblioteczne. Najmniejsze Kruszynki wysłuchały z zaciekawieniem przeczytania opowiadania Grażyny Schneider pt.: „Tola na zakupach”. Tola, to mała dziewczynka, która nie posłuchała mamy i sama  poszła sama na zakupy. Na targu kupiła największą dynie jaką sprzedawczyni miała. Kiedy ją doturlała do domu, dynia była w opłakanym stanie. Zachowanie Toli pokazuje nam, jakie są konsekwencje, kiedy nie słuchamy mamy. Po przeczytaniu książeczki przedszkolaki z szarego papieru i pasteli wykonały przestrzenne dynie. Następnie wykonały papierowe lampiony. Na zakończenie zajęć najmłodsze Kruszynki szukały skarbu. Skarbem tym były słodycze, które przedszkolaki odnalazły za pomocą nici pajęczynowej.

„Bajkowe stwory i potwory”

31 października w Tyliczu odbyła się zabawa dla dzieci pod hasłem „Bajkowe stwory i potwory” zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Tyliczu i Świetlicę „Przystań”.

31 października w Tyliczu odbyła się zabawa dla dzieci pod hasłem „Bajkowe stwory i potwory” zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Tyliczu i Świetlicę „Przystań”. W trakcie zabawy na przybyłe dzieci czekało wiele atrakcji m.in.: „dyniowy hokej”, „slalom z dynią wokół przeszkód”, „kalambury”, „tańce z miotłą czarownicy”, zabawa „mumia” oraz „wróżby z kuli” i „tajemnego pudełka wiedźmy” – wszystko oczywiście z przymrużeniem oka i na wesoło. Podczas zabawy przewidziany był poczęstunek, a w jego ramach same rarytasy od czarownic np. „kulki mocy”, „upiorne dynie z mandarynek”, „paluchy wiedźmy”, „duszki”, „smaczne robaczki” itp.

W zdrowym ciele, zdrowy duch.

 W czwartek, 27 października bibliotekarki z Filii 1 jak co miesiąc odwiedziły Integracyjne Przedszkole „Przystań”. Spotkanie miało na celu uświadomienie naszym małym przyjaciołom jak ważny jest zdrowy tryb życia czyli ruch, higiena oraz odpowiednie odżywienie. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi co należy jeść aby dobrze się czuć, co służy nam do mycia oraz jak ważny jest sport w życiu każdego człowieka.

Owocowy dzień w Filii na Czarnym Potoku.

„…Latem oraz na jesieni czeka ich owocobranie;
nasz Puchatek z przyjaciółmi już się z góry cieszą na nie!”
We wtorek, 26 października Filia na Czarnym Potoku gościła grupę IV-tą z Gminnego Przedszkola Mali Odkrywcy z Krynicy-Zdroju. Dzieci wysłuchały książkę pt. „Kubuś Puchatek-owocowy dzień”. Puchatek wraz ze swymi przyjaciółmi z wielkim zapałem uczestniczą w owocobraniu. Był to bardzo wesoły, smaczny i kolorowy dzień. Owoce to przecież coś wspaniałego o czym wie duży i mały. Wiedzą o tym również przedszkolaki, które miały dziś okazję rozsmakować się w owocach biorąc udział w różnego rodzaju grach i zabawach specjalnie dla nich przygotowywanych.

Jesienne zajęcia w ochronce w Tyliczu

26 października bibliotekarz z tylickiej biblioteki ponownie odwiedził przedszkolaki z miejscowej ochronki, tym razem grupę 3 – 4 latków. Zajęcia poświęcone były tematyce jesiennej. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania krótkiej bajki autorstwa Rachel Bright pt. „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Następnie porozmawialiśmy, o tym jak zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy, układaliśmy puzzle, zagraliśmy w jesienne memory. Razem z wiewiórką zbieraliśmy orzechy, kasztany i zanosiliśmy je do dziupli naszej wiewiórki licząc skrzętnie ilość przybywających zapasów. W trakcie naszego spotkania nie zabrakło również zabaw ruchowych m.in. „wiewiórki do dziupli” oraz zabawy naśladowczej do piosenki o łakomym misiu. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną kolorując kredkami postać bohaterki naszych zajęć. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!

Uczestnicy warsztatów prezentują audiobooka

Zapraszamy do odsłuchania krótkiego audiobooka, który powstał podczas warsztatów dykcji, emisji głosu i pracy z mikrofonem. Spotkania prowadzone pod kierunkiem Karoliny Fortuny i Piotra Barcika odbyły się w naszej bibliotece w dniach od 16 do 17 września br. Uczestnicy – grupa kilkunastu osób pracowała z tekstem autorstwa Janusza Korczaka pt. „Bezwstydnie krótkie”. Warsztaty były jednym z ostatnich wydarzeń, które biblioteka zorganizowała w swojej już dzisiaj nieistniejącej siedzibie przy ul. Nowotarskiego 1. To kolejne działanie zaplanowane w ramach projektu pt. „Z książką od papirusu do gigabajtów”. Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przedszkolaki z Czarnego Potoku poznają polskich poetów – Wanda Chotomska

„…A teraz ogłaszam, że wszystkich zapraszam,

ta książka wam drogę wskaże

bez żadnej zadymy przez wiersze i rymy –

do kraju Fantazji i Marzeń.”

W filii1 odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Poznaje Polskich Poetów. Tym razem przedszkolaki z Gminnego Przedszkola „Mali Odkrywcy (grupa I), poznały wspaniałą poetkę Wandę Chotomską, która zabrała wszystkich w piękną i wesołą podróż w krainę poezji.

Dzieci wysłuchały takie wiersze jak np. „Podroż na piórze”, „Kłopoty z R”. „Muchy w nosie”. Chłopcy z wielkim zapałem odtańczyli taniec zbójnika zainspirowani szalonym wierszem pt. „Zbójnicki”, wystroiliśmy w cudze piórka Wronę, która wybierała się na wesele oraz zaprosiliśmy do tańca kolorowego, bibliotecznego węża. Na koniec wszyscy wykonali piękne piórka, bo jeśli podróżować to tylko na piórze!!

„Wszystko gra”

19 października bibliotekarz z tylickiej biblioteki odwiedził przedszkolaki z miejscowej ochronki. Tradycyjnie nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania książeczki tym razem była to książka „Wszystko gra”, którą napisał Marcin Kozioł. Bohaterami książki są trzej chłopcy będący wielbicielami gier fabularnych  i  członkami Klubu Gracza, którzy zostali wciągnięci w niezwykłą rozgrywkę. Po skończonej lekturze porozmawialiśmy, o rodzajach gier, o zasadach i regułach w nich panujących oraz o zasadzie fair play. Następnie zagraliśmy w gry, które na co dzień dostępne są w bibliotece, a dziś razem z bibliotekarzem przywędrowały do ochronki. Szybko się okazało, że przedszkolaki kochają gry planszowe, a radość i emocje towarzyszące podczas rozgrywek  towarzyszyły im do samego końca zajęć.

Leśna Załoga z Piorunki

W środę 19 października pan bibliotekarz z Filii w Bereście odwiedził leżącą nieopodal malowniczą miejscowość Piorunka. Dzięki zaproszeniu prowadzącej świetlicę Pani Eweliny Zabrzeskiej przeprowadzono wspólne jesienne zajęcia z wesołymi przedszkolakami. Na początku dzieci wysłuchały kilku bajek w których m.in. pewien mały Jeżyk wybrał się w niezwykłą podróż, a dwie szalone wiewiórki goniły pewną szyszkę. Następnie kipiące energią maluchy wykazały się niezwykłą zręcznością pokonując leśne tory przeszkód i ścigając się w kasztanowej sztafecie. W przerwie pochłonęły soczki z „gumi-jagód” i małe słodkie co nie co, a na końcu pokolorowały ślicznie swoje jesienne prace plastyczne. Do zobaczenia Leśna Załogo!