Zabawa andrzejkowa w tylickiej bibliotece

Dnia 29 listopada w Tyliczu odbyła się zabawa andrzejkowa dla grupy 3-4- latków z miejscowej ochronki zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną oraz Świetlicę „Przystań”.

Dnia 29 listopada w Tyliczu odbyła się zabawa andrzejkowa dla grupy 3-4- latków z miejscowej ochronki zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną oraz Świetlicę „Przystań”. Podczas naszego spotkania nie mogło zabraknąć wróżb i zabaw ruchowych wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Dzieci m.in. poznały przyszłe imię wybranka/-i swojego serca poprzez odkrycie ulatujących bąbelków z magicznego kotła czarownicy, kręcąc butelką w magicznym kręgu dowiedziały się co je czeka w najbliższej przyszłości, a dzięki magicznemu pudełku poznały swoje przyszłe zawody. W trakcie zabaw z chustą animacyjną wystrzelaliśmy w kosmos magiczne kule, a podczas tańca labada poruszaliśmy się w rytm muzyki trzymając się różnych części ciała. Dla uczestników zabawy czekała też słodka przekąska.

Starszaki z przedszkola nr 1 poznają Juliana Tuwima

We wtorek – 29 listopada bibliotekarki z Filii Czarny Potok odwiedziły grupę starszaków z przedszkola mieszczącego się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Krynicy-Zdroju.

We wtorek – 29 listopada bibliotekarki z Filii Czarny Potok odwiedziły grupę starszaków z przedszkola mieszczącego się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Krynicy-Zdroju. Dzieci z wielką radością wzięły udział w zajęciach z cyklu Poznajemy Polskich Poetów. Tym razem poznały bliżej twórczość Juliana Tuwima a dzięki jego wierszom przedszkolaki wybrały się w podróż lokomotywą, do której przypięto mnóstwo wagonów, pomogły odnaleźć okulary, które zgubił pan Hilary oraz przeniosły się do krainy marzeń w której działy się prawdziwe cuda i dziwy.

„Lewy, gola!”, czyli czym się różni katar od Kataru?

W piątek 25 listopada bibliotekarz z Filii w Bereście ponownie odwiedził uczniów w Szkole Podstawowej w Mochnaczce Niżnej. Tradycyjnie już na początku naszego spotkania doszło do wymiany przeczytanych, a wypożyczenia nowych książek.

W piątek 25 listopada bibliotekarz z Filii w Bereście ponownie odwiedził uczniów w Szkole Podstawowej w Mochnaczce Niżnej. Tradycyjnie już na początku naszego spotkania doszło do wymiany przeczytanych, a wypożyczenia nowych książek. Następnie przyszła pora na lekturę, a właściwie dwie, których temat przewodni mógł być tylko jeden – piłka nożna! Zazwyczaj katar kojarzył nam się z mokrym nosem, chusteczkami, a u dzieci z długimi wiszącymi… stop. Nie wchodźmy może w dalsze szczegóły. Od kilkunastu dni wiemy jednakże, że istnieje także inny Katar – bajecznie bogate państwo arabskie w którym rozgrywają się właśnie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej! Dlatego na początku przeczytaliśmy wesołą historię pt. „Lewy, gola!”, a następnie pełną niezwykłych ciekawostek i informacji książkę „To jest futbol!”. W drugiej części zajęć postanowiliśmy poprawić naszą sprawność fizyczną wykonując karkołomne i widowiskowe ćwiczenia z balonami. Na końcu każde dziecko wytypowało wynik sobotniego meczu naszych biało-czerwonych Orłów z reprezentacją Arabii Saudyjskiej i obiecało mocno trzymać kciuki za zwycięstwo. Do zobaczenia!

Dzień Pluszowego Misia – Książkowi Odkrywcy

25 listopada wypada bardzo ważne święto. Jest to oczywiście Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia – przyjaciela każdego dziecka.

25 listopada wypada bardzo ważne święto. Jest to oczywiście Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia – przyjaciela każdego dziecka. Wszyscy wiedzą, że chociaż zabawek mamy mnóstwo i wszystkie są super to jednam Miś w życiu każdego malucha odgrywa najważniejszą role. To do niego można się przytulić, gdy nam źle, to on pocieszy, gdy nas coś trapi, to on wysłucha nawet najbardziej sekretne tajemnice…  Jest on po prostu niezbędny w każdym dziecięcym pokoju. Filia z Czarnego Potoku wybrała się z wizytą do grupy II z Gminnego Przedszkola „Mali Odkrywcy” po to by wraz z maluchami i ich Misiami uczcić to wspaniałe święto. Dzieci wzięły udział w różnego rodzaju zabawach związanych z dzisiejszym świętem takich jak np. rozpoznawanie bajkowych misiów, taniec z misiem, misiowe zagadki oraz zabawa logopedyczna „Gruby miś”. Nie zabrało oczywiście książki. Tym razem była to wesoła historyjka zatytułowana „Bach mówi miś Olo” autorstwa Tony Kenyon.

 

Zanim powstało uzdrowisko

W tym roku przypada 475. rocznica powstania Krynicy. Okres dziejów miejscowości od 1547 r. aż do założenia uzdrowiska w 1793 r. jest mało znany i słabo udokumentowany.

W tym roku przypada 475. rocznica powstania Krynicy. Okres dziejów miejscowości od 1547 r. aż do założenia uzdrowiska w 1793 r. jest mało znany i słabo udokumentowany. Co przez stulecia działo się na terenie tej części Państwa Muszyńskiego, w którym konkretnie miejscu osiedlił się Danko z Miastka i zasadzeni przez niego kmiecie? Na to i na wiele innych pytań starał się odpowiedzieć dr Tomasz Walczyk podczas prelekcji pt. „Zanim powstało uzdrowisko”. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy i Bibliotekę Publiczną odbyło się 23 listopada 2022 r. (środa), dzięki uprzejmości Centrum Kultury w sali kina Jaworzyna II, przy ul. Piłsudskiego 19 (budynek Centrum Kultury) o godz. 16.00. Prelekcja jest jednym z działań odbywających się w ramach projektu „Krynica w sercu”, realizowanym przez Stowarzyszenie, dofinansowanym przez Gminę Krynicę- Zdrój.

KOLOROWE KREDKI

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę. Kolorowe kredki bardzo lubią mnie…” chyba nie ma osoby, która nie znałaby słów tej piosenki, tym bardziej wspaniałe jest to, że kredki mają swoje święto, które obchodzimy 22 listopada.

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę. Kolorowe kredki bardzo lubią mnie…” chyba nie ma osoby, która nie znałaby słów tej piosenki, tym bardziej wspaniałe jest to, że kredki mają swoje święto, które obchodzimy 22 listopada. I to właśnie w tym dniu Biblioteka Publiczna w Tyliczu oraz Świetlica „Przystań” zorganizowały „Dzień Kredki”, w którym uczestniczyli uczniowie kl. I SCESZ w Tyliczu wraz z wychowawczynią Panią Bogusławą Brecławską. Nasze spotkanie tradycyjnie zaczęliśmy od przeczytania krótkiej bajki o wdzięcznym tytule „Co się zdarzyło w piórniku” autorstwa Izabeli Mikrut. Następnie wspólnie obejrzeliśmy krótki film edukacyjny na temat powstawania kredek, porozmawialiśmy też o tym jakie znamy rodzaje kredek. Po tej dawce wiedzy przyszedł już czas na wspólną zabawę m.in.: „struganie kredek na czas”, „kredkowe zabawy z chustą animacyjną”, zabawa „kredkowa kurtyna”, „przyciąganie kredek na czas”, wykonanie kredkowych czapeczek, tworzenie wspólnego rysunku przy użyciu kolorowych kredek i kostki do gry z figurami geometrycznymi itp. Z kolei na zakończenie naszych zajęć czekała na wszystkich pierwszoklasistów słodka niespodzianka. Dziękujemy za wspólną zabawę!

Z książką do przedszkola – Dzień Kredki

Za bibliotekarkami z Filii1 kolejna wizyta w Niepublicznym Integracyjnym Przedszkolu „Przystań”. Tym razem wybrały się tam w towarzystwie kolorowych kredek, które miały przecież wczoraj swoje święto.

Za bibliotekarkami z Filii1 kolejna wizyta w Niepublicznym Integracyjnym Przedszkolu „Przystań”. Tym razem wybrały się tam w towarzystwie kolorowych kredek, które miały przecież wczoraj swoje święto.
Kredki nie służą nam tylko do rysowania, o czym przekonały się dziś przedszkolaki. Dzieci dowiedziały się między innymi, do czego przydać się im może biała kredka, a to za sprawą wspaniałej książki autorstwa Małgorzaty Falkowskiej zatytułowanej „Po co komu biała kredka?”, w której odkryto tą odwieczną tajemnice. Wspólnie odtańczyliśmy także kredkowy taniec oraz odkrywaliśmy przy pomocy magicznej latarki obrazki ukryte w kolorowych kredkach. Na koniec wszyscy odpowiedzieli, jaki kolor kredki najbardziej lubią i namalowały nim piękne obrazki.

Andrzejkowa sobota z wróżbami w Filii na Czarnym Potoku

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”
Podczas sobotnich warsztatów, które odbyły się 19 listopada w Filii1 młodzi czytelnicy mieli okazje poznać swoją przyszłość.
Przygotowano bowiem dla nich wiele ciekawych wróżb, które ukazały co może spotkać ich w dorosłym życiu.
Były wróżby z książek, wody, piór, ciasteczek itp.. Na końcu wszyscy wykonali piękne kolorowe lampioniki ze słoików i bibuły.

Zapraszamy!

Stowarzyszenie Miłośników Krynicy i Biblioteka Publiczna zapraszają  23 listopada br. (środa) na prelekcję pt. „Zanim powstało uzdrowisko”. Spotkanie odbędzie się o godz. 16.00 w sali kina Jaworzyna II (budynek Centrum Kultury, ul. Piłsudskiego 19). Tematem prelekcji będzie historia Krynicy w okresie od założenia miejscowości w 1547 r. aż do uruchomienia uzdrowiska pod koniec XVIII w. O tym mało znanym okresie dziejów opowie Tomasz Walczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.  Prelekcja odbędzie się w ramach projektu „Krynica w sercu”, jest to działanie dofinansowane przez Gminę Krynicę- Zdrój. Partnerem spotkania jest Centrum Kultury w Krynicy – Zdroju.