Z książką do przedszkola – Stary rok w nowy się zmienia

W czwartek, 29 grudnia bibliotekarki z filii na Czarnym Potoku wybrały się z wizytą do Integracyjnego Przedszkola „Przystań”.

W czwartek, 29 grudnia bibliotekarki z filii na Czarnym Potoku wybrały się z wizytą do Integracyjnego Przedszkola „Przystań”. Tym razem w związku z kończącym się rokiem 2022 poruszyły temat upływającego czasu. Dzieci wysłuchały dwa wiersze z tomu Marcina Brykczyńskiego zatytułowane „Grudzień” i „Styczeń”. Przypomniały sobie ile jest pór roku, oraz jakie miesiące do nich należą. Podczas drugiej części spotkania przedszkolaki wysłuchały książkę Magdaleny Grucy pt. „Zegar. Czas” z serii Przygody Fenka. Miały także okazję, podobnie jak Fenek poznać różnego rodzaju zegary. Zarówno te typowe np. na rękę ale i też inne takie jak np. zegary ścienne,  smartwatch czy klepsydrę. Na koniec wszyscy wzięli ochoczo udział w zabawie taneczno ruchowej przy piosence „Zegary”.

 

Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów w Polanach

W środę 21 grudnia w Szkole Podstawowej w Polanach na uroczystym apelu ogłoszono zwycięzców aż trzech konkursów, które zorganizowała Biblioteka Szkolna oraz Biblioteka Publiczna Filia Berest.

W środę 21 grudnia w Szkole Podstawowej w Polanach na uroczystym apelu ogłoszono zwycięzców aż trzech konkursów, które zorganizowała Biblioteka Szkolna oraz Biblioteka Publiczna Filia Berest. Zadaniem najmłodszych dzieci z klasy I było wykonanie ozdobnej zakładki do książki i tu za najładniejszą uznano pracę Olgi Litawy. Tematem konkursu dla klas II-III było zaprojektowanie tytułowej strony książki „Muminki”, a zwyciężczynią „jury” jednogłośnie uznało kolorowe dzieło Alicji Malczak. Natomiast najstarsi uczniowie z klas IV-VIII stanęli przed trudniejszym wyzwaniem, jakim było wykonanie „Lapbooka” o Julianie Tuwimie i jego wierszach, a także Henryku Sienkiewiczu i „Quo Vadis”. Tutaj ex aequo  wygrały dziewczynki z klasy VII Natalia Ptaszek i Nadia Litawa. Honor chłopców uratował Filip Skreczyński z klasy IV, którego niezwykle pomysłowa i barwna praca zasłużyła na wyróżnienie. Warto dodać, że każda z wymienionych powyżej młodych osób otrzymała nagrody w postaci książek i innych drobnych upominków ufundowanych przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy Zdroju.

Przedszkolne zajęcia w świąteczno-zimowym klimacie

Bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku wybrały się w kolejną świąteczno-zimową wizytę. Tym razem odwiedziły grupę średniaków z przedszkola mieszczącego się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1.

Bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku wybrały się w kolejną świąteczno-zimową wizytę. Tym razem odwiedziły grupę średniaków z przedszkola mieszczącego się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1. Dzieci wysłuchały przytulaśną historyjkę autorstwa Davida Mellinga zatytułowaną „Święta Misia Tulisia”. Wybrały się później na wyprawę do lasu po choinkę, którą przystroiły w bombki wypełnione świątecznymi zagadkami. Dużą frajdę sprawiło wszystkim ulepienie wesołego bałwanka, który został z dzieciakami w przedszkolu już na zawsze.

 

Konkurs „Pięknego Czytania” w Bereście

We wtorek 20 grudnia w szkole podstawowej w Bereście odbył się Konkurs „Pięknego Czytania”. Pan bibliotekarz korzystając z zaproszenia Pani Marty Kiklicy miał zaszczyt zasiąść w komisji oceniającej uczniów z klasy II i III oraz IV i V.

We wtorek 20 grudnia w szkole podstawowej w Bereście odbył się Konkurs „Pięknego Czytania”. Pan bibliotekarz korzystając z zaproszenia Pani Marty Kiklicy miał zaszczyt zasiąść w komisji oceniającej uczniów z klasy II i III oraz IV i V. Dzieci biorące udział miały za zadanie przeczytać jeden z kilku wylosowanych fragmentów, a szanowne jury przyznawało punkty m.in. za poprawność czytania i interpretację tekstu. Miło nam ogłosić, że w młodszej grupie miejsce trzecie zajął Mikołaj Urbanek, drugi był Miłosz Krawczyk, a pierwsza bezkonkurencyjna Pola Kopieć. Natomiast wśród starszych czytelników na najniższym stopniu podium znalazł się Sebastian Gawlik, drugie miejsce zajęły „ex aequo” Lena Myśliwiec i Milena Krawczyk, a zwyciężyła Laura Pękala. W nagrodę podczas szkolnej akademii świątecznej uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy Zdroju. Wielkie brawa dla wszystkich biorących udział w tym wydarzeniu.

Pierniczkowa sobota w Filii na Czarnym Potoku

W sobotę, 17 grudnia w Filii na Czarnym Potoku odbyły się pachnące piernikiem zajęcia podczas, których młodzi czytelnicy wysłuchali wiele ciekawostek na temat tradycji świątecznych obchodzonych zarówno w naszym kraju jak i w innych strona świata, takich jak np. Japonia, Meksyk czy Australia.

W sobotę, 17 grudnia w Filii na Czarnym Potoku odbyły się pachnące piernikiem zajęcia podczas, których młodzi czytelnicy wysłuchali wiele ciekawostek na temat tradycji świątecznych obchodzonych zarówno w naszym kraju jak i w innych strona świata, takich jak np. Japonia, Meksyk czy Australia. Dużą frajdę sprawiło wszystkim świąteczne karaoke. Na koniec każdy mógł ozdobić mnóstwo pachnących i aromatycznych pierniczków, których degustacja nastąpiła praktycznie natychmiast.

Jaworzynkowe skrzaty opanowały Filię na Czarnym Potoku

We wtorek, 13 grudnia w Filii1 odbyło się ostatnie już w tym roku spotkanie Kreatywnego Klubu Jaworzynki.

We wtorek, 13 grudnia w Filii1 odbyło się ostatnie już w tym roku spotkanie Kreatywnego Klubu Jaworzynki. Panie tym razem wykonały wesołe, skarpetkowe skrzaty, które mamy nadzieje, rozweselą nie jeden dom w ten piękny, świąteczny czas.

Poznajemy polskich poetów – Maria Konopnicka

„No, już na dziś dość biegania!
Niech tu nisko siądzie Hania,
Julcia z lalką wyżej trochę,
Na kolana wezmę Zochę,
Bo Zosieńka jeszcze mała…
No, i będę wam czytała…”

„No, już na dziś dość biegania!
Niech tu nisko siądzie Hania,
Julcia z lalką wyżej trochę,
Na kolana wezmę Zochę,
Bo Zosieńka jeszcze mała…
No, i będę wam czytała…”
To fragment wiersza Marii Konopnickiej – wspaniałej pisarki i poetki, której twórczość miały dzisiaj okazje poznać przedszkolaki z gr. I w ramach cyklu „Poznajemy Polskich Poetów”. Poza wierszem „Czytanie” dzieci wysłuchały również wiersz pt. „Stefek Burczymucha”. Wspólnie zastanowiliśmy się nad tym, co to jest strach i jak go oswoić. Maluchy poznały różnego rodzaju powiedzenia takie jak np. Strach ma wielkie oczy, czy Strach ściska za gardło oraz pobawiły się w starą zapomnianą już zabawę Uciekaj Myszko do dziury. W klimat zimowo-świąteczny wprowadziły nas wiersze „Sanna ” i „Choinka” po wysłuchaniu, których dzieci ulepiły ogromnego bałwanka, odśpiewały piosenkę „Hu hu ha nasza zima zła” a na koniec ozdobiły piękne zielone choineczki.

„Przyjaciele z piernika”

W piątek 9 grudnia pan bibliotekarz z Filii w Bereście złożył przedświąteczną wizytę uczniom w szkole Podstawowej w Mochnaczce Niżnej.

W piątek 9 grudnia pan bibliotekarz z Filii w Bereście złożył przedświąteczną wizytę uczniom w szkole Podstawowej w Mochnaczce Niżnej. Zgodnie z naszą tradycją młodzi czytelnicy wymienili przeczytane lektury na nowe, a także wysłuchali kolejnej ciekawej bajki. Tym razem w nawiązaniu do świątecznego klimatu była to historia pt. „Przyjaciele z piernika” z książki „Bajki na Boże Narodzenie”. Następnie rozwiązaliśmy zimową krzyżówkę, której hasłem okazała się Laponia, czyli królestwo Mikołaja. Nie mogło również zabraknąć kilku zabaw ruchowych, a także zagadek dla każdego z uczniów, za odgadnięcie których nagrodą były pyszne cukierki. Na zakończenie dzieci pokolorowały kredkami Mikołaja, który chyba zjadł za dużo pierników, bo utknął w kominie. Do zobaczenia!

Da mihi animas, caetera tolle. Daj mi duszę, resztę zabierz. Wystawa

W pawilonie przy Parku in. M. Dukieta (ul. Zdrojowa) warto obejrzeć wystawę poświęconą Arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi pt. Da mihi animas, caetera tolle. Daj mi duszę, resztę zabierz.

W pawilonie przy Parku in. M. Dukieta (ul. Zdrojowa) warto obejrzeć wystawę poświęconą Arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi pt. Da mihi animas, caetera tolle. Daj mi duszę, resztę zabierz. Ekspozycja została przygotowana przez IPN w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. Autorem wystawy jest dr Elżbieta Wojcieszyk i zespół pracowników naukowych pod patronatem J. E. ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Wystawa składająca się z 16 plansz przybliża życie i działalność niezwykłego metropolity, jakim był abp A. Baraniak. Abp Antoni Baraniak, od 1957 roku metropolita poznański, był długoletnim sekretarzem prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. W 1953 roku został aresztowany przez komunistyczne władze i poddany brutalnemu dwuletniemu śledztwu. Po wyjściu na wolność był permanentnie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.  Wielokrotnie, począwszy od 1951 r. przyjeżdżał do Krynicy na leczenie i wypoczynek. Nierzadko spędzał w uzdrowisku kilka miesięcy. Tak było w 1956 r., kiedy po zwolnieniu z więzienia w bardzo złym stanie zdrowia został internowany w Domu Św. Elżbiety w Krynicy. Podobnie jak św. ks. Kardynał S. Wyszyński za każdym razem mieszkał u sióstr elżbietanek przy ul. Pułaskiego. Tam urządzał dla dzieci pokazy filmów przyrodniczych i bajek Szczególnie lubił wędrówki po okolicznych szlakach turystycznych. Od 1956 r. był członkiem oddziału PTTK w Krynicy. Przyjaźnił się z wieloma krynickimi rodzinami, których członkowie do dzisiaj posiadają pamiątkowe zdjęcia, obrazki, życzenia. Podczas swoich pobytów w Krynicy często odwiedzał rzeźbiarza Ignacego Proszowskiego, autora popiersia arcybiskupa i rzeźby Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wystawa poświęcona „Niezłomnemu kapłanowi” została przywieziona do Krynicy dzięki staraniom Społecznego Komitetu Budowy Pomnika św. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Krynicy – Zdroju oraz wsparciu Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Biblioteki Publicznej, Urzędu Miejskiego i Akcji Katolickiej. Przedsięwzięcie jest związane z inicjatywą budowy pomnika Arcybiskupa i zbieraniem środków na ten cel.   Opowieści o pobytach abp. A. Baraniaka w Krynicy można przeczytać w:

  • Jan Boligłowa – Wspomnienie o ks. arcybiskupie Antonim Baraniaku Ordynariuszu Poznańskim i jego pobytach w Krynicy. Cz. 1,2,3 (Krynickie Zdroje Nr 2/2014, 3/4/ 2014, Nr 5/ 2014/2015)
  • A. W. Kaczorowski, Internowany w Domu św. Elżbiety, Krynickie Zdroje Nr 2/3/ 2018
  1. Wąsowicz, Defensor Ecclesiae-Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977) Salezjańskie koleje życia i posługi Metropolity Poznańskiego, Warszawa IPN.