Jestem. Filozoficzne pytania.

Podczas zajęć 28 kwietnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Mochnaczce Niżnej  dzieci miały okazję zapoznać się z niezwykłą książeczką Hanny Łupińskiej pt.: „Jestem. Filozoficzne pytania, które zadają dzieci”. Nie ma w niej ani fabuły, ani akcji, ani bohaterów a mimo to przykuwa uwagę i wciąga do niesamowitego świata wyobraźni, tworzenia i eksperymentowania. Uczniowie na dzisiejszych zajęciach wykonali proste ćwiczenia pobudzające do kreatywnego działania. No i oczywiście jak przystało na największych filozofów próbowali udzielić odpowiedzi na pytania takie jaki:

Czy trudniej jest być dorosłym, czy dzieckiem?

Czy co roku nadchodzi ta sama wiosna?

Co to znaczy być normalnym?

POZNAJEMY POLSKICH POETÓW

We wtorek, 25 kwietnia bibliotekarki z Filii 1 odwiedziły przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Krynicy-Zdroju.

We wtorek, 25 kwietnia bibliotekarki z Filii 1 odwiedziły przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Krynicy-Zdroju. Grupy starszaków oraz maluszków wzięły tym razem udział w zajęciach podczas, których przybliżono im twórczość dwóch poetów: Andrzeja Grabowskiego oraz Łukasza Dębskiego. Wierszyki panów, wesołe i zaskakujące stanowiły tło dla różnego rodzaju zabaw i aktywności takich jak np. zabawy matematyczne podczas których liczyliśmy nie tylko mrówki ale i mrówcze buciki, odbyliśmy słoniowy spacer. Dzieci poznały również różnego rodzaju ciekawostki ze zwierzęcego świata a panie przedszkolanki wykonały przepiękne słoniowe portery.

Dzień Książki w tylickiej bibliotece

24 kwietnia w związku z obchodami Dnia Książki tylicką bibliotekę odwiedziła najmłodsza grupa przedszkolaków z miejscowej ochronki.

24 kwietnia w związku z obchodami Dnia Książki tylicką bibliotekę odwiedziła najmłodsza grupa przedszkolaków z miejscowej ochronki. Dzieci dowiedziały się m.in. czym jest biblioteka, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, jakie w bibliotece panują zasady, kiedy można wypożyczyć książkę z biblioteki i jak należy dbać o książki. Dodatkowo przedszkolaki zaznajomiły się z księgozbiorem bibliotecznym oraz posiadanymi przez bibliotekę grami planszowymi. Następnie wspólnie udaliśmy się na zewnątrz, gdzie odbyło się pierwsze w tym roku czytanie pod chmurką. Na swoją lekturę wybraliśmy wspólnie książkę Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia w bibliotece”.

25

 

Wiosenna Impreza Plenerowa w Tyliczu

21 kwietnia w Tyliczu na dobre zawitała wiosna, a wszystko za sprawą imprezy plenerowej zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną, Placówkę Wsparcia Dziennego „Przystań” w Tyliczu i Centrum Kultury.

21 kwietnia w Tyliczu na dobre zawitała wiosna, a wszystko za sprawą imprezy plenerowej zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną, Placówkę Wsparcia Dziennego „Przystań” w Tyliczu i Centrum Kultury. Coroczne świętowanie wiosny, tym razem rozpoczęliśmy od uroczystej parady wokół tylickiego rynku podczas, której uczniowie kl. I – III SCESZ w Tyliczu zaprezentowali zarówno wiosenne przebrania jak i specjalnie przygotowane piosenki. Dzięki naszym trenerom, instruktorom i gościom z twarzy uczestników nie schodził uśmiech. Przygotowane na ten dzień atrakcje okazały się istnym „strzałem w dziesiątkę”.  Sportowa rozgrzewka, animacje i wspólny taniec na świeżym powietrzu wprawił wszystkich uczniów w dobry humor. Kolorowe tatuaże, które przyozdobiły różne części ciała naszych uczestników również przypadły wszystkim do gustu. Bajkowe zagadki z magicznej księgi stały się pretekstem nie tylko do popisania się wiedzą na temat różnych książek, ale też stanowiły możliwość zdobycia słodkiej nagrody. Samodzielne ozdobienie płóciennych torb przyniosło wszystkim wiele satysfakcji, tym bardziej, że taką torbę każdy uczestnik zabrał ze sobą do domu i mógł ją zaprezentować szerszemu gronu. Dużą atrakcją cieszącą się popularnością wśród naszych uczestników był pokaz i prezentacja edukacyjnego robota Photona, ta niepozorna zabawka pomaga w rozwoju kreatywności, zdolności logicznego myślenia, a także poznaniu podstaw programowania. Niezawodni jak zawsze okazali się strażacy z OSP w Tyliczu, którzy dali wszystkim cenną lekcję z udzielania pierwszej pomocy. Dzieci nie tylko przypomniały sobie podstawowe numery alarmowe, ale również mogły samodzielnie podjąć próbę resuscytacji, czy też wziąć udział w pokazie odpowiedniego zabezpieczenia poszkodowanego i jego transporcie na desce ortopedycznej. W trakcie imprezy przewidziany był również słodki poczęstunek, który przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tyliczu. Mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas impreza zapisze się na długo w pamięci wszystkich uczestników, a otrzymane na zakończenie pakiety nagród umilą wspólną zabawę w klasowym gronie.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim osobom i instytucjom za udział i pomoc przy organizacji tegorocznej imprezy.

Przewodnik i autor opowiadał o Bieszczadach

Spotkanie pt. „Bieszczady nieoczywiste” z Łukaszem Bajdą – przewodnikiem i autorem okazało się bardzo interesujące dla licznej grupy uczestników.

Spotkanie pt. „Bieszczady nieoczywiste” z Łukaszem Bajdą – przewodnikiem i autorem okazało się bardzo interesujące dla licznej grupy uczestników. Pierwsze spotkanie autorskie po otwarciu biblioteki miało miejsce w środę 19 kwietnia, o godz. 16.00. Opowieść o tym ciekawym zakątku Polski uzupełniała prezentacja zdjęć. Spotkanie było retransmitowane, tak aby osoby, które nie zmieściły się w pomieszczeniach czytelni mogły je oglądać z korytarza pełniącego funkcję wypożyczalni książek.

Autor pokazał Bieszczady w nietypowy sposób. Opowiedział o historii tych terenów i początkach wypoczynku oraz turystyki, jeszcze przed powstaniem zapory. Sięgając do materiałów źródłowych sprostował też pewne fragmenty historii z okresów okupacji i lat powojennych, które były celowo przekłamane, m. in. o postaci generała Świerczewskiego. Zalesione wzgórza, dzika przyroda, nieodkryte ścieżki  Bieszczad to wspaniała inspiracja kilku powieści, piosenek oraz utworów poetyckich. Najbardziej znanym z nich, oprócz popularnej piosenki Wojciecha Gąsowskiego „Zielone wzgórza nad Soliną” jest wiersz Adama Ziemianina, śpiewany przez zespół Stare Dobre Małżeństwo  – „Bieszczadzkie anioły”.

Spotkania pt. Pogaduchy o Krynicy wznowione

Biblioteka wraca do organizacji cyklicznych spotkań o różnej tematyce, które cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców. Wśród nich były spotkania dotyczące przeszłości Krynicy i jej mieszkańców pt. Pogaduchy o Krynicy.

Biblioteka wraca do organizacji cyklicznych spotkań o różnej tematyce, które cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców.  Wśród nich były spotkania dotyczące przeszłości Krynicy i jej mieszkańców pt. Pogaduchy o Krynicy. Pierwsze spotkanie po kilku miesiącach przerwy odbyło się w środę, 19 kwietnia. Wzięli w nim udział członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.  Dotyczyło kilku ciekawych tematów. Pierwszym z nich była prezentacja sylwetki pułkownika Romualda Dallmajera, powstańca styczniowego, lekarza wojskowego pracującego na przełomie XIX/XX w. w Serbii. Jego życiorys oraz związki z Krynicą zaprezentowała pani Zyta Turek. Efektem wielogodzinnych poszukiwań pani Zyty były artykuły, wzmianki i informacje źródłowe na temat udziału w walkach powstańczych, studiach, karierze zawodowej i działalności filantropijnej i społecznej. Oryginały dokumentów i zdjęcia pułkownika z rodziną udostępniła biblioteka. Romuald Dallmajer był częstym gościem Krynicy, zaprzyjaźnionym z Bronisławem Bablem, ale przede wszystkim dzięki koligacjom rodzinnym. Jego córka – Stanisława (założycielka teatru amatorskiego w Krynicy) wyszła za maż za aptekarza Hugona Nitribitta.  Kolejnym tematem była skocznia na ul. Leśnej. W miejscu nieistniejącego już obiektu powstała pamiątkowa tablica z ciekawymi informacjami. Podczas spotkania wyświetlane były nieznane zdjęcia Krynicy oraz identyfikowane domy i inne budynki.Pogaduchy o Krynicy są spotkaniami otwartymi dla wszystkich zainteresowanych naszą historią. Mają niepowtarzalny charakter, ponieważ mieszkańcy Krynicy i pasjonaci dawnych wydarzeń, opowieści dzielą się swoją wiedzą i pokazują rodzinne fotografie, pamiątki, dokumenty.

 

Książkowa sobota z wyobraźnią na Czarnym Potoku

Już niedługo!
Już niebawem!
Zbliża się bardzo ważne święto.
23 kwietnia przypada  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w Filii na Czarnym Potoku odbyły się specjalne książkowe zajęcia, które miały na celu przekonać dzieci do tego, że czytanie jest super przygodą i że „mol książkowy” to „super ktoś”. Z książką nigdy się nie nudzisz, możesz rozmawiać z innymi o filmowych hitach jeszcze przed premierą. Nie musisz martwić się o wystrój wnętrza w mieszkaniu – regały z książkami załatwią sprawę.  Można w nieskończoność wymieniać zalety książek. Najważniejsze jest chyba to aby z czytania czerpać radość i nieważne czy jest to romans, horror czy podręcznik do chemii, ważne aby nas to cieszyło. Podczas sobotnich warsztatów młodzi czytelnicy mieli okazje wziąć udział w wielu specjalnie na tą okazję przygotowanych książkowych aktywności. Dowiedzieli się skąd w ogóle biorą się książki, zastanowiliśmy się, za co kochamy książki. Przeczytaliśmy wspólnie Książkę, która nie chciała być czytana a było to nie lada trudne zadanie. Na koniec wszyscy wykonali piękne i kolorowe zakładki.

Bieszczady nieoczywiste – spotkanie autorskie

Ruszamy w nowej siedzibie biblioteki ze spotkaniami z autorami i podróżnikami! Już w środę, 19 kwietnia o godz. 16.00 naszym gościem będzie Łukasz Bajda – przewodnik i autor książek o Bieszczadach.

Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Bajdą – autorem książek o Bieszczadach, przewodnikiem beskidzkim i historykiem.

Spotkanie odbędzie się w naszej bibliotece, przy ul. Szkolnej 3, w środę 19 kwietnia o godz. 16.00. Autor, dr nauk humanistycznych pisze o przeszłości i atrakcjach turystycznym województwa podkarpackiego. W swoim dorobku ma m. in. publikacje: „Bieszczady. Opowieści przewodnika”, „Bieszczady. To, co najważniejsze”, „555 zagadek o Bieszczadach”, „Baligród – historia bieszczadzkiego miasteczka”, „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa”, „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu”. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek z autografem autora.

Zapraszamy, wstęp wolny.

 

Poznajemy Polskich Poetów – zajęcia dla przedszkolaków w Filii1

Ulubione, śmieszne i pocieszne łamigłówki, tak w kilku słowach opisać można dzisiejsze zajęcia, które odbyły się w ramach cyklu „Poznajemy Polskich Poetów” w Filii na Czarnym Potoku.

Ulubione, śmieszne i pocieszne łamigłówki, tak w kilku słowach opisać można dzisiejsze zajęcia, które odbyły się w ramach cyklu „Poznajemy Polskich Poetów” w Filii na Czarnym Potoku.
Wzięły w nich udział dzieci z Gminnego Przedszkola nr 2 (gr. I) wraz ze swymi opiekunkami Panią Ania i Panią Elą. Przedszkolaki poznały tym razem twórczość dwóch poetów: Andrzeja Grabowskiego i Łukasza Dębskiego. Jak zwykle było wesoło i pouczająco. Wszystkie zadania i zabawy inspirowane były oczywiści wierszami obydwu panów.
Maluchy musiały np. policzyć mrówkom buty, zbudować najwyższą klockową wierze. Wyruszyły także na spacer ze słoniami, rozwikłały trudne zwierzęce zagadki takie jak np. Czy bąk puszcza bąki? lub czy mucha plujka pluje?. Dzieci pomogły również zwierzętom z gospodarstwa wrócić do swych domów, bo całkiem im się wszystko „pomieszało i poplątało”. Na koniec Panie opiekunki narysowały wspaniałe słonie kierując się wskazówkami przedszkolaków. Sprawa nie była łatwa, ponieważ to liczba oczek w kostce decydowała, jaką część ciała panie narysują słonikowi. Dlatego też niech nikogo nie zdziwi ilość głów, trąb i ogonów przypadających na jednego osobnika.

III Miejsce w ogólnopolskim konkursie „Czytam Sobie 10 lat”

Biblioteka Filia w Tyliczu zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie w ramach programu „Czytam Sobie 10 lat”.

Biblioteka Filia w Tyliczu zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie w ramach programu „Czytam Sobie 10 lat”. Zadaniem uczestników programu było przeprowadzenie zajęć na podstawie trzech scenariuszy stworzonych w oparciu o książki z serii „Czytam sobie”. Ważnym elementem przeprowadzanych zajęć i warsztatów było głośne czytanie – przez bibliotekarzy bądź uczestników  -książek będących inspiracją i wstępem do dalszych aktywności. Za pomocą różnorodnych ćwiczeń, zabaw, prac plastycznych dzieci  kształtowały zarówno umiejętności efektywnego czytania, jak również wzbogaciły swoją wiedzę m.in. na temat: kosmosu, ochrony środowiska, zasobów wodnych itp.

Książki z serii „Czytam sobie” stanowią wsparcie dla najmłodszych czytelników, którzy stawiają pierwsze kroki w procesie nauki czytania i przeprowadzają dzieci  poprzez kolejne jego etapy, tak, aby w efekcie stały się on miłośnikami książek. Tym bardziej cieszy nas fakt, że dzięki wygranej tylicka biblioteka wzbogaciła się o kolejne egzemplarze książek z tej serii, które będzie mogła oferować młodym czytelnikom. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Barbara Konieczny pracownica filii w Tyliczu.