Sobota z wyobraźnią w Filii 1 – Żywioły

Podczas kolejnych warsztatów, które odbyły się 27 maja w Filii na Czarnym Potoku młodzi czytelnicy poznali 4 żywioły: wodę , powietrzę, ziemie i ogień.

Podczas kolejnych warsztatów, które odbyły się 27 maja w Filii na Czarnym Potoku młodzi czytelnicy poznali 4 żywioły: wodę , powietrzę, ziemie i ogień. Na temat ich oblicza, pożytecznego i niszczącego szukały wiadomości w książkach. Dzieci miały okazję przyjrzeć się różnego rodzaju doświadczeniom gdzie woda, ogień, powietrze i ziemia odegrały oczywiście główną rolę. Wspólnie zastanowiliśmy również się co by było gdyby codziennie padał deszcz, gdyby ogień był zimny lub gdyby cały rok świeciło słońce, prześcigając się w wymyślaniu zupełnie abstrakcyjnych konsekwencji takich sytuacji. Dzieci miały także trudne zadanie zamknięcia wybranego żywiołu w słoniku oraz pięknie ozdobiły wspaniałe latawce.

Po co czytać dzieciom? warsztaty dla dla rodziców

W poniedziałek, 29 maja bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku wyruszyły na zaproszenie przedszkolanki Pani Natalii Bielak z bardzo ważną misją.

W poniedziałek, 29 maja bibliotekarki z Filii na Czarnym Potoku wyruszyły na zaproszenie przedszkolanki Pani Natalii Bielak z bardzo ważną misją. Specjalnie dla rodziców dzieci z Przedszkola mieszczącego się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Krynicy-Zdroju przygotowałyśmy prezentacje na temat tego jak, dlaczego, kiedy i co czytać dzieciom. Było to podsumowanie cyklu zajęć pt. Poznajemy Polskich Poetów, w którym brały udział ich pociechy. Zaprezentowałyśmy również przykłady książek z naszej ogromnej dziecięcej oferty. Wybór był trudny ale starałyśmy się tak dopasować książki by rodzice zrozumieli, że biblioteka to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie a książki i czytanie są bardzo ważne w rozwoju dzieci i wspierać ich będą na każdym jego etapie. Zachęciłyśmy wszystkich do odwiedzenia naszych placówek. Rodzice mieli okazję zapoznać się również ofertą naszych zajęć i projektów skierowanych do czytelników w różnym wieku.

Poznajemy Polskich Poetów – Konkurs recytatorski

W poniedziałek 29 maj zakończony został projekt prowadzony przez Filę na Czarnym Potoku w grupie I Gminnego Przedszkola „Mali Odkrywcy”. Dzieci poznawały przez cały rok twórczość różnych polskich poetów. Było ich sporo, znani i mniej znani ale wszyscy wspaniali i ciekawi. Projekt zwieńczony został konkursem recytatorskim podczas, którego dzieci zaprezentowały po jednym wybranym przez siebie wierszu. Miło nam poinformować że w konkursie wystąpiło 9-cioro dzieci i wszyscy zajęli pierwsze miejsce a co najważniejsze wszyscy zostali nagrodzeni. Gratulujemy!

Jesteśmy rodziną.

Na zajęciach w przedszkolu w Bereście przeczytaliśmy książeczkę pt.: „Jesteśmy rodziną” autorstwa Sandro Natalini.

Na zajęciach w przedszkolu w Bereście przeczytaliśmy książeczkę pt.: „Jesteśmy rodziną” autorstwa Sandro Natalini. Jest to pięknie ilustrowana, ciepła i mądra opowieść, która pokazuje, że w rodzinie relacje są oparte na akceptacji, miłości, bliskości, wsparciu, zabawie ale czasem pojawiają się też kłótnie, gniew i trudne emocje. Opowiadanie uczy dzieci, że rodziny mogą być duże i małe, mogą w niej być osoby o przeciwnych charakterach, odmiennym wyglądzie, innym stopniu bliskości. Dzięki lekturze przedszkolaki miały okazję dostrzec różnorodność i bogactwo najważniejszego dla nas wszystkich schronienia – rodziny.

Dzień Mamy – warsztaty dla dzieci

25 maja w Tyliczu odbyły się warsztaty dla dzieci z okazji Dnia Mamy zorganizowane przez bibliotekę publiczną przy współpracy PWD „Przystań”.

25 maja w Tyliczu odbyły się warsztaty dla dzieci z okazji Dnia Mamy zorganizowane przez bibliotekę publiczną przy współpracy PWD „Przystań”. Podczas naszych warsztatów dzieci wysłuchały kilku utworów literackich na temat mam, opowiedziały za co kochają swoje mamy i oczywiście wykonały piękne prezent w postaci papierowych serc ozdobionych bibułą i barwionym ryżem.

Jesteśmy rodziną

Na ostatnich zajęciach w przedszkolu w Piorunce przeczytaliśmy książeczkę pt.: „Jesteśmy rodziną” autorstwa Sandro Natalini.

Na ostatnich zajęciach w przedszkolu w Piorunce przeczytaliśmy książeczkę pt.: „Jesteśmy rodziną” autorstwa Sandro Natalini. Jest to pięknie ilustrowana, ciepła i mądra opowieść, która uczy dzieci, że rodziny mogą być duże i małe, mogą w niej być osoby o przeciwnych charakterach, odmiennym wyglądzie, innym stopniu bliskości.. Wspaniała książka, która pokazuje cudowną różnorodność i bogactwo najważniejszego dla nas wszystkich schronienia – rodziny.

20 maja – Światowy Dzień Pszczół

Podczas lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w szkole podstawowej w Piorunce dzieci odkrywały tajemnice pszczelego życia.

Podczas lekcji bibliotecznej przeprowadzonej w szkole podstawowej w Piorunce dzieci odkrywały tajemnice pszczelego życia. Lektura książeczki pt: „Pszczoła” ukazała nam te piękne żółto-czarne owady jako pracowite stworzenia, dzięki którym mamy pyszny miód… ale nie tylko. Dzięki pracy pszczół wszystko wokół nas rozkwita i mieni się kolorami tęczy, dzięki pracy pszczół rośliny rolnicze i ogrodnicze mogą wzrastać i owocować a my możemy cieszyć się ich smakiem.

Sztuka Jana Bukowskiego

Prelekcję poświęconą twórczości artystycznej znanego, ale dzisiaj nieco zapomnianego malarza i grafika – Jana Bukowskiego przygotował i poprowadził (23 maja) w naszej bibliotece prof. Artur Jurczyszyn. Prowadzący spotkanie jest z zawodu profesorem nauk medycznych, kierownikiem Ośrodka Leczenia Dyskrazji Plazmocytowych Kliniki Hematologii, Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz prezesem Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka. Autorem licznych publikacji medycznych, ale także redaktorem naukowym książek z innych dziedzin, m. in. o profesorze Tadeuszu Tempce- pionierze polskiej hematologii czy sztuce Jana Bukowskiego. Wydawnictwo poświęcone artystycznej działalności Jana Bukowskiego to piękne, edytorskie wydanie, z ilustracjami najwyższej jakości. Pokazuje niezwykle bogatą twórczość malarza utożsamianego z nurtem Młodej Polski i secesją. Prof. Artur Jurczyszyn opowiedział i pokazał najciekawsze prace Jana Bukowskiego: witraże sakralne w licznych kościołach Małopolski Śląska (Kraków, Nowy Sącz, Grybów, Sosnowiec), obrazy, rysunki, ilustracje książkowe, projekty okładek najważniejszych tytułów przełomu XIX/XX w. Jego prace znajdują się również w Krynicy. Są to dekoracje ścienne z motywami roślinnymi, które zdobią wnętrze Nowych Łazienek Mineralnych.

„Książka i gra – tematyczne rozgrywki gier planszowych”

22 maja w tylickiej bibliotece odbyły się kolejne otwarte zajęcia z cyklu „Książka i gra – tematyczne rozgrywki gier planszowych”, tym razem poświęcone były różnego rodzaju owadom m.in. pszczołom, muchom, mrówkom, motylom, komarom itp.

22 maja w tylickiej bibliotece odbyły się kolejne otwarte zajęcia z cyklu „Książka i gra – tematyczne rozgrywki gier planszowych”, tym razem poświęcone były różnego rodzaju owadom m.in. pszczołom, muchom, mrówkom, motylom, komarom itp. Na wstępie dzieci wysłuchały fragmentów książki Pauliny Płatkowskiej pt. „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”, a następnie wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego pszczoły są ważne? Jak możemy je chronić? Ile gatunków pszczół istnieje na świecie? Dzięki pozostałym pozycjom z literatury, które znajdują się w bibliotece uczestnicy zajęć dowiedzieli się m.in. skąd się na ziemi wzięły owady? Jak wyglądają owadzie jaja i co to jest larwa? Zastanawialiśmy się dlaczego świetliki świecą? Czy owady potrafią muzykować? Który owad jest najpiękniejszy? Itp. Po ogromnej dawce wiedzy przyszedł czas na rozrywkę w postaci rozgrywek gier planszowych takich jak: „Mrówki”, „Z kwiatka na kwiatek”, „Uratuj pszczołę”, „Mucha nie siada”, „Zakręcone robale”, „Pracowite pszczoły”, „Nogi stonogi” czy „Lato z komarami”. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczną w postaci pszczół z kolorowego papieru i rolek po papierze toaletowym.

Dzień Żółwia i DKK w Tyliczu

23 maja w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie DKK z okazji Światowego Dnia Żółwia.

23 maja w Tyliczu odbyło się kolejne spotkanie DKK z okazji Światowego Dnia Żółwia. Dzieci tradycyjnie wysłuchały bajki, tym razem była to opowieść pochodząca z książki: „365 bajek na dobranoc” pt. ”Czy zdążę?” autorstwa Małgorzaty Bogdewicz-Wojciechowska. Przygody sympatycznego żółwia o imieniu Krzyś, który nieustannie się spieszył przypadły wszystkim dzieciom do gustu. Podczas naszych zajęć przedszkolaki wysłuchały licznych ciekawostek na temat żółwi, zagrały w żółwiowe memory, wzięły udział w wyścigach żółwi z woreczkami na plecach, a na zakończenie wykonały kolorowe żółwie z papieru.